Lectie Practica(1)

9
Proiect didactic Şcoala: Liceul Tehnologic ”Petru Rareș”Bârlad Profesor: Ailincăi Anca- Petronela Disciplina: Consiliere şi orientare Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala Subiectul lecţiei: Fobii Tipul: Lecţie de consiliere colectivǎ Durata: 50 minute Obiective cadru: manifestarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice Obiective de referinţǎ: La sfarşitul lecţiei elevii vor fi capabili: O1 - defineasca notiunea de „fobie”

description

lectie consiliere

Transcript of Lectie Practica(1)

Page 1: Lectie Practica(1)

Proiect didactic

Şcoala: Liceul Tehnologic ”Petru Rareș”Bârlad

Profesor: Ailincăi Anca- Petronela

Disciplina: Consiliere şi orientare

Modulul: Autocunoastere si dezvoltare personala

Subiectul lecţiei: Fobii

Tipul: Lecţie de consiliere colectivǎ

Durata: 50 minute

Obiective cadru:

manifestarea unor atitudini pozitive fata de sine si fata de ceilalti

cooperarea cu ceilalti in rezolvarea unor probleme teoretice si practice

Obiective de referinţǎ:

La sfarşitul lecţiei elevii vor fi capabili:

O1 - sǎ defineasca notiunea de „fobie”

O2 - sǎ cunoasca simptomele fobiei

O3 - sǎ identifice cauzele fobiilor

O4 - sǎ analizeze tipuri de fobii si comportamente specifice fiecarui tip

Page 2: Lectie Practica(1)

O5 - sǎ manifeste atitudini pozitive in cadrul activitatilor de grup

Metode / tehnici de lucru:

reflexia

problematizarea

conversaţia

explicaţia

demonstraţia

Materiale:

- coala de carton

- tabla şi creta

- sticky notes

- pixuri

- foi A4

Bibliografie:

1. Ghica, V. Ghid de consiliere şi orientare şcolară pentru orele de dirigenţie. Editura Polirom, Iaşi, 1998

2. Constantin Cucoş, Pedagogie generală, Polirom, 2000.

3. Dorina Sălăvăstru, Didactica psihologiei, Polirom, 2008.

Page 3: Lectie Practica(1)

Desfǎşurarea activitǎţii

Nr. Ctr.

Etapele lecţiei Obiectiv Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi

procedee

1 Moment

organizatoric

-profesorul se prezintǎ, îşi pregǎteşte

materialele şi se asigură că există toate

condiţiile necesare pentru începerea orei.

- elevii ascultǎ Conversaţia

2 - profesorul roaga elevii sa fie atenti -intreaga clasa asculta Explicatia

Page 4: Lectie Practica(1)

Captarea atenţiei pentru a putea explica ceea ce vor urma

sa faca in cele 50 de minute pe care le au

la dispozitie si le spune ca activitatea

consta in 3 jocuri si se vor distra.

Conversaţia

3 Anunţarea temei

şi a obiectivelor

-profesorul le spune elevilor ca prin

intermediul jocurilor vor si invata ceva,

insa pentru a afla tema lectiei trebuie sa

participe la jocuri.

- elevii asculta si intervin

daca este necesar

Conversaţia

Explicaţia

4 Desfǎşurarea

activitǎţii

O5

-anunţarea primei activitati distractive.

Elevii vor fi impartiti pe grupe. Din

fiecare grupa se va stabili un voluntar. Pe

spatele voluntarului se va prinde o foaie

A4 pe care va fi scrisa o fobie, iar ceilalti

colegi din grupa vor trebuie sa ofere

indicatii voluntarului (fara sa foloseasca

cuvintele de pe foaie) pentru a ghici fobia

scrisa. Persoana care trebuie sa ghiceasca

are voie sa puna ce intrebari vrea, celor

care ii ofera indicatii (cate o intrebare

pentru fiecare persoana), pentru a o ajuta

sa descopere cuvintele scrise.

-anuntarea celei de a 2-a activitati “joc de

- elevii formeaza grupele si

se pregatesc sa participe la

jocurile anuntate

Reflexia

Conversaţia

Explicatia

Problematizarea

Page 5: Lectie Practica(1)

O1

O2

O3

O4

pantomima”. Elevii se vor mobiliza si vor

forma doua grupe (fete vs. baieti). Fetele

vor trebui sa aleaga din echipa baietilor o

persoana care va mima o anumita

teama/frica pe care profesorul o va scrie

pe un biletel. La fel va fi si in cazul

echipei de fete.

-dupa terminarea jocurilor, toate

exemplele de teama/frica vor fi lipite pe

tabla descoperind astfel ca toate cele de

mai sus se mai numesc “fobii”. In

continuare, profesorul va ruga elevii sa

discute putin si sa spuna care este, dupa

opinia lor, cauza acestor fobii si cum se

manifesta ele; ce reactii au oamenii in

momentul in care le este frica de o

anumita persoana, situatie sau un obiect.

5 Evaluarea

activitǎţii

Profesorul incurajeaza elevii ca in urma

acestor jocuri, sa reflecteze asupra trairilor

proprii si sa identifice o teama/frica

prezenta in vietile lor. Dupa ce au

identificat-o, o vor scrie pe sticky notes pe

- toti elevii noteaza

frica/teama prezenta in viata

lor folosind sticky notes

pentru a forma coroana unui

copac.

Conversaţia

Demonstratia

Page 6: Lectie Practica(1)

care le vor lipi pe ramurile unui copac

desenat pe coala de carton.

Vor fi doua exemplare, una va ramane la

elevi iar una la profesor. Elevii vor fi

indemnati ca peste ceva timp sa se uite pe

biletelele lipite, sa verifice daca

frica/teama pe care au scris-o in trecuta

mai este prezenta. Daca da, atunci vor

trebui sa sa-si dea silinta sa o indeparteze

pentru ca nu este folositoare si ii vor

impiedica de la multe lucruri.