fotosinteza_cl6

5
Proiect didactic Data: Clasa: VI-a Durata: 45 min Obiectul: Biologia Modulul:Sisteme vitale. Subiectul lecției: Nutriția plantelor. Fotosinteza. Tipul lecției: de acumulare a cunoștințelor Profesor: Parasca Stela Subcompetențe: identificarea organelor și a sistemelor de organe care realizează funcții de nutriție la plante. Obiective operaționale: O1 – să identifice organele și sistemele de organe cu funcție de nutriție la plante. O2 – să reprezinte schematic procesul fotosintezei. O3 – să argumenteze importanța procesului de fotosinteză. Strategii didactice:

Transcript of fotosinteza_cl6

Proiect didactic

Data: Clasa: VI-a

Durata: 45 min

Obiectul: Biologia

Modulul:Sisteme vitale.

Subiectul leciei: Nutriia plantelor. Fotosinteza.Tipul leciei: de acumulare a cunotinelorProfesor: Parasca Stela

Subcompetene: identificarea organelor i a sistemelor de organe care realizeaz funcii de nutriie la plante.

Obiective operaionale:

O1 s identifice organele i sistemele de organe cu funcie de nutriie la plante.

O2 s reprezinte schematic procesul fotosintezei.

O3 s argumenteze importana procesului de fotosintez.Strategii didactice:

1. Activiti de nvare i evaluare: conversaie euristic, lucrul cu manualul, jocul didactic, exerciiul, explicaie.2. Materiale didactice: plane, imagini, scheme.3. Moduri de activitate: frontal, n perechi, individual.Surse informaionale: manualul de Biologie clasa a VI-a Cozari 2010, ghidul profesorului cl.VI-a 2006, A.Glijin ,,Biologie lucrri de laborator cl.VI-a 2010; caietul elevului Vulpe 2002.

Desfurarea leciei:Etapele lecieiActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiStrategii didactice

Evocarea

a)Captarea ateniei

b)Verificarea cunotinelor

Realizarea sensului

Reflecia

ExtensiaSe prezint posterul.

Plantele Animalele

Se deplaseaz

respir

cresc i se dezvolt

i prepar singure hrana

se nmulesc se hrnesc cu alte vietiElevii prezint posterele.

Exerciiul 3 pag.42

Anun subiectul i obiectivele leciei.Evaluare iniial pe baza rubricii ,,Expune-i opinia-Se face o analiz comparativ a animalelor apoi se creaz urmtoarea situaie de problem

,,dar plantele au aceeai modalitate de nutriie ca i animalele sau nu?

Timp de 3-4 min elevii citesc alineat 6 (apa i srurile minerale ) i alineat 7 dioxidul de carbon.

(Profesoara ajut elevii)-Propun elevilor s citeasc alineat cu substanele organice pag.45 (timp 5 min)Se analizeaz schema din manual sau profesorul atrn schema pe tabl.

*Importana fotosintezei pentru om.Realizeaz sarcinile din manual

Ex.1 pag.45

Ex.2 pag.46

Propun o schem a relaiilor de nutriie dintre diverse organisme.

Plant pduchi de plant =buburuz piigoi vulture

Pe baza acestei scheme generalizai cunotinele formulnd o concluzie general a leciei.

-Studierea informaiei de la rubrica ,,Sfaturi practice pag.45.

Pentru acas: Ex.3,4 pag.46 de nvat tema.Elevii au sarcina s coloreze dreptunghiul n care este indicat nsuirea caracteristic numai plantelor.(i prepar singure hrana)

Elevii noteaz subiectul leciei.

Elevii rspund la ntrebri.

Elevii analizeaz plana Fotosinteza; fig 1 pag.44 i explic concluzia:

,,i creaz singure hran, sunt autotrofe

(se hrnesc singure)

Elevii explic la plan.

Deduc definiia fotosintez.

Prezint informaia studiat.

Explic shema procesului de fotosintez.

-o reprezint aa cum i-o imagineaz elevii schema fotosintezei.

De ex:

Oral

Oral

Elevii fac concluzii:

Procesul forosintezei este unicul proces prin care energia solar este transformat direct n energia substanelor organice, care este folosit n cantitate mare de restul organismelor animale.

Elevii noteaz tema pentru acas.Joc didactic

Posterul

Conversaie euristic

Lucrul cu manualul

Exerciiul

Explicaie