Enescu

8
PROIECT DE LECŢIE Unitatea de învăţământ: Şcoala Gimnazială Valea Lupului Data: 13.05.2015 Clasa: a VI-a A Aria curriculară:Arte Disciplina: Educaţie muzicală Tema: Genuri ale muzicii culte-Rapsodia I de G. Enescu Tipul lecţiei: Însușire de noi cunoștiinţe Profesor: Mucea George Toderică Durată: 50 de minute Competenţe generale: 1. Dezvoltarea capacităţilor interpretative (vocale și instrumentale) 2. Dezvoltarea capacităţii de receptare a muzicii și formarea unei culturi muzicale 3. Cunoașterea și utilizarea elementelor de limbaj muzical 4. Cultivarea sensibilităţii, a imaginaţiei și a creativităţii muzicale și artistice OBIECTIVE OPERAŢIONALE: O.1. Să audieze în mod activ și conștient. O.2. Să precizeze succint date biografice și de creatie ale compozitorului George Enescu. O.3. Să decodifice mesajul muzical transmis de compozitor prin intermediul realizării unui descriei textuale O.4. Să intoneze corect cântecele învăţate. OBIECTIV AFECTIV: Cultivarea sentimentului de dragoste și preţuire faţă de valorile muzicii clasice românești. STRATEGII DIDACTICE

description

muzica

Transcript of Enescu

PROIECT DE LECIE

PROIECT DE LECIE

Unitatea de nvmnt: coala Gimnazial Valea Lupului

Data: 13.05.2015Clasa: a VI-a AAria curricular:Arte

Disciplina: Educaie muzical

Tema: Genuri ale muzicii culte-Rapsodia I de G. Enescu

Tipul leciei: nsuire de noi cunotiineProfesor: Mucea George TodericDurat: 50 de minute

Competene generale:1. Dezvoltarea capacitilor interpretative (vocale i instrumentale)

2. Dezvoltarea capacitii de receptare a muzicii i formarea unei culturi muzicale

3. Cunoaterea i utilizarea elementelor de limbaj muzical

4. Cultivarea sensibilitii, a imaginaiei i a creativitii muzicale i artistice

OBIECTIVE OPERAIONALE:

O.1. S audieze n mod activ i contient.O.2. S precizeze succint date biografice i de creatie ale compozitorului George Enescu.

O.3. S decodifice mesajul muzical transmis de compozitor prin intermediul realizrii unui descriei textualeO.4. S intoneze corect cntecele nvate.OBIECTIV AFECTIV:

Cultivarea sentimentului de dragoste i preuire fa de valorile muzicii clasice romneti.

STRATEGII DIDACTICE

METODE:

M.1. Explicaia

M.2. Conversaia

M.3. DemonstraiaM.4. PovestireaMIJLOACE:

m.1. audiia muzicalm.2. cnteculm.3. compunerile elevilorActiviti de nvare:

Audiii muzicale; Exprimarea preferinelor;

Utilizarea unui vocabular mbogit cu termeni muzicali noi

Resurse:

Manualul de clasa a VI-a Editura Teora, autori Regeni Rausch i Simona Ciurumelescu Laptop Orga electronic

Tabla

Caietul de notie

Bibliografie: Georgeta Aldea, Gabriela Munteanu- Didactica educaiei muzicale n nvmntul primar, E.D.P, Bucureti, 2001MOMENTELE

LECIEIOB. CONINUTUL TIINIFICMETODEMIJLOACE

1.ActivitateIntroductiv 2. min

2.Reactualizarea

Cunotiinelor

5 min.

3.Anunarea temei i a obiectivelor3.min

4.Dirijarea

nvrii

25. min

5.Evaluarea deprinderilor i consolidarea coninutului10 min.O.4.

O.1

O.2O.3O.4

A. Moment organizatoric

Organizarea clasei pentru buna desfurare a leciei de educaie muzical:

aerisirea slii de clas;

pregtirea materialului didactic necesar

asigurarea disciplinei

reamintirea pozitiei corecte de cnt (spatele drept, picioarele pe podea, minile pe banc).

Ce gen muzical am studiat orele precedente?

Genul folcloric.

Care sunt trsturile de baz ale folclorului?

Ce piese folclorice am nvat ?Se cnt piesa Cobori din deal n vale.

A. Predarea noilor cunotinelor teoreticeFolclorul muzical, despre care am discutat, este valoros i datorit faptului c reprezint surs de inspiraie pentru muzica cult, alturi de muzica bisericeasc. Se audiaz un scurt fragment de muzic cult, pentru ilustrare.

Spre deosebire de muzica folcloric, care este natural, intuitiv, muzica cult este realizat de persoane educate n coli de muzic. Bach, Mozart, Beethoven, Chopin, etc. Sunt compozitori de muzic cult(clasic).

Astzi vom nva despre un gen al muzicii culte numit RAPSODIE. Rapsodia este o lucrare instrumental cult, care adun ca ntr-un buchet piese variate, inspirate adesea din folclor.

Ca gen muzical, rapsodia, este legat de numele compozitorului maghiar Franz Liszt, autorul primelor rapsodii instrumentale i orchestrale. El a compus 19 rapsodii. De asemenea, cel mai mare compozitor romn care a compus i rapsodii a fost George Enescu, care a compus dou rapsodii romne, nscute din admiraia compozitorului pt. muzica popular romneasc. Profesorul poart o scurt discuie despre ceea ce stiu ei cu privire la creaia lui Enescu.Ce piese cunoatei voi din creaia lui Enescu?

Rspunsurile vor include i Rapsodia romn Rapsodiile romne ale lui George Enescu sunt rapsodii pentru orchestr. Primele amintiri ale lui Enescu sunt legate de folclor i nu ntmpltor rapsodiile sale sunt att de reuite.B. Audiie Rapsodia I de G. Enescu

Profesorul:

S ascultm acum, Rapsodia I de G. Enescu i s ncercm s descriem aceast muzic.

Trebuie s ne folosim imaginaia, s ascultm foarte ateni pentru c vom avea o sarcin de realizat.

Vreau s v testez imaginaia i de aceea v rog ca pe baza audiiei muzical s scriei cteva rnduri cu tema Imaginea naturii n muzica lui Enescu.

Ne nchipuim imaginile de srbtoare ale satului pe care compozitorul le-a surprins n lucrarea sa, i mai ales imaginea naturii.

Va trebui s fii ateni la caracterul lucrrii i coninutul de idei i sentimente exprimat de compozitor. Vedei ce instrumente cnt, tempoul piesei, ritmica. Rapsodia romn cuprinde multe imagini i de aceea trebuie s fii ateni. Gndii-v la melodiile de dans pe care le-am ascultat i observai cum le prelucreaz Enescu ntr-o lucrare cult. Elevii transpun imaginile muzicale n text, fiind ghidai n mod discret de ctre profesor.ndrumrile profesorului fac referire la datele structurale ale piesei, urmnd ca elevii s fac referire la semantica textului muzical.

Eventual profesorul poate oferi elevilor un set de ntrebri, ale cror rspunsuri s-i ghideze n aprecirerea muzicii.

Evaluarea secvenei de lecie La finalul audiiei, o parte din elevi sunt pui s citeac cele scrise.Apoi pentru cele mai valoroase descrieri se acord aprecieri pozitive.

Se fac aprecieri cu caracter general i individual cu privire la desfurarea leciei. Se fac recomandri cu privire la creaiile ce pot fi audiate n timpul liber.

Cntare vocal

Prima pies din Rapsodia I o cunoatem i noi din clasele mai mici, n diverse variante.

Astzi v sugerez s cntm varianta Mi, stejar!(din manual p.121)Varianta din care s-a inspirat Enescu este Am un leu i vreau s-l beu.

Dup de ce piesa este cntat n grup cu toi elevii, profesorul evideniaz caliatea de compozitor a lui Enescu, care reuete s compun o muzic att de poetic pornind de la melodii simple, lutreti. M.2

M.2M.1.

M.3.

M.1M.1M.2M.3M.4M.3

M.2m.2m.1m.1m.3m.2

6. ncheierea activitii5 min.Voi face aprecieri la modul de participare la lectie i voi cere elevilor s spun ce le-a placut cel mai mult din lectie i care moment ar dori sa se repete la lectiile de muzic.M.2