dreptatea proiect

download dreptatea proiect

of 3

Transcript of dreptatea proiect

Proiect de activitate didactic

Proiect de activitate didactic

Unitatea de invatamant:Colegiul National Mihai Eminescu

Data: 22.05.2013

Clasa: a XII C

Obiect: Filosofie

Unitatea de invatare:Politica

Tema: Dreptatea

Tipul leciei: fixare si consolidare de cunostinte

Durata: 50 min.

Profesor : Buda Elena Claudia

Scopul lectiei: - Consolidarea cunostintelor privind dreptatea si valorificarea potentialului lor practic aplicativ

Competente specifice:

3.3.Explicarea problemelor de legitimitate a puterii n temeiul unor abordari filosofice

5.1. Formularea unor opinii personale, judecati de valoare argumentate asupra raportului stat - cet

Obiective operationale

La sfaritul activitii, toi elevii vor fi capabili:

O1- sa prezinte conceptiile diferite ale unor ganditori cu privire la dreptate

O2- sa-si dezvolte disponibilitatea pentru dialog si acceptarea unor pozitii contrare sau chiar contradictorii

O3-s disting cele trei forme de manifestare a dreptii

O4- sa enumere drepturile omului

O5-sa distinga drepturile pozitive de drepturile negative Metode i procedee didactice: conversaia, explicaia, exerciiul, problematizarea, studiul de caz, munca n echipa.

Mijloace didactice:, rebus, foi albe, carioca, gum adeziv.

Locul desfasurarii lectiei: in sala de curs

Bibliografie:

- manualul Filosofie, clasa a XII -a , autori: Elena Lupsa , Marina Stoica ,Ed. Corvin, 2003

- Filosofie i logic Analize, comentarii...., Ed. Dacia 1998, tefnescu Florica ,

- Didactica disciplinelor socio-umane Ed. Univ. Din Oradea, 2004.

SCENARIU DIDACTIC

Cadrul de nvareTimp de lucruActivitatea profesoruluiActivitatea elevuluiMetode i procedee

1. Evocarea2

101. Moment organizatoric

- organizarea clasei i asigurarea climatului necesar bunei desfurri a leciei;

2. Captarea ateniei:

Profesorul menioneaz obiectivele leciei i anun modul in care se va desfasura ora de curs.

3. Impartirea sarcinilor si a fiselor de lucru.

Elevii recepteaz , pun intrebari daca au neclaritati. Conversaie

2. Realizarea sensuluiConcluzii i aprecieri

10

10

15

10

10

5Se solicit elevilor din echipa nr 1 sa raspunda la intrebarile din fisa si sa completeze rebusul de pe flipchart.

Se poarta discutii cu toata clasa pe marginea termenilor descoperiti in rebus, se aduc argumente .

Se solicita elevilor din echipa nr.2 sa raspunda la cerintele date.

Se poarta discutii cu toata clasa pe marginea sarcinilor date si se aduc argumente pro sau contra.

Profesorul evalueaz :

-acurateea exprimrii

-concordan coninut-cerin

-ndeplinirea sarcinilor n termenele stabilite

-capacitatea de a argumenta

-creativitatea abordrii

Sunt evaluati elevii echipei cu nr 3. Li se solicita acestora sa prezinte raspunsurile cerintelor date.

Profesorul evalueaz :

-acurateea exprimrii

-concordan coninut-cerin

-ndeplinirea sarcinilor n termenele stabilite

-capacitatea de a argumenta

-creativitatea abordrii

Elevii din cadrul echipei nr 4 analizeaza doua studii de caz . Ei au sarcina de gasi alte posibile solutii de rezolvare la tema data si sa argumenteze alegerea facuta.

Profesorul face aprecieri si noteaza elevii. Elevii rspund :

1. Regimul politic in care domneste legea se numeste democratic.

2. Dreptatea ca respectare a legilor si infaptuire a justitiei se numeste procedurala.

3. Nimeni nu este mai presus de lege4. Dialogul lui Platon in care se dezbate problema statului ideal se numeste Republica

5. Dreptatea ca acces la resurse si la pozitii in societate distributiva.6. Intemeietorul doctrinei clasei muncitoare este Marx.7. Modalitatea de a repara raul comis corectiva.

8. Intre oameni exista diferente, deosebiri firesti numite inegalitati9. Puterea apartine unei singure persoane

in statul totalitar.Elevii enumera drepturile prevazute in Declaratia Universala a Drepturilor Omului, realizeaza o clasificare a lor in drepturi pozitive si drepturi negative.

Aleg o opera literara in care identifica situatii de incalcare a drepturilor omului si cauta alte solultii de rezolvare decat cele prezentate in opera.

Colegii din celelate echipe intervin punand intrebari, aduc argumente pro sau contra.

Elevii analizeaza o conceptie filosofica despre statul ideal( Platon) prezentand totodata si teoria lui Th Morus.

Elevii recepioneaz i rspund la cerinte.

Elevii rezolv in echipa cerinele fiselor de lucru.

Conversaia

Explicaia

Activitatea n grup

Conversaia

Activitatea individual cu raportare frontal

Conversaia