emotie de toamna de Stanescu -...

4
PROIECT DIDACTIC SCOALA GIMNAZIALA HERECLEAN PROFESOR: Malaescu Carmen CLASA a VIII-a DISCIPLINA: Limba si literatura romana SUBIECTUL: ,,Emotie de toamna” de Nichita Stanescu TIPUL LECTIEI : de receptare/ comentare a unei opere lirice Tinta: Creşterea capacitatii de utilizare a unei gama variate de instrumente pentru a aprecia suficient cat de bine au atins elevii obiectivele lecţiei si a curriculumu-lui Motivatia: este o lecţie valoroasa din perspectiva metodelor activ-participative, in sprijinul dezvoltării interesului pentru lectura si a gustului pentru estetic; lectia se sprijina pe formarea unor noi priceperi si deprinderi in decodarea mesajului artistic si urmareste, in principal, perfectionarea continua a capacitatii de comunicare prin valorificarea noţiunilor insusite si de investigare a unui text literar liric. Competente generale : - cultivarea receptivitatii literar- artistice a elevilor Competente specifice : la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa: cognitive - sa inteleaga sensul unor cuvinte si expresii - sa citească expresiv textul - sa identifice figurile de stil invatate - sa alcatuiasca familia si campul lexical al unor cuvinte - sa gaseasca sinonime potrivite pentru cuvintele date - sa identifice elementele cadrului / decorului - -să remarce relaţia cu natura a eului liric/stările sufleteşti - -să desprindă mesajul textului - sa formuleze opinii personale in legătura cu tema data afective: sa trăiască emoţional, sentimentul pricinuit de lectura textului Metode si procedee : . conversaţia, spargerea gheţii (gândirea critică), brainstorming – ul, , reflecţia, gândirea activă, ciorchinele Forme de organizare a invatarii : activitatea frontala in alternanta cu activitatea pe grupe Mijloace de invatare : textul literar, fise de lucru , retroproiectorul, Cd-player

Transcript of emotie de toamna de Stanescu -...

Page 1: emotie de toamna de Stanescu - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/emotiedetoamnade... · -se realizează prin discutii cu elevii despre poeziile citite/ invatate

PROIECT DIDACTIC SCOALA GIMNAZIALA HERECLEAN PROFESOR: Malaescu Carmen CLASA a VIII-a DISCIPLINA: Limba si literatura romana SUBIECTUL: ,,Emotie de toamna” de Nichita Stanescu TIPUL LECTIEI : de receptare/ comentare a unei opere lirice Tinta: Creşterea capacitatii de utilizare a unei gama variate de instrumente pentru a aprecia suficient cat de bine au atins elevii obiectivele lecţiei si a curriculumu-lui Motivatia: este o lecţie valoroasa din perspectiva metodelor activ-participative, in sprijinul dezvoltării interesului pentru lectura si a gustului pentru estetic; lectia se sprijina pe formarea unor noi priceperi si deprinderi in decodarea mesajului artistic si urmareste, in principal, perfectionarea continua a capacitatii de comunicare prin valorificarea noţiunilor insusite si de investigare a unui text literar liric. Competente generale :

- cultivarea receptivitatii literar- artistice a elevilor

Competente specifice: la sfarsitul orei elevii vor fi capabili sa:

cognitive - sa inteleaga sensul unor cuvinte si expresii - sa citească expresiv textul - sa identifice figurile de stil invatate - sa alcatuiasca familia si campul lexical al unor cuvinte - sa gaseasca sinonime potrivite pentru cuvintele date - sa identifice elementele cadrului / decorului - -să remarce relaţia cu natura a eului liric/stările sufleteşti - -să desprindă mesajul textului - sa formuleze opinii personale in legătura cu tema data

afective: sa trăiască emoţional, sentimentul pricinuit de lectura textului

Metode si procedee: . conversaţia, spargerea gheţii (gândirea critică), brainstorming – ul, , reflecţia, gândirea activă, ciorchinele Forme de organizare a invatarii: activitatea frontala in alternanta cu activitatea pe grupe Mijloace de invatare: textul literar, fise de lucru , retroproiectorul, Cd-player

Page 2: emotie de toamna de Stanescu - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/emotiedetoamnade... · -se realizează prin discutii cu elevii despre poeziile citite/ invatate

SCENARIU DIDACTIC

1. Moment organizatoric - notarea absentelor si pregatirea elevilor pentru ora - reorganizarea clasei pe grupe 2. Verificarea temei de casa si a cunostintelor dobândite anterior - corectarea eventualelor greseli si oferirea explicaţiilor necesare 3. Captarea atenţiei -se realizează prin discutii cu elevii despre poeziile citite/ invatate in care au fost surpinse diferite anotimpuri -se cere elevilor sa gaseasca corespondente intre anotimpuri si varstele bologice

4. Anunţarea temei noi si a obiectivelor - notarea titlului pe tabla si in caiete - anunţarea obiectivelor

5. Desfasurarea activitatii - profesorul oferă date despre autor si opera - se pune elevilor un filmulet care contine un interviu cu autorul - se citeşte expresiv textul

-se explica cuvintele necunoscute din text -elevi sunt antrenaţi in exerciţii de lectura expresiva urmarindu -se apectele verbale, non-verbale si paraverbale. -se pune un CD cu poezia stanesciana intrepretata pe melodie de Nicu Alifantis pentru a crea o atmosfera propice de lucru -pentru familiarizarea cu textul se rezolva exerciţiile din manual. -atmosfera este intretinuta de versurile stanesciene in interpretarea lui de N. Alifantis

6.Asigurarea transferului si a feed-back-ului

- sub forma unui dialog continuu intre profesor si elev sunt verificate sarcinile de lucru

6. Evaluarea formativa -prin metoda ciorchinelui elevii vor identifica decorul poeziei

7. Tema de casa -exercitii din manual - de citit alte poezii ale poetului, valorificându-se astfel lectura suplimentara

Page 3: emotie de toamna de Stanescu - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/emotiedetoamnade... · -se realizează prin discutii cu elevii despre poeziile citite/ invatate

Anexa 1. COMPARAŢI: ANOTIMPURILE VIAŢA OMULUI PRIMĂVARA.................................... COPILĂRIA VARA................................................. TINEREŢEA TOAMNA...........................................MATURITATEA IARNA.................................................BĂTRÂNEŢEA

Page 4: emotie de toamna de Stanescu - BluePink.roeuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/emotiedetoamnade... · -se realizează prin discutii cu elevii despre poeziile citite/ invatate

ELEMENTE TERESTRE ELEMENTE COSMICE

CADRU NATURAL

FRUNZA DE PELIN

EUL LIRIC

PIETRE

MARE

ARIPI

NORI

LUNA

TRISTETE , TEAMA SPERANTA

COPAC

sentimente sentimente

Anexa 2 metoda ciorchinelui