Dirigentie - Web viewsă prezinte activităţile pe blogul proiectului „Copii educaţi...
Click here to load reader
-
Upload
phamkhuong -
Category
Documents
-
view
216 -
download
4
Transcript of Dirigentie - Web viewsă prezinte activităţile pe blogul proiectului „Copii educaţi...
PROIECT DE LECŢIE
CLASA: a XI- a E
OBIECTUL: Dirigenţie
PROFESOR: Căpriţă Paraschiva
SUBIECTUL: „Fii voluntar SNAC!”
SCOPUL: Să cunoaştem beneficiile activităţilor de voluntariat atât asupra
beneficiarilor cât şi asupra voluntarilor
COMPETENŢE OPERAŢIONALE:
Elevul va fi capabil:
- să prezinte scopurile Acţiunii Comunitare
- să prezinte obiectivele Acţiunii Comunitare
- să stabilească beneficiile Acţiunii Comunitare atât pentru beneficiari cât şi
pentru voluntari
- să descrie activităţile de voluntariat desfăşurate în cadrul SNAC şi în cadrul
proiectului educaţional „Copii educaţi astăzi cetăţeni responsabili mâine”
- să prezinte activităţile pe blogul proiectului „Copii educaţi astăzi, cetăţeni
responsabili mâine”
- să-şi dezvolte propriile abilităţi şi talente individuale prin prezentarea paşilor
de dans şi prin parada modei
- să-şi consolideze relaţiile de prietenie cu elevii beneficiari
TIPUL LECŢIEI: mixt (însuşire şi consolidare de cunoştinţe).
METODE ŞI PROCEDEE: PPT, conversaţia, demonstraţia, explicaţia,
dezbaterea, amenajare stand, dans, parada modei.
© Orizont Didactic – revista educationala – orizontdidactic.net1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Evenimentelelecţiei
Competenţeoperaţionale
Conţinutul lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode si procedee
Forme de or-ganizare şi ev.
1) Captarea şi orientarea atenţiei
2) Enunţarea scopului şi a obiectivelorurmărite
3) Consolidarea şi dobândirea de noicunoştinţe şideprinderi
Dovedirea fapticăa existenţei deprinderiide a se pregăti pentru lecţie
Să înţeleagă exact că în urma acestei lecţii îşi vor consolidacunoştinţele despreactivităţile de voluntariat
Să prezinte scopurile ,obiectivele şi beneficiile Acţiunii Comunitare
Să descrie activităţile devoluntariat din cadrul SNAC şi din cadrulproiectului educaţional„Copii educaţi astăzi,cetăţeni responsabilimâine”
Se creează un cadru favorabil desfăşurării oreidin toate punctele de vedere.
Se anunţă tema: Beneficiile voluntariatului”
Se va explica ce reprezintăSNAC-ul, care sunt scopurileobiectivele şi beneficiileAcţiunii Comunitare
Se vor descrie activităţile de voluntariat prin prezentăriPPT şi prin prezentarea blogului
Fac prezenţa şi verificdacă există materialelenecesare desfăşurăriilecţiei
Astăzi vom consolida cunoştinţele şi deprin -derile pe care le aveţi voluntariat
Coordonez elevii în prezentarea scopurilorobiectivelor , beneficiilorAcţiunii Comunitare
Antrenez elevii în descrierea activităţilordesfăşurate şi accentuezbeneficiile obţinute dinacestea
Elevul de serviciu îmi comunicăabsenţii.
Elevii sunt atenţi la anunţarea temei şi ascopului acesteia
Elevii prezintă individual scopurileobiectivele şi beneficiile AcţiuniiComunitare
Elevii descriu activităţiledesfăşurate prinprezentări PPT şiprin prezentareablogului
- dialogul
- conversaţia
- dialogul- explicaţia- învăţarea prindescoperire
- conversaţia- prezentări PPT- prezentare blog
- frontal- stil vizual,practic, auditiv
- individual;- stil vizual, practic, audi-tiv
- frontal- individual- stil practic- pe grupe
- frontal- pe grupe
© Orizont Didactic – revista educationala – orizontdidactic.net 2
4) Prezentareaconcluziilor şievaluarea re-zultatelor
Să-şi dezvolte propriileabilităţi şi talente individuale prin prezentarea paşilor dedans şi prin parada modei
Se vor prezenta produsele realizate prin activităţiledesfăşurate pe un stand:felicitări, mărţişoare,obiecte din hârtie, din fire,din ţesături, desene.
Elevii beneficiari şi voluntari vor dansa împreună şi vor prezentaparada modei.
Se va concluziona că fiecare activitate de voluntariat are beneficiileei pentru toţi participanţii.
Solicit elevilor să descrie produsele existente pe stand.
Supraveghez dansul elevilor şi parada modei
Coordonez dialogul dintre elevi pentru formularea concluziilor.
Elevii prezintă produsele existente pe stand şi modul cum se obţin acestea.
Elevii danseazăîmpreună şi prezintă parada modei
Elevii vor mânca împreună dulciurişi fructe.
- dialogul- conversaţia- explicaţia
- dans- parada modei
- dialogul
- individual- stil vizual,practic, auditiv
- individual- pe grupe
- frontal- stil vizual,practic,auditiv
© Orizont Didactic – revista educationala – orizontdidactic.net 3