Grădiniţa cu P.P. Nr. 3 “Ţara Piticilor” VASLUI · O.C.1 – Să cunoască drepturile...

15
Grădiniţa cu P.P. Nr. 3 “Ţara Piticilor” VASLUI GRUPA “PITICOT” ACTIVITATE INTEGRATĂ PROPUNĂTOARE : Strat Maria Lefter Cristina

Transcript of Grădiniţa cu P.P. Nr. 3 “Ţara Piticilor” VASLUI · O.C.1 – Să cunoască drepturile...

Grădiniţa cu P.P. Nr. 3 “Ţara Piticilor” VASLUI

GRUPA “PITICOT”

ACTIVITATE INTEGRATĂ

PROPUNĂTOARE :

Strat Maria

Lefter Cristina

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA: UNITATEA: GRUPA: Mare TEMA:,,CINE SUNT/SUNTEM?’’ SUBTEMA:,,Copii din lumea -ntreagă MIJLOC DE REALIZARE:Activitate integrată TIPUL DE ACTIVITATE:verificare şi sistematizare a cunoştinţelor FORMA DE ORGANIZARE:frontal,individual,pe grupuri mici DURATA:o zi CATEGORII DE ACTIVITĂŢI : 1.ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ(ADP): ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:,,Copilărie,noi te iubim,mereu copii am vrea să fim!’’ -Salutul -Calendarul naturii -Noutatea zilei TRANZIŢII:-,,Dacă vesel se trăieşte’’-joc cu text şi cânt -,,Hai să ne jucăm copii’’-cântec -recitative-ritmice. RUTINA:,,Lanţul cuvintelor frumoase’’-deprinderea de a fi civilizat. OPŢIONAL:Gimnastica ritmică 2.ACTIVITĂŢI DIDACTICE LIBER ALESE:(ALA) Biblioteca:,,Copii din lumea-ntreagă’’-citire de imagini-PC,jetoane. Joc de masă:,,Frumoasă eşti copilărie’’-puzzle Artă:,,Copii şi flori’’-desen Construcţii:,,Pacul de joacă al copiilor’’ AEL-Plimbare în parcul Copou- organizăm şi desfăşurăm jocuri de mişcare-distractive solicitate de copii(Ştafeta,Păsările şi automobilul,Cine ajunge primul la steguleţ),desene pe asfalt. 3.ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE(ADE): DOS;DOS-,,Copilăria şi drepturile ei’’ Educaţie pentru societate-convorbire

Activitate practică-,,Flori pentru toţi copiii lumii’’ confecţie SCOPUL ACTIVITĂŢII: Verificarea şi consolidarea cunoştinţelor privind drepturile şi îndatoririle copiilor. Valorificarea deprinderilor de lucru însuşite în realizarea lucrării practice. 1.BIBLIOTECA Tema:,,Copii din lumea-.ntreagă’’ Mijloc de realizare:-citire de imagini pe PC Obiective operaţionale: Să descrie imaginile prezentate; Să precizeze care drepturi ale copiilor au fost respectate şi care au fost încălcate; Să enumere îndatoririle ce revin copiilor-pentru fiecare drept precizat; Să pună întrebări,să găsească răspunsuri la întrebări. Strategii didactice: Metode şi procedee:observarea,conversaţia,explicaţia,problematizarea. Material didactic:imagini cu aspecte din viaţa copiilor din lume. 2.ARTĂ Tema:,,Copii şi flori’’ Mijloc de realizare:desen Obiective operaţionale: Să realizeze armonia cromatică în mod creativ; Să respecte spaţiul de lucru ; Să lucreze curat şi îngrijit. Strategii didactice: Metode şi procedee:conversaţia,explicaţia,exerciţiul,învăţarea prin cooperare,brainstorming. Material didactic:imagini cu drepturile copiilor-creioane colrate,carioca,panou. 3.JOC DE MASĂ Tema:,,Frumoasă eşti copilărie’’ Mijloc de realizare:puzzle Obiective operaţionale: Să îmbine imaginile din bucăţele- pentru a realiza întregul ; să verbalizeze ce au obţinut. Strategii didactice:

Metode şi procedee:observarea sistematică a componentelor,exerciţiul,analiza produsului. Material didactic:puzzle-imgini cu jocuri ale copiilor. 4.CONSTRUCŢII Tema:,,Parcul de joacă ‘’ Mijloc de realizare:-suprapunere,îmbinare. Obiective operaţionale: Să-şi dezvolte deprinderea motrică de a suprapune,de a îmbina; Să păstreze ordinea în timpul lucrului; să realizeze lucrări originale. Srategii didactice: Metode şi procedee:conversaţia,exerciţiul,,,Turul galeriei’’, învăţarea prin cooperare. Material didactic:lego,logi ll,rotodisc,beţişoare,etc. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE(ADE) DOS;DOS-,,Copilăria şi drepturile ei’’ Mijloc de realizare:Educaţie pentru cocietate-convorbire Activitate practică-confecţie-tăiere,lipire OBIECTIVE OPERAŢIONALE: Cognitive: O.C.1 – Să cunoască drepturile copilului (dreptul la o familie, dreptul la educaţie, dreptul la joc, etc.) ; O.C.2– să analizeze cazurile prezentate argumentându-şi acordul sau dezacordul O.C.3 – să adopte măsuri juste de rezolvare a unor situaţii ; O.C.4-să înţeleagă şi să accepte diversitatea copiilor. O.C 5-să obţina flori folisind mai multe forme decupate; O.C.6 -să respecte etapele de lucru pentru realizarea unor produse simple; O.C.7 -să finiseze lucrarile realizate folosind diferite tehnici (floare cu chip de copil) b) Motrice: O.M.1 – să-şi dirijeze efortul oculo- motor spre centrul de interes; O.M.2 – să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea lucrării practice,,flori’’ O.M.3-Să lucreze curat şi ordonat c)Afective: O.A.1 – să manifeste toleranţă, prietenie, grijă faţă de ceilalţi O.A.2 - sa analizeze respectând planul dat, lucrarile colegilor. .

STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, povestirea, studiu de caz, Brainstormingul, interviul, problematizarea,alegerea forţată,explicaţia,exerciţiul,jocul,,,amestecă,îngheaţă,formează perechi’’. MIJLOACE DIDACTICE : îngeraşul, tolba, imagini sugestive, ,calculator,CD, balonul cu aer, “microfonul magic”, ecusoane cu îngeraşi ,cutie pentru cadouri,păpuşi,mobilier adecvat pentru teatru de păpuşi,material de lucru pentru copii(flori, foarfece,lipici,carioca ),panouri etc. FORME DE ORGANIZARE : frontal,pe grupuri,individual. RESURSE: TEMPORALE:40-45 minute UMANE: educatoarea şi grupa de copii BIBLIOGRAFICE: *** - Didactica activităţilor instructiv-educative pentru învăţamântul preprimar, Editura Didactica Nova, Craiova, 2005; *** - Curriculum pentru învăţământul preşcolar ( 3-6⁄ 7 ani ), M.E.C.T, 2008 ,,Metode interactive de grup-Ghid metodic’’-Ruiu Georgeta,Breben silvia,Gongea Elena,Editura Arves 2007 ,,Ghid pentru proiecte tematice’’-Preda,viorica-Humanitas,2005; -,,Revista învăţământului preşcolar’’,nr.1-2 /2009. -Joachim, Schonheer – „Jucarii din hârtie”,Ed.Ion Creanga, Bucuresti, 1979, p.23. Neagu, Draga – „Fantezii si îndemânare”,Ed.Tineretului, Bucuresti, 1979, p.30 -Cireasa, Victor – „Calatorie în lumea plantelor”,Ed.Casa Editoriala Regina, Iasi, 2001, p.76.

SCENARIUL ZILEI

Copiii intră în clasă şi se vor aşeza în zona „Centrului Tematic”, unde are loc întâlnirea de dimineaţă. 1.Salutul Activitatea debutează cu întâlnirea de grup între copii şi educatoare,prin intermediul salutului de dimineaţă.Salutul între copii se va realiza într-o organizare folosind elemente ale strategiei de învăţare prin cooperare,,Cerc interior,cerc exterior’’combinate cu alte metode,,Amestecă,îngheaţă,formează perechi’’. Educatoarea salută copiii,apoi împarte cartonaşe colorate spunând:Dimineaţa a venit,/Toţi copiii au sosit,/În cerc să ne adunăm,/Cu toţii să ne salutăm! În funcţie de culoarea cartonaşului ales copiii formează două cercuri concentrice.La semnalul,,Amestecă’’dat de educatoare,copiii se rotesc în cerc cântând....,se opresc la semnalul,,Îngheaţă’’, iar la semnalul,,Formează perechi’’,copiii din cercul înterior se întorc cu faţa către cei din cercul exterior,formează pereche fiecare cu cel din faţa sa,salutându-se şi împărtăşindu-şi sentimente. Se vor repeta comenzile de mai multe ori,dându-se astfel posibilitatea formării cât mai multor perechi şi salutului între cât mai mulţi copii. 2.Prezenţa:dimineaţa,la sosirea în grădiniţă,fiecare copil îşi aşază simbolul de la panoul cu copii prezenţi. 3. Vom completa,,Calendarul naturii’’. ,,Vremea să o studiem Şi-n calendar s-o notăm De e ploaie sau e soare Putem merge la plimbare!’’ -Ce zi a săptămânii este astăzi? -Cum e vremea? -În ce anotimp suntem? 4. Gimnastica de înviorare Cântec,,Luaţi seama bine...’’ După această etapă,vom iniţia o scurtă discuţie în care copiii îşi vor reaminti care este tema săptămânii-,,COPII DIN LUMEA ÎNTREAGĂ’’ 5.Activitatea de grup/împărtăşirea cu ceilalţi:

Educatoarea îi întreabă cum şi-au petrecut ziua de ieri în familie, iar copiii răspund, pe rând, povestind întâmplări din mediul 4.Noutatea zilei :,,Scrisoare de la Îngeraş’’ ,, Dragi prieteni, L-am rugat pe Dumnezeu să mă lase pentru o zi să devin copil.Astăzi am venit la voi,să văd dacă vă cunoaşteţi drepturile şi îndatoririle,astfel veţi deveni ajutoarele mele în apărarea drepturilor tuturor copiilor din lumea-n treagă.’’ Prietenul vostru ,,Îngeraşul ,, 6.Tranziţia se face prin cântecul ,,Hai să ne jucăm copii’’ Sunt prezentate centrele de interes în care vor lucra, pentru a demonstra îngeraşului că- îşi cunosc drepturile şi îndatoririle. Se explică sarcinile pe fiecare centru, copii alegând unde să lucreze. La centrul construcţii vor avea ca sarcină să construiască utilizând materiale puse la dispiziţie ,,Parcul de joacă’’, punându-se accent permanent pe respectarea dreptului la joc şi a regulilor în spaţiu de joc. La centru artă vor desena,,Copii şi flori’’,alternând culorile,realizând lucrări originale. La joc de masă vor îmbina piese de diferite forme pentru a realiza un puzzle,,Frumoasă eşti copilărie’’ La centru bibliotecă vor citi imagini despre viaţa copiilor din lumea întreagă. Evaluarea activităţii pe centre se realizează cu ajutorul metodei ,,turul galeriei’’. Tranziţia dintre activităţile pe centre şi cele pe domenii experienţiale se face prin cântecul ,,Hai să ne jucăm , copii’.’ Se anunţă tema activităţii cu conţinut integrat ,,Copilăria şi drepturile ei’’, desfăşurată în cadrul domeniului ,,om şi societate’’ ( educaţie pentru societate) şi om şi societate(activitate practică). Îngeraşul le- a adus copiilor diferite surprize - sunt prezentate diferite imagini, copii având ca sarcină- recunoaşterea drepturilor din imaginile prezentate. Prin studiu de caz vor analiza anumite situaţii exprimându-şi acordul sau dezacordul, găsind măsuri juste de rezolvare a situaţiei prezentate. Cu ajutorul „microfonului magic”, copiii îşi vor reaminti de îndatoririle pe care le au în familie şi la grădiniţă. Sintezele parţiale se fac prin cântec şi poezie, iar prin tranziţie se trece la a doua activitate – educaţie pentru societate.. În finalitatea zilei se fac aprecieri individuale şi generale asupra activităţii derulate şi calităţii răspunsurilor date de copii, care sunt recompensaţi de către îngeraşi cu ecusoane – devenind astfel ajutoarele lui în apărarea drepturilor. Sunt organizaţi şi echipaţi pentru a ne deplasa în aer liber ,pentru a desfăşura jocuri distractive şi de mişcare.

Eveniment

Didactic

Ob

.

Conţinutul Ştiinţific

Strategia Didactică Evaluare

Metode şi

Procedee

Mijloace

Didactice

Forma de

organizare

Forme Metode şi

Instrumente

Indicato

ri

1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9.

. Captarea

atenţiei

.Anunţarea

temei şi a

obiectivelor

O.

C.

1

Educatoarea face o scurtă analiză a versurilor

cântecului cu care au intrat copiii în sala de grupă,

prin următoarele întrebări :

-„De ce este frumoasă copilăria?”

-„De ce copiii au nevoie să fie îngrijiţi şi ocrotiţi?”

-„Cine are grijă ca ei să fie fericiţi?”

-Cine a adus aceste postere în clasă?

-Ce reprezintă ele?(ţări europene).

-Cunoaşteţi Europa?

-Răspundeţi cântând ce ştiţi despre ea:

,,Sunt toate ţări

cu albastre zări

Cu munţi şi câmpii

Şi veseli copii.

Sunt multe ţări

Cu râuri şi mări

Cu pajişti de flori

Şi mii de comori.’’

Li se reaminteşte că îngeraşul a venit la ei cu un

scop şi cu o tolbă plină cu surprize

La activitatea de astăzi vom confecţiona cele mai

frumoase flori;pe care cu ajutorul îngeraşului le vom

trimite copiilor din lumea întreagă;aşa cum şi voi aţi

primit daruri de la Pierre. Îi vom dovedi îngeraşului

cât de multe cunoştinţe avem despre drepturile şi

Conversa

ţia

CD-player

negativ

cântec

Îngeraşul ,

tolba cu

Frontal

Frontal şi

individual

Evalua

re

Observarea

sistematică

Aprecierea

verbală

Răspund

corect la

întrebări

Copii

răspund

la

Prezentarea

conţinutului

şi

demonstrarea

Obţinerea

performanţei

Analiza

lucrărilor

O.

M.

1

O.

M.

2

îndatoririle copiilor, pentru a-l putea convinge că

putem deveni ajutoarele lui.

ACTIVITATE PRACTICĂ,,Flori pentru copiii

lumii’’

Vom analiza modelul-voi prezenta etapele de lucru:

a)Decuparea formei desenate-frunza-decupăm pe

marginea desenată.

b)realizarea florii din mai multe părţi_lipim floarea

mare pe frunză;floarea mică peste cea mare(lipim

numai mijlocul florilor lăsând petalele libere);

c)lipim rotundul în mijlocul florii mici;

d)dacă eşti fată lipeşti păr lung şi fundiţe....

e)cu ajutorul cariocilor-realizăm floarea cu chip de

copil.

Voi cere copiilor să repete etapele de lucru.

1,2,fără tărăboi

Spre mese ne îndreptăm

Flori să confecţionăm.

Întuirea materialului.

Exerciţii de încălzire a mâinilor.

Voi cere copiilor să repete etapele de lucru.

Activitatea de realizare a lucrărilor se desfăşoară pe

fond muzical_cântece despre copilărie.

Voi urmări activitatea independentă şi dacă va fi

necesar;voi interveni cu indicaţii şi cu ajutorul

necesar.

Lucrările vor fi aşezate în jurul globului pentru toţi

copiii lumii.

Se apreciază lucrări copiilor.

,,Zâmbetul ,jocul şi veselia

Îmi colorează copilăria,

De eşti alb,negru sau gălbui

Cu drag îţi vom dărui

Floricele colorate,

Ţi le dăruim pe toate.’’

surprize

Tablouri cu

imagini-

flori şi etape

de lucru

l

Grupuri

Grupuri

Frontal

frontal

ă

Orală

Proba orală

Observarea

sistematică

întrebări

Ascultă

cu

atenţie

Secvenţa I

Sinteza

parţială

O.

C.

1

O.

A.

1

Tranziţie- Cântec „Hai să ne jucăm copii!”

bis „ Un, doi, trei, un doi, trei

Ce frumoşi sunt anii mei, da da

Hai să ne jucăm copii

Prin pădure şi prin flori

Azi atâtea bucurii

Vin spre noi din zări în zări”

Li se reaminteşte că îngeraşul a venit la ei cu un scop

şi cu o tolbă plină cu surprize

Recunoaşterea drepturilor

Sunt scoase din tolba îngeraşului tablouri cu imagini

din care reies drepturile copiilor – copiii recunosc

drepturile din imagini şi discută despre ele după

următorul set de întrebări

-„Ce drept este ilustrat în această imagine?” (dreptul

la o familie)

-„Ce drepturi aveţi voi în familie?”

-„Dar în această imagine ce drept este ilustrat?”

(dreptul la educaţie)

-„Ce drepturi aveţi voi în grădiniţă?”

-„Mai ştiţi şi alte drepturi de care ar trebui să vă

bucuraţi?”

Educatoarea pune în valoare drepturile pe care le au

copiii – dreptul la un nume ,,Toţi copiii au un

nume’’;dreptul la o familie,,Familia mea’’,familie

fericită care să-i ocrotească şi să-i îngrijească, dreptul

la educaţie prin frecventarea grădiniţei, unde să fie

respectaţi, să se joace şi să înveţe lucruri

noi,,Copilărie’’cântec;dreptul la joacă,,La joacă’-

poezie. Li se propune ca aceste imagini, care

simbolizează drepturile lor, să fie aşezate într-un

Povestire

a

Studiu de

caz

Problema

tizarea

Interviul

Brainstor

Îngeraşul cu

tolba cu

imagini

Frontal şi

individual

grupuri

frontal

Evalua

re

individ

uală şi

în

grupuri

mici

Investigaţia

Aprecieri

verbale

Copii

recită,

interpre-

tează

cântecul

.Secvenţa

a -ll a

O.

C.

3

balon cu aer, pentru ca la sfârşitul zilei să putem

pleca într-o călătorie în jurul lumii.

Copiii sunt solicitaţi să recite versuri şi să cânte un

cântecel pe această temă :

„Copiii, avem acum o lege-anume

Făcută numai pentru noi, adică

Să fim toţi ocrotiţi oriunde în lume

Să creştem fără griji şi fără frică”

Cântec : „Toţi copiii Pământului”

„Toţi copiii Pământului

Toţi copiii au dreptul la soare,

La un cântec, un zâmbet şi-o floare,

Toţi copiii Pământului.

Refren:

La , la , la . . . la, la, la

Să-i vedem fericiţi

Şi zburdând hai-hui

La , la , la . . . la, la, la

Toţi copiii Pământului.”

Încălcarea drepturilor Este spusă o scurtă poveste. Educatoarea invită copiii să

participe la un mic spectacol.

Apar două păpuşi,cu piele albă,îmbrăcate frumos,care

se joacă,cântă şi dansează.De ele se apropie o fetiţă

(păpuşă îmbrăcată cu haine peticite).Cu o voce abia

şoptită spune:

-Mă primiţi şi pe mine să mă joc cu voi?

-Nu,răspund tare fetiţele.tu nu vezi cum arăţi?Uite ce

mingul

Joc de rol

Balon cu aer

Teatrul de

individual

Frontal

Frontal

Evalua

re în

Probă orală

Observaţia

Aprecieri

verbale

Probă orală

Observaţia

Asculta

cu

atenţie

Sinteza

parţială

O.

A.

2

haine rupte ai!

-Dar hainele mele,deşi sunt rupte,sunt curate.Părinţii

mei nu au bani să-mi cumpere unele noi.Vă rog,primiţi-mă

şi pe mine,o să mă port frumos!

Fetiţei cu hainele rupte îi dau lacrimile şi pleacă ruşinată.

După puţin timp,apare o altă fetiţă cu pielea neagră.Şi ea

se îndreaptă spre cele două fetiţe şi le roagă să o

primească în joc.Fetiţele o alungă şi pe ea,spunându-i că

este urâtă,are pielea neagră.Fetiţa cu pielea neageă îşi

şterge lacrimile pe furiş,apoi se îndepărtează.

Se întrerupe povestea;

-Au procedat corect cele două fetiţe?(copiii se impart în

două tabere DA-NU-motivând alegerea făcută.,,Alegerea

forţată’’)

-Ce ar fi trebuit să facă?

-Culoarea pielii sau hainele purtate fac îl fac pe copil

mai bun?

Atunci apare,,Îngerul Păzitor’’al copiilor,o fetiţă

îmbrăcată în alb,cu aripi de Îngeraş şi aură argintie

deasupra capului.! Cu ce este vinovată fetiţa cu rochie

ruptă? Dar cea cu îşi pielea neagră?

De ce nu vă jucaţi cu ele?Şi ele sunt copii,chiar dacă una

este tristă pentru că părinţii nu-i pot cumpăra lucruri

noi,iar cealaltă are pielea neagră aşa cum o au toţi copiii

din ţara ei.Hainele şi culoarea pielii nu le fac fetiţe rele,şi

ele au dreptul să se joace,să aibă prieteni,să meargă la

şcoală,în tabere numai că ele,pentru a fi fericite au nevoie

păpuşi

Păpuşi

albe,negre,

cu rochie

peticită

Îngeraş

Individual

Frontal

grupuri

mici

Orală

Aprecieri

verbale

povestea

Urmăres

c

spectaco

lul

Răspund

la

întrebări

Recită

versurile

poeziei

.Sinteză

finală

O.

A.

1

de voi,de ajutorul,de iubirea şi prietenia voastră!

Cele două fetiţe îşi recunosc greşeala, şi cer iertare

pentru faptele lor,le invită,să se joace cu ele.Se iau de

mână şi pleacă cântând.

După încheierea micului spectacol se va purta o

discuţie cu copiii.

-Au procedat corect cele două fetiţe?De ce?

-Ce ar fi trebuit să facă?

-Culoarea pielii sau hainele purtate fac îl fac pe copil

mai bun?

,,Îngaraşul’’ precizează că,indiferent de culoarea pielii,de

ţara în care locuiesc,toţi copiii au aceleaşi drepturi(

nume,o familie,la educaţie,la o ţară,au dreptul să se

joace,să cânte şi să danseze,să meargă la teatru)

„Sunt apreciate răspunsurile date şi faptul că s-au

recunoscut drepturile încălcate, dar se pune accent pe

faptul că fetiţa provenea dintr-o familie săracă, căreia

îi era foarte greu să-i ofere copilului tot ce avea

nevoie.

Copiii sunt solicitaţi să recite poezia „Părerea mea”.

„Sunt şi eu o persoană în casă,

Aşa că … şi părerea mea

Pentru famile, contează

Chiar de-i bună sau mai rea.

Părinţii mei sunt democraţi

Şi-atunci când iau o hotărâre

Doresc să fie consultaţi

Cu toţii, fără deosebire.”

Frontal

Observaţia

sistematică

Aprecieri

verbale

Răspund

la

întrebări

Încheierea

activităţii

Îndatoriri şi obligaţii

Cu ajutorul ,, microfonului magic,scos din tolba

îngeraşului, ,, copiii răspund la următoarele întrebări:

-„Ce îndatoriri –obligaţii aveţi în familie?”

-„Dar în grădiniţă ?”

Pentru a întări cele discutate mai sus se interpretează

cântecul: ,,La grădi’’

„Ah, ce bine- mi pare

Că-s aici in sală

Şi de- aceea mintea

Nu- mi rămâne goală

Tot numai prin jocuri,

bis Tot cu veselie

Mi se arată-n-truna

Ce-mi trebuie mie”

Îngeraşul este foarte mulţumit de răspunsurile

copiilor, că îşi cunosc drepturile dar şi obligaţiile pe

care le au. Toţi copiii ar trebui să aibă drepturi egale,

un nume, o familie, jucării, să fie educaţi, să aibă

dreptul la o natură curată, la joc, la o ţară, etc.

Dar în lume sunt şi copii trişti, cu familii sărace care

nu au bani să le ofere jucării, încălţăminte, nu-i trimit

la şcoală şi sunt nevoiţi să muncească, sau mai rău, să

cerşească.De aceea, copiii sunt încurajaţi să protejeze

aceste drepturi.

Se fac aprecieri individuale şi generale, îngeraşul este

mulţumit şi încântat de „ajutoarele lui”,oferindu-le

stimulente,,îngeraşi’’

Copiii adunaţi în cercul magic-Reflecţia zilei

Copiii părăsesc sala de clasă intonând cântecul,,Copii

suntem cu toţii’’

,,microfonul

magic’’

stimulente

individual

Joacă

rolul

reporter

u lui

Cântă

după

negativ

Manifest

ă interes

şi

satisfacţi

e