Identificarea Cationilor Analitici
-
Upload
gavriliucelisa -
Category
Documents
-
view
23 -
download
12
description
Transcript of Identificarea Cationilor Analitici
Proiect didactic
Unitatea școlară: Colegiul Naţional "Mihai Eminescu" IaşiCadru didactic: Abalașei ElisaData: 2.04.2015Clasa: a VIII- aObiectul:ChimieTema: Identificarea cationilor Tipul lecției: mixt
Competenţe specifice:1.3. Clasificarea cationilor analitici după unul sau mai multe criterii.2.3. Utilizarea aparaturii şi a echipamentelor de laborator, a tehnologiilor informatice pentru a studia reacţii chimice.2.4. Interpretarea informaţiilor obţinute datele experimentale4.3. Folosirea terminologiei specifice chimiei referitoare la reacţiile chimice.5.3. Evaluarea factorilor de risc rezultaţi în urma aplicării în practică a unor reacţii chimice şi recunoaşterea importanţei acestora.
Obiective operaţionale:După parcurgerea noţiunilor referitoare la lecţia Reacţia de descompunere ,elevii vor fi capabili:
O1 – Să definească cationii analitici O2 – Să prezinte forma generală a reacțiilor ce le dau cationiiO3 – Să clasifice cationii după grupările analiticeO4 – Să dea exemple de reacţii ale cationilor O5 – Să redea corect ecuaţii chimice ale reacţiilor cationilor cu reactivul grupeiO6– Să manevreze cu grijă reactivii şi aparatura de laborator;O7 – Să aplice noţiunile învăţate în rezolvarea de aplicaţii teoretice şi practice
Metode de predare - învăţare: conversaţia, explicaţia, observaţia, demonstraţia, algoritmizarea, experimentul, problematizarea, descoperirea dirijată
Mijloace didactice folosite: manualul, fişa de lucru, reactivi şi ustensile de laborator, videoproiectorBibliografie:
1. Stănescu, S., Constantinescu, R. – „Chimie – manual pentru clasa a VII-a ”, Editura Sigma, 2000
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 1
2. Fătu, S., Stroe, F., Stroe, C. – „Chimie – manual pentru clasa a VII-a ”, Editura Corint, Bucureşti, 2000
Desfăşurarea lecţiei:1. Momentul organizatoric2. Verificarea şi evaluarea cunoştinţelor3. Trecerea la lecţia nouă4. Comunicarea noilor cunoştinţe5. Fixarea noilor cunoştinţe6. Evaluarea activităţii7. Anunţarea temei pentru acasă
Desfășurarea lecției
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 2
Etapa lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode de predare - învăţare Resurse temporale
Momentul organizatoric
Notează absenţele;Stabileşte atmosfera propice desfăşurării activităţii didactice.
Se pregătesc pentru activitatea la clasă.
conversaţia
caiete şi instrumente de scris
Verificarea şi evaluarea
cunoştinţelor
Adresează elevilor următoarele întrebări:1.Ce lecție am avut de pregătit pentru astăzi?2.Ce sunt proprietățiile fizice și chimice ale sărurilor?3.Ce formă generală au sărurile?4.Care sunt produșii de reactie dintre un acid și o bază?5.Descrieți reacția acizilor cu bazele și scrieți ecuația reacției.
Răspund întrebărilor adresate
conversaţia
problematizarea
Trecerea la lecţia nouă
Anunţă titlul lecţiei noi şi îl scrie pe tablă;Anunţă punctele lecţiei şi explică elevilor că ei le au pe fişele de lucru pe care le vor primi;Împarte fişele de lucru.
Sunt atenţi la explicaţiile primite de la profesor.
conversaţiaexplicaţia
Tabla, creta, caiete, fişe de activitate experimentală instrumente de scris
Comunicarea noilor
cunoştinţe
Explică elevilor că pe fişele primite vor nota noile cunoştinţe plecând de la studierea experimentală a unor reacţii ale cationilorPe baza experimentului de laborator cere elevilor să explice noţiunile învățate și să noteze la observaţie, să definească cationii, să formuleze ecuaţia generală, să precizeze importanţa reacţiei și cunoașterea ei.
Elevul efectuează experimentele indicate.Modelează ecuaţiile reacţiilor chimice şi face observaţii asupra fenomenelor studiate;Precizează pe baza observaţiilor făcute, clasificarea cationilor, ecuaţia reacțiilor , importanţa identificării cationilor.
conversaţiaalgoritmizarea
modelareaproblematizarea
descoperirea dirijatăexplicaţiaobservaţia
Reactivi, eprubete, cleşte, spirtieră
Fixarea noilor
Cere elevilor să rezolve exerciţiile din manual și din culegere
Formulează întebări pentru unele neclarităţi;
conversaţiaproblematizarea Manualele și culegerile
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 3
cunoştinţe Rezolvă exerciţiile primite.
Evaluarea activităţii
Face aprecieri asupra modului în care s-a desfăşurat ora şi asupra nivelului de pregătire al elevilor;Controlează ca elevii să lase ordine la locul unde au lucrat.
Realizează autoevaluarea şi lasă ordine la locul unde a lucrat.
conversaţia Catalogul
Anunţarea temei
pentru acasă
Indică pagina la care se află lecţia în manual;Precizează exerciţiile pe care le au ca temă pentru acasă şi dă indicaţiile necesare.
Elevul este atent la indicaţii;Notează tema pentru acasă.
conversaţiaexplicaţia
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 4
Fişă de lucruReacţia de descompunere
Exemple de reacţii de descompunere:
Activ.experim.
Subst. şi ustensile de laborator necesare
Modul de lucru Observaţiiexperimentale
Ecuaţia reacţiei chimice Concluzii
1.Reacția HCl cu AgNO3
-acid clorhidric-azotat de argint-eprubetă
Într-o eprubetă curată se introduce azotat de argint peste care se va adăuga acid clorhidric .Observați reacția.
Prin reacția HCl cu AgNO3 rezultă …………………..
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 5
2.Reacția dintre
CuSO4 și H2S
-eprubetă-sulfat de cupru -hidrogen sulfurat -apă distilată-spatulă
O spatulă de sulfat de cupru se va solubiliza în apă distilată.După solubilizare se va introduce hidrogen sulfurat.Ce se petrece?
În urma reacției dintre CuSO4 și H2S va rezulta un precipitat.....................................................
3Reacția dintre
CuSO4 și NaOH
-sulfat de cupru-hidroxid de sodiu-eprubetă-flacără -clește
Într-o eprubetă se pune soluția de sulfat de cupru peste care se adaugă hidroxid de potasiu ,după obținerea unui precipitat albastru eprubeta va fi supusă la temperatură.Ce observați?
Cu hidroxidul de potasiu, sărurile solubile ale cationului de cupru (II), precipita hidroxidul de cupru de culoare ……., care se descompune la incalzire, cu formarea oxidului de………...de culoare………...
4.Reacția dintre Al3+
și (NH4)2S
-sulfură de amoniu-clorură de amoniu-hidroxid de amoniu-cationul de Al3+
Sulfura de amoniu se introduce intr-o eprubetă apoi se aduce mediul de clorură de amoniu și hidroxid de amoniu .După ce s-a realizat mediul de reacție se adaugă cationul de Al 3+ .
În urma acestei reacții va rezulta cationul sub formă de hidroxid care are o colorație ......și o consistență ...........Hidroxidul de aluminiu are un caracter amfoter ,este solubil atât în .......cât și în ........
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 6
Gavriliuc Elisa- Proiect didactic Page 7