Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

10
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ DR. I. CANTACUZINO CONSTANŢA DOMENIUL: SĂNĂTATE ŞI ASISTENŢĂ PEDAGOGICĂ NIVEL: 3 AVANSAT CALIFICAREA: ASISTENT MEDICAL GENERALIST MODULUL: MEDIU ŞI SĂNĂTATE CLASA I DATA: 21.03.2013 MAISTRU INSTRUCTOR : BADALUŢĂ IONELA CRISTINA TEMA: IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL ŞI FACTORII CARE INFLUENŢEAZĂ MEDIUL TIPUL LECŢIEI: EXPUNERE, CONVERSAŢIE EURISTICĂ, EXPLICAŢIE, PROBLEMATIZARE TIMPUL DE DESFĂŞURARE: 50 DE MINUTE COMPETENŢE SPECIFICE: C1: Analizează noţiunile de ecologie şi igienă în interrelaţie cu sănătatea C2: Specifică noţiunile de igienă a copilului şi adolescentului C3: Interpretează elementele de profilaxie şi protecţie CONŢINUTURI TEMATICE: C1: Rezumarea noţiunilor de bază a ecologiei Formularea noţiunilor de igienă generală Specificarea elementelor interrelaţiei factori de mediu-organism 1

Transcript of Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

Page 1: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ DR. I. CANTACUZINO CONSTANŢADOMENIUL: SĂNĂTATE ŞI ASISTENŢĂ PEDAGOGICĂNIVEL: 3 AVANSATCALIFICAREA: ASISTENT MEDICAL GENERALISTMODULUL: MEDIU ŞI SĂNĂTATECLASA IDATA: 21.03.2013MAISTRU INSTRUCTOR : BADALUŢĂ IONELA CRISTINA TEMA: IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL ŞI FACTORII CARE INFLUENŢEAZĂ MEDIULTIPUL LECŢIEI: EXPUNERE, CONVERSAŢIE EURISTICĂ, EXPLICAŢIE, PROBLEMATIZARETIMPUL DE DESFĂŞURARE: 50 DE MINUTE

COMPETENŢE SPECIFICE: C1: Analizează noţiunile de ecologie şi igienă în interrelaţie cu sănătateaC2: Specifică noţiunile de igienă a copilului şi adolescentuluiC3: Interpretează elementele de profilaxie şi protecţie

CONŢINUTURI TEMATICE: C1: Rezumarea noţiunilor de bază a ecologiei Formularea noţiunilor de igienă generală Specificarea elementelor interrelaţiei factori de mediu-organism

SCOPUL LECŢIEI: Să conştientizeze importanţa igienii şi a mediului înconjurător în promovarea şi păstrarea sănătăţii pe planetă

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

1

Page 2: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

O1. Să cunoască definiţia igieneiO2. Să menţioneze care sunt scopurile igieneiO3. Să analizeze fiecare sarcină a igienei, oferind şi exempleO4. Să precizeze care sunt factorii de mediu care pot determina îmbolnăviri repetateO5. Să gestioneze corect informaţiile despre profilaxie şi despre prevenirea îmbolnăvirilorO6. Să identifice elementele componente ale mediului înconjurătorO7. Să conştientizeze nocivitatea poluării asupra sănătăţii şi asupra mediului în care trăimO8. Să enumere pricipalele forme de poluareO9. Să analizeze impactul poluării asupra sănătăţii vieţiiO10. Să rezolve o problemă dată referitoare la o formă de poluare: Poluarea aerului(atmosferică)

OBIECTIV FORMATIV: OF1. Să grupeze informaţiile obţinute într-o schemă pe caiet

STRATEGIA DIDACTICĂ: de tip euristic

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, conversaţia euristică, problematizarea, instructajul verbal, studiu de caz, discuţii pe grupe

MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: MIJLOACE INFORMATIVE(SUPORT DE CURS), materiale referitoare la poluare(imagini), suport material pentru rezolvarea studiului de caz(concentraţia în procentaje a compoziţiei aerului, exemple vizuale de poluare atmosferică), imagini reprezentative despre efectele poluării

TIP DE EVALUARE: FORMATIVĂ, ORALĂ, INDIVIDUALĂ, PER GRUP

FORME DE EVALUARE: OBSERVAREA, AUTOEVALUARE, PROBĂ ORALĂ, REZOLVAREA STUDIULUI DE CAZ

BIBLIOGRAFIE:

1. LUCREŢIA TITIRCĂ, GHID DE NURSING, , VOL. 1, ED. VIAŢA MEDICALĂ, BUCUREŞTI, 20082. COORD. MARCEAN CRIN, MANUAL DE NURSING PENTRU ELEVII DIN ANUL I AI ŞCOLILOR POSTLICEALE SANITARE, VOL. I, ED ALL, BUCUREŞTI, 20123. CONSTANTIN CUCOŞ, PEDAGOGIE, POLIROM, IAŞI, 1998.4.*** DIDACTICA, BUCUREŞTI, EDITURA DIDACTICĂ ŞI PEDAGOGICĂ, 1998.

2

Page 3: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

IGIENA. OBIECT DE STUDIU. MEDIUL ŞI FACTORII CARE INFLUENŢEAZĂ MEDIUL

NR.CRT SECVENŢELE LECŢIEI

OBV. OP.

CONŢINUTUL LECŢIEI METODE PROCEDEE

MATERIAL DIDACTIC

EVALUARE

1. MOMENT ORGANIZATORIC

Pregătirea clasei de elevi.Notarea absenţelor în catalog.

Conversaţie

2. CAPTAREA ATENŢIEI ELEVILOR

O1O2O3O4O5

Prezentarea unei situaţii de igienă precară şi discuţii referitoare la importanţa igienei în comunitate, despre măsurile luate de aceasta în prevenirea şi promovarea sănătăţii..

Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizare

Elevii trebuie să înţeleagă importanţa unei igiene adecvate şi respectarea măsurilor de igienă în prevenirea îmbolnăvirilor.

3. REACTUALIZAREA CUNOŞTINŢELOR ANTERIOARE NECESARE ÎNVĂŢĂRII CARE URMEAZĂ

O1O2O3

Elevii trebuie să răspundă la o serie de întrebări adresate referitoare la importanţa prevenirii îmbolnăvirilor, promovării sănătăţii. 1. De ce igiena este importantă în prevenirea îmbonăvirilor?2. Ce credeţi poluarea poate infuenţa sănătatea? De ce?3. Din ce cauze apar atâtea îmbolnăviri şi de ce nu pot fi preîntâmpinate?

Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbalDiscuţii pe grupe

clasa de elevi Elevii vor înţelege că mediul este în strânsă legătură cu igiena, cu sănătatea si repercursiunile poluării se observă şi asupra mediului şi asupra sănătăţii.

4. ENUNŢAREA TEMEI NOI CARE VA FI DISCUTATĂ ŞI A OBIECTIVELOR OPERAŢIONALE

O1O2O3O4O5O6O7O8O9O10

Tema lecţiei : Igiena. Definiţie şi scop. Mediul şi factorii care influenţează mediul şi sănătateaObiectivele lecţiei:O1. Să cunoască definiţia igieneiO2. Să menţioneze care sunt scopurile igieneiO3. S ă analizeze sarcinile igieneiO4. Să precizeze care sunt factorii de mediu care pot determina îmbolnăviriO5. Să gestioneze corect informaţiile despre profilaxie şi despre prevenirea îmbolnăvirilorO6. Să identifice elementele componente ale mediului înconjurător

ConversaţiaExplicaţia

Elevii sunt receptivi cu privire la tema nou anunţată.

3

Page 4: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

O7. Să conştientizeze nocivitatea poluării asupra sănătăţii şi asupra mediului în care trăimO8. Să enumere principalele forme de poluareO9. Să analizeze impactului poluării asupra mediuluiO10. Să rezolve o problemă dată referitoare la o formă de poluare: poluarea aerului(atmosferică)

5. PREZENTAREA CONŢINUTULUI TEMATIC

O1O2O3O4O5O6O7O8O9O10OF1

Titlul temei va fi scris pe tablă şi o serie de informaţii care sunt mai importante pentru tema care este dezbătută. Sunt oferite elevilor materiale informative referitoare la lecţia predată: imagini reprezentative referitoare la poluare în general şi în special la cea atmosferică, suport material pentru rezolvarea studiului de caz precizat la începutul orei: poluarea aerului.

SCHEMA LECŢIEI

Igiena este ştiinţa medicală care are ca obiect de studiu sănătatea şi factorii care o condiţionează. Scopul igienei este păstrarea şi promovarea sănătăţii. Măsurile luate de către igienă au ca scop:1. Prevenirea îmbolnăvirilor2. Depistarea bolilor în stadii incipiente3. Menţinerea sănătăţii4. Sporirea capacităţii de muncă

Obiectul de studiu al igienei este:1. Sursele de poluare a mediului2. Influenţa factorilor naturali şi

Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbal

Studiu de caz Discuţii pe grupe

Schema pe tablă cu informaţiile reprezentative ale lecţieiImagini sugestive despre poluare

Elevii sunt atenţi la explicaţii şi pun întrebări referitoare la aspectele mai puţin cunoscute ale lecţiei.

Elevii sunt conştienţi de importanţa igienei şi a mediului în prevenirea îmbolnăvirilor, în promovarea sănătăţii şi în recuperarea acesteia în cazul în care nu mai există. Elevii sunt interesaţi de imaginile reprezentative referitoare la poluare şi vor să afle mai multe informaţii despre factorii care determină această poluare, care se manifestă din ce în ce mai mult în perioada actuală.

4

Page 5: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

sociali asupra substanţelor nocive3. Legile tranziţiei substanţelor toxice dintr-un lanţ al biosferei în altul4. Acţiunea mediului asupra sănătăţii

Factorii de mediu care influenţează îmbolnăvirea:1. Factori externi: fizici, chimici, biologici, sociali2. Factori interni: patogeni(nefavorabili)sanogeni(benefici)

Factori de risc: a. mod de viaţă nesănătosb. factori biologicic. mediu ambiant nefavorabild. factori de risc legaţi de asistenţa medicală ineficientă

Profilaxia – ansamblu de măsuri luate pentru promovarea sănătăţii, prevenirea bolii şi reducerea consecinţelor în caz de boală

Mediul înconjurător este un ansamblu de elemente şi fenomene naturale şi artficiale care condiţionează viaţa în general şi a a omului în special.

Starea mediului depinde de fiecare persoană în parte, de acţiunile noastre la un loc.

Poluarea este o modificarea a componentelor naturale prin prezenţa unor componenente străine, poluanţi, ca urmare a activităţii omului şi care provoacă efecte nocive asupra sănătăţii.

Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbal

5

Page 6: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

Principalele forme de poluare:1. Poluarea biologică se produce prin eliminarea şi răspândirea în atmosferă a germenilor microbieni producători de boli.2. Poluarea chimică constă în eliminarea şi răspândirea în mediul înconjurător a diverselor substanţe chimice. 3. Poluarea fizică :a. radioactivăb. sonorăc. termică

Tipuri de poluare1. poluarea aerului2. poluarea solului3. poluarea apei

Poluarea aerului 1. este modificarea compoziţiei sale normale prin pătrunderea în atmosferă a unor elemente străine şi cu efecte nocive2. surse naturale de poluarea. solulb. plantele şi animalelec. erupţiile vulcanice3. surse artificialea. procese de combustieb. procese industrialec. transporturile

Acţiunea mediului poluant poate merge de la simple incomodităţi în activitatea omului până la perturbări puetrnice ale stării de sănătate şi chiar pierderi de vieţi omeneşti.Efectele cronice ale poluării

6

Page 7: Mediu Si Sanatate Proiect de Lectie

reprezintă formele de manifestare cele ami frecvente ale acţiunii poluatoare a mediului.

6. EVALUAREA PERFORMANŢEI

O7O8O9O10

Evaluarea se face prin intermediul unui studiu de caz: Poluarea aerului(atmosferică).

Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbalStudiu de caz

fişe cu procentaje a diferitelor elemente componente ale aeruluiimagini reprezentative despre poluare

Sunt grupaţi în două grupe şi sunt soliciaţi să-şi exprime punctul de vedere referitor la poluare şi la evoluţia acesteia.

7. PRECIZAREA TEMEI PENTRU ACASĂ

O7O8O9O10OF1

Elevii vor avea de pregătit pentru ora următoare tema:POLUAREA SONORĂ, CONSECINŢE ASUPRA SĂNĂTĂŢII POPULAŢIEI. FACTORI DE RISC PENTRU ÎMBOLNĂVIRE PSIHICĂ.

Conversaţie euristicăExplicaţieProblematizareInstructajul verbal

Elevii au notat în caiete tema pentru ora următoare, urmând a o verifica în momentul în care o prezintă. calculator.

7