INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii,...

6
INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA GIMNAZIALĂ MOVILA MIRESII Str. Orizont, nr. 1199, com. Movila Miresii, jud. Brăila Cod: 817100; Telefon/Fax: 0239/697916 E-mail: [email protected]; site: www.scoalamovilamiresii.ro PROIECT DIDACTIC DATA: 17.09.2019 PROFESOR: MIRON STELUŢA OTILIA DISCIPLINA: Geografie CLASA: a-VIII-a SUBIECTUL LECŢIEI: EVALUARE INIŢIALĂ TIPUL LECŢIEI: de evaluare COMPETENŢE SPECIFICE: 1.2. Elaborarea unui text pe o temă geografică dată, utilizând termeni daţi; 2.1. Localizarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice; 3.3. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a realităţii geografice realizând corelaţii interdisciplinare; 4.2. Ierarhizarea unor elemente, fenomene și procese după caracteristicile lor geografice . STRATEGIA DIDACTICĂ: de evaluare; METODE: explicaţia, metoda testării; MATERIAL DIDACTIC: fişa de evaluare iniţială; FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual. DESFĂŞURAREA LECŢIEI: 1. Moment organizatoric(2'): Controlul prezenţei şi ordinii, organizarea clasei. 2. Verificarea cunoştinţelor (45'): Profesorul împarte fiecărui elev fişa de evaluare iniţială şi explică modul de completare. 3. Precizarea activităţilor pe care elevii le vor desfăşura acasă (3’): Profesorul comunică sugestiile şi conţinuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Transcript of INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii,...

Page 1: INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc. Concluzii: Deşi Evaluarea iniţială

INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA

ŞCOALA GIMNAZIALĂ MOVILA MIRESII

Str. Orizont, nr. 1199, com. Movila Miresii, jud. Brăila

Cod: 817100; Telefon/Fax: 0239/697916

E-mail: [email protected]; site: www.scoalamovilamiresii.ro

PROIECT DIDACTIC

DATA: 17.09.2019

PROFESOR: MIRON STELUŢA OTILIA

DISCIPLINA: Geografie

CLASA: a-VIII-a

SUBIECTUL LECŢIEI: EVALUARE INIŢIALĂ

TIPUL LECŢIEI: de evaluare

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.2. Elaborarea unui text pe o temă geografică dată, utilizând termeni daţi;

2.1. Localizarea elementelor geografice pe reprezentări cartografice;

3.3. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a realităţii geografice realizând corelaţii

interdisciplinare;

4.2. Ierarhizarea unor elemente, fenomene și procese după caracteristicile lor geografice.

STRATEGIA DIDACTICĂ: de evaluare;

METODE: explicaţia, metoda testării;

MATERIAL DIDACTIC: fişa de evaluare iniţială;

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual.

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

1. Moment organizatoric(2'):

Controlul prezenţei şi ordinii, organizarea clasei.

2. Verificarea cunoştinţelor (45'):

Profesorul împarte fiecărui elev fişa de evaluare iniţială şi explică modul de completare.

3. Precizarea activităţilor pe care elevii le vor desfăşura acasă (3’):

Profesorul comunică sugestiile şi conţinuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Page 2: INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc. Concluzii: Deşi Evaluarea iniţială

MATRICEA DE SPECIFICAŢII

Niveluri cognitive Achiziţia informaţiei Înţelegere Aplicare Analiză Total itemi Pondere %

Competenţe de evaluat/

Conţinuturi

1.2. Elaborarea unui

text pe o temă

geografică dată,

utilizând termeni daţi

3.3. Explicarea

diversităţii naturale,

umane şi culturale a

realităţii geografice

realizând corelaţii

interdisciplinare

2.1. Localizarea

elementelor

geografice pe

reprezentări

cartografice

4.2. Ierarhizarea unor

elemente, fenomene și

procese după

caracteristicile lor

geografice

Asia 2,5 2,5 0,5 5.5 23%

Africa 0,5 2 2.5 11%

America 1 2 3 13%

Australia 1 1 5%

Antarctica 2 2 8%

Europa 2 2,5 0,5 5 20%

Oceane 5 5 20%

Total itemi 5 1 17 1 24 100 %

Pondere % 20% 5% 70% 5% 100%

Page 3: INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc. Concluzii: Deşi Evaluarea iniţială

ELEV……………………….....…..…… CLASA a VIII-a ……

EVALUARE INIŢIALĂ

I. Analizează harta de mai jos şi identifică continentele notate cu cifre de la 1 la 6 şi oceanele

notate cu literele A, B, C, D. (30 puncte)

CONTINENTE OCEANE

1……………………….. A ……………………………….

2……………………….. B ……………………………….

3……………………….. C ……………………………….

4 ..................................... D ……………………………….

5 .....................................

6 .....................................

II. Analizează harta de mai sus: (20 puncte) 1. Trasează cu roşu Ecuatorul;

2. Trasează cu negru Primul Meridian;

3. Trasează cu verde paralela de 45 latitudine N;

4. Trasează cu albastru meridianul de 25 longitudine E;

5. Plasează pe hartă punctele R, M, N, cu următoarele coordonate geografice:

R: 45 lat N, 25 long. E M: 40 lat S, 130 long. V N: 50 lat S, 120 long. E

III. Completează spaţiile libere cu informaţia corectă: (20 puncte)

1. Cel mai întins continent din lume este ……………..……….....................................................

2. Munţii care separă Europa de Asia sunt Munţii .........................................................................

3. Marea Mediterană separă continentele …………….……, în nord, de …….......……, în sud.

4. Cei mai înalţi munţi de pe Glob sunt Munţii ................................. cu altitudinea de ........... m.

5. Prin România trece fluviul ................................... care se varsa în ...........................................

IV. Prezintă două argumente care să susţină contrastele socio-economice ale continentului

America. (10 puncte)

V. Compară relieful Asiei cu cel al Europei şi prezintă două deosebiri. (10 puncte)

Toate subiectele sunt obligatorii. Se acordă 10 puncte din oficiu.

Page 4: INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc. Concluzii: Deşi Evaluarea iniţială

BAREM DE EVALUARE ŞI NOTARE

EVALUARE INIŢIALĂ – GEOGRAFIE

Nu se acordă punctaje intermediare, altele decât cele precizate explicit prin barem.

Se vor puncta orice formulări şi modalităţi de rezolvare corectă a cerinţelor, în acord cu ideile

precizate în barem.

SUBIECTUL I. Se acordă 30 puncte astfel: câte 3 puncte pentru fiecare răspuns corect:

1 – Europa; 2 – Asia; 3 – America; 4 – Antarctica; 5 – Africa; 6 – Australia;

A – Atlantic; B – Pacific; C – Indian; D – Arctic.

SUBIECTUL II. Se acordă 20 puncte astfel:

1.trasarea corectă pe hartă a Ecuatorului – 3 puncte;

2. trasarea corectă pe hartă a Primului meridian – 3 puncte;

3. trasarea corectă pe hartă a paralelei de 45 latitudine N – 3 puncte;

4. trasarea corectă pe hartă a meridianului de 25 longitudine E – 3 puncte;

5. plasarea corectă pe hartă a punctului R – 2 puncte;

plasarea corectă pe hartă a punctului M – 3 puncte;

plasarea corectă pe hartă a punctului M – 3 puncte;

SUBIECTUL III. Se acordă 20 puncte astfel:

1 – Asia – 4 puncte;

2 – Ural – 4 puncte;

3 – Europa – 2 puncte; Africa – 2 puncte;

4 – Himalaya – 2 puncte; 8848 m – 2 puncte;

5 – Dunărea – 2 puncte; Marea Neagră – 2 puncte.

SUBIECTUL IV. Se acordă 10 puncte astfel: câte 5 puncte pentru fiecare argument corect.

SUBIECTUL V. Se acordă 10 puncte astfel: câte 5 puncte pentru fiecare deosebire a reliefului formulată

corect.

Total test: 90 puncte. Se acordă 10 puncte din oficiu.

Nu se acordă fracţiuni de punct.

Nota finală se calculează prin împărţirea punctajului obţinut la 10.

Page 5: INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc. Concluzii: Deşi Evaluarea iniţială

RAPORT DE ANALIZĂ

Evaluarea Iniţială a fost aplicată în anul şcolar 2019 – 2020, semestrul I, elevilor claselor a VIII-a

A şi a VIII-a B de la Şcoala Gimnazială Movila Miresii, judeţul Brăila.

Numărul de elevi testaţi:

clasa a VIII-a A – 19 elevi;

clasa a VIII-a B – 23 elevi.

Rezultatele evaluării iniţiale, pe tranşe de note, au fost următoarele:

Clasa Media

clasei Note sub 5

Note intre

5 si 6,99

Note intre

7 si 8,99

Note intre

9 si 10

Procent de

promovabilitate

a VIII-a A

6,53 4 5 6 4 78,94%

a VIII-a B

7,41 3 5 8 7 86,95%

Noţiunile cuprinse în test au fost recapitulate pentru a da posibilitatea cât mai multor elevi să obţină

note peste 5. Subiectele au fost accesibile, cuprinzând itemi variaţi (obiectivi, semiobiectivi, subiectivi).

Analizând rezultatele evaluării iniţiale se constată faptul că elevii clasei a VIII-a B au obţinut note

mai mari, media clasei fiind de 7,41, precum şi un procent de pormovabilitate mai ridicat (86,95%) faţă de

elevii clasei a VIII-a A, care au obţinut media 6,53 şi un procent de promovabilitate de 78,94%.

0

2

4

6

8

sub 5 5-6,99 7-8,99 9-10,00

NU

R E

LEV

I

NOTE

GRAFICUL DISTRIBUŢIEI NOTELOR OBŢINUTE LA EVALUAREA INIŢIALĂ

VIII A

VIII B

Page 6: INSPECTORATUL ŞCOLAR JUDEŢEAN BRĂILA ŞCOALA … INITIALA... · realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc. Concluzii: Deşi Evaluarea iniţială

PLAN DE MĂSURI

În urma analizei rezultatelor evaluării iniţiale şi a identificării elevilor rămaşi în urmă la învăţătură,

precum şi a celor capabili de performanţă, propun următorul plan de măsuri:

Lucrul diferenţiat cu elevii, în funcţie de capacităţile lor intelectuale (există elevi care nu ştiu să

scrie şi să citească bine);

Folosirea metodelor centrate pe elev, a învăţării prin descoperire (pentru ca toţi elevii să fie activi

pe parcursul lecţiei şi să înveţe din clasă);

Punerea accentului pe lucrul individual cu harta mută;

Atragerea tuturor elevilor spre această disciplină prin prezentarea unor curiozităţi geografice,

explicarea fenomenelor geografice din orizontul local, jocuri geografice, concursuri geografice,

realizarea unor portofolii, postere, prezentări Power Point, utilizarea TIC, etc.

Concluzii:

Deşi Evaluarea iniţială – Geografie clasa a VIII-a respectă programa şcolară şi are un grad de

dificultate mediu, la nivelul eşantionului supus testării se observă o pregătire medie, dar există şi rezultate

peste medie şi rezultate sub medie. Cauzele acestor rezultate sunt reprezentate de:

dezinteresul elevilor şi al părinţilor faţă de şcoală, faţă de educaţie, în general;

interesul scăzut al unor elevi de a participa activ la ore;

Astfel, pentru a obţine rezultate mai bune, elevii trebuie atraşi spre geografie şi, în general, spre

şcoală, prin utilizarea unor metode de predare-învăţare-evaluare mai atractive pentru ei, în special metodele

activ-participative, dar şi prin dotarea şcolii cu material didactic suficient, de calitate şi atractiv pentru

elevi.

PROF. MIRON OTILIA