Iulia de Printa

7
GRADINITA Hreasca GRUPA MARE EDUCATOARE : Plesu Iulia DATA : 28 MAI 2015 PROIECT DE ACTIVITATE Categoria de activitate : Activitate matematica Tipul activitatii : Activitate de consolidare Tema activitatii : “Rezolvam probleme” Mijlocul de realizare : Joc didactic Scopul activitatii : Consolidarea deprinderii de a rezolva probleme de adunare si scadere si de a folosi in mod corect simbolurile matematice; Comportamente urmarite in activitate : Sa rezolve problemele enuntate de educatoare; Sa utilizeze simbolurile matematice . Obiective operationale : Sa raporteze constient numarul la cantitate, cantitatea la numarul exprimat verbal si la cifra corespunzatoare ;

Transcript of Iulia de Printa

Grupa : Pregatitoare B

GRADINITA Hreasca GRUPA MARE

EDUCATOARE : Plesu IuliaDATA : 28 MAI 2015PROIECT DE ACTIVITATE

Categoria de activitate : Activitate matematica

Tipul activitatii : Activitate de consolidare

Tema activitatii : Rezolvam probleme

Mijlocul de realizare : Joc didactic

Scopul activitatii : Consolidarea deprinderii de a rezolva probleme de adunare si scadere si de a folosi in mod corect simbolurile matematice;

Comportamente urmarite in activitate :

Sa rezolve problemele enuntate de educatoare;

Sa utilizeze simbolurile matematice .

Obiective operationale :

Sa raporteze constient numarul la cantitate, cantitatea la numarul exprimat verbal si la cifra corespunzatoare ;

Sa efectueze exercitii de adunare si scadere cu una sau mai multe unitati, folosind pe langa obiecte si cifre si simboluri matematice ;

Sa realizeze sarcinile in succesiunea data de educatoare si sa se integreze in ritmul impus de activitate ;

Sa respecte regulile jocului ;

Sarcina didactica : Rezolvarea problemelor enuntate de educatoare prin manipularea directa a materialului didactic si transpunerea enuntului problemei intr-o operatie matematica.

Regulile jocului : Copilul desemnat de educatoare cu ajutorul fluturasului Colorici va veni in fata clasei si va asculta problema. Apoi va aseza pe panou elementele din enuntul problemei, exprimand verbal actiunile intreprinse, iar in final va transpune problema si intr-o operatie matematica de adunare sau scadere. In cazul unui raspuns corect, va fi rasplatit cu aplauze.

Elemente de joc : fluturasul Colorici, surpriza, manuirea materialului, aplauze ;

Strategia didactica :

Metode si procedee : explicatia, demonstratia, conversatia, exercitiul, problematizarea;

Mijloace de invatamant : flori de carton, flori din hartie creponata, vaze pentru flori, fluturi, albine, gargarite, planse ilustrate cu probleme, cifrele de la 1 la 10, jetoane cu simbolurile matematice (+, -, = )

Forma de organizare : frontala,

Durata : 20 ;

SCENARIUL DIDACTIC

SECVENTELE ACTIVITATIIELEMENTE

DE CONTINUTSTRATEGII

DIDACTICEEVALUARE

1. Organizarea activitatiiAerisirea salii de grupa;

Aranjarea scaunelelor in semicerc;

Pregatirea materialului didactic necesar desfasurarii activitatii.

2.Captarea atentieiEducatoarea va prezenta fluturasul Colorici care viziteaza din nou grupa mare si care a adus cu el si o multime de surprize care vor fi dezvaluite pe parcursul activitatii.Conversatia

3. Anuntarea temeiEducatoarea anunta copiii ca in cadrul activitatii matematice se vor juca impreuna cu Colorici un joc didactic: Rezolvam problemeConversatia

5. Desfasurarea propriu-zisa a activitatiiExplicarea si demonstrarea regulilor jocului : copilul desemnat de educatoare va asculta cu atentie enuntul problemei si va afisa pe panou elementele ce apar in cadrul acestuia, iar apoi va reda enuntul problemei si printr-o operatie matematica folosind cifrele si simbolurile matematice, raspunsurile corecte fiind rasplatite cu aplauze;

Efectuarea jocului de proba ;

Desfasurarea jocului propriu-zis

( copiii vor rezolva problemele enuntate de educatoare)

VARIANTA : Educatoarea va afisa o operatie matematica si va pune la dispozitia copiilor obiecte si jetoane cu ajutorul carora acestia sa transpuna problema in imagine.

Evaluarea jocului : Educatoarea va imparti jetoane cu cifre copiilor si va enunta o problema. Copiii care au pe jeton cifra ce corespunde rezultatului problemei vor veni la panou.Explicatia

Demonstratia

Exercitiul

Conversatia

Problematizarea

Conversatia

Problematizarea

6. Incheierea activitatii Aprecieri generale si individuale privind desfasurarea activitatii.