Invierea Lui Lazar 2013

16
PROIECT DE LECTIE Data:25-29.11.2013 Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan ȘCOALA Gimnazială Filipești, Bacău Clasa a VII-a Aria curriculară: Om și societate Disciplina: Religie Ortodoxă Unitatea de ȋnvățăre: Iisus Hristos - Ȋnvățător și Mȃntuitor Subiectul lecției: Ȋnvierea lui Lazăr Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral religios. Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe Competențe generale: C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului Competențe specifice: 1.2 Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni Obiective operaţionale:

description

gref

Transcript of Invierea Lui Lazar 2013

Page 1: Invierea Lui Lazar 2013

PROIECT DE LECTIE

Data:25-29.11.2013

Propunător: Ciobanu Vasile Bogdan

ȘCOALA Gimnazială Filipești, Bacău

Clasa a VII-a

Aria curriculară: Om și societate

Disciplina: Religie Ortodoxă

Unitatea de ȋnvățăre: Iisus Hristos - Ȋnvățător și Mȃntuitor

Subiectul lecției: Ȋnvierea lui Lazăr

Scopul lecţiei: însuşirea unor învăţături date de Mântuitorul Iisus Hristos, în vederea consolidării comportamentului moral religios.

Tipul lecției: transmitere şi însuşire de noi cunoştinţe

Competențe generale:

C.G.1. Cunoaşterea şi iubirea lui Dumnezeu ca fundament al mântuirii şi desăvârşirii omului

Competențe specifice:

1.2 Recunoaşterea, în minunile Mântuitorului, a dumnezeirii Acestuia şi a dragostei Sale faţă de oameni

Obiective operaţionale:

La sfârşitul lecţiei, toţi elevii vor fi capabili:

a) cognitive

OC1. sǎ rezume textul în care este prezentatǎ minunea învierii lui lazǎr;

OC2 – sǎ identifice atributele divine dovedite de Mântuitorul în sǎvârşirea acestei minuni;

OC3 – sǎ formuleze învǎţǎturi spirituale, desprinse din aceastǎ minune;

Page 2: Invierea Lui Lazar 2013

OC4. să explice rolul minunilor activitatea Mântuitorului

OC5. sǎ identifice soluţii de ajutorare a unor prieteni aflaţi in diferite situaţii

b) afective

OA1: elevii vor participa cu placere și interes la lecție

OA2: Să se angajeze activ în soluţionarea sarcinilor didactice

c) Psihomotorii:

1. Să utilizeze corect mijloacele de învăţământ propuse.

Obiective formativ-educative:

- să-și întărească credința că Hristos, Fiul lui Dumnezeu, este atotputernic.

Strategia didactică

Metode şi procedee: expunerea, explicaţia, lectura, conversaţia, meditaţia religioasă, conversaţia euristică.

Mijloace de învăţământ: Sfânta Scriptură, icoana,laptopul

Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală, activitate individuală.

Resurse

Oficiale: • Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a VII-a;

Planificarea calendaristică orientativă, clasa a VII-a;

Temporale: • nr. de lecţii: 1

• durata: 50'

Bibliografice:

Page 3: Invierea Lui Lazar 2013

Biblia sau Sfânta Scriptură , Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii Ortodoxe Române, Bucureşti, 1988.

Antonie Plămădeală,Mitropolitul Ardealului, Cuvinte la zile mari, Editura,Sibiu, 1989.

Prof. Univ. Dr. Pr. Petre Semen, Tâlcuiri evanghelice, vol. I, EdituraTrinitas, Iaşi, 2008.

Pr. Prof. Dr. Vasile Mihoc, Predici exegetice la Duminicile de peste an, EdituraTeofania, Sibiu, 2001.

Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura Reîntregirea, Alba lulia, 2001.

Nrcrt

Etapele lecţiei Ob. op.

Timp Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi procedee

Mijloace de

învăţământ

Forme de organizare

Evaluare

1. Captarea atenției

1 Iisus Hristos a săvȃrșit minuni asupra naturii și asupra oamenilor.• Se cere elevilor să precizeze ce alte învieri din morți a săvârşit Mântuitorul

• Elevii ascultă cu atenţie.

o povestirea

2. Anunţarea subiectuluilecţiei şi a obiectivelor lecției

2 Se anunţă si se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : Ȋnvierea lui Lazăr Se precizează obiectivele lecţiei.

Elevii scriu data şi titlul în caiete şi ascultă explicatiile profesorului.

explicatia

3. Actualizarea cunostintelor ȋnsusite anterior

7 • Se adresează elevilor următoarele întrebări:- De cȃte feluri este orbirea?Cum putem ȋnlătura această orbire sufletească?Părinții orbului pe cine ȋi simbolizează?

Elevii răspund la solicitările profesorului.

o explicaţia o activitate frontală

Aprecieri

verbale

4. Prezentarea noului conținut

OC1

5 se citeşte textul scripturistic în care este prezentată această minune ( Ioan 11, 1-45)

Elevii caută fragmentul şi urmăresc cu atenţie.

Lectura expresivă

Noul Testament

Activitate frontala

Aprecieri verbale

5. 20 Observație:• Se explică cuvintele necunoscute elevilor.• Se cere elevilor să precizeze şi să localizeze pe harta Palestina

• Elevii ascultă cu atenţie.

Lectura Biblia

Page 4: Invierea Lui Lazar 2013

Dirijarea ȋnvățării

Noului Testament locul unde s-a petrecut minunea învierii lui Lazăr.Precizare:Betania, un sat mic în apropierea Ierusalimului era popasul obişnuit al Domnului, când mergea în Ierusalim. Acest sat s-a făcut vestit ca satul Mariei şi al Martei, aşa cum Betsaida era patria lui Petru şi Andrei.• Se adresează elevilor următoarele întrebări:Cine participă la acțiunea prezentată în textul citit?R: …Mântuitorul, Maria, Marta…Precizare:Cele două surori şi casa lor cea primitoare, în care adesea odihniseră pe Domnul, erau foarte cunoscute primilor creştin, cărora le sunt adresate Sfintele Evanghelii. Cu mult înainte ca Ioan să fi scris Evanghelia sa, Sf. Luca ne informează despre faptul că aceste surori primeau pe Domnul în casa lor ( Lc. 10, 38-42)Marta şi Maria aveau un frate, Lazăr. Dragostea lui Hristos insuflețise şi sfințise dragostea fraților.Ce necaz se abate asupra acestei familii?R: …îmbolnăvirea lui Lazăr.Cui cer ajutorul cele două surori?R: prietenului lor., Iisus-Citiți versetul care conține anunțul trimis lui Hristos!R:…Deci au trimis surorile la El zicând: Doamne, iată cel pe care îl iubeşti este bolnav.Credeți că acest anunț a fost sufficient de convingător, pentru ca Iisus să vină la prietenul Său?Precizare:Cele două surori socotesc de datoria lor să-L informeze pe Domnul, în mod simplu, evitân cu grijă să indice ce at trebui să facă.Acest anunț este şi cel mai bun exemplu de rugăciune, întrucât prietenul către care se adresează este Hristos. Noi am primit, desigur, dreptul să-i prezentăm domnului nevoile, greutățile şi chinurile noastre, darn u suntem îndreptățiți să exprimăm vreo pretenție asupra celor ce trebuie sa facă.Care a fost răspunsul lui Iisus la anunțul celor două surori?R: …Această moarte nu este spre moarte, ci pentru slava lui Dumnezeu, ca prin ea Fiul lui Dumnezeu, să Se slăvească .Ce afirmă, de fapt Iisus prin aceste cuvinte?

Elevii noteaza ȋn caiete afirmațiile profesorului

Conversatia

Activitate frontală

Aprecieri

verbale

Page 5: Invierea Lui Lazar 2013

OC2

R:…principalul scop al bolii şi al morții lui Lazăr era “ slava lui Dumnezeu”. Moartea lui Lazăr a fost trimisă şi ca să se slăvească Fiul lui Dumnezeu prin ea.Ce face Iisus atunci când află că prietenul Lui, Lazăr, este bolnav?R:…Când a auzit că este bolnav, atunci a rămas două zile în locul în care era. ( Ioan 11, 6)Citiți versetul corespunzător!Credeți că este firesc comportamentul Mântuitorului, dacă ținem seama şi de versetul 5, în care se spune că ” iubea , Iisus pe Marta şi pe sora ei şi pe Lazăr?”Nu pare paradoxală relatarea Sfântului Evanghelist Ioan? Argumentați răspunsul.Precizare:Ceea ce ne spune Sf. Evanghelist Ioan este paradoxal pentru modul de gândire şi de iubire pa care-l avem noi. Însă este conform cu felul înțelept, în care vede Dumnezeu toate.Iisus iubea pe Marta şi pe Maria şi de aceea a amănta venirea Sa în Betania, pentru ca ele să simtă bucuria nespusă, pe care au şi avut-o când a înviat pe Lazăr, mort de patru zile.Cum se explică atitudinea Apostolilor atunci cănd au aflat că Iisus s-a hotărât sâ plece în Betania? Citiți versetele 8,16.

Precizare:Apostolii îşi manifestă, pe de oparte o teamă vie,justificată pentru că mai înaint cu două luni iudeii au încercat să-L lapideze pe Domnul. Această teamă era inspirată de dragostea lor față de Iisus.Pe de altă parte, prin atitudinea lor ucenicii dovedesc că nu au înteles încă deplin nici însemnătatea datoriei, nici jertfa dragostei.După ce Domnul i-a pregătit pe ucenicii Săi pentru călătoria primejdioasă în Iudeea, arătându-le că datoria este o chemare a lui Dumnezeu, îi informeazădespre moartea lui Lazăr. Citiți acest verset!De ce credeți că Iisus îl numeste pe Lazăr “ prietenul nostru şi nu prietenul Meu?Precizare:Prin aceste cuvinte se arată importanța prieteniei cu Hristos. Cel care are prieten pe Hristos, are prieteni sinceri şi pe toți ceilalți prieteni ai lui Hristos, îngeri şi oameni. Prietenia aceasta nobilă impune şi datorii, de aceea ucenicii lui Hristos trebuie să fie foarte

Explicatia

Page 6: Invierea Lui Lazar 2013

îndrăzneți şi să ajute familia prietenului lor Lazăr; fiindcă în necazuri şi primejdii se dovedeşte prietenia.De ce credeți că Iisus îl consideră pe Lazăr “ prietenul nostrum”, deşi acela era mort şi îngropat?

Precizarea:Prin aceste cuvinte se arată căprecum moartea nu poate să ne despartă de dragostea lui Hristos, tot aşa nu poate să ne despartă în nici un fel de altă dragoste în Hrisos. Mântuitorul ne încredințează că Lazăr trăieşte acolo, doincolo de mormânt, iar prietenia şi dragostea rămân si după moarte.De ce Mântuitorul consideră că moartea este un somn?

Precizare:Moartea este considerată somn, pentru că ea închide ochii noştrii pentru lumea aceasta şi-I deschide pentru lumea cealaltă, cea fericită şi veşnică. Dovada acestora a fost Învierea lui Hristos.După ce Mântuitorul îi anunță pe ucenici că Lazăr a murit, El Îşi exprimă bucuria că n-a fost acolo. Cum explicați acest lucru? Citiți versetele 14 şi 15.

Precizare: Domnul se bucură nu pentru moartea lui Lazăr, ci pentru urmările care decurg din moartea lui pentru ucenici.Pregătindu-şi ucenicii pentru călătorie, Iisus merge în Betania. Care era atmosfera din familia îndoliată?R: …în casa îndoliată veniseră mulți iudei să consoleze pe surorile adâncite în mare jale. (vs 19)

Precizare:Ajungând în Betania, Iisus nu s-a grăbit să facă minunea, aşa cum procedase la învierea fiicei lui Iair si a fiului văduvei, ci a discutat cu fiecare dintre cele două surori indoliate.Cum explicați această a doua amănare a minunii?

Precizare:Mântuitorul trebuia să întărească credința , atât a persoanelor din vremea Sa, cât şi a noastră, a creştinilor de acum, in adevărurile mari si slăvite ale înverii morților.

Page 7: Invierea Lui Lazar 2013

Citiți versetele în care sunt redate convorbirile lui Iisus cu cele două surori.• Un elev citeste versetele 21-33Ce ce cuvinte Îl întâmpină pe Mântuitorul cele două surori?R:…” Doamne, dacă ai fi fost aici nun e-ar fi murit fratele.”Ce dovedesc aceste cuvinte?R:…surorile îsi spuneau frecvent una alteia aceste cuvinte şi aceasta era dorința lor: numai Învățătorul să fie acolo, şi el ear fi scăpat de furtuna necazului.Prin atitudinea celor două surori la întălnirea cu Mântuitorul ni se prezintă două caractere diferite. Identificați vâteva trăsături de character ale Martei şi ale Mariei şi încercați să argumentați comportamentul Mântuitorului în cele două situații.

Marta dovedeşte: Maria dovedeşte:prezență de spirit; - dragostecuraj în suferință; - sensibilitateo credință mai nobilă. – lipsă de”sânge rece”

Precizare:Domnul Iisus, Cel ce cunoaşte profound inima omenească, adresează Martei cuvinte de învățatură, ca să lumineze şi mai mult credința ei. Către Maria, care era mistuită de durere şi nu avea dispoziția sufletească potrivită, ca să audă o învățatura mai înaltă, se adresează cu mai multe dovezi de compătimire, pentru a da mai mult cura dragostei ei.Cum şi-a exprimat iisus compătimirea față de cei îndurerați? Citiți versetul corespunzător.• un elev citeşte versetul 33.Precizare:Deşi iisus ar fi putut “să guste” dinainte bucuria Învierii, totuşi El ia parte la suferința Mariei, care este prabuşită la picioarele Sale. El plânge împreună cu cei ce se bucură.Ce fire a Mântuitorului este pusă in evidență prin versetul 35 : “ Şi a lăcrimat Iisus?”R;..firea omeneascăCum au reacționat iudeii când au văzut că Iisus a lăcrimat?

Page 8: Invierea Lui Lazar 2013

R:…Unii s-au mirat de marea dragoste a lui Iisus față de Lazăr , ( vs.36), iar alții L-au judecat, pentru că l-a lăsat pe Lazăr să moară ( vs.37)Precizare:Mântuitorul, Cel ce adesea dăduse pe față gândurile cele mai lăuntrice ale iudeilor, cunoştea comentariile acesta pe care ei le făceau între ei. De aceea “ Iisus , suspinând, iarăsi în Sine , a mers la mormănt.Prezentați întâmplările care au avut loc la mormănt, ținând seama de textul scripturistic.• Un elev prezintă întâmplările care au avut loc la mormântul în care se afla Lazăr.De ce Mântuitorul nu S-a floodlit de puterea Sa făcătoare de minuni pentru a da piatra aflată la uşa mormântului?

Precizare:Măntuitorul cere şi aşteaptă totdeauna ca noi să facem tot ce depinde de puterile noastre, pentru ca restul să împlinească El , în chip minunat. Îacelaşi timp, piatra trebuia să fie dată la o parte ca minunea să fie pe deplinconvingătoare şi să nu rămână nici o îndoială în privința ei, ca si vrăjmaşii Domnului, care erau de față, să fie martori ai minunii.În fața mormântului fratelui său, Marta trece printr-un moment greu. Cum reuşeşte Marta să depăşească acel moment?R: Cu ajutorul Măntuitorului care îi reaminteşte că dacă va crede, va vedea slava lui Dumnezeu.De ce face Mântuitorul o rugăciune de mulțumire înainte de a fi săvârşită minunea şi afirmă că ştia că întotdeauna Tatăl Îl ascultă?R: ..pe de o parte pentru a ne învăța şi pe noi să mulțumim şi, pe altă parte, pentru a da o dovadă sigură că Dumnezeu îl ascultă, fiind de o ființă cu El.Precizare:Se prezintă astfel un nou mod prin care Hristos ii cheamă pe iudei la mântuire.Citiți versetul in care Evanghelistul istoriseşte minunea cea mare!R:…Şi zicând acestea., a strigat cu glas mare: “ Lazăre, vino afară!”Ce descoperim în aceste cuvinte?R:…concizie, simplitate, dar şi putere.Precizare:

Page 9: Invierea Lui Lazar 2013

Această propoziție foarte concisă, dar măreața, ne arată supunerea necondiționată către Hristos a lumii celei nevăzute.Chemăndu-l pe mort pe nume, Mântuitorul ne dovedeşte că morții nu pier, trăiesc în altă parte o viață personală şi conştientă.• Se prezintă icoana Învierii lui Lazăr şi se cere elevilor să identifice persoanele reprezentate in icoană.Ce effect a avut minunea asupra martorilor oculari?R:…Deci mulți din iudeii care veniseră la Maria şi care văzuseră ce a făcut Iisus au crezut în El (vs.45). Iar unii dintre ei s-au dus la farisei şi le-au spus cele ce făcuse Iisus (vs.46).Ce fire şi-a manifestat Hristos în momentul înverii lui Lazăr?R:…firea dumnezeiască.Concluzie:Din textul scripturistic discutat reiese faptul că Iisus Hristos este Om adevărat şi Dumnezeu adevărat

6. Obținerea performanței

5 • Se cere elevilor să dea exemple de prietenii celebre.Observație:În funcție de răspunsurile elevilor, profesorul poate prezentaca exemplu prietenia dintre Sf. Vasile cel Mare şi Sf. Grigorie de Nazianz.

Precizare:Fiecare creştin trebuie să se străduiască să devină prietenul lui Hristos.•Se cere elevilor să precizeze cum, ar putea ei să demonstreze că sunt prietenii lui Hristos.Observație:Se recomandă elevilor să țina seama de citatul Ioan 15,14: “ Voi sunteți prietenii Mei, dacă faceți ceea ce vă poruncesc.”• Se împart elevii I trei echipe, prin tragere la sorți.• Se prezintă sarcinile de lucru:Fiecare echipă îsi allege un lider care va prezenta soluții de ajutorare a unui prieten aflat în una dintre situațiile:este bolnaveste leneşeste sărac.2.Fiecare echipă îşi allege un lider care va prezentaq soluțiile găsite de întreaga echipă, prin consultarea membrilor intre ei.

o Elevii dau variante de răspuns.

Exercitiu o activitate individuală

o

Page 10: Invierea Lui Lazar 2013

3. Timp de lucru : 1’

7. Feedbackul (Asigurarea conexiunii inverse)

OC3,4,5

5 Profesorul adresează elevilor următoarele întrebări, Se adresează elevilor următoarele întrebări:Ce attribute divine ale lui Iisus sunt manifestate cu prilejul săvârşirii acestei minuni?Ce învățături spirituale se pot desprinde din aceasta minune?

Elevii răspundR:…dragostea, atotputernicia

Hristos este modelul prietenului adevărat.Dragostea rămâne şi dupa moarte.Prietenia se dovedeşte în necazuriCel care are prieten pe Hristos are totul.În măsura în care avem o credință vie în Hristos, în aceeaşi masură vom fi vii în veşnicie

ConversaţiaExplicaţia

aprecieri verbale

8. Evaluarea 2 Fac aprecieri generale și individuale, acord stimulente

9-10

Asigurarea retenţiei şia transferului

3 Se anunță şi se explică tema pentru acasă:- Redactează un eseu , de 1-2 pagini, avănd titlul : Prietenul la nevoie se cunoaşte

Elevii notează tema pe caiete.

Explicatia Activitate frontala