III Analiza Eficienței Unui Proiect Investițional
-
Upload
nelu-grati -
Category
Documents
-
view
6 -
download
2
description
Transcript of III Analiza Eficienței Unui Proiect Investițional
III ANALIZA EFICIENȚEI UNUI PROIECT INVESTIȚIONAL
Varianta IX
O firmă trebuie să decidă asupra unei variante optime din cele trei propuse
care prezintă următoarele caracteristici.
Tabelul 3.1 Datele inițiale
Nr. Indicatorii u.m.
Variante
Proiect
1Proiect 2 Proiect 3
1
Valoarea investiției din care
Anul 1
Anul 2
Mii lei
950
400
550
1100
500
600
1300
600
700
2 Producția anuală fizică Mii t 350 400 600
3 Producția anuală valorică Mii lei 550 1150 1720
4 Cheltuieli anuale Mii lei 700 1000 1400
5 Profitul anual Mii lei 1000 1200 1500
6 Durata de viață economică Ani 5 8 6
Să se stabilească cel mai fezabil proiect pe baza evaluării eficienței
economice a celor trei proiecte. Actualizarea se face la momentul luării deciziei
de investiții, la o rată de actualizare de a=25%
Calculul indicatorilor statici
1. Investiţia specifică
S= Igh
(3.1)
Unde : I – investiţia, gh−¿unităţi fizice
S1=Igh
=950350
=2.714 lei/t
S2=Igh
=1100400
=2.75 lei/t
S3=Igh
=1300600
=2.166 lei/t
S= IQh
(3.2)
Unde: Qh - unităţi valorice
S1=I
Qh
=950550
=1,727 lei
S2=I
Qh
=11001150
=0.956 lei
S3=I
Qh
=13001720
=0.7558 lei
2. Termenul de recuperare
T= IPh
(3.3)
Unde: I- investiţia, Ph -profitul anual
T 1=I
Ph
= 9501000
=0.95 ani
T 2=I
Ph
=11001200
=0.9166 ani
T 3=I
Ph
=13001500
=0.866 ani
3. Coeficientul de eficienţă
e=Ph
I (3.4)
e1=Ph
I=1000
950=1.0526lei
e2=Ph
I=1200
1100=1.0909lei
e3=Ph
I=1500
1300=1.1538lei
4. Randamentul economic
Rn=Ph
I−1 (3.5)
R1=Ph
I−1=1000
950−1=1.0526−1=0.0526
R2=Ph
I−1=1200
1100−1=0.0909
R3=Ph
I−1=1500
1300−1=0.1538
5. Cheltuieli echivalente:
K=I +Ch∗De (3.6)
Unde: Ch - cheltuieli anuale, De – durata de viaţă economică
K1=950+700∗5=4450 mii lei
K2=1100+1000∗8=9100 mii lei
K3=1300+1400∗6=9700 mii lei
6. Cheltuieli echivalente specifice:
K s=Kqh
(3.7)
a) Pentru unităţi fizice:
K s 1=4450350
=12.714lei/kg
K s 2=9100400
=22.75lei/kg
K s 3=9700600
=16.166lei/kg
b) Pentru unităţi valorice:
K s=KQ h
(3.8)
K s 1=4450550
=8.09 lei
K s 2=91001150
=7.913 lei
K s 3=97001720
=5.639 lei
7. Rentabilitatea:
r= PC t
∗100 % (3.9)
C t=I +Ca (3.10)
Unde: Ct – cheltuieli totale ; Ca – cheltuieli anuale
C t 1=950+700=1650 mii lei
C t 2=1100+1000=2100 mii lei
C t 3=1300+1400=2700 miilei
r1=10001650
∗100 %=60.6 %
r2=12002100
∗100%=57.142 %
r3=15002700
∗100 %=55.55 %
În tabelul ce urmează sunt reflectate rezultatele obținute,unde putem face
comparație între ele și să constatăm care proiect este mai eficient.
Tabelul 3.2 Rezultate
Nr.d/o
Indicatori u.m. Proiect I Proiect IIProiect
III1. Rentabilitatea % 60.6 57.142 55.55
2. Investiţia specificăMii lei/t
1.727 0.956 0.7558
3.Termenul de recuperare a investiţiei
Ani 0.95 0.9166 0.866
4.Coeficientul de eficienţă economică
Lei 1.0526 1.0909 1.1538
5.Randamentul economic al investiţiei
0.0526 0.0909 0.1538
6. Cheltuielile echivalente Mii lei 4450 9100 9700
7.Cheltuielile echivalente specifice
Mii lei 8.09 7.913 5.639
Concluzie:
În urma efectuării calculelor parametrilor statici, am observat că cel mai
fiabil proiect este proiectul nr. III , deoarece are cea mai mare eficiență
economică, cheltuielile specifice sunt mai mici şi termenul de recuperare este
mai mic.
\
Evaluarea eficienței celor trei proiecte în baza indicatorilor dinamici
Pentru a putea calcula indicatorii dinamici se fac următoarele precizări:
1.Actualizarea se face la momentul luării deciziei de investiții t a=n
2.Rata de actualizare este de 17 %.
Calculul valorilor actualizate:
1. Valoarea actuală a investiţiei totale:
VA ( I t )=∑h=1
d
I h (1+a )−h (3.11)
VA1 ( It )=400∗(1+0,17 )−1+550∗(1+0,17 )−2=341.88+401.7824=743.6624 miilei
VA2 ( I t )=500∗(1+0,17 )−1+600∗(1+0,17 )−2=427.35+438.3=865.65 mii lei
VA3 ( I t )=600∗(1+0,17 )−1+700∗(1+0,17 )−2=512.82+511.35=1024.17 miilei
2. Cheltuieli de exploatare actualizate:
Ch' =
Ch∗(1+a )D
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h (3.12)
Ch1' =
700∗(1+0,17 )5−1
0,17∗(1+0,17 )5∗1
(1+0,17 )2=700∗3,1988∗1.3689=1311.745 miilei
Ch2' =
1000∗(1+0,17 )8−1
0,17∗(1+0,17 )8∗1
(1+0,17 )2=1000∗4.207∗1.3689=5759.63 mii lei
Ch2' =
1400∗(1+0,17 )6−1
0,17∗(1+0,17 )6∗1
(1+0,17 )2=1400∗3,639∗1.3689=6975.023 mii lei
3. Cheltuieli totale actualizate:
CTA '=I h' +Ch
' (3.13)
CTA '1=743.6624+1311.745=2055.4074 mii lei
CTA '2=865.65+5759.63=6625.28 mii lei
CTA '3=1024.17+6975.023=7999.193 miilei
4. Venitul actualizat:
VA '=
V a∗(1+a )D
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h (3.14)
VA1' =
7500∗(1+0,25 )8−1
0,25∗(1+0,25 )8∗1
(1+0,25 )2=7500∗3,32∗0,64=15936 mii lei
VA2' =
7500∗(1+0,25 )7−1
0,25∗(1+0,25 )7∗1
(1+0,25 )2=7500∗3,161∗0,64=15172,8 mii lei
VA3' =
7500∗(1+0,25 )9−1
0,25∗(1+0,25 )9∗1
(1+0,25 )2=7500∗3,464∗0,64=16627,2 miilei
5. Profitul actualizat:
P'=
Pa∗(1+a )D
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h (3.15)
P1' =
2000∗(1+0,25 )8−1
0,25∗(1+0,25 )8∗1
(1+0,25 )2=2000∗3,32∗0,34=4249,6 mii lei
P2' =
2900∗(1+0,25 )7−1
0,25∗(1+0,25 )7∗1
(1+0,25 )2=2900∗3,161∗0,64=5866,81 mii lei
P3' =
2700∗(1+0,25 )9−1
0,25∗(1+0,25 ) 9 ∗1
(1+0,25 )2=2700∗3,464∗0,64=5985,79 mii lei
6. Randamentul economic:
Rn' =P'
I ' −1 (3.16)
Rn 1' = P'
I ' −1=4249,67896
−1=−0,4618 %
Rn 2' = P'
I ' −1=5866,818560
−1=−0,3146 %
Rn 3' = P'
I ' −1=5985,7910592
−1=−0,4348 %
7. Raportul dintre venitul actualizat şi cheltuielele actualizate:
K '= V '
CTA ' (3.17)
K '1=
V '
CTA '=15936
19582,4=0,813 lei
K '2=
V '
CTA '=15172,8
17865,984=0,849lei
K '3=
V '
CTA '=16627,2
21233,408=0,783 lei
8. Venitul net actualizat:
VNA '=VA '−CTA ' (3.18)
VNA '1=15936−19582,4=−3646,4 mii lei
VNA '2=15172,8−17865,984=−2693,184 mii lei
VNA '3=16627,2−21233,408=−4606,208 miilei
9. Termenul de recuperare actualizat
T '=log [ 11−a∗T ] / log (1+a ) (3.19)
T '1=
log [ 11−0,25∗5,55 ]
log (1+0,25 )=
log (−2,58 )0,097
T '2=
log [ 11−0,25∗4,13 ]
log (1+0,25 )=
log (−30,76 )0,097
T '3=
log [ 11−0,25∗5,48 ]
log (1+0,25 )=
log (−2,7 )0,097
Din cauza coeficientului de actualizare mare, nu se poate calcula termenul
de actualizare. Conform datelor obținute, nici un proiect nu este rentabil.
În cazul dat, micşorăm rata de actualizare a=25%-5%=20%
Calculul parametrilor dinamici cu a=20%:
Investiţiei actualizată:
VA ( I t )=∑h=1
d
I h (1+a )−h
VA1 ( It )=4550∗(1+0,2 )−1+6650∗(1+0,2 )−2=3791,66+4618,055=8409,71 mii lei
VA2 ( I t )=5500∗(1+0,2 )−1+6500∗(1+0,2 )−2=4583,33+4513,88=9097,218miilei
VA3 ( I t )=7000∗(1+0,2 )−1+7800∗(1+0,2 )−2=5833,33+5416,66=11246,99 mii lei
Cheltuieli de exploatare actualizate:
Ch' =
Ch∗(1+a )D−1
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h
Ch1' =
5500∗(1+0,2 )8−1
0,2∗(1+0,2 )8∗1
(1+0,2 )2=5500∗3,841∗0,694=14576,59 mii lei
Ch2' =
4600∗(1+0,2 )7−1
0,2∗(1+0,2 )7∗1
(1+0,2 )2=4600∗3,607∗0,69=11199,735 mii lei
Ch2' =
4800∗(1+0,2 )9−1
0,2∗(1+0,2 )9∗1
(1+0,2 )2=4800∗4,034∗0,69=13360,608 miilei
Cheltuieli totale actualizate:
CTA '=I h' +Ch
'
CTA '1=8409,71+14576,59=22986,3 mii lei
CTA '2=9097,218+11199,735=20296,953 mii lei
CTA '3=11246,99+13360,608=24607,598 mii lei
Venitul actualizat:
VA '=
V a∗(1+a )D
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h
VA1' =
7500∗(1+0,2 )8−1
0,2∗(1+0,2 )8∗1
(1+0,2 )2=7500∗3,841∗0,69=19877,175 mii lei
VA2' =
7500∗(1+0,2 )7−1
0,2∗(1+0,2 )7∗1
(1+0,2 )2=7500∗3,607∗0,69=18666,225 miilei
VA3' =
7500∗(1+0,2 )9−1
0,2∗(1+0,2 )9∗1
(1+0,2 )2=7500∗4,034∗0,69=20875,95 miilei
Venitul net actualizat:
VNA '=VA❑' −CTA '
VNA '1=19877,175−22986,3=−3109,125 mii lei
VNA '2=18666,225−20296,953=−1630,728 mii lei
VNA '3=20875,95−24607,598=−3731,648 mii lei
Deoarece venitul net actualizat este negativ, în cazul dat, micşorăm rata de
actualizare a=20%-5%=15%.
Calculul parametrilor dinamici cu a=15%:
Investiţiei actualizată:
VA ( I t )=∑h=1
d
I h (1+a )−h
VA1 ( It )=4550∗(1+0,15 )−1+6650∗(1+0,15 )−2=3956,512+5028,345=8984,8759mii lei
VA2 ( I t )=5500∗(1+0,15 )−1+6500∗(1+0,15 )−2=4782,608+4914,93=9697,541 mii lei
VA3 ( I t )=7000∗(1+0,15 )−1+7800∗(1+0,15 )−2=6086,95+5897,92=11984,87mii lei
Cheltuieli de exploatare actualizate:
Ch' =
Ch∗(1+a )D−1
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h
Ch1' =
5500∗(1+0,15 )8−1
0,15∗(1+0,15 )8∗1
(1+0,15 )2=5500∗4,495∗0,75=18541,87 mii lei
Ch2' =
4600∗(1+0,15 )7−1
0,15∗(1+0,15 )7∗1
(1+0,15 )2=4600∗4,160∗0,75=14352 mii lei
Ch2' =
4800∗(1+0,15 )9−1
0,15∗(1+0,15 )9∗1
(1+0,15 )2=4800∗4,776∗0,7=17193,6 mii lei
Cheltuieli totale actualizate:
CTA '=I h' +Ch
'
CTA '1=8984,87+18541,87=27526,74 mii lei
CTA '2=9697,541+14352=24049,541mii lei
CTA '3=11984,87+17193,6=29178,47 mii lei
Venitul actualizat:
VA '=
V a∗(1+a )D
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h
VA1' =
7500∗(1+0,15 )8−1
0,15∗(1+0,15 )8∗1
(1+0,15 )2=7500∗4,495∗0,75=25284,375 miilei
VA2' =
7500∗(1+0,15 )7−1
0,15∗(1+0,15 )7∗1
(1+0,15 )2=7500∗4,160∗0,75=23400 mii lei
VA3' =
7500∗(1+0,15 )9−1
0,15∗(1+0,15 )9∗1
(1+0,15 )2=7500∗4,776∗0,75=26865 mii lei
Venitul net actualizat:
VNA '=VA❑' −CTA '
VNA '1=25284,375−27526,74=−2242,365 mii lei
VNA '2=23400−24049,541=−649,54 miilei
VNA '3=26865−29178,47=−2313,47 miilei
Continuăm să micşorăm rata de actualizare a=15%-5%=10%
Calculul parametrilor dinamici cu a=10%:
Investiţia actualizată:
VA ( I t )=∑h=1
d
I h (1+a )−h
VA1 ( It )=4550∗(1+0,1 )−1+6650∗(1+0,1 )−2=4136,363+4618,055=8754,417 mii lei
VA2 ( I t )=5500∗(1+0,1 )−1+6500∗(1+0,1 )−2=4999,9+5371,9=10371,89miilei
VA3 ( I t )=7000∗(1+0,1 )−1+7800∗(1+0,1 )−2=6360,63+6446,280=12809,916 mii lei
Cheltuieli de exploatare actualizate:
Ch' =
Ch∗(1+a )D−1
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h
Ch1' =
5500∗(1+0,1 )8−1
0,1∗(1+0,1 )8∗1
(1+0,1 )2=5500∗5,341∗0,826=24264,163 mii lei
Ch2' =
4600∗(1+0,1 )7−1
0,1∗(1+0,1 )7∗1
(1+0,1 )2=4600∗4,886∗0,826=18564,845 mii lei
Ch2' =
4800∗(1+0,1 )9−1
0,1∗(1+0,1 )9∗1
(1+0,1 )2=4800∗5,774∗0,826=22892,755 mii lei
Cheltuieli totale actualizate:
CTA '=I h' +Ch
'
CTA '1=8754,417+24264,163=33018,58 mii lei
CTA '2=10371,89+18564,845=28936,735 miilei
CTA '3=12809,916+22892,755=35702,671 mii lei
Venitul actualizat:
VA '=
V a∗(1+a )D
a∗(1+a )D∗1
(1+a )h
VA1' =
7500∗(1+0,1 )8−1
0,1∗(1+0,1 )8∗1
(1+0,1 )2=7500∗5,341∗0,826=33087,495 mii lei
VA2' =
7500∗(1+0,1 )7−1
0,1∗(1+0,1 )7∗1
(1+0,1 )2=7500∗4,886∗0,826=30268,77 mii lei
VA3' =
7500∗(1+0,1 )9−1
0,1∗(1+0,1 )9∗1
(1+0,1 )2=7500∗5,774∗0,826=35769,93 miilei
Venitul net actualizat:
VNA '=VA❑' −CTA '
VNA '1=33087,495−33018,58=68,915 mii lei
VNA '2=30268,77−28936,735=1332,035 mii lei
VNA '3=35769,93−35702,691=67,239 mii lei
Rata internă de rentabilitate:
RIR=amin+(amax−amin)∗ VNA+¿
VNA+¿+¿¿¿¿ (3.20)
RIR1=amin+ (amax−amin)∗ VNA+¿
VNA +¿+¿¿¿¿
RIR2=amin+ (amax−amin)∗ VNA+¿
VNA+¿+¿¿¿¿
RIR3=amin+ (amax−amin)∗ VNA+¿
VNA+¿+¿¿¿¿
În urma calculelor parametrilor dinamici, putem constata că cel mai fezibil
proiect este al 2-lea, a cărui rată internă de rentabilitate este de 14,9%.
Concluzie: Conform indicatorilor statici, dinamici şi indicatorilor
recomandaţi de BIRD , cel mai fiabil proiect este proiectul numărul 2.