Dezvoltare personala - inspectie

download Dezvoltare personala - inspectie

of 5

Transcript of Dezvoltare personala - inspectie

Proiect didactic

Clasa: Pregtitoare BAria curricular: Consiliere i orientareDisciplina: Dezvoltare personalUnitatea tematic: Povetile ne nva Subiectul: Familia meaForma de realizare: lecie integrat

Tipul leciei: Predare-nvare-evaluareCompetene specifice :

1.1 Identificarea unor trsturi personale elementare2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite2.2. Identificarea i aplicarea regulilor de comunicare specifice n activitatea colar 3.2. Aplicarea unor tehnici simple care sprijin nvarea i succesul colarCompetene integrate:

DP 2.1. Recunoaterea emoiilor de baz raportate la experienele de via trite

TIC 1.1. Recunoaterea funciilor de baz ale diferitelor dispozitive digitale din mediul apropiat

1.2. Operarea simpl cu obiecte digitale (imagini, forme, sunete, simboluri grafice) n contexte specifice de nvare

MM 2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text 3.1. Manifestarea liber, adecvat, pe muzic, apelnd la diverse forme de exprimare ES 2.1. Recunoaterea unor deprinderi de comportament moral-civic n grupurile de apartenen

2.2. Aplicarea unor deprinderi de comportament moral-civic n contexte familiare 3.1. Relaionarea pozitiv cu ali membri ai grupului de apartenen, n rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Obiective operaionale: OC1: s descrie imaginea model;

OC2: s enumere membrii familiei din imaginea prezentat;

OC3: s denumesc activitile desfurate de fiecare membru al familiei;

OC4: s descopere materialele pe msue;

OC5: s lipeasc siluietele umane pe suport conform cerinelor;

RESURSE:I. Metodologice

Strategii didactice:

a) Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, exerciiul, analiza, jocul didactic, brainstorming-ul, metoda ciorchinelui.b) Mijloace de nvmnt: auxiliar, fie, plane didactice n format electronic, laptop, videoproiector.c) Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual.II. Temporale

Ora are o durat de 50 minute, din care 35 minute activitatea propriu-zis i 15 minute activiti recreative. Ora este a 2-a or din totalul de 4 ore al unitii tematice.

III. Umane

Clasa are un numr de 17 elevi, care se caracterizeaz printr-o dezvoltare psihic i fizic normal, corespunztoare vrstei.IV. Bibliografice: tiinifice: - auxiliar didactic: Tudora Piil, Cleopatra Mihilescu, Crinela Grigorescu, Camelia Coman, ABC despre mine, Clasa pregtitoare, Bucureti, Editura ART, 2012 oficiale: - Programe colare pentru clasa pregtitoare, nr. 3656/29.03.2012 metodico didactice:- Breben S., Gancea E., Ruiu G., Fulga M. - Metode interactive de grup - Ghid metodic - Editura Arves, Craiova

Nr. crt.Momente

DurataOb.

Op.StrategiiEvaluare

Coninut instructiv-educativMetode i procedeeMijloace de nvmntModuri de organizare

1.Moment organizatoric 1

Pregtesc cele necesare pentru buna desfurare a activitii:

aranjarea meselor

pregtirea materialelor didactice;

aerisirea salii de clas;

Copiii vor fi repartizai n cinci grupe, dup culoarea bulinei pe care au ales-o (galben, verde, rosu, albastru, portocaliu).

Cei care au aceeai culoare de bulin se vor aeza la echipa la care gsesc bulina reprezentativ. (Pe parcursul leciei vom lucra pe echipe)Conversaia Explicaia

Buline colorateFrontal, pe grupeObservarea comporta-mentului;

2.Captarea ateniei 2 O1Captarea ateniei se realizeaz printr-o ghicitoare:

Sora, fratele, mmica

Tata, bunicul, bunica

Ce alctuiesc cu toii?

Hai ghicete dac poi!

(Familia)Conversaia

ExplicaiaExpunerea

Frontal, individual

Interesul pentru coninutul surprizei

3.Reactualizarea cunotinelor nsuite anterior 5Poart o scurt discuie despre familie dup care pune o ntrebare:

- Cum ar fi s nu avem o familie?

Familia reprezint cea mai de pre comoar a noastr, este locul unde ntodeauna ne vom simi n siguran, iar prinii sunt cei care vor veghea la linitea copiilor lor.Conversaia

ExplicaiaImagini cu familia n ipostaze diverseFrontalIndividualRecunoate-rea elementelor specifice familiei.

4.Anunarea temei i a obiectivelor n termeni accesibili elevilor 1Anun copiii c vom desfura o activitate interesant folosind materialele pregatite: o plan mare, ce cuprinde imaginea unei familii, membrii acesteia i care sunt aciunile fiecaruia.Conversaia

Explicaia

Stele din hrtie colorat

Frontal

5.Prezentarea optim a coninutului 10O1

O2

O3

Copii, ai auzit de familia Cincinescu?

Este o familie foarte frumoas i fericit care locuiete n cartierul nostru.

Mi-au mprumutat albumul lor de familie i vi l-am adus azi i vou. Ne uitm mpreun?

Pe videoproiector va rula un ir de imagini reprezentnd scene diverse din familia Cincinescu.Conversaia

Explicaia

Videoproiector

Laptop

FrontalIndividualDescrierea materialu-lui pregtit i a sarcinilor de lucru.

6.Dirijarea nvrii 15O1

O2

O3

O4 Pe o foaie de flipchart se afieaz o imagine a familiei Cincinescu.

Cu ajutorul metodei ciorchinelui, se identific toi membrii familiei, rolul lor, relaiile dintre ei i sarcinile pe care le au n snul familiei (fiecare echip are desemnat un anumit membru din familie, cruia i vor atribui sarcini familiale).

Iniiez o discuie cu titlul Familia ta.Conversaia

Explicaia

Explicaia

Flipchart

Frontal

Individual

Observarea sistematica a elevilor.

7.Obinerea performanei i conexiunea invers (feed-back-ul) 6Solicit copiilor s deseneze activiti pe care le desfoar cu mama, cu tata.

Conversaia

Explicaia

Coal alb de hrtie

IndividualObservarea sistematic a elevilor.

Aprecieri globale i individuale.

8.Retenia i transferul 7O1

O4

Activitatea practic:Copiii au de lipit pe fi (Anexa1) siluiete umane decupate (tata, mama, frate, sora). i aleg din tvi siluietele membrilor familiilor lor n funcie din cine este compus familia lor.

ndrum indirect copiii, prin sugestii pentru a finaliza lucrarea conform cerinelor. Solicit elevilor s explice din cine este compus familia lor i dac au respectat cerinele date de nvtoare.

Lucrrile vor fi aezate ntr-o mini expoziie.Conversaia

Explicaia

Demonstra-ia

Exerciiul

Coulee, jetoane, lipici.Frontal i individual

IndividualAprecieri globale i individuale.

9.Activitate n completare 3Exerciiile 2 i 3 de pe fia de lucru (Anexa 1).Conversaia

Explicaia

Fia de lucru nr.1IndividualObservare sistematic a elevilor.

ANEXA 1: Fia

NUME____________

1