geografie
-
Upload
gianina-tanase -
Category
Documents
-
view
89 -
download
4
description
Transcript of geografie
PROIECT DIDACTIC
DISCIPLINA: GEOGRAFIA CONTINENTELOR EXTRAEUROPENECLASA A VII-ADATA: 14.05.2012SUBIECTUL LECTIEI: BRAZILIATIPUL DE LECTIE:predare-invatareDurata lectiei:50min.Profesor Merisanu Gianina ElenaScoala : Liceul teoretic “Tudor Arghezi” Craiova
STRATEGIA:dirijata, cognitiva, euristica
Competente specifice: 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 2.1, 2.2, 3.1, 3.2, 3.3, 3.4, 3.5, 3.6, 4.1, 4.2, 4.3, 4.4, 4.5, 4.6, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 7.1, 7.2, 7.3, 7.4, 7.5, 7.6, 7.7, 7.8, 8.1
Competente operationale: -capacitati de comunicare:
C1-la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa utilizeze corect, oral sau scris,numele proprii auzite sau citite-capacitati de tip cognitiv:C2- sa explice specificul geografic al Braziliei, citind si interpretand harta Braziliei-aptitudini:C3- sa localizeze corect noile repere geografice pe diferite suporturi cartografice,-atitudini:C4- sa dezvolte o atitudine pozitiva fata de mediul natural si toleranta intre popoare
RESURSE PROCEDURALE:expunerea, conversatia euristica, analiza, problematizareaMETODE : expunerea si explicatia, conversatia, comparatia, problematizarea, lucrul cu hartaMATERIALE DIDACTICE: Manualul scolar-Geografia Continentelor-pentru clasa aVII, Ed.Corint
Harta fizica a Americii de Sud, Imagini reprezentative referitoare la Brazilia pe suport
electronicMaterial bibliografic: Statele lumii (Matei. H., Negut S.)Evaluare: chestionare orala, documentare, completare fise lucru
Desfasurarea lectiei:
Momentul lectiei
Durata
Activitatea profesorului Activitatea elevilor evaluare
Organizarea clasei
3’’ Efectuarea prezentei pregatesc caietele si manualele
Verificarea cunostintelor anterioare
5-10’’
Chestionare orala Raspund la intrebari, indica pe harta
Apreciere orala si practica-cu ajutorul hartii
Notarea raspunsurilor
Introducerea in activitate
3’’ Anunta obiectivele si capteaza atentia elevilor, intreband care tara are cea mai mare suprafata din America de Sud
Raspund la intrebare Apreciere orala
Prezentarea continutului lectiei (anexa)
20’’ Stimuleaza activitatea Scrie schema lectiei pe tabla
Analizeaza, compara, noteaza concluziile
Apreciere orala
Asigurarea feedbackului si incheierea activitatii
10’’ Invita elevii sa completeze fisa de lucruAnunta tema pentru acasa : caracterizarea unui obiectiv turistic din Brazilia.
Completeaza fisa de evaluare
Asculta si noteaza
Aprecire orala
Anexa :PREZENTAREA CONTINUTULUI LECTIEI:Competente Activitati de invatare
propuse de profesorActivitati ale elevilor Observatii/
evaluareC1 :sa utilizeze termenii stiintifici noi in prezentarea unei informatii
Activitati practice:-analizati harta Braziliei si precizati limitele , vecinii, relieful,, apele -identificati pe harta orasele mari, resursele si ramurile industriale din Brazilia- pe baza cunostintelor dobandite anterior
- analizeaza harta prezentata
Aprecieri orale ale raspunsurilor
explicate ce inseamna savana si padurea ecuatoriala
C2 :sa explice specificul geografic al Braziliei, citind si interpretand harta Braziliei
Intrebari :- explicati influenta factorilor fizico geografici asupra raspandirii oraselor mari din Brazilia
-elevii asociaza raspandirea vietuitoarelor cu clima, relieful, omul-elevii asociaza localizarea oraselor mari cu relieful, clima, pozitia geografica si resurse
Apreciere orala
C3: sa localizeze corect noile repere geografice pe diferite suporturi cartografice,
Aplicatie:-identificati pe Harta Americii de Sud reperele geografice ale Braziliei
-elevii localizeaza la harta
Apreciere practica
C4 : sa dezvolte o atitudine pozitiva fata de mediul natural si toleranta intre popoare
-explicati diversitatea populatiei din Brazilia- ce consecinte are distrugerea padurii din Campia Amazonului
-elevii explica provenienta populatiei din Brazilia-elevii noteaza ceea ce stiu despre speciile care sunt amenintate cu disparitia
Aprecierea raspunsurilor
Schema lectiei:
BRAZILIA
Suprafata:-cel mai intins stat din America de Sud, -al cincea tara dupa:Rusia, Canada, China, S.U.A.,Pozitia geografica:-partea central-estica a Americii de Sud, -litoral la Oceanul AtlanticTarmuri:putin crestateRelieful:predomina podisurile si campiile.
Podisuri:-in N-Podisul Guyanei,peste 3000m altitudine -in partea central-estica:Podisul Braziliei –cu Podisul Matto Grosso in V peste 800m
Campii:-Campia Amazonului-peste 50%din suprafata tarii,
-Campia Parana la S de Matto Grosso.Clima:predominant calda:-ecuatoriala in Amazonia -subecuatoriala -semiarida in NE Pod.Braziliei.Hidrografia:Amazonul cu afluenti: Madeira,Tapajos,Rio Negro. Si fl. ParanaVegetatia-specifica zonei calde -padurea ecuatoriala=selvas, cu peste 3000 de specii de palmieri=1/3din padurile lumii,
-savana=campos in S Populatia-162 mil.locuitori -neuniform raspandita in teritoriu-densitate mai mare pe tarmul atlantic sudic=80%din pop, -densitate foarte mica sub 1loc/km²:Amzonia,Matto Grosso
-predomina rasa alba 60% urmasi ai portughezilor, spaniolilor,italienilor. -religia: catolica este predominata 88%, -predomina mediul urban 75%Orasele-capitala =Brasilia -principale:Sao Paolo-fosta capitala,Rio de Janeiro, Belo Horizonte, Salvador,Manaus.Economia-dezvoltata, este a 8-a putere a lumii, -agricultura-de tip ferme mari, se practica monocultura, -productii mari de:trestie de zahar-locul I,cafea-loculI,cauciuc natural, cacao, porumb, maniocul,ananas, banana. -zootehnia:bovine-locul I, ovine, porcine,caprine. -resursele naturale-foarte abundente:petrol, aur, diamante, fier, sare, bauxita. -industria-dezvoltata pe baza capitalului strain din S.U.A., afectata frecvent de recesiuni. -ramuri:siderurgia, metalurgia neferoasa, constructiile de masini, nave maritime.Turismul-favorizat de fatada atlantica -carnavalul de la Rio de Janeiro,Amazonia.Caile de comunicatie-navigatia fluviala dezvoltata, -cai rutiere=400 mii km, Transamazonica -cai ferate mai putin dezvoltate.