Educatie plastica-proiect de activitate ed speciala

5
PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ Data: 16.03.2015 Clasa: a IX-a Aria curriculară: Arte Disciplina: Educație plastică Unitatea de învăţare: Acțiuni de manipulare și cunoaștere a caracteristicilor obiectelor din mediul înconjurător Tema: „Pomi înfloriți” Tipul lectiei: Formare de priceperi și deprinderi Profesor: Obiective de referinţă: Dezvoltarea perceptiv-motrică. Stimularea expresivității și a creativității. Obținerea unor efecte plastice, forme spontane și elaborate prin îmbinarea mai multor tehnici. 1

description

ACTIVITATE: Pomi infloritiDeficiente grave, profunde si asociateObiective individualizate

Transcript of Educatie plastica-proiect de activitate ed speciala

Page 1: Educatie plastica-proiect de activitate ed speciala

PROIECT DE ACTIVITATE DIDACTICĂ

Data: 16.03.2015

Clasa: a IX-a

Aria curriculară: Arte

Disciplina: Educație plastică

Unitatea de învăţare: Acțiuni de manipulare și cunoaștere a caracteristicilor obiectelor din mediul înconjurător

Tema: „Pomi înfloriți”

Tipul lectiei: Formare de priceperi și deprinderi

Profesor:

Obiective de referinţă:

Dezvoltarea perceptiv-motrică. Stimularea expresivităţii şi a creativităţii. Obţinerea unor efecte plastice, forme spontane şi elaborate prin îmbinarea mai multor tehnici.

1

Page 2: Educatie plastica-proiect de activitate ed speciala

Obiective operaţionale: I:

O1 – să descrie pomii din imagini;

O2 – să combine diverse materiale și tehnici plastice;

O3 - să denumească materialele şi instrumentele de lucru utilizate;

O4 - să colaboreze în realizarea „livezii”;

II:

O1 – să exploreze vizual și tactil modelul;

O2 - să combine diverse materiale și tehnici plastice;

O3 - să colaboreze în realizarea „livezii”;

III:

O1 - să exploreze vizual și tactil modelul;

O2 - să coopereze în realizarea produsului;

O3 - să-şi menţină poziţia corectă în bancă cel puţin 15 min;

Strategii didactice:

Metode şi procedee: explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, observația.

Materiale didactice şi mijloace de învăţământ:acuarele finger paint, pensule, acuarele, hârtie creponată, lipici, crenguțe, polistiren,

imagini cu pomi înfloriți, scobitori, ață.

Formă de organizare: frontal, individual, în grup.

2

Page 3: Educatie plastica-proiect de activitate ed speciala

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Eveniment didactic Strategii de predare Evaluare, instrumente, indicatori

1. Organizarea activităţii

-pregătirea sălii pentru

activitate;

Asigurarea cadrului necesar desfăşurării orei.

Pregătirea şi verificarea materialului didactic necesar bunei desfăşurări a

leţiei.

Elevii sunt pregătiţi pentru lecţie

2.Introducerea în

activitate şi captarea

atenţiei

Se discută cu elevii, pe baza imaginilor, despre modul în care arată

pomii în anotimpul primăvara.

Aprecierea participării active

3. Anunţarea temei şi a

obiectivelor

Pentru că noi știm cât este de important să avem copaci, astăzi vom

aduce la noi în clasă un mic colț de livadă. Împreună, vom confecționa

pomi înfloriți. Se menționează faptul că elevii au posibilitatea de a

îmbina tehnicile și materialele după preferințele lor.

Aprecieri verbale

4. Reactualizarea

cunoștințelor teoretice

Se dicută cu elevii pe baza imaginilor. Solicit elevul Rares să descrie

oral pomii. Lipesc pe tablă imaginile cu livMaria înflorită.

Expun produsul finit (modelul), realizat prin combinarea unei diversități

de tehnici și materiale, astfel încât elevii să aibă o imagine al produsului

final. Discut cu elevii despre model.

Le pun la dispoziție elevilor o diversitate de materiale pe care le pot

utiliza în alcătuirea lucrării. Demonstrez modul de utilizare a diverselor

materiale și tehnici și îi sprijin pe elevi.

Consider sarcina îndeplinită dacă

- Rares descrie imaginea

- Maria, Ion și Carla explorează

produsul

-Rares realizează un produs prin

îmbinarea mai multor tehnici și

materiale

- Maria și Ion participă la sarcină prin

3

Page 4: Educatie plastica-proiect de activitate ed speciala

5. Demonstrarea modului

de lucru și activitatea

elevului

După finalizarea lucrării, solicit elevul Rares să își descrie lucrarea în

fața colegilor și să denumească materialele și instrumentele utilizate.

După ce toți elevii și-au finalizat lucrarea individuală, alegem un loc

unde vom așeza toate lucrările și vom lipii posterul „Livada”.

Sprijin elevii dacă este necesar.

utilizarea mai multor materiale

-Carla cooperează

Obiectiv atins dacă „livada” este

realizată prin implicarea tuturor

elevilor.

5. Evaluarea activităţii Voi face aprecieri elevilor pentru participarea la lecţie şi pentru

comportament şi îi ajut să se îndrepte către ieşirea în pauză.

Aprecieri individuale

Întăriri pozitive

4