litrul

11
PROIECT DIDACTIC ŞCOALA : DATA: ÎNVĂŢĂTOR : CLASA: ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi Ştiinţe ale naturii DISCIPLINA:Matematica UNITATEA DE ÎNVATARE:Măsurare.Unităţi de măsură SUBIECTUL LECTIEI : Unităţi de măsură pentru capacitate – Litrul TIPUL LECŢIEI: mixtă OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1-să măsoare şi să compare capacitatea unor vase folosind unităţi de măsură nestandard şi litrul ca unitate etalon ; O2-să exemplifice obiectele care se măsoară cu litrul ; O3-să identifice instrumentele de măsură potrivite pentru măsurarea capacităţii ; O4-să ordoneze vasele după capacitatea lor ; O5-să opereze cu unitatea de măsură pentru capacitate în exerciţii şi probleme date ; O6-să compună probleme care implică măsurarea capacităţii ; O7-să lucreze independent şi în colectiv în spirit competitiv ; O8-să participe cu interes la lecţie. STRATEGII DIDACTICE: 1.Metode şi procedee :conversaţia,observaţia,explicaţia,exerciţiul,munca independentă, problematizarea, metoda „cadranelor” 2.Material didactic: calculatorul, videoproiectorul, vase de diferite mărimi, fise de lucru, fişe de evaluare 3.Formă de organizare :frontal,individual LOCUL DE DESFĂŞURARE: Club Multimedia MATERIAL BIBLIOGRAFIC : Curriculum Naţional -Programa şcolară pentru clasa a II- a,2005-2006 Matematica(manual clasa aII-a) – Rodica Chiran, Editura Aramis, 2007 www.didactic.ro – pps ,, Unitati de măsură pentru capacitate - Litrul” , inst.Florina Ungureanu, Şcoala Plosca, Teleorman

description

imprumutate

Transcript of litrul

Page 1: litrul

PROIECT DIDACTICŞCOALA :

DATA: ÎNVĂŢĂTOR : CLASA: ARIA CURRICULARĂ:Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDISCIPLINA:MatematicaUNITATEA DE ÎNVATARE:Măsurare.Unităţi de măsurăSUBIECTUL LECTIEI : Unităţi de măsură pentru capacitate – LitrulTIPUL LECŢIEI: mixtăOBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1-să măsoare şi să compare capacitatea unor vase folosind unităţi de măsură nestandard şi litrul ca unitate etalon ; O2-să exemplifice obiectele care se măsoară cu litrul ; O3-să identifice instrumentele de măsură potrivite pentru măsurarea capacităţii ; O4-să ordoneze vasele după capacitatea lor ; O5-să opereze cu unitatea de măsură pentru capacitate în exerciţii şi probleme date ; O6-să compună probleme care implică măsurarea capacităţii ; O7-să lucreze independent şi în colectiv în spirit competitiv ; O8-să participe cu interes la lecţie.STRATEGII DIDACTICE:1.Metode şi procedee :conversaţia,observaţia,explicaţia,exerciţiul,munca independentă, problematizarea, metoda „cadranelor”2.Material didactic: calculatorul, videoproiectorul, vase de diferite mărimi, fise de lucru, fişe de evaluare3.Formă de organizare :frontal,individualLOCUL DE DESFĂŞURARE: Club MultimediaMATERIAL BIBLIOGRAFIC :

Curriculum Naţional -Programa şcolară pentru clasa a II-a,2005-2006 Matematica(manual clasa aII-a) – Rodica Chiran, Editura Aramis, 2007

www.didactic.ro – pps ,, Unitati de măsură pentru capacitate - Litrul” , inst.Florina Ungureanu, Şcoala Plosca, Teleorman

SCENARIUL DIDACTIC

Momen-tele lecţiei

Obop.

Conţinutul lectieiMetode şi procedee

Evalua-re

1.Moment organiza-toric

Se creează atmosfera necesară desfăşurării eficiente a lecţiei :pregătirea materialului didactic necesar,împărţirea fişelor,stabilirea ordinii.

Observareasistema-tică

2.Captareaatenţiei

O8 Atrag atenţia copiilor că vor participa la o lecţie deosebită de cele pe care le facem în clasă.Astăzi învăţător va fi calculatorul.Ei trebuie să fie atenţi pentru a răspunde sarcinilor scrise pe ecran.

Expunerea

3.Anunţareatemei şi a obiective-lor

Elevii scriu data şi titlul lecţiei în caiete.Voi prezenta pe înţelesul lor obiectivele lecţiei.Unităţi de măsură pentru capacitate – litrul

conversaţia

4.Dirijarea O1 Activitate frontală: conversaţia aprecieri

Page 2: litrul

învăţăriiO2

O3

O4

Pe masă aveţi diferite vase.Ce putem pune în ele.(lichide)Daţi exemple de lichide pe care le putem pune în aceste vase.Cum putem afla cât lichid încape într-un vas ? ( Măsurăm capacitatea acelui vas.)Cu ce putem măsura capacitatea vaselor ?( Vom afla astăzi în lecţie.)Se derulează PPS-ul cu lecţia de predare.Se prezintă pe rând fiecare diapozitiv.( Anexa 1) – diapozitivele 2 - 12Dirijez discuţiile cu elevii.Elevii citesc diapozitivele şi comentează conţinutul lor.

explicaţia

problemati-zarea

activitate frontală

verbaleindivi-duale şi frontale

5. Obţinerea performanţei

O5

O7

O8

Aplicaţii– Activitate independentă ( Anexa 2) Elevii vor rezolva, pe fişa de lucru exerciţiile de pe diapozitivele 13 – 18. După rezolvarea exerciţiilor de pe fişe se verifică, direct pe calculator, corectitudinea rezolvărilor.Se fac corecturile necesare, se discută eventualele greşeli.

- activitateindependentă-activitatefrontală

aprecieri verbaleautoeva-luarea

6.Evaluare O5O7O8

Prin  “metoda cadranelor “ se va face evaluarea celor însuşite.( Anexa 3)

metoda cadranelor

Evaluare formati-vă

7.Feed-back

O8 Verific însuşirea cunoştinţelor- Care este unitatea de măsură învăţată astăzi ?- Care este unitatea de măsură pentru capacitate ?

Conversaţia- act.frontală

Proba orală

7.Asigura-rea retenţiei şi a transfe-rului

O6Observaţii,aprecieri şi recomandări generale în privinţa lecţiei de matematică.Tema pt.acasă- Exerciţii pag.85 din manual.

Page 3: litrul

Anexa 1 – Diapozitive expuse pe ecran 2. 4.

Astăzi vom învăţadespre

UNITĂŢI DE MĂSURĂ

pentru CAPACITATE

Măsuri neconvenţionale

5. 6.

Diana şi Alex trebuie să umple câte o găleată de aceeaşi capacitate, folosind vase diferite.

Alex a umplut găleata cu …10 crăticioare de apă.

Diana a umplut găleata cu …40 căni de apă.

Oare de ce eu am folosit 40 de căni?Am muncit mai mult decât tine!!!

Oare am mai multă apă

decât tine?

7. 8.

În vasul Dianei (cănuţa) intră mai puţină apă decât în vasul lui Alex (crăticioara).

Cantitatea de apă din găleată este aceeaşi, dar rezultatele măsurării sunt diferite (Diana: o găleată= 40 căni, Alex : o găleată=10crăticioare) deoarece s-au folosit unităţi de măsură diferite. Acestea sunt unităţi de măsură neconvenţionale.

Pentru ca măsurarea aceleiaşi capacităţi (exemplu:capacitatea găleţii) să nu aibă rezultate diferite , trebuie folosită aceeaşi unitate de măsură.

Page 4: litrul

9. 10.

UNITATEA DE MĂSURĂ PRINCIPALĂ PENTRU CAPA-CITATE ESTE LITRUL.

Litrul se scrie prescurtat l.

1 litru = 1 l

Pentru că există capacităţi de măsurat mai mari sau mai mici decât un litru, s-au creat multipli şi submultipli ai litrului.

Exemple:

-Dintre multipli (mai mari decât litrul) cel mai utilizat este kilolitrul – pentru a măsura , de exemplu, cantitatea de lichid care încape într-o cisternă;

-Dintre submultipli (mai mici decât litrul) cel mai utilizat este mililitrul – pentru a măsura , de exemplu,cantitatea de lichid care încape într-o sticluţă(de parfum, de medicamente);

11. 12.

Bidon 150 l Bidon de 50 l

REZERVOR 100.000 L

Butoi 500 lBidon de 5 l

Bidon de 20 l

Sticle de 1litru şi jumătate, 1 litru şi o jumătate de litru

Recipient350 ml

Sticlă de plastic 1l

Pahar 250 ml

Cană 300 ml

Găleată plastic 10 l

Oală 3 l

Page 5: litrul

ANEXA 2 ( diapozitive 13 – 18 )

Fişă de lucru

1.Bifaţi obiectele de mai jos care pot fi măsurate cu litrul sau cu unităţi mai mari sau mai mici decât litrul?

____ ___ ____ ___ ____ ___ ___2. Alege obiectele cu care poţi măsura lichide:

3.Bifează răspunsul corect: 4. Stabiliţi valoarea de adevăr a propoziţiilor:• Capacitatea unui butoi poate fi: În butoi pot încăpea cel mult 500 ml de lichid.___ 50 ml 500 l 50 km La o petrecere pentru copii, cei 15 invitaţi au • Ana a cumpărat un parfum care are : consumat peste 100 l de suc._____500 l 5 l 50 ml Bebeluşul bea 200 ml de suc natural._____• Văcuţa a băut într-o zi: În cadă sunt 3 litri de apă.____25 l 500 l 5 ml În pahar sunt 200 – 300 ml de lapte._____

5. Gabi bea de 2 ori pe zi câte o jumătate de litru de suc. Câţi litri consumă el pe săptămână?

_________________________________________________________________________

_______________________________________________________________________

ANEXA 3 – Cadranele ( Fişă de evaluare)

Page 6: litrul

1. Aşează în ordinea capaciţăţii vasele următoare:

2. Alege capacitatea care ţi se pare mai potrivită  pentru :a) o găleată cu apă : 1L , 10 L, 100 L ;b) o canistră de benzină : 20 L, 100 L,

300 L ;c) un butoi cu vin : 5 L, 15 L, 200 l.

3.Calculaţi :45 l + 23 l =____ 100 l + 50 l = _____31 l – 15 l =____ 200 l – 100 l = _____ 72 l + 28 l =____ 350 l + 200 l =_____

4.Un vas are capacitatea de 135 litri,iar altul de 320 litri.Câţi litri de apă încap în cele două vase?

___________________________________

Standarde de performanţă:FB – Ordonează vasele după capacitatea lor numerotând de la 1 la 4;

- Alege răspunsul corect;- Calculează corect operaţii de adunare şi scădere, notând unitatea de măsură ( l);- Rezolvă corect problema.

B - Ordonează vasele după capacitatea lor numerotând de la 1 la 4; - Alege 2 răspunsuri corecte; - Calculează corect 4 operaţii de adunare şi scădere, notând unitatea de măsură ( l); - Rezolvă corect problema.

S - Ordonează vasele după capacitatea lor numerotând de la 1 la 4, cu 2 erori; - Alege 1 răspuns corect; - Calculează corect 2- 3 operaţii de adunare şi scădere, fără să noteze unitatea de măsură ( l); - Scrie operaţia prin care se rezolvă problema, cu eroare de calcul.