Impostare sunet S

7
Proiect de activitate Data: DEC-IANUARIE Scoala: Centrul Logopedic Interscolar Sangeorz-Bai Propunator: Loredana Ciocan Disciplina: Logopedie Activitatea terapeutica: Terapia dislaliei Etapa terapeutica: Impostarea sunetului Ş Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de a pronunta clar si precis, prin articularea corecta a fonemelor,

Transcript of Impostare sunet S

Page 1: Impostare sunet S

Proiect de activitate

Data: DEC-IANUARIE

Scoala: Centrul Logopedic Interscolar Sangeorz-Bai

Propunator: Loredana Ciocan

Disciplina: Logopedie

Activitatea terapeutica: Terapia dislaliei

Etapa terapeutica: Impostarea sunetului Ş

Obiectiv cadru: Dezvoltarea capacitatii de a pronunta clar si precis, prin articularea corecta a fonemelor, silabelor, cuvintelor si enunturilor

Obiective terapeutice:O1: Educarea respiratiei si dezvoltarea motricitatii aparatului fono-articulator;

Page 2: Impostare sunet S

O2: Dezvoltarea auzului fonematic;O3: Impostarea sunetului S;

Strategii educational – terapeutice:

a) Metode si procedee : conversatia, explicatia, observatia, demonstratia, exercitiul.b) Material didactic : oglinda, caiet, jucarii, cartonase cu imagini/litere, fisa de munca independenta c) Material bibliografic :

1. Cornelia Stanica, Ecaterina Vrasmas – „Terapia tulburarilor de limbaj”, Secretariatul de Stat pentru handicapati, Bucuresti, 1994

2. Iolanda Mititiuc – „Probleme psihopedagogice la copilul cu tulburari de limbaj”, Ed. ANKAROM, Iasi, 1996

3. Emilia Jurcau, Nicolae Jurcau – „Invatam sa vorbim corect”, Ed. PRINTEK, Cluj-Napoca, 1999

Nr. crt.

Etapa terapeutica(Secventa didactica)

Obiective operationale

Timp Demersul terapeutic(Continutul activitatii)

Strategii didactice

Evaluare

1 Moment organizatoric

3’ Pregatirea materialului didactic necesarPrezentare si intercunoastere Actualizarea ancorelor

- explicatia - conversatia

2 Captarea atentiei si 2’ Prezentarea etapelor lectiei si explicarea - explicatia

Page 3: Impostare sunet S

anuntarea obiectivelor

finalitatii activitatii terapeutice curente - conversatia

3 Desfasurarea activitatii de terapie logopedica

O1 15’ Exercitii pentru respiratie:- Inspir pe nas / tin aerul / expir pe nas;- Inspir pe nas / tin aerul / expir pe gura;- Inspir pe nas si expir cu vocale.Gimnastica articulatorie:- Umflarea si pocnirea obrajilor;- Umflarea si sugerea obrajilor alternativ;- Plimbarea aerului dintr-un obraz in

celalalt;- „Bombonici”;- Deplasarea barbiei la dreapta si la stanga;- Deplasarea barbiei in fata si in spate;- Deschiderea si inchiderea gurii;- Zambim si rotunjim buzele;- Vibrarea buzelor;- Muscam buzele;- „Pisca bea laptic”;- Limba sageata;- Limba la stanga si la dreapta;- Limba la nas si la barbie;- Limba linge buzele rotund, intr-un sens

si-n celalalt;- Limba linge dintii rotund, intr-un sens si-

n celalalt;- Tropaie calutul;- Imitam cascatul, tusitul, inghititul,

stranutul .

- explicatia - conversatia- demonstratia- imitatia- exercitiul- munca individuala

- aprecieri verbale si incurajari

Page 4: Impostare sunet S

O2

O3

10’

10’

5’

Explicare pozitiilor sunetelor in cuvinte (la inceput / in interior / la sfarsit) pornind dinspre concret spre abstract (jucarii / persoane / desene / sunete – litere).

Impostarea sunetului S:- Explicarea si demonstarea modalitatii de

emitere a sunetului S;- Perceperea jetului de aer pe dosul mainii;- Onomatopee: Facem liniste: ssss Pasim incet: pass Adie vantul printre frunzele copacilor:

fass Gonim puisorii: ussi

Tema pentru acasa: „Colorez, daca aud sunetul S”. Fisa de lucru se discuta in prealabil.

- explicatia - conversatia- demonstratia- observatia - explicatia - conversatia- demonstratia- observatia- exercitiul

- explicatia - conversatia

4 Evaluarea 5’ Se fac aprecieri asupra activitatii copiilor.Li se prezinta parintilor ce s-a lucrat, ce trebuie sa exerseze acasa si fisa de lucru pentru acasa.

Verbala