Haideti in Excursie 3 DLC DEC Pictura

5
PROIECT DE ACTIVITATE DATA : 04.05.2011 GRADINITA: ,,Cu parfum de tei” EDUCATOARE: Morari Carmen-Ancuta NIVEL: I TEMA ANUALA: Cine si cum planifica/organizeaza o activitate? SUBTEMĂ: Haideti in excursie FORMA DE REALIZARE: Activitate integrata SCOPUL ACTIVITĂŢII: -Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi. -Educarea vointei, atentiei voluntare si a spiritului de disciplină; -Dezvoltarea exprimarii corecte, fluente si expresive TIPUL ACTIVITĂŢII: Achizitie de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi OBIECTIVE DE REFERINTA: 1.Activitati liber alese: Biblioteca:-sa observe imagini cu obiective turistice -sa selecteze din imagini numai pe cele care se refera la excursii/turism Arta: -sa deseneze dupa contur harta judetului Cluj -sa uneasca liniutele pentru a obtine conturul judetului 2.Activitati pe domenii experimentale: DLC: -sa participe la povestea ,,Dumbrava minunata”, atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor -sa repovesteasca pe baza imaginilor povestea ,,Dumbrava minunata” de M,Sadoveanu -sa isi imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi -sa se exprime si sa raspunda in propozitie DEC1 -sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii -sa utilizeze corect instrumentele de lucru si culorile corespunzatoare

description

invatamant prescolar

Transcript of Haideti in Excursie 3 DLC DEC Pictura

Page 1: Haideti in Excursie 3 DLC DEC Pictura

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 04.05.2011GRADINITA: ,,Cu parfum de tei”EDUCATOARE: Morari Carmen-AncutaNIVEL: ITEMA ANUALA: Cine si cum planifica/organizeaza o activitate?SUBTEMĂ: Haideti in excursieFORMA DE REALIZARE: Activitate integrata SCOPUL ACTIVITĂŢII: -Formarea unor deprinderi de lucru pentru realizarea unor desene, picturi. -Educarea vointei, atentiei voluntare si a spiritului de disciplină; -Dezvoltarea exprimarii corecte, fluente si expresive TIPUL ACTIVITĂŢII: Achizitie de noi cunoştinţe, priceperi şi deprinderi

OBIECTIVE DE REFERINTA:1.Activitati liber alese:Biblioteca:-sa observe imagini cu obiective turistice -sa selecteze din imagini numai pe cele care se refera la excursii/turismArta: -sa deseneze dupa contur harta judetului Cluj -sa uneasca liniutele pentru a obtine conturul judetului2.Activitati pe domenii experimentale:DLC: -sa participe la povestea ,,Dumbrava minunata”, atat in calitate de vorbitor cat si in calitate de auditor -sa repovesteasca pe baza imaginilor povestea ,,Dumbrava minunata” de M,Sadoveanu -sa isi imbogateasca vocabularul cu expresii si cuvinte noi -sa se exprime si sa raspunda in propozitieDEC1 -sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii -sa utilizeze corect instrumentele de lucru si culorile corespunzatoare

ACTIVITĂTI DE ÎNVĂTARE:ALA: Biblioteca: ,,Citim si selectam imagini cu obiective turistice” Arta: ,,Harta judetului” –desen dupa contur ADP: Întâlnirea de dimineată-,,Pe drumuri de munte” Rutine- ,, Tranzitii- ,,ADE (DLC+DEC): ,,Dumbrava minunata” de M. Sadoveanu/ ,,La padure”-povestirea educatoarei/pictura OBIECTIVE DE REFERINŢĂ: ALA: Biblioteca: -sa citeasca si sa selecteze imagini cu obiective turistice -sa recunoasca principalele obiective -sa se exprime corect, fluent si expresiv in propozitii

Arta : -sa deseneze dupa contur harta judetului Cluj

Page 2: Haideti in Excursie 3 DLC DEC Pictura

- sa observe harta turistica

ADE(DLC+DEC1)-să asculte povestea educatoarei ,,Dumbrava Minunata” de M. Sadoveanu -sa retina principalele idei ale povestirii -sa repovesteasca dupa imagini povestirea -sa obtina efecte plastice, forme spontane si elaborate prin tehnici specifice picturii STRATEGII DIDACTICE Metode şi procedee: exercitiul, conversatia, explicatia, observarea., povestirea, Munca independenta.Mijloace de învăţământ: poster, plansele povestii, foi de desen, acuarele.

1. Lespezanu, Monica, Traditional si modern în învătământul precolar românesc, Bucuresti, Editura Omfal Esential, 2007.

2. Toma Georgeta, Ristoiu Maruta, Petre Daniela, Anghel Magdalena, Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învătământul prescolar, Pitesti, Editura Delta Cart Educational, 2009.

3. Curriculum pentru invatamantul prescolar, 3-6/7 ani, MECT, 2000.4. Ana A., Ciofilica S.M. Proiecte tematice orientative”, Oradea, Editura Techno Art, 2006.5. Culea F., Sesovici A., Grama F., Pletea M., Ionescu D., Anghel N., Activitatea integrata in

gradinita- Ghid pentru cadrele didactice din invatamantul preuniversitar, Bucuresti, Ed. Didactica Publishing House, 2008,

SCENARIUL ZILEII. ADP: Activitatea debuteaza cu ,,Intalnirea de dimineata”,care se desfasoara pe covor si va incepe cu 1. salutul prescolarilor si apoi cu notarea prezentei.2. Împărtăşirea cu ceilalţi: Educatoarea le arata copiilor un poster cu niste turisti la munte. Pe baza posterului, educatoarea le spune copiilor cum sa se imbrace pentru excursia la munte(bocanci, haine groase, pelerine), ce trebuie sa aiba in bagaje (cort, paturi, haine de schimb, prosoape, mancare, apa, medicamente), de ce trebuie sa se fereasca (sa nu mearga prin padure numai pe carare, sa nu mearga pe langa prapastii), ce reguli trebuie sa respecte (sa nu arunce resturi de mancare, ambalaje pe jos, pe camp, sa nu se indeparteze de grup, sa nu se apropie de animalele periculoase).3. Activitatea de grup: Pe baza a ceea ce a povestit educatoarea, copiii sunt rugati sa raspunda la cateva intrebari.-De ce avem nevoie de haine mai groase? Dar de pelerina?-Ce ni se poate intampla daca ne abatem de la carare? Dar daca ne indepartam de grup?-De ce nu e bine sa circulam prin zona prapastiilor sau a alunecarilor de teren?-De ce nu e voie sa ne apropiem de animalele salbatice? S.a.4. Noutăţile zilei: Educatoarea ii anunta pe copii ca astazi vor vedea si vor afla mai multe lucruri despre obiectivele turistice, vor desena conturul judetului, vor asculta povestea ,,Dumbrava minunata” si apoi vor picta o drumetie prin padure.

II.ALABiblioteca: ,,Citim si selectam imagini cu obiective turistice” Arta: ,,Harta judetului” –desen dupa conturIII.ADE (DLC+DEC1): ,,Dumbrava minunata” de M. Sadoveanu/ ,,La padure”-povestirea educatoarei/pictura

PROIECT DIDACTIC

Page 3: Haideti in Excursie 3 DLC DEC Pictura

EVENIMENTEDIDACTICE

CONŢINUTSTRATEGIIMETODE MIJLOACE

EVALUARE

Momentorganizatoric

Se creează condiţii psiho-pedagogice necesare desfăşurării activităţii în bune condiţii: - aerisirea sălii de grupă; - aranjarea materialelor în centrele de interes; - introducerea copiilor în sala de grupă.

Captarea atenţiei

Se va face printr-o scrisorica primita de la Lizuca, eroina povestirii pe care o vom asculta astazi. Lizuca ne povesteste cum s-a ratacit ea prin padure, ce trebuie sa facem si sa nu facem cand ne aflam in padure. Ne va lasa apoi in plic si povestea ,,Dumbrava minunata”

ConversatiaObservarea

OralăFrontalăComporta-mentul copiilor

Anunţarea temei si a obiectivelor

Cadrul didactic anunţă tema activităţilor care se vor desfăşura:Veti asculta povestirea Dumbrava minunata de M.Sadoveanu si apoi veti picta, dupa modelul meu, o excursie prin padure.

Explicatia

Reactualizarea cunoştinţelor

Se reactualizeaza cunostintele copiilor referitoare la excursii, la obiective turistice.

ExplicaţiaOralăFrontală pe grupuri

Dirijarea învăţării

Educatoarea scoate povestea din plicul Lizucai si incepe sa o povesteasca, avand grija sa aseze pentru fiecare episod importand, plansele cu imagini. Dupa ce le-a spus povestea, explica cuvintele necunoscute (dumbrava, carare, poteca s.a.). Copiii vor viziona apoi la computer, secvente din filmul ,,Dumbrava minunata”. Educatoarea le pune apoi intrebari despre continutul povestirii?-Cum se numesc cele doua personaje?-Ce este Lizuca? Dar Azorel?-Cum se numea mama vitrega a Lizucai?-De ce nu o placea pe Lizuca?-De cine a fost crescuta Lizuca, dupa moartea mamei?-Ce se hotaraste Lizuca sa faca?-Cum se pregateste de drum Lizuca?-De ce are nevoie de cenusa?-Cu cine se intalnesc in padure? S.a. Apoi primesc foi de desen pe care trebuie sa picteze o excursie in padure.Intuiesc materialul didactic. Executa exercitii de miscare a muschiilor mici ai mainii,Educatoarea le demonstreaza cum trebuie sa picteze. Prescolarii incep apoi lucrul.

Cele mai frumoase lucrari vor fi expuse pe panou.

Conversatiaexplicaţia ,demonstraţi, , problematizarea, povestirea, munca individuala, planse , dvd, acuarele, foi de desen

Asigurarea retenţiei

-Despre ce am vorbit astazi la Intalnirea de dimineata?-Ce poveste am ascultat noi?-Ce este dumbrava?-Ce am pictat noi?

Conversaţia

Închiderea Educatoarea face aprecieri individuale si globale Orală

Page 4: Haideti in Excursie 3 DLC DEC Pictura

activităţiiasupra comportamentului copiilor pe durata activitătii.

Frontală pe grupuri Individual