hidroliza derivatilor halogenati

10
Proiect de lecţie Data: Profesorul: Disciplina:Chimie Clasa: a-XI Profil :uman Titlul lectiei: Hidroliza derivaţilor halogenaţi Tipul lectiei: Comunicare de noi cunoştinţe Scopul lectiei: o învăţarea centrată pe elev cu ajutorul softului educaţional AEL o ordonarea materialului informativ referitor la derivaţi halogenaţi Obiective de referinta si obiective operationa le : - să cunoască criterii de clasificare a derivaţilor halogenaţi - să modeleze cel puţin 5 structuri ale derivaţilor halogenaţi - să modeleze cel puţin 3 ecuaţii ale reacţiilor chimice de hidroliză a derivaţilor halogenaţi - să formuleze concluzii şi eventual generalizări referitoare la clasele de compuşi ce se obţin prin hidroliza derivaţilor halogenaţi Resurse materiale: - manual, fişa de lucru, tabla , creta, caiete de notiţe, soft AEL, fişa de autoevaluare

description

vbbghb

Transcript of hidroliza derivatilor halogenati

Page 1: hidroliza derivatilor halogenati

Proiect de lecţie

Data:

Profesorul:

Disciplina:Chimie

Clasa: a-XI

Profil :uman Titlul lectiei: Hidroliza derivaţilor halogenaţiTipul lectiei: Comunicare de noi cunoştinţe

Scopul lectiei:o învăţarea centrată pe elev cu ajutorul softului educaţional AEL

o ordonarea materialului informativ referitor la derivaţi halogenaţi

Obiective de referinta si obiective

operationale :

- să cunoască criterii de clasificare a derivaţilor halogenaţi - să modeleze cel puţin 5 structuri ale derivaţilor halogenaţi

- să modeleze cel puţin 3 ecuaţii ale reacţiilor chimice de hidroliză a derivaţilor halogenaţi - să formuleze concluzii şi eventual generalizări referitoare la clasele de compuşi ce se obţin prin hidroliza derivaţilor halogenaţi

Resurse materiale:

- manual, fişa de lucru, tabla , creta, caiete de notiţe, soft AEL, fişa de autoevaluare

Resurse procedurale

- conversaţia, lucrul cu fişe, observarea sistematică, problematizarea, algoritmizarea

Page 2: hidroliza derivatilor halogenati

Etapele Lectiei Strategia de predare Timp alocat

Strategii de învăţare Resurse

Elevi cu dominanta vizuală

Elevi cu dominanta auditivă

Elevi cu dominanta practică

1. Moment organizatoric - discuţie 2 min. - se notează absenţele- se restabileşte liniştea în clasă- se formează grupele de lucru

-

2.Generarea entuziasmului şi a interesului pentru tema : Hidroliza derivaţilor halogenaţiVerificarea cunoştinţelor despre derivaţi halogenaţi

- Expunere orală - dezbatere- Distribuirea fişelor de lucru

8 min. -Elevii răspund la întrebările adresate de prof. şi notează pe caiete criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi-Elevilor le este prezentată fişa de lucru

-Elevii răspund la întrebările adresate de prof. şi notează pe caiete criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi

- Elevilor le este prezentată fişa de lucru - Citesc sarcinile de lucru

-Elevii răspund la întrebările adresate de prof. şi notează pe caiete criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi

- Elevilor le este prezentată fişa de lucru

- Fişe de lucru- Tabla- Caiete de notiţe

3.Dezvoltarea muncii în grup - Discuţie- Dezbatere- Munca în grup: crearea şi consolidarea ideilor- Secvenţă AEL

25min. - Elevii citesc fişa de lucru, clasifică derivaţii halogenaţi şi completează ecuaţiile reacţiilor chimice din fişă- Vizionează secvenţa AEL

- Elevii citesc fişa de lucru şi asculta criteriile de clasificare a derivaţilor halogenaţi precum şi observaţiile făcute şi aduc argumente pro şi contra referitoare la rezolvarea exerciţiilor din fişa de lucru.

- Elevii ascultă , lucrează şi notează ecuaţiile reacţiilor chimice

- Fişa de lucru - Tabla- Creta- Caiete de notiţe

4.Dobandirea de abilităţi de documentare , sistematizare şi verbalizare a propriilor rezultate obţinute referitoare

- Observaţia- Demonstraţia- Dezbaterea- Discuţia

5 min -Vizualizează, extrag informaţiile şi înregistrează pe fişe reacţiile chimice

-Vizualizează, extrag informaţiile şi înregistrează pe fişe reacţiile chimice

-Vizualizează, extrag informaţiile şi înregistrează pe fişe reacţiile chimice

- Fise de lucru - tabla

Page 3: hidroliza derivatilor halogenati

la hidroliza derivaţilor halogenaţi

- Generarea de idei şi concluzii

Elevii citesc, lucrează şi formulează păreri despre produşii obţinuţi prin hidroliză

Ascultă, discută, notează, citesc şi formulează concluzii despre hidroliza derivaţilor halogenaţi

- Realizează scheme, înregistrează datele obţinute şi concluzionează datele

5.Evaluarea învăţării - Test de autoevaluare sub forma de grilă cu itemi de tip complement simplu, cu alegerea unui singur răspuns corect

7 min - Vizualizează, citesc şi rezolvă testul de autoevaluare

- Vizualizează, citesc şi rezolvă testul de autoevaluare

- Vizualizează, citesc şi rezolvă testul de autoevaluare

- Fişa de autoevaluare

6. Rezultatul autoevaluării - După terminarea testului elevii îşi vor schimba lucrările între ei şi se vor corecta singuri urmărind răspunsurile corecte- Se vor alege doar 5 elevi care vor da notele obţinute

2 min. - Vizualizează şi corectează testele, anunţând nota finală

- Vizualizează şi corectează testele, anunţând nota finală

- Vizualizează şi corectează testele, anunţând nota finală

- Fişa de autoevaluare

7. Tema pentru acasă - discuţie 1minExerciţiul 3 pag. 91

Page 4: hidroliza derivatilor halogenati

FIŞĂ DE LUCRUHidroliza derivaţilor halogenaţi

1. Clasificaţi după natura radicalului hidrocarbonat, după numărul atomilor de halogen şi poziţiile atomilor de halogen următorii derivaţi halogenaţi:

a) b)CH2 CH CH2

Brc)

CH2 Br

d) CH2CH3 C CH3

Br

Br

e)CHCH3 CH3CH

Cl Clf) CH2 CCH3

Cl

Cl

Cl

Denumiţi compuşii halogenaţi.

2. Să se completeze reacţiile chimice:

a) CH2CH3 Cl +H2OHO-

b) CH2CHCH3 CH3

Br

+H2OHO-

c) CH2 CHCH3

Cl

Cl +H2OHO-

d) CH2CH3 C CH3

Cl

Cl

+H2OHO-

e) CH2 CH2CH

ClCl

+H2OHO-

Cl

f) CCH3 Cl

Cl

+H2OHO-

Cl

Page 5: hidroliza derivatilor halogenati

3. Identificaţi compuşii halogenaţi a, b, c şi completaţi următoarele reacţii de hidroliză.

a)

CH2CH3 CH+ H2OHO-

2

OH OH

+ 2HCl( a)

b)CH2CH2CCH3

+ H2OHO-

2

OH

+( b)

O

HBr3

c)

+ H2OHO-

+ HCl( c)

4

COOH

COOH

6

Page 6: hidroliza derivatilor halogenati

Test de evaluare

1. Scrieţi în spaţiul liber varianta din paranteză care completează corect fiecare afirmaţie:

a) Compuşii dihalogenaţi geminali formează prin hidroliză ………….. (compuşi carbonilici / compuşi carboxilici).

b) Prin hidroliza 1,1 diclor propan se obţine ……………… (propanal / propanonă).

c) Clorura de etil prin hidroliză bazică formează ………. (etanol / etanal).d) Acidul benzoic se obţine prin hidroliza bazică a ……………..……..

(1,1,1 triclor etan / triclorofenilmetan)e) Glicerina (1,2,3 propantriol) se obţine prin hidroliza bazică a unui derivat

trihalogenat ……………. (geminal / vicinal).f) Acetona se obţine prin hidroliza bazică a ……………………………..

(1,1 diclorpropan / 2,2 diclorpropan)

Test de evaluare

1. Scrieţi în spaţiul liber varianta din paranteză care completează corect fiecare afirmaţie:

a) Compuşii dihalogenaţi geminali formează prin hidroliză ………….. (compuşi carbonilici / compuşi carboxilici).

b) Prin hidroliza 1,1 diclor propan se obţine ……………… (propanal / propanonă).

c) Clorura de etil prin hidroliză bazică formează ………. (etanol / etanal).d) Acidul benzoic se obţine prin hidroliza bazică a ……………..……..

(1,1,1 triclor etan / triclorofenilmetan)e) Glicerina (1,2,3 propantriol) se obţine prin hidroliza bazică a unui derivat

trihalogenat ……………. (geminal / vicinal).f) Acetona se obţine prin hidroliza bazică a ……………………………..

(1,1 diclorpropan / 2,2 diclorpropan)