Folclorul Ocazional Obiceiuri de Primaavara Proiectdidacticclasaavii_a

7
PROIECT DIDACTIC UNITATEA DE ÎNVĂŢARE - Melodia SUBIECTUL - Folclorul ocazional - Obiceiuri de primăvară – vară. TIPUL LECŢIEI - transmitere şi asimilare de cunoştinţe OBIECTIV FUNDAMENTAL - cunoaşterea obiceiurilor şi intonarea melodiilor care le însoţesc. OBIECTIVE DE REFERINŢĂ - 1.1, 2.2, 2.3, 4.2. OBIECTIVE OPERAŢIONALE - practice- Probe: 1să intoneze melodii ce însoţesc obiceiuri de primăvară-vară; - frontală 2.să recunoască, în audiţie, obiceiurile de primăvară-vară; - orală, scrisă– individuală - teoretice- 3.să numească obiceiuri de primăvară-vară; - fişă de evaluare curentă 4.să descrie un obicei de primăvară-vară. - fişă de evaluare curentă RESURSE - melodii – Drăgaica,Cu noi este Dumnezeu, O,minune, Lioara, Hristos înviat. - audiţii – fragmente din – Paparuda, Drăgaica,Căluşarii, Cântecul cununii, Lăzărelul,Toco,toconelele, Prohodul Domnului

description

bunisor

Transcript of Folclorul Ocazional Obiceiuri de Primaavara Proiectdidacticclasaavii_a

Page 1: Folclorul Ocazional Obiceiuri de Primaavara Proiectdidacticclasaavii_a

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂŢARE - MelodiaSUBIECTUL - Folclorul ocazional - Obiceiuri de primăvară – vară.TIPUL LECŢIEI - transmitere şi asimilare de cunoştinţeOBIECTIV FUNDAMENTAL - cunoaşterea obiceiurilor şi intonarea melodiilor care le însoţesc.OBIECTIVE DE REFERINŢĂ - 1.1, 2.2, 2.3, 4.2.OBIECTIVE OPERAŢIONALE - practice- Probe: 1să intoneze melodii ce însoţesc obiceiuri de primăvară-vară; - frontală2.să recunoască, în audiţie, obiceiurile de primăvară-vară; - orală, scrisă– individuală - teoretice-3.să numească obiceiuri de primăvară-vară; - fişă de evaluare curentă4.să descrie un obicei de primăvară-vară. - fişă de evaluare curentă

RESURSE - melodii – Drăgaica,Cu noi este Dumnezeu, O,minune, Lioara, Hristos înviat. - audiţii – fragmente din – Paparuda, Drăgaica,Căluşarii, Cântecul cununii, Lăzărelul,Toco,toconelele, Prohodul Domnului - manual, fişe, planşă, caiete, instrument, casetofon, casete.

METODE - ale profesorului - demonstraţia, dialogul, explicaţia, audiţia. - ale elevilor - exerciţiul, algoritmizarea, dialogul, observarea, învăţarea prin descoperire, audiţia.

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢĂ-N. F.B.-toate probele;N.B.–1, 2(parţial), 3, 4(parţial);N.S. – probele 1, 3

Page 2: Folclorul Ocazional Obiceiuri de Primaavara Proiectdidacticclasaavii_a

Secvenţele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Mijloace Evaluare

1.Captarea atenţiei

5 min

2 Transmitere şi asimilare de cunoştinţe.

30 minO.O.2

O.O.1O.O.2

- activităţi organizatoriceSolicită elevii pentru intonarea unor exerciţii de cultură vocală.

Propune audierea a două fragmente – Paparuda, Drăgaica şi cere descoperirea tematicii versurilor.Precizează că aceste melodii însoţesc alte obiceiuri numite de primăvară-vară pentru că sunt strâns legate de muncile agricole.

Anunţă şi notează titlul.

Explică:Ocupaţia milenară a popurului nostru a fost agricultura. Era şi normal ca de-a lungul timpului Să se cristalizeze un bogat repertoriu al ciclului agrar, care începe cu pluguşorul şi cu colinda, continuând cu alte manifestări desfăşurate primăvara şi vara şi însoţite de cântece specifice. Se mai păstrează în unele zone asemenea manifestări legate de arăturile de primăvară. Nu toate obiceiurile de primăvară-vară şi-au păstrat cântecele rituale, ele fiind însoţite de alte melodii, unele nelegate de anumite prilejuri.De ciclul agrar din perioada de primăvară-vară ţin Paparuda şi Scaloianul practicate de copiii satelor în vremuri de secetă , pentru a aduce ploaia.Obiceiul Paparuda constă în jocul copiilor pe ritmul melodiei, îmbrăcaţi cu fuste din frunze de boz (plantă de apă) , în timp ce bărbaţii şi femeile cântă lovind tobele.

Propune - însuşirea unei variante a melodiei Paparuda.. - audierea dansului CăluşariiPrezintă căluşari dansând sau , dacă este posibil, imagini video.

- se pregătesc pentru lecţie

- ascultă indicaţiile şi intonează

- audiază şi descoperă tematica – chemarea ploii, secerişul.

- notează pe caiete titlul lecţiei

- ascultă explicaţiile

- notează creaţiile muzicale pe caiete

- intonează melodia în colectiv- audiază, unii recunosc melodia- privesc imaginile şi comentează pe marginea costumelor şi a dansului , dacă îl cunosc

dialogul

demonstraţiaexerciţiul

audiţiaobservareaînvăţarea prin descoperire

explicaţia

explicaţia

demonstraţiaexerciţiul

dialogul

C.D.playerC.D.

tablăcaiete

manual(fişe)

imagini

practică

Observarea sistematică

practică

Page 3: Folclorul Ocazional Obiceiuri de Primaavara Proiectdidacticclasaavii_a

O.O.1

O.O.1

Precizează:Acest dans însoţeşte un vechi obicei practicat în zilele de Rusalii numai de către flăcăi, cu rol de vindecare a unor boli sau de fertilitate.Propune însuşirea melodiei Drăgaica. Demonstrează.Dă tonul. Explică:Drăgaica este un obicei practicat pe 24 iunie, de Sânzâiene, când un grup de fete, frumos gătite, îşi aleg o mireasă, numită Drăgaică, un mire, numit Drăgan şi merg prin sat cântând şi dansând.

Interpretează Cântecul cununii, apoi precizează că acesta însoţeşte un obicei din Transilvania care cuprinde mai multe momente: plecarea în câmp a secerătorilor, confecţionarea cununii din cele mai frumoase spice şi purtată pe cap de una dintre tinerele fete şi întoarcerea de la câmp, la casa gazdei, cântând.

Precizează că în afara obiceiurilor legate de ciclul agrar se înregistrează şi o altă categorie, legată de sărbătorile religioase – în special de Florii şi Învierea Domnului.În sâmbăta Floriilor, în care se serbează învierea lui Lazăr se practică Lăzărelul – de către un grup de fete, care îşi aleg o mireasă şi umblă din casă în casă cântând şi jucând, într-o formă apropiată de colind.Intonează un fragment din melodia Lăzărelul.

Poartă discuţii cu elevii despre obiceiurile legate de Postul Mare şi în special de Săptămâna Mare.

Propune intonarea colindului de Florii - O,minune –cunoscut de elevi.Dă exemple de alte melodii care însoţesc obiceiurile din Săptămâna mare – Toco, toconelele – cântată de copii în Joia mare, Lioara – interpretat de fete şi femei tinere, prinse de mână câte două, înconjurând biserica , apoi deplasându-se pe uliţele satului.

- ascultă explicaţiile

- îşi însuşesc melodia, pe fragmente, apoi o intonează integral.

- notează pe caiete

- ascultă interpretarea şi explicaţiile legate de obiceiul prezentat- notează pe caiete

- numesc obiceiuri cunoscute de ei

- intonează în colectiv

- ascultă explicaţiile şi notează în caiete

explicaţia

demonstraţiaexerciţiul

explicaţia

demonstraţia

explicaţia

dialogul

exerciţiul

explicaţia

fişe

fişe

tablăcaiete

practică

orală

Practică

Page 4: Folclorul Ocazional Obiceiuri de Primaavara Proiectdidacticclasaavii_a

O.O.1

3.Fixare5 min O.O.3

O.O.2

4.Transfer de cunoştinţe.(Evaluare)

10 minO.O.3O.O.3

O.O.2

O.O.4

Propune intonarea melodiei Lioara - cunoscut de elevi.Întreabă elevii dacă mai cunosc şi alte melodii care se cântă de sărbătoarea Paştelui.

Solicită elevii să recunoască în audiţie melodiile:Prohodul Domnului, Hristos a înviat.

Cere elevilor completarea unei fişe de lucru:

1. Denumiţi câteva creaţii folclorice care sunt legate de preocuparea ţăranului pentru agricultură.

2 puncte2. Numiţi dansul de virtuozitate executat cu

prilejul strângerii recoltei. 1 punct3. Din ce creaţie folclorică fac parte fragmentele

audiate? 2 punctea)b)

4. Descrieţi, pe scurt, ritualul unui obicei pe care l-aţi reţinut 2 puncte

Se acordă 3 puncte din oficiu.Strânge fişele de lucru, apoi rezolvă oral cerinţele.

Apreciază activitatea elevilor.

- intonează în colectiv- numesc melodii care se interpretează în sărbătorile Paştelui- audiază şi recunosc melodiile

- rezolvă cerinţele din fişa de lucru

- se autoevaluează pe baza rezolvării orale a subiectelor

exerciţiul

dialogul

audiţia

exerciţiul

dialogul

fişe

C.D.playerC.D.

fişe

practică

observarea sistematică

scrisă

Temă de lucru în clasă