Domeniile de Viata Ale Terrei

8
PROIECT DIDACTIC DATA: 24.02.2015 CLASA: a V-a PROFESOR: Petculescu Florentina UNITATEA DE ÎNVĂŢARE: Biosfera SUBIECTUL LECŢIEI: Biosfera generalităţi.Domeniile de viaţă TIPUL LECŢIEI: mixtă COMPETENŢE GENERALE: 1.Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice. 2. Elaborarea unui text coerent utilizând termeni geografici. 3.Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile. 4. Explicarea fenomenelor şi proceselor specifice mediului la nivelului orizontului local şi al planetei. 5. Explicarea diversităţii naturale şi umane a lumii realizând corelaţii cu informaţiile dobândite la alte discipline şcolare. COMPETENŢE SPECIFICE 1.2. Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază 3.2. Identificarea legăturilor între elemente, fenomene şi procese observabile 3.4. Prezentarea structurată a componentelor naturale ale planetei ca întreg şi ale orizontului local 7.5.Ordonarea elementelor, fenomenelor şi proceselor folosind diferite criterii de clasificare: cantitative, calitative şi teritoriale 7.9. Reprezentarea prin desen schematic a elementelor şi fenomenelor învăţate OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

Transcript of Domeniile de Viata Ale Terrei

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

DATA: 24.02.2015CLASA: a V-a PROFESOR: Petculescu FlorentinaUNITATEA DE NVARE: BiosferaSUBIECTUL LECIEI: Biosfera generaliti.Domeniile de viaTIPUL LECIEI: mixt

COMPETENE GENERALE: 1.Utilizarea limbajului specific n prezentarea i explicarea realitii geografice.2. Elaborarea unui text coerent utiliznd termeni geografici.3.Identificarea legturilor ntre elemente, fenomene i procese observabile.4. Explicarea fenomenelor i proceselor specifice mediului la nivelului orizontului local i al planetei.5. Explicarea diversitii naturale i umane a lumii realiznd corelaii cu informaiile dobndite la alte discipline colare.

COMPETENE SPECIFICE1.2. Precizarea, n cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de baz3.2. Identificarea legturilor ntre elemente, fenomene i procese observabile3.4. Prezentarea structurat a componentelor naturale ale planetei ca ntreg i ale orizontului local7.5.Ordonarea elementelor, fenomenelor i proceselor folosind diferite criterii de clasificare: cantitative, calitative i teritoriale7.9. Reprezentarea prin desen schematic a elementelor i fenomenelor nvate

OBIECTIVE OPERAIONALE:O1: S numeasc principalele medii de via ale terrei pe baza imaginilor prezentate O2: S indentifice pe baza imaginilor prezentate caracteristicile mediului de via acvaticO3: S numeasc principalele condiii de via din mediu subteran O4: S precizeze 2 -3 diferene ntre mediile de via acvatic i cel terestru O5: S numeasc 2-3 adaptri ale plantelor i animalelor la diferite condiii de via

STRATEGII DIDACTICE: dirijat, cognitiv, euristicORGANIZARE: frontal, individual.METODE I PROCEDEE: conversaia euristic, analiz, observaia, comparaiaMATERIALE DIDACTICE: manualul de geografie, caietul de geografie, fia de lucru, imagini

Bibliografie: manualul ,, Geografie Generala Editura Teora, Didactica Geografiei o abordare actuala, Editura ,, Corint Educational

SCENARIUL DIDACTIC

Momentele lecieiActiv. de predare - nvareStrategii didacticeEvaluare

Actv. prof.Actv. elevilor

Organiz. clasei- verificarea prezeneielevilor- arnjarea materialuluinecesar leciei

Pregtirea caietelor i manualuluiObservareaAtenionareAprecieri

Verificare oral a cunotinelor. din lecia anterioar. cu titlul Apele subterane. Rurile i LacurileAdreseaz interogaii de control privitoare la coninuturile predate i nvate anterior.Se desfoar pebaza unei fie cevizeaz apele continentale.

Ascult, analizeaz, gndesc i formuleaz rspunsurile ateptate, fiind ndrumai de profesorDialogulAnaliza rspunsurilor, stimularea elevilor i evaluarea rezultatelor nvarii

Pregatirea aperceptivS ne reamintim geosferele.Ce este biosfera?Profesorul ntreab dac plantele i animalele traiesc toate pe uscat (continent)Dar n apa oceanelor exist via?n scoara terestr este via?

Reflecteaz i rspund sub ndrumarea profesoruluiConversaia euristicObservarea comportamentului elevilor, stimularea participrii elevilor la formularea rspunsului

Anutarea temeiPrecizeaz obiectivele istrategia de rezolvare,condiiile de lucru.Scrie titlul leciei pe tabl:,, Biosfera. Domeniile de viata``Ascult i se mobilizeaz, particip,scriu titlul leciei n caiet.

Expunere,lucrul la tablObservarea comportamentuluielevilor;

Dirijarea predrii - nvriiCare sunt formele de via ala biosferei?Completarea diagramei VENN.Ce factori influeneaz formele de via i rspandirea vegetaiei, dar i a faunei ?Completarea ciorchinelui.Profesorul le prezint principalele domenii de via de pe suprafaa PmntuluiElevii reflecteaz i rspund sub ndrumarea profesorului

Conversaia euristicProvoac participarea tuturor elevilor i i determin s dialogheze

S indentificm condiiile de via din domeniul acvatic urmrind imaginile prezentate.De ce petii din gropile abisale sunt foarte turtii i vzul dezvoltat?

-Elevi sunt ateni la imaginile prezentate i numesc condiiile de via din domeniul acvatic oceanic :- presiunea apei din ce n ce mai mare ctre adncul oceanului- lumina solar ptrunde din ce n ce mai puin ctre adnc,- oxigenul se reduce cantitativ odat cu creterea adncimiiObservaia

Conversaia euristic

Idem

Profesorul le prezint condiiile de via din mediul subteran i le cere elevilor s dea exemple de animale care triesc n acest mediu.Ce sim l au mai puin dezvoltat aceste vieti ?

Elevii sunt ateni la explicaiile profesorului i noteaz n caieteRspund : crtia, liliacul,Simul cel mai puin dezvoltat vzul

IdemProvoac participarea tuturor elevilor i i determin s dialogheze, s se autoevalueze sau s evalueze rspunsurile date de ali colegi.

S indentificm 2-3 elemente care fac diferena dintre cele 3 domenii de via ale planetei noastreElevii prezint diferenele dintre mediul acvatic i cel subaerian i diferenele dintre mediul terestru i cel subteranAnaliza , ExplicaiaConversaia euristicIdem

Atingerea feed- backuluiCredei c omul poate s traiasc n alt mediu decat cel terestru ?Analizeaz notiele i rspund: Da dar cu mai multe condiii

Descoperirea

ConversaiaStimularea participrii elevilor, analiza rspunsurilor i evaluarea prin note.

Asigurarea i intensificarea reteniei i transferului cunotinelorNumii cteva adaptari ale plantelor i animalelor la diverse medii de via .Selecteaz informaiile pentru formularea rspunsurilorInterogaii de control i dialogul.Evaluarea final

Precizarea activitilor pe care elevii le vor desfura acasComunic sugestiile i coninuturile ce vor fi parcurse spre studiu.

Ascult i notez.Explicarea

SCHIA TABLEIBiosfera. Domeniile de via

Biosfera reprezint totalitatea plantelor i animalelor de pe planeta noastr.Marile forme de via ale biosferei:1. Vegetaia sau flora totalitatea plantelor ce cresc n mod natural fr intervenia omului.Factorii ce influeneazp viaa i rspndirea vegetaiei:a-lumina solarb- factorii climatici: temperatura, precipitaiile, vnturilec- relieful: datorit altitudinii, expunerii versanilord- solurile2. Fauna totalitatea animalelor ce triesc pe glob.Factorii ce influeneaz viaa i rspndirea faunei:a-factorii climaticib-hrana: erbivore, carnivore, omnivorec-vegetaie: biotop

Domeniile de viaMediile n care triesc vieuitoarele constitue domeniile lor de via domeniul terestru ( pe uscat ) Pe Terra sunt 3 mari domenii de via: domeniul acvatic ( n ap ) domeniul subteran