lectie_recapitulativa

9
PROIECT DE LECŢIE DATA: ŞCOALA:Grup Şcolar Bârseşti PROFESOR:Stan Gabriela Cristina CLASA: a IX-a OBIECTUL: Biologie UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Celula – unitatea structurală şi funcţională a lumii vii TEMA LECŢIEI: Structura celulei eucariote TIPUL LECŢIEI: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor – varianta lecţie bazată pe un plan alcătuit de profesor SCOPUL LECŢIEI: - consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor referitoare la componentele celulei eucariote - dezvoltarea capacităţii de sinteză, sistematizare şi de reproducere logică a cunoştinţelor referitoare la alcătuirea celulei eucariote COMPETENŢE SPECIFICE: 1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre organizarea lumii vii 2.1 Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea structurilor şi proceselor celulare 3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor 4.1 Utilizarea terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare 4.2 prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare COMPETENŢE DERIVATE: - elevii să poată enumera componentele celulei eucariote - elevii să cunoască cel puţin trei deosebiri între celula vegetală şi cea animală - elevii să cunoască organitele celulare specifice celulei vegetale

Transcript of lectie_recapitulativa

Page 1: lectie_recapitulativa

PROIECT DE LECŢIE

DATA:ŞCOALA:Grup Şcolar Bârseşti PROFESOR:Stan Gabriela CristinaCLASA: a IX-a OBIECTUL: BiologieUNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Celula – unitatea structurală şi funcţională a lumii viiTEMA LECŢIEI: Structura celulei eucarioteTIPUL LECŢIEI: Recapitulare, sistematizare şi consolidare a cunoştinţelor – varianta lecţie bazată pe un plan alcătuit de profesorSCOPUL LECŢIEI:

- consolidarea şi aprofundarea cunoştinţelor referitoare la componentele celulei eucariote

- dezvoltarea capacităţii de sinteză, sistematizare şi de reproducere logică a cunoştinţelor referitoare la alcătuirea celulei eucariote

COMPETENŢE SPECIFICE:1.1 Culegerea de date din surse variate de informare/ documentare despre

organizarea lumii vii2.1 Utilizarea investigaţiei pentru evidenţierea structurilor şi proceselor celulare3.1 Reprezentarea lumii vii pe baza modelelor4.1 Utilizarea terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare4.2 prezentarea informaţiilor folosind diverse metode de comunicare

COMPETENŢE DERIVATE:- elevii să poată enumera componentele celulei eucariote- elevii să cunoască cel puţin trei deosebiri între celula vegetală şi cea animală- elevii să cunoască organitele celulare specifice celulei vegetale- elevii să cunoască cel puţin două organite celulare specifice celulei animale- elevii să cunoască organitele celulare comune celulei vegetale şi animale- elevii să cunoască rolul diferitelor organite celulare

RESURSE:- procedurale: conversaţia euristică, explicaţia, problematizarea, învăţarea prin

descoperire, observaţia- materiale: planşe, mulaj celula eucariotă animală şi vegetală, manual, atlase- forma de organizare: activitate frontală

EVALUARE:- evaluare formativă prin chestionare orală

BIBLIOGRAFIE:- Ariniş Ioana, Mihail Aurora, Biologie, Manual pentru clasa a IX-a, Editura

All, Bucureşti, 2004- Ciurchea Maria, Ciolac-Rusu Anca, Iordache I., Metodica predării ştiinţelor

biologice, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1982- Gheorghe Mihaela, Dincă Victoria, Mihăilă Aurelia, Petrescu Genelia , Teste

de biologie pentru clasele IX-XII, Editura Genessa, Craiova, 2004

Page 2: lectie_recapitulativa

DESFĂŞURAREA LECŢIEI

Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilorOrganizarea clasei - notez absenţii

- pregătesc materialul didactic necesar desfăşurării lecţiei

- îşi pregătesc cărţile şi caietele

Anunţarea temei şi a planului de recapitulare

Lecţia ce urmează a fi recapitulată şi planul de recapitulare au fost anunţate elevilor în ora precedentăLa începutul lecţiei realizez o reactualizare a titlului lecţiei ce urmează a fi recapitulată şi a planului de recapitulare sub forma unor întrebări de tipul:

- Ce temă aţi avut de recapitulat pentru astăzi?

- Care sunt problemele principale pe care le-aţi urmărit când aţi repetat acasă această temă?

Elevii răspund:- Am avut de

recapitulat lecţia Structura celulei eucariote

- Principalele probleme urmărite de noi în recapitularea lecţiei au fost:

- Definiţia celulei- Componentele

celulei eucariote- Organitele

celulare comune celulei vegetale şi animale cu rolul lor

- Organitele celulare specifice celulei vegetale cu rolul lor

- Organitele specifice celulei animale şi rolul lor

Recapitularea şi Adresez întrebări de tipul: Elevii răspund:

Page 3: lectie_recapitulativa

sistematizarea cunoştinţelor - Care este definiţia celulei?

- Care sunt componentele celulei eucariote?

- Enumeraţi cel puţin două deosebiri existente între celula vegetală şi cea animală

- Enumeraţi organitele celulare comune celulei vegetale şi animale

- Enumeraţi organitele celulare specifice celulei vegetale

- Enumeraţi organitele celulare specifice celulei animale

- Indicaţi rolul

- Celula este unitatea structurală şi funcţională a lumii vii

- Componentele unei celule eucariote sunt: învelişul celular, citoplasma cu organitele celulare şi nucleul

- Celula vegetală conţine plastide şi prezintă la exterior perete celular, iar celula animală este lipsită de plastide şi de perete celular

- Organitele comune celulei vegetale şi animale sunt: ribozomii, reticulul endoplasmatic, dictiozomii, lizozomii, peroxizomii, mitocondriile.

- Organitele celulare specifice celulei vegetale sunt plastidele

- Organitele celulare specifice celulei animale sunt neurofibrilele, corpusculii Nissl şi centrozomul

- Ribozomii au rol

Page 4: lectie_recapitulativa

ribozomilor şi al mitocondriilor

- Indicaţi rolul dictiozomilor şi al reticulului endoplasmatic neted şi rugos

- Indicaţi tipurile de plastide şi rolul fiecăruia

- Indicaţi rolul centrozomului

în sinteza proteinelor, iar mitocondriile în procesul respiraţie celulară

- Dictiozomii au rol în secreţia celulară, reticulul endoplasmatic neted în sinteza lipidelor, iar cel rugos în sinteza proteinelor

- Cele trei tipuri de plastide întâlnite la plante sunt: leucoplastele, cromoplastele şi cloroplastele

- Leucoplastele au rol în depozitarea unor substanţe de rezervă, cromoplastele dau culoare petalelor florilor şi au rol în polenizare, iar cloroplastele au rol în procesul de fotosinteză

- Centrozomul are rol în procesul de diviziune celulară

Formularea unor concluzii şi evaluarea elevilor

Informez elevii că răspunsurile date de ei au fost corecte şi precise ceea ce dovedeşte că şi-au însuşit temeinic cunoştinţele referitoare la structura celulei eucarioteNotez elevii care au participat activ la lecţie

Page 5: lectie_recapitulativa

PLAN DE RECAPITULARE

STRUCTURA CELULEI EUCARIOTE

- Definiţia celulei- Componentele celulei eucariote:

înveliş celular citoplasmă cu organite celulare nucleu

- Organite celulare comune celulei vegetale şi animale: Reticul endoplasmatic neted

Structură Rol

Reticul endoplasmatic rugos Structură Rol

Ribozomi Structură Rol

Mitocondrii Structură Rol

Dictiozomi Structură Rol

Lizozomi Structură Rol

Peroxizomi Structură Rol

- Organite celulare specifice celulei vegetale: Plastidele

Tipuri de plastide Rolul leucoplastelor, cromoplastelor şi cloroplastelor

- Organite celulare specifice celulei animale: Centrozomul

Structură Rol

Neurofibrilele Rol

Miofibrilele Rol

Corpusculii Nissl rol

- Nucleul Structură Rol