M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii...

5
TIPURI DE REACȚII CHIMICE ȘI MODELAREA LOR Proiect didactic la chimie CÎRLICIUC MARIANA, Profesor de chimie grad I PAPUC MARCELA, Profesor de informatică Instituția Publică Liceul Teoretic ”Mircea Eliade”

Transcript of M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii...

Page 1: M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii mai mici din clasa a IV –a sunt provocați și ei să programeze roboții pentru

TIPURI DEREACȚII CHIMICE ȘI

MODELAREA LORProiect didactic la chimie

CÎRLICIUC MARIANA, Profesor de chimie grad I

PAPUC MARCELA, Profesor de informatică

Instituția Publică Liceul Teoretic ”Mircea Eliade”

Page 2: M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii mai mici din clasa a IV –a sunt provocați și ei să programeze roboții pentru
Page 3: M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii mai mici din clasa a IV –a sunt provocați și ei să programeze roboții pentru

CLASA: a VIII-a”P” - a IV – a ”Z” CÎRLICIUC MARIANA

TEMA: “Tipuri de reacții chimice și modelarea lor” Profesor de chimie grad I,Magistru în chimie

TIPUL LECŢIEI : MIXTĂ PAPUC MARCELA

DURATA: 45MIN Profesor de informatică, Magistru în Științe ale Educației

OBIECTIVE:

S1 - SĂ descrie tipurile de reacții chimice.

S2 – SĂ scrie exemple de reacții chimice de diferite tipuri.

S3 – SĂ efectueze experimental unele reacții cu ajutorul roboților Mindstrom.

S4 – SĂ știe a programa diverse fenomene cu ajutorul roboților Lego Mindstrom, Wedo 2.00, Ozoboți și Makey Makey.

S5 – SĂ conștientizeze necesitatea respectării anumitor reguli.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

METODE UTILIZATE: DEFINIŢIA, ANALIZA, DIALOGUL, EXPLICAŢIA, ALGORITMUL, SISTEMATIZAREA, LUCRU ÎN GRUP, ASALTUL DE IDEI, DESCOPERIREA.

MIJLOACE UTILIZATE: MANUAL “CHIMIA CL.8”; CURRICULUM DE BAZĂ; GHIDUL PROFESORULUI; BONTAŞI “PEDAGOGIE”, CHIŞINĂU 1995; HOLMCENCO

“PROBLEMAR LA CHIMIE” ;NENIŢESCU “CHIMIA”; SISTEM PERIODIC; DIAPROIECTOR DIGITAL, LAPTOP; SURSE INTERNET.

Page 4: M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii mai mici din clasa a IV –a sunt provocați și ei să programeze roboții pentru

SCENARIUL LECŢIEI

Nr Etapele Durata Subcompetențe

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor Strategii didactice

Evaluare

Itemi Timp

1

Captarea

atenției

2 min

Moment organizatoric. Profesorul salută

elevii și le propune un video.

Elevii privesc

atent și deduc tema.

Conversație

2

Reactualizarea

și

sistematizarea

cunoștințelor.

15min

S1, S4, S5

Profesorul propune elevilor așezați în 4

echipe următoarele întrebări:

1. Care e diferența între

fenomenele fizice și chimice?

2. Ce reprezinta reacția chimică?

3. Care sunt semnalele reacției

chimice?

4. Cîte tipuri de reacții chimice

cunoașteți?

GRUPURILE PRIMESC

URMĂTORII ITEMI:

Determinați tipul,egalați, programați și

modelați reacția :

GRUPUL I:

Cu+O2→ CuO

GRUPUL II:

FeCl3+ KCNS→Fe(CNS)3 + KCl

GRUPUL III:

Mg + H2SO4→MgSO4+ H2

Elevii răspund la

întrebări, apoi

ascultă și privesc

atent la

experimentele

efectuate de colegii

lor.

Doi elevi prezintă în

fața fiecărui grup

cite-o reacție

chimică, respectînd

tehnica securității.

Dialog,

sistematizarea,

conversația.

Fișe cu

întrebări.

Experiment

chimic

Page 5: M O D E L A R E A L O R R E A C Ț I I C H I M I C E Ș I T I P U R I D E · 2019-11-13 · Colegii mai mici din clasa a IV –a sunt provocați și ei să programeze roboții pentru

GRUPUL IV:

Cu(OH)2→CuO+ H2O

Colegii mai mici din clasa a IV –a sunt

provocați și ei să programeze roboții

pentru a determina sunetul, culoarea,

reacția chimică în viziunea lor.

3

Comunicarea

cunoștințelor .

Feed-back

24min

S1- S5

Ascultă și apreciază activitate elevilor

pe grupuri, acordă întrebări.

Arată video a reacțiilor importante

pentru viață.

Prezintă reacțiile,

deduc tipul lor, le

egalează și prezintă

forma programată a

lor.

6

Notarea

elevilor,tema

pentru acasă.

4min

Menționează elevii ce s-au evidențiat în

mod deosebit, anunță tema pentru acasă.

Tema pentru acasa a celor mici este să

împărtășe experiența cu părinți, frați,

colegi, prietenii, etc.

Își notează în caiete

tema pentru acasă

§ 2.9 Pag.51, EX:1-

3 Pag.55.

analiza