Educarea Limbajului Cris

7
GRADINITA NR. 42 NIVELUL II GRUPA MARE EDUCATOARE : MIREA CRISTINA MARIA DATA : 20 OCTOMBRIE 2010 PROIECT DE ACTIVITATE Domeniul de activitate: LIMBA SI COMUNICARE Categoria de activitate : Educarea limbajului Tipul activitatii : Activitate de consolidare Tema activitatii : “Cui oferi floarea ?” Mijlocul de realizare : Joc didactic Scopul activitatii : Activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte ce denumesc flori de toamna ; Consolidarea deprinderii de a se exprima in propozitii Obiective operationale : Sa denumeasca florile de toamna Sa ofere floarea verbalizand actiunea Sarcina didactica : Denumeste florile de toamna; Formularea raspunsului la intrebarea adresata Regulile jocului : Copiii sunt impartiti in doua echipe : echipa crizantemelor si echipa tufanelelor. Zana Toamna alege un copil, acesta denumeste floarea si spune cui vrea

description

proiect educarea limbajului

Transcript of Educarea Limbajului Cris

Page 1: Educarea Limbajului Cris

GRADINITA NR. 42

NIVELUL II

GRUPA MARE

EDUCATOARE : MIREA CRISTINA MARIA

DATA : 20 OCTOMBRIE 2010

PROIECT DE ACTIVITATE

Domeniul de activitate: LIMBA SI COMUNICARE

Categoria de activitate : Educarea limbajului

Tipul activitatii : Activitate de consolidare

Tema activitatii : “Cui oferi floarea ?”

Mijlocul de realizare : Joc didactic

Scopul activitatii :

Activizarea vocabularului copiilor cu cuvinte ce denumesc flori de toamna ;

Consolidarea deprinderii de a se exprima in propozitii

Obiective operationale :

Sa denumeasca florile de toamna 

Sa ofere floarea verbalizand actiunea

Sarcina didactica : Denumeste florile de toamna;

Formularea raspunsului la intrebarea adresata

Regulile jocului : Copiii sunt impartiti in doua echipe : echipa crizantemelor si echipa

tufanelelor. Zana Toamna alege un copil, acesta denumeste floarea si spune cui vrea s-o

ofere. In cazul unui raspuns corect acesta va fi aplaudat, in cazul in care nu da un raspuns

corect el va fi ajutat de un coleg.

Elemente de joc : surpriza, manuirea materialului, intrecerea, aplauzele, bagheta ;

Strategia didactica :

Metode si procedee : explicatia, metoda “R.A.I.”, demonstratia, conversatia,

exercitiul, problematizarea, jocul.

Page 2: Educarea Limbajului Cris

Mijloace de invatamant : Zana Toamna,flori de toamna, jetoane cu flori, fructe si

legume de toamna, bagheta, minge, hartie creponata

Forma de organizare : frontala, individuala

Durata : 30’ ;

Bibliografie :

Noul curriculum pentru invatamantul prescolar, Bucuresti, 2008

Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii

Page 3: Educarea Limbajului Cris

SCENARIUL DIDACTIC

SECVENTELE

ACTIVITATII

ELEMENTE

DE CONTINUT

STRATEGII

DIDACTICE

EVALUARE

1. Organizarea activitatii Aerisirea salii de grupa;

Aranjarea scaunelelor in

semicerc;

Pregatirea materialului

didactic necesar

desfasurarii activitatii.

2.Captarea atentiei Se va face prin prezentarea Zanei Toamna Conversatia

Materialul didactic ( flori

de toamna, jetoane cu

fructe, legume si flori de

toamna, bagheta, minge,

hartie creponata)

Frontala

3. Anuntarea temei Educatoarea prezinta materialul didactic

surpriza adus de “Zana Toamna” si anunta Conversatia Frontala

Page 4: Educarea Limbajului Cris

titlul jocului : ‘Cui oferi floarea ?’ Zana

Toamna le spune copiilor ca azi vor oferi

flori celor dragi din grupa.

4. Desfasurarea propriu-zisa

a activitatii

Explicarea si demonstrarea regulilor jocului :

Un copil desemnat de Zana Toamna va alege

o floare din vaza, o denumeste; grupa ii

adreseaza intrebarea ‘Cui oferi floarea ?’

Copilul va raspunde, formuland o propozitie

‘Eu ofer crizantema Mariei / lui Andrei. ‘,

timp in care ceilalti copii, impartiti in doua

echipe, sorteaza jetoane cu flori de toamna.

Efectuarea jocului de proba ;

Desfasurarea jocului propriu-zis

VARIANTA I : Copiii vor sorta flori de

toamna, realizand buchete dupa forma, o

echipa si dupa culoare cealalta echipa. Zana

Toamna ii intreaba cui ar dori sa ofere aceste

buchete.

VARIANTA A II- a : Copiii se vor aseza in

semicerc. Educatoarea pune o intrebare : Cui

Explicatia

Materialul didactic (flori

de toamna, jetoane cu

fructe, legume si flori de

toamna, bagheta)

Demonstratia

Exercitiul

Problematizarea

Exercitiul

Conversatia

Material didactic (flori de

toamna, hartie creponata)

Metoda R.A.I.

Explicatia

Frontala

Individuala

Frontala

Individuala

Page 5: Educarea Limbajului Cris

ai oferit flori azi ? si arunca mingea unui

copil care trebuie sa raspunda. Acesta la

randul lui va adresa o intrebare si arunca

mingea unui coleg care ii va raspunde.

Problematizarea

Individuala

5. Incheierea activitatii Aprecieri generale si individuale privind

desfasurarea activitatii.

In incheierea activitatii se va intona cantecul

Toamna

Conversatia

Frontala

Individuala