Goe Frisco
-
Upload
iuliana-pacuraru -
Category
Documents
-
view
12 -
download
7
description
Transcript of Goe Frisco
PROIECT DE LECIE
DATA: 16.12.2013CLASA: a VI a ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA DE NVMNT: Limba i literatura romnPROFESOR: PCURARU IULIANASUBIECTUL: Dl. Goe, de I.L.Caragiale Argumentarea apartenenei la specie. Caracterizarea personajului.TIPUL LECIEI: Mixt
COMPETENE GENERALE:2. Utilizarea corect i adecvat a limbii romne n producerea de mesaje orale n situaii de comunicare monologat i dialogat3. Receptarea mesajului scris, din texte literare i nonliterare, n scopuri diverse.
COMPETENE SPECIFICE:2.4. adaptarea vorbirii la situaia concret de dialog sau de monolog.3.1. diferenierea elementelor de ansamblu de cele de detaliu n cadrul textului citit3.2. identificarea modurilor de expunere ntr-un text epic i a procedeelor de expresivitate artistic ntr-un text liric.3.3. sesizarea valorii expresive a unitilor lexicale n textele citite.
OBIECTIVE OPERAIONALE : La sfritul orei, elevii vor fi capabili:
1. O 1. s identifice trsturile schiei n text;1. O 2. s aplice modalitile de caracterizare a personajelor personajului principal- Goe;1. O 3. s identifice trsturile fizice i morale ale personajului;1. O 4. s i exprime opinia asupra comportamentului personajului Goe;1. O 5. s emit judeci de valoare asupra celorlalte personaje.
STRATEGIA DIDACTIC:
1. Metode de nvmnt i procedee didactice: lectura, conversaia, explicaia, problematizarea, metoda Frisco.
1. Mijloace de nvmnt i materiale didactice: tabla, manualul.
1. Forme de organizare a activitii: activitate frontal, activitate individual, activitate ,,n perechi.
1. Locul de desfurare: sala de clas
BIBLIOGRAFIE:
1. Dumitriu, Amalia, t.M. Ilinca, Mihaela Jianu, Limba i literatura romn pentru clasa a VI-a, Editura ART, Bucureti, 2007.1. Ilie, Emanuela, Didactica literaturii romne. Fundamente teoretico-aplicative, Ediia a II-a revzut i adugit, Polirom, Iai, 2008.1. Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, Editura Dacia Educaional, Cluj- Napoca, 2002.1. Smihian, Florentina, Mariana Norel, Didactica limbii i literaturii romne, vol.I, Credis, Bucureti, 2005.
1. Resurse: capacitatea de nvare a elevilor.Din punctul de vedere al capacitii de nvare, clasa este omogen. Majoritatea elevilor dispun de capaciti sporite, iar restul posed resurse suficiente astfel nct s colaboreze cu profesorul pentru o bun desfurare a activitii didactice. 1. Timp: 50 minute.
DEMERSUL DIDACTIC ETAPELE LECIEI
TIMPACTIVITATEA PROFESORULUIACTIVITATEA ELEVILOR
STRATEGII DIDACTICEEVA-LUA-RE
Meto-deMijloa-ce
1.Momen-tul organi-zatoric1-Salutul-Notarea absenilor-Profesorul va avea grij ca elevii s i pregteas-c materialele necesare orei de limba romn.-Rspund la salut- i pregtesc materialele necesare orei
2. Verificarea temei4-Verific tema selectiv.
3.Captarea i menine-rea ateniei2-Elevii vor extrage cte un numr, dintr-o cutie, astfel nct s formeze 5 grupe, ct mai egale ca numr.-aleg numerele formnd grupeCon-versaia
4.Anuna-rea temei i a com-petenelor
2-Profesorul anun tema i obiectivele leciei: ,,Astzi vom continua incursiunea noastr n universul literar caragialian ncercnd s nelegem personajul principal al schiei ,,Dl. Goe de I.L.Caragiale. -Profesorul noteaz titlul leciei pe tabl: Dl.Goe, de I.L.Caragiale. Caracterizarea personajului-Elevii i notea-z titlul leciei.
Expli-caiaTabla
Obser-vare sistematic
4. Dirijarea nvrii38-Cum definim schia? Crui gen literar aparine? De ce?-care sunt trsturile schiei?-Care este personajul principal al schiei?-cum este caracterizat un personaj?-Care sunt trsturile de carater ale lui Goe?C=conservatorul//tradiionalistul - apreciaz meritul soluiilor vechi, prezint neajunsurile fr a elimina posibile mbuntiri;E = exuberantul - emite idei originale, imposibil de aplicat n practic, asigurnd astfel o atmosfer creativ - imaginativ;P = pesimistul - neag posibilitatea oricrei mbuntiri a soluiilor originale;O = optimistul - critic poziia pesimistului i susine, n mod realist, soluiile propuse de exuberant.- mpart elevii n 5 grupe explicndu-le ce au de fcut.-noteaz ideile importante
-rspund ntrebrilor-i aleg un lider de grupGrupele: Juriul; Optimitii; Pesimitii; Conservatorii;Exuberanii
Frisco
ncura-jez i ajut elevii Evalu-are oralObser-vare sistematic
5. Asigurarea feedback-ului, a reteniei i a transfe-rului3- Pe o foaie de hrtie, li se cere elevilor s evalueze lecia -rspund cerinei
6.Tema pentru acas1Profesorul anun tema pentru acas: Argumentarea apartenenei la specia literar schi a textului D-l Goe