excitabilitatea pdsd

9
PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE realizat în clasa a 10-a, profil real Data __________ Tema: :”Excitabilitatea si iritabilitatea la plante” Tipul lecţiei: lectie de formare a priceperilor si deprinderilor Durata lecţiei: min Metodologia formării competenţelor Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil să: O1-defineasca noltiunea de excitabilitate,in raport cu cele observate in experiment O2-sa enumere organele plantei supuse excitarii,pe baza plantei Mimosa pudica Competenţe de bază in biologie Competente de a comunica intr-un limbaj stiintific coerent Competente de a dobindi si a stapini cunostinte fundamentale din domeniul Stiinte ale naturii Interpretarea datelor referitoare la insusirile generale ale organismelor

description

proiect didactic

Transcript of excitabilitatea pdsd

Page 1: excitabilitatea pdsd

PROIECT DIDACTIC DE SCURTĂ DURATĂ la BIOLOGIE

realizat în clasa a 10-a, profil realData __________

Tema: :”Excitabilitatea si iritabilitatea la plante”Tipul lecţiei: lectie de formare a priceperilor si deprinderilor

Durata lecţiei: min Metodologia formării competenţelor

Obiective operaţionale: Elevul va fi capabil să:O1-defineasca noltiunea de excitabilitate,in raport cu cele observate in experimentO2-sa enumere organele plantei supuse excitarii,pe baza plantei Mimosa pudicaO3-sa distinga raspunsul plantei,la diferita intensitate de actiune a stimulului.

Bibliografie:Curriculum pentru invatamin liceal(clasele a X-XII)Chisinau 2011Manual Biologie Cl 10 real

Competențe de bază in biologie

Competente de a comunica intr-un limbaj stiintific coerent

Competente de a dobindi si a stapini cunostinte fundamentale din domeniul Stiinte ale naturii

Interpretarea datelor referitoare la insusirile

generale ale organismelor

Page 2: excitabilitatea pdsd

Etapele lectiei Obiectivele operationale

Activitatea profesorului Activitatea elevului Tehnici didactice Evaluarea Timpul

Momentul organizatoric

Anuntarea subiectului si a abiectivelor

Comunicareacunoşinţelor

noi

Profesorul intra in clasa cu un vazon in mina,incare se afla planta Mimosa pudica.-Copii,astazi vom avea o lectie deosebita de celelalte.Vom invata jucindu-ne

Tema este notata pe tabla,la fel si obiectivele.Profesorul citeste cu glas tare,raspicat subiectul lectiei,si obiectivele operationale,roaga elevii sa fie atenti la obiective

IntroducereExcitabilitatea este proprietatea fundamentală a organismelor vii de a recepţiona influenţele externe şi de a răspunde la ele printr-o stare de modificare internă.Excitabilitatea la plante Tropismele – reacţii active a plantelor la excitanţi prin schimbarea direcţiei de creştere sau a poziţiei organului.GeotropismeFototropismeHigrotropismeChimiotropisme etc. Nastiile – mişcări neorientate ale

Elevii se ridica in picioare,se saluta,atentia fiindu-le captata la exclamatia profesorului

Elevii noteaza tema in caiet si isi indreapta atentie la profesor

Elevii sunt atenti la informatia care li se comunica

*activitate frontala

*Activitate frontala

Mentionam obiectivele si tema lectiei

Mentionam tipurile de excitabilitate ale plantelor

Page 3: excitabilitatea pdsd

Fixarea noilor

cunostinte

Feed-back

organelor plantelor condiţionate de modificarea în timp a intensităţii plantelor.FotonastiiTermonastiiMecanonastiiSeismonastii

Pentru a intelege mai bine materialul,profesorul propune elevilor sa formeze grupuri(in dependenta de cite vazoane cu planta Mimosa pudica sunt in clasa.Expediaza fiecarui grup fise de lucru si teoria adaugatoare(informatie adaugatoare referitor la planta data).Anexa 1.In fisa se gasesc de asemenea si intrebarile la care vor raspunde elevii,pentru a intelege esenta experimentului

Profesorul intreaba de ce anume aceasta planta a fost aleasa; de ce are loc inchiderea frunzelor si care este rolul inchiderii frunzelor; adreseaza intrebarile incluse in fisa,pentru a vedea daca elevii au realizat experimental ,corect.

Elevii se grupeaza,analizeaza fisele ,incep lucrarea de laborator

Elevii raspund,pentru ca are un raspuns rapid ,iar frunzele se inchid pentru ca sunt prezente niste umflături cu lichid, situate la baza frunzelor, numite pulvine, ce îşi schimbă turgescenţa prin expulzarea apei din ţesut, mişcarea producăndu-se atunci cănd se apar diferenţe de presiune între anumite regiuni din plantă.Rolul fiind cel de protectie impotriva insectelor.La intrebarile de control(doar cei care au fost intrebati,apoi fixeaza o idee comuna pentru toti,pentru a

*activitate in grup*fise de lucru*lucru cu textul*chestionar

*conversatia

Evaluam corectitudinea efectuarii experimentului si intelegerea acestuia

Verificam capacitatea elevilor de a analiza si de a raspunde correct la intrebari

Page 4: excitabilitatea pdsd

Profesorul intreaba care este concluzia desprinsa in urma experimentului

nota acelasi raspuns la intrebare.

plantele au un raspuns,la actiunea factorilor excitanti,acest rapuns ,putind fi imediat; intensitatea minima a stimulului duce la un raspuns mai lent al plantei,dar care totusi provoaca un raspuns; diferite organe ale plantelor se excita diferit.

*conversatia

Page 5: excitabilitatea pdsd

Fisa de lucru:

Materiale necesare:Mimosa pudica(planta rusinoasa) Desfasurarea lucrarii: Înainte de a incepe lucrarea de laborator, elevilor li s-a dat sarcina de a proiecta experimente de grup pentru a aborda următoarele întrebări:1.Cum raspunde planta ,cind asupra ei actioneaza un stimul?2. .Care parte a plantei este cea mai sensibila la stimuli((atingere, mișcare, lumină)?Unde trebuie atinsa planta pentru a obtine raspunsul?3 cit de rapid este raspunsul?4. care este timpul de recuperare?5.Toate frunzele raspund sau doar cele stimulate.6.Cit de puternic trebuie sa fie stimulul ,pentru a obtine un raspuns?

Intrebari de control:1.Ce reprezinta miscarea?.Ce tipuri de miscari ale plantelor cunoasteti?2.Ce reprezinta nastiile?3.Toate organele plantelor raspund la stimuli,sau doar cele excitate?

Page 6: excitabilitatea pdsd

Anexa 1

Excitabilitatea este proprietatea fundamentală a organismelor vii de a recepţiona influenţele externe şi de a răspunde la ele printr-o stare de modificare internă.Excitabilitatea la plante Tropismele – reacţii active a plantelor la excitanţi prin schimbarea direcţiei de creştere sau a poziţiei organului.GeotropismeFototropismeHigrotropismeChimiotropisme etc. Nastiile – mişcări neorientate ale organelor plantelor condiţionate de modificarea în timp a intensităţii plantelor.FotonastiiTermonastiiMecanonastiiSeismonastii Miscarea organelor plantelor ca raspuns la stimuli externi este un fenoment foarte interesant si care serveste la aparitia interesului studentilor in studierea fiziologiei plantelor.Raspunsul plantei Mimosa pudica la stimulul mechanic este imediat si atrage atentia oricarui observator.Mecanismul de realizare a mişcării Planta are un aspect frumos dar ceea ce o face mai interesantă pentru a fi cultivată ca plantă de apartament este  însuşirea de realiza miscări, numite de biologi, seismonastii. Ea îşi închide repede frunzele şi îşi lasă ramurile să cadă atunci cănd este atinsă. Noaptea se închide în mod natural. Explicaţia botaniştilor legată de mişcare, este prezenţa unor umflături cu lichid, situate la baza frunzelor, numite pulvine, ce îşi schimbă turgescenţa prin expulzarea apei din ţesut, mişcarea producăndu-se atunci cănd se apar diferenţe de presiune între anumite regiuni din plantă.  Aceste diferente de presiune au ca rezultat închiderea frunzelor pentru o scurtă perioadă de timp.  De fapt,mişcarea ei este un proces de apărare în faţa prădătorilor. Insectele şi animalele erbivore sunt speriate de mişcarea bruscă a plantei şi renunţă să o mai consume. În unele părţi ale Australiei este considerată plantă dăunătoare pentru agricultură (afectează culturile de cafea, banane, papaya, cafea, trestie de zahăr). Mimoza conține un alcaloid- mimozină, considerat de medicina modernă ca fiind cu proprietăţi chimioterapeutice.