drog.doc

3
PROIECT DIDACTIC Instituţia: Clasa: Disciplina: Ed. civica Tema lecţiei: Abuzul de droguri. Tipul lecţiei: mixtă Durata: 45 min. Profesor: 1. OBIECTIVUL DE REFERINŢĂ Înţelegerea şi respectarea valorilor fundamentale ale democraţiei şi normele de conveţuire într-o societate democratică. 2. OBIECTIVE OPERAŢIONALE: a.Identificarea diferitor tipuri de droguri utilizate astăzi în R.Moldova. b.Explicarea cauzelor,pericolul şi consecinţele abuzului de droguri. c.Propunerea căilor de luptă contra abuzului de droguri. 3. Strategii didactice: a. Metode şi procedee: miniprelegere, discuţia,lucru în grup. b Mijloace de învăţământ: manualul, material adăugător c.Forme de organizare: frontală şi individuală d.Tipul de evaluare: curentă, 4. Materialul bibliografic: Manualul pentru cl.9 “Educaţia Civică”, autori Pavel Cerbuşcă, Tamara Cojocaru, Litera 2002, manualul de sociologie vol.1, caietul elevului.

Transcript of drog.doc

Page 1: drog.doc

PROIECT DIDACTIC

Instituţia: Clasa: Disciplina: Ed. civica Tema lecţiei: Abuzul de droguri.Tipul lecţiei: mixtăDurata: 45 min.Profesor:

1. OBIECTIVUL DE REFERINŢĂÎnţelegerea şi respectarea valorilor fundamentale ale democraţiei şi normele de conveţuire într-o societate democratică.

2. OBIECTIVE OPERAŢIONALE:a.Identificarea diferitor tipuri de droguri utilizate astăzi în R.Moldova.b.Explicarea cauzelor,pericolul şi consecinţele abuzului de droguri.c.Propunerea căilor de luptă contra abuzului de droguri.

3. Strategii didactice:a. Metode şi procedee: miniprelegere, discuţia,lucru în grup.b Mijloace de învăţământ: manualul, material adăugătorc.Forme de organizare: frontală şi individualăd.Tipul de evaluare: curentă, 4. Materialul bibliografic: Manualul pentru cl.9 “Educaţia Civică”,

autori Pavel Cerbuşcă, Tamara Cojocaru, Litera 2002, manualul de sociologie vol.1, caietul elevului.

5.Planul lecţiei:a.Caracteristica generală a drogurilorb.Cauzele abuzului de droguri.c.Metode de luptă împotriva abuzului de droguri.

6.Desfăşurarea activităţii: a) Moment organizatoric: salutarea, apelul (2 min.);b)Organizarea unei discuţii dirijate referitor la (7 min) -ce este un drog? -ce droguri cunoaşteţi?

Page 2: drog.doc

-ce este abuzul de droguri?c)Anunţarea temei şi a obiectivelor operaţionole.(2 min.)

A.Idei şi conţinuturi suplimentare – miniprelegere .(25 min.) Drogul este o substanţă care se foloseşte la prepararea unor medicamente sau se foloseşte castupefiant.El este administrat pentru a produce schimbări fizice sau mintale. După efectul pe care îl produce asupra utilizatorului,drogurile pot fi clasificate în: -stimulente(stimulează şi excită sistemul nervos)

-sedative(calmează sistemul nervos) -narcotice(atenuiază durerea) -halucinogene(provoacă halucinaţii). Unul dintre cele mai periculoase şi cele mai puternice stimulente este cocaina. Abuzul de cocaină duce în majoritatea cazurilor la deces.

6. Concluzie şi evaluare (8 min.):- Evaluarea lucrului în grup se va face cu ajutorul observatorilor, ei

vor trebui să atragă atenţia la:- organizarea generală a grupului;;- expunerea opiniei proprii pe baza materialului studiat;- conluziile şi propunerile înaintate de elevi.

7. Tema pe acasă: a.Ce sînt drogurile. b.Consecinţele şi urmările după folosirea drogurilor. c.Soluţionarea problemei abuzului de droguri.