dirigentielectiedeschisa

7

Click here to load reader

description

consiliere si orientare

Transcript of dirigentielectiedeschisa

Page 1: dirigentielectiedeschisa

Proiect didactic

DISCIPLINA:Consiliere si OrientarePropunator: Carmen CiobanuClasa: a-VIII-a ATema: STIU SA IMI RECUNOSC GRESELILE

Obiective: Autocunoastere si intercunoastere

Obiective educative*formarea trasaturilor pozitive de caracter*corijarea trasaturilor morale negative*dezvoltarea unei atitudini pozitive fata de activitatea in grupDurata:50 de minute

Resurse:Laptop, Videoproiector-fise de lucru, inimioare din hartie colorata, biletele, flipchart, mnarket. Lectura tematica(Cuiele de Pop Simion), proverbe legate de acest subiect, ghem cu ata, foarfeca.

Metode si tehnici de lucru: conversatia, jocul de rol, jocul didactic, braimstormingul, munca independenta, munca in echipa astfel pentru desfasurarea acestei lectii elevii sunt impartiti cate 6 in 4 echipe de lucru.

Page 2: dirigentielectiedeschisa

DESFASURAREA LECTIEI1.Anuntarea Temei si a obiectivelor( acestea se vor face pe intelesul copiilor)

Activitatea 2.Braimstorming: elevii impreuna cu dirigintele dirijati de acesta vor dezvolta un ciorchine in ceea ce priveste notiunea de greseala(ca de ex. calcul eronat, fapta urata, incorectitudine, abatere, etc) toate aceste idei se vor nota pe coala de flipchart.Concluzie: Aceasta o treage dirigintele: Greseala este orice abatere pe care un om o savarseste de la normele morale de convietuire atatcu el insusi cat si in societatea in care el isi desfasoara activitatea(microsocietatea-familia si macrosocietatea).Cand abaterile sunt foarte grave si ele se refera la incalcarea unei anumite legi a statului respectiv aceasta necesita primirea unei contraventii.Se cere elevilor sa faca deosebirea dintre contraventie si greseala.Activitatea3Aici elevii pot face pe o coala de flipchart 2 copaci ai ideilor in care vor nota idei referitoare la :.omul care stie sa isi recunoasca greselile-omul care nu stie sa isi recunoasca greselileurmand apoi ca fiecare echipaj sa propuna cate 2 masuri, idei pentru fiecare echipaj.

Activitatea 4.Un elev citeste lectura CuieleSe cere elevilor sa stabileasca concluzia: greselile se pot indrepta, dar lasa urme in sufletele celor pe care ii lezam, deranjam, suparam.

Activitatea5.Jocul ,, Inima ranita- inima faptelor mele-’’Fiecare elev primeste o inimioara care in prealabil a fost decupata din hartie colorata.Elevii au ca sarcina sa isi autoevalueze comportamentul, in ceea ce priveste savarsirea unor fapte in ultima saptamana- acasa-scoala- sio daca au savarsit vreo greseala indoaie, pliaza inima si asa pana la cate greseli au savarsit.Se face precizarea ca elevii sa fie foarte sinceri in ceea e priveste savarsirea faptelor.Comentarii ulterioare:-inima isi poate relua forma initiala?-oare pe cine am suparat, deranjat prin savarsirea acelor fapte?-sa ne imaginam ca aceasta este inima acelei persoane caruia totusi noi i-am cerut iertare.Oare au fost sterse cu buretele aceste fapte?

Activitatea 6.Proverbe si zicatori pe aceasta tema:,,Greseala recunoscuta e pe jumatate iertata’’,,Omul din Greseli Invata’’,,Cine intreaba nu greseste’’,,Toata greseala are iertarea ei’’,,Chiar omul cu judecata greseste cateodata’’

Page 3: dirigentielectiedeschisa

Aceste proverbe se explica pe scurt

Activitatea 7Elevii primesc cate 2 de la fiecare echipaj cate un desen de ex: o casa ,o masina, o floare, iar cei 2 trebuie sa comunice celor 4 din echipaj informatiile prin limajul formelor geometrice8de ex. o linie , un cerc, mai sus, mai jos) urmand ca apoi sa se constate si sa se recunoasca transiterea eronata a informatiilor- asumarea responsabilitatii pentru informatiile transmise-

Activitatea8

Elevii vor primii o fisa de lucru pe care nu se vor semna.1.Atunci cand gresesti ai urmatoarea atitudine:a)incerc sa ascund greseala de frica urmarilor acesteiab) recunsoc si imi asum responsabilitatea pt respectiva fata asumandu-mi consecintele savarsirii ei.c) incerc sama sustrag de la savarsirea acelei fapte aruncand vina pe cei din jurul meu

2.Subliniaza atitudinea pe care o vei adopta in momentul cand esti pedepsit pe nedrept:a)accepti acea corectie izolandu-teb)esti violent verbal, fizicc)accepti acea masura corectivad) incerci sa aduci argumente in favorea nevinovatiei tale

Activitatea 9

JOC,, Eu sunt acela’’Elevii vor primii cate o foita in care li se cre sa noteze cate o greseala a colegului lor in care a fost deranjat colectivul de elevi, imaginea grupului, in acelasi timp pe verso acelasi elev care a identificat greseala colegului va nota si numele elevului respectivDirigintele va strange toate biletelele intr-un bol, urmand sa extraga la intamplare un biletel citind patania cu voce tare .Cel care isi recunoaste greseala se va ridica si va spune ,, Eu sunt acela’’

Activitatea 10.Cutarea solutiilor in rezolvarea si indepartarea greselilor.Aceleasi grupe de elevi vor gasii 2 motive care au determinat pe respectva persoana sa greseasca si in acelasi timp vpor incerca sa gaseasca si solutiile la acea problema.

Activitatea 11Elevii vor viziona un material cu prietenii luat de pe situl Didactic.ro, in care se aminteste ca lucrurile rele sunt gravate pe nisip ca batand vantul sa fie sterse iar lucrurile trainice pe piatra ca sa ramana gravate pe vecie

Concluzii:Se va cere elevilor sa spuna ce au invatat cu ce au ramas ei pentru viata.Ultima activitate va fi ,,PANZA DE PAIANJAN’’ in care elevii vor constata trainicia grupului dar in acelasi timp vor constata si cat de repede din cauza unei greseli se poate rupe aceasta panza trainica la inceput.La iesirea din clasa elevii sunt rugati sa scrie pe foaia de flipcharet intr-un cuvat cum s-au simtit ei la aceasta ora de dirigentie- Consiliere si Orientare.

Page 4: dirigentielectiedeschisa

Cuiele

Omul avea un fecior rau cum e fierea.Lenea curgea de pe el, in timp ce e cu usorul trai era frate de cruce.Doar de blestematii si rele era bun. Tatine-sau nu-l batu, cum faceau alti parinti.Batu cate un cui in usa de fiecare boacana a neispravitului, cuiului sio fapta de ocara.Timpul curse, usa se umplu, deveni zid de cuie .N-aveai unde pune un deget si fiul omului se infurie, vorbind catre tatăl sau:-Nicaieri ca la noi.De ce ai batut cuie in usa?-Tu le-ai batut, zice tatăl.-Eu?-Da.N-ai facut tu rele, duium,cutare si cutare, nu mai tin minte cate, multe, fara numar?-Facut, recunoscut fiul.-De fiecare fapta rea am infipt cate un cui.Priveste, asta esti, vorbi tatal, posomorandu-se rau.-Nu-i suparare, cuiele se pot scoate; eu voi fi acela, promise fiul.-Poate facand tot atatea fapte bune, spuse tatăl si isi vazu de propriile griji.

Odrasla isi lua rolul in serios,se făcu alt om, de nerecunoscut, incat fapta de lauda si actul de marinimie devenira obisnuinta.Nu trecea zi sa nu ia clestele spre a scoate un cui-doua din usa faradelegilor lui.

Timpul curse, usa se goli si fiul alearga intr-un suflet la tatal său, care albise pe cap, tragea sa moara.Spuse catre el, stralucind de bucurie:

-Vazut-ai tata?Nu mai e nici un cui.Le-am scos pe toate!-Dar găurile?

Cuiele

Omul avea un fecior rau cum e fierea.Lenea curgea de pe el, in timp ce e cu usorul trai era frate de cruce.Doar de blestematii si rele era bun. Tatine-sau nu-l batu, cum faceau alti parinti.Batu cate un cui in usa de fiecare boacana a neispravitului, cuiului sio fapta de ocara.Timpul curse, usa se umplu, deveni zid de cuie .N-aveai unde pune un deget si fiul omului se infurie, vorbind catre tatăl sau:-Nicaieri ca la noi.De ce ai batut cuie in usa?-Tu le-ai batut, zice tatăl.-Eu?-Da.N-ai facut tu rele, duium,cutare si cutare, nu mai tin minte cate, multe, fara numar?-Facut, recunoscut fiul.-De fiecare fapta rea am infipt cate un cui.Priveste, asta esti, vorbi tatal, posomorandu-se rau.-Nu-i suparare, cuiele se pot scoate; eu voi fi acela, promise fiul.-Poate facand tot atatea fapte bune, spuse tatăl si isi vazu de propriile griji.

Odrasla isi lua rolul in serios,se făcu alt om, de nerecunoscut, incat fapta de lauda si actul de marinimie devenira obisnuinta.Nu trecea zi sa nu ia clestele spre a scoate un cui-doua din usa faradelegilor lui.

Timpul curse, usa se goli si fiul alearga intr-un suflet la tatal său, care albise pe cap, tragea sa moara.Spuse catre el, stralucind de bucurie:

-Vazut-ai tata?Nu mai e nici un cui.Le-am scos pe toate!-Dar găurile?

Page 5: dirigentielectiedeschisa

abatere

contraventie

rautateIncalcarea

legii

Calculeronat

incorectitudine

eroare

greseala