Fotos in Teza

4
PROIECT DE LECȚIE Disciplina: Biologie Nume: Clasa: a X-a Data: Capitol: Structura şi funcțiile fundamentale ale organismelor vii Tema: Funcțiile de nutriție Lectia: Fotosinteza Scopul lectiei:înțelegerea si cunoasterea mecanismului fotosintezei, a adaptărilor plantelor pentru a realiza fotosinteza Tipul si varianta de lectie :Lecție de elaborare de noi cunoștințe Competenţe specifice vizate: 1. C.S.1.1. Culegerea de date din surse variate de informare in scopul asimilarii de cunostinte 2. C.S.1.3. Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale in vederea explicarii relatiei dintre structura si functie 3. C.S.3.1. Reprezentarea structurii si functiilor organismelor pe baza modelelor 4. C.S.4.1. Utilizarea corectă a terminologiei specifice biologiei în diferite situaţii de comunicare Momentele lectiei: 1. Moment organizatoric 2 min : efectuarea prezenței, organizarea elevilor pentru desfasurarea lectiei, captarea atentiei. 2. Anuntarea titlului si a scopului lectiei. 3. Insusirea noilor cunostinte 47 min 4. Fixarea cunostintelor- se realizează secvenţial 5. Aprecierea activităţii elevilor şi tabilirea temei pentru acasa( Tehnici de microscopie) COMPET ENŢE SPECIFI CE COMPETENŢE DERIVATE CONŢINUTURI SARCINI DE ÎNVĂŢARE RESURSE PROCEDURAL E RESURSE MATERIALE RESURSE TEMPO- RALE (min) INSTRUMENTE DE EVALUARE 4.1. CD1. Precizaţi funcţiile fundamentale ale organismelor vii Funcţiile fundamentale ale organismelor vii sunt: de nutriţie, de relaţie şi de Observaţi componentele mediului intern pe imaginea proiectată Conversaţia euristică Tabla, creta 1 Probe orale

description

plan fotosinteza

Transcript of Fotos in Teza

  • PROIECT DE LECIE Disciplina: Biologie

    Nume:

    Clasa: a X-a

    Data:

    Capitol: Structura i funciile fundamentale ale organismelor vii Tema: Funciile de nutriie Lectia: Fotosinteza

    Scopul lectiei:nelegerea si cunoasterea mecanismului fotosintezei, a adaptrilor plantelor pentru a realiza fotosinteza Tipul si varianta de lectie :Lecie de elaborare de noi cunotine

    Competene specifice vizate: 1. C.S.1.1. Culegerea de date din surse variate de informare in scopul asimilarii de cunostinte 2. C.S.1.3. Identificarea structurii microscopice a organelor vegetale in vederea explicarii relatiei dintre structura si functie 3. C.S.3.1. Reprezentarea structurii si functiilor organismelor pe baza modelelor 4. C.S.4.1. Utilizarea corect a terminologiei specifice biologiei n diferite situaii de comunicare Momentele lectiei:

    1. Moment organizatoric 2 min : efectuarea prezenei, organizarea elevilor pentru desfasurarea lectiei, captarea atentiei. 2. Anuntarea titlului si a scopului lectiei. 3. Insusirea noilor cunostinte 47 min 4. Fixarea cunostintelor- se realizeaz secvenial 5. Aprecierea activitii elevilor i tabilirea temei pentru acasa( Tehnici de microscopie) COMPET

    ENE SPECIFI

    CE

    COMPETENE DERIVATE

    CONINUTURI SARCINI DE NVARE RESURSE PROCEDURAL

    E

    RESURSE

    MATERIALE

    RESURSE

    TEMPO-

    RALE

    (min)

    INSTRUMENTE

    DE EVALUARE

    4.1. CD1. Precizai funciile fundamentale ale

    organismelor vii

    Funciile fundamentale ale organismelor vii

    sunt: de nutriie, de relaie i de

    Observai componentele mediului intern pe imaginea

    proiectat

    Conversaia euristic

    Tabla, creta 1 Probe orale

  • reproducere

    4.1. CD2 . Definii funciile de nutriie n sens restrns i n sens larg

    n sens restrns nutriie nseamn hrnire. n sens larg, prin funcii de nutriie se neleg toate activitile prin care organismele

    prelucreaz i transport substane: nutriie, respiraie, circulaie, excreie.

    Observai pe imaginea proiectat relaiile existente ntre componentele mediului intern

    Explicatia

    Conversatia

    euristica

    2 Probe orale

    4.1. CD3. Clasificai modurile

    fundamentale de

    nutriie

    n funcie de sursa de C distingem 2 moduri

    fundamentale de

    nutriie: autotrof i heterotrof

    Precizai particularitile nutriiei autotrofe i heterotrofe

    Conversaia euristic

    2 Probe orale

    1.1. CD4. Definii fotosinteza

    Fotosinteza este

    procesul prin care

    plantele verzi

    sintetizeaz substane organice pornind de la

    substane anorganice, cu eliminare de oxigen

    Stabilii, pe baza cunotinelor acumulate, o definiie cuprinztoare a procesului de fotosintez

    Conversaia euristic

    2 Prob oral:

    3.1. CD5. Reprezentai ecuaia chimic general a fotosintezei

    Modelarea Tabla, creta 2 Proba parctic:

    1.1. CD6. Precizai alctuirea unei frunze

    Frunza prezint teac, peiol i limb

    Pe baza observaiei unei frunze precizai alctuirea ei

    Observaia independent Conversaia euristic

    Material

    biologic

    natural (

    frunze)

    1 Prob oral:

    1.1. CD7- Precizai forma i poziia limbului

    Forma limbului turtit pentru a realiza o suprafa ct mai mare

    Poziia limbului n aa fel nct razele de

    Precizai adaptrile morfologice ale frunzei pentru

    a realiza fotosinteza

    Observaia independent Conversaia euristic

    Material

    biologic

    natural (

    plante n ghiveci)

    3 Prob oral:

  • lumin s cad perpendicular

    1.3. CD8. Descriei structura frunzei

    Structura frunzei:

    epiderm superioar, mezofil, epiderm inferioar

    Descriei urmrind plana i fig.5, structura unei frunze

    Obeservarea

    PlansaStructura frunzei Manualul

    5 Prob oral

    1.3. CD9. Explicai rolul fiecrui tip de esut/structur n realizarea

    fotosintezei

    Rolul epidermei,

    stomatelor, esutului palisadic, lacunar,

    fasciculelor libero-

    lemnoase

    Explicai rolul esuturilor din structura frunzei n fotosintez

    Explicaia PlansaStructura frunzei Manualul

    5 Prob pratic: S12

    1.1. CD11. Descriei structura unui

    cloroplast

    Cloroplastul conine: nveli, strom i sistem tilacoidal

    Cu ajutorul planei i fig din manual descriei structura cloroplastului

    Conversaia Plansa Organizarea unui cloroplast

    matur Manualul

    3 Prob oral

    3.1. CD12. Reprezentai structura

    cloroplatului

    Reprezentati n caiete structura unui cloroplast

    Modelarea Tabla

    Creta

    2 Prob practic

    1.1. CD13. Clasificati

    pigmentii asimilatori

    Pigmentii asimilatori:

    clorofilieni i carotenoizi

    Precizai tiurile de pigmeni fotosintetizatori

    Conversaia Tabla Creta

    2 Prob oral

    3.1. CD14.Reprezentai mecanismul

    fotosintezei

    Fotosinteza se

    desfoar n 2 faze: de lumin i de ntuneric

    Reprezentai n caiete mecanismul fotosintezei

    Modelarea 5 Prob practic

    4.1. CD15. Dscriei particularitile fazelor de lumin i de ntuneric

    Descriei, pe baza modelul reprezentat i a informaiilor anterior acumulate

    particularitile fazelor de lumin i de ntuneric

    Explicaia Modelul fotosintezei

    reprezentat la

    tabl Manualul

    7 Prob oral

    1.1. CD16. Stabilii importana fotosintezei

    Importana fotosintezei: n meninerea concentraiei O2 i CO2, sinteza de

    substane organice, rol cosmic

    Stabilii importana fotosintezei pe baza ecuaiei chimice globale i a cunotineelor acumulate

    Conversaia 5 Prob oral