detinut1
description
Transcript of detinut1
PROIECT DE LECTIE
Data:
coala Clasa: a IV-a B
Institutor: Aria curricular: Limb i comunicare
Disciplina: Limba i literatura romn
Unitatea de nvare:CopilriaSubiectul: La Medeleni fragment dup Ionel TeodoreanuTipul leciei: predare nvare
Durata: 45
Scopul leciei: - Dezvoltarea capacitatii de munc intelectual cu textul literarObiective de referin:
S redea prin cuvinte proprii coninutul unui text citit sau al unui mesaj audiat
S integreze adecvat, n exprimarea oral proprie, elemente de construcie a comunicrii studiate
Obiective operaionale:
a) Cognitive:
O1 - S citeasc corect, coerent, contient i expresiv textul literarO2 - S identifice cuvintele i expresiile noi din textO3 - S rspund la ntrebrile legate de coninutul textuluiO4 - S utilizeze creativ elementele de vocabular nsuiteb) Afective:
Exprimarea propriilor preri, gnduri i sentimente fa de frumuseile naturii n anotimpul iarna
Strategii didactice:
a) Resurse procedurale (metode didactice):
conversaia
explicaia
exerciiul
problematizarea
metoda didactic Explozia stelar
metoda didactic Harta lecturii
b) Resurse materiale: fise de lucru, plane n format PowerPoint, calculator, manual, video proiector
( Forme de realizare: frontal;individual; pe grupe.
Bibliografie: ( S dezlegm tainele textelor literare,autor Carmen Iordchescu,
Editura Carminis;Piteti 2002;
(,, Predarea interactiv centrat pe elev, Modul de dezvoltare profesional a cadrelor didactice Buc.2005;suport de curs PIR; ( ,, Evaluarea continu la clas, Modul de dezvoltare profesional a cadrelor didactice Buc. 2005;suport de curs PIR;
( ,, Adaptarea curriculum ului la contextul rural, Modul de dezvoltare profesional a cadrelor didactice Buc. 2005;suport de curs PIR.
Momentele lecieiConinutul lecieiStrategii didacticeEvaluare
Ob. op.Metode i procedeeMijloaceForme de organizare
1. Momentul organizatoric Asigur condiiile optime pentru buna desfurare a leciei: aerisirea slii de clas, pregtirea materialului didactic i stabilirea linitii. conversaiaFrontal
2. Verificarea temei Verific calitativ tema prin citirea oral de ctre elevi, se fac aprecieri , se corecteaz eventualele greeli.conversaiaFrontalEvaluare oral
3. Captarea ateniei Se va realiza cu ajutorul unui aritmogrif (ANEXA 1)Conversaia
Explicaie
ExerciiulFoaie tip poster Frontal
IndividualObservare sistematic
4. Anunarea temei i a obiectivelor Se anun titlul leciei La Medeleni fragment dup Ionel Teodoreanu i cteva din obiective n manier accesibil copiilor.
Se scrie titlul pe tabl i n caiete.Conversaia
ExplicaiaTabla
Caietele elevilorFrontalObservarea sistematic
5. Dirijarea nvrii Date despre autor
Se prezint portretul lui Ionel Teodoreanu i cteva date bibliografice (ANEXA 2).
Se vor sesiza elementele de organizare a textului n pagin: intuirea imaginii, identificarea titlului leciei i a autorului. Lectura model a textului literar
Se citete integral poezia.
Lectura explicativ a textului literar
Numesc elevii care s citeasc lecia pe fragmente i s motiveze folosirea alineatelor i a unor semne de punctuaie.
Se citete, pe rnd, cte o fraz a leciei (citire n lan) adaptnd intonaia impus de semnele de punctuaie.
Se vor identifica i explica cuvintele noi, introducndu-le n enunuri proprii. (cuvintele noi i propoziiile vor scrise pe caietele elevilor).
Port discuii referitoare la text.
Care este titlul i autorul textului?
(La Medeleni fragment dup Ionel Teodoreanu) Care sunt personajele ntmplrii?
(Monica, Olgua, Dnu i mama) Unde se petrece ntmplarea?
(la marginea satului Medeleni)
Ce joc desfurau copiii?
(jocul cu mingea)
Ce a pit Dnu? De ce?(s-a mpiedicat i a czut)
Cine a ctigat partida?(Olgua)Se va prezenta o plan n care trebuie s bifeze rspunsurile corecte: Alege varianta corect(ANEXA 3)
Elevii sunt mprii n trei echipe: Echipa Rndunelelor, Echipa Albinuelor i Echipa Fluturailor. (ANEXA 4)Fiecare echip trebuie s formuleze ntrebri pe baza leciei La Medeleni dup Ionel Teodoreanu. (ANEXA 5)
Echipa care reuete s termine prima va primi un punct. (ANEXA 6).
n continuare fiecare echip va avea de completat spaiile punctate din textul dat cu grupurile de cuvinte potrivite: ntr-un, ntr-o, dintr- un, dintr-o, printr-un, printr-o. (ANEXA 7) Echipa care reuete s termine prima va primi un punct.Conversaia
Explicaie
Exerciiul
Lectura explicativ
PowerPoint
Activitatea cu manualul
Conversaia
Explicaie
Exerciiul
Activitatea cu manualul
Conversaia
Explicaie
Exerciiul
Conversaia
Explicaie
Exerciiul
Metoda
Explozia solar
PowerPoint
Manual
PowerPoint
Manual
Plan cu expresiile frumoase din lecieFi de lucruFrontal
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Frontal
Individual
Frontal
IndividualObservarea sistematic
Verificarea corectitudinii citirii
Observarea sistematic
Evaluare oral
Evaluare scris
Observarea sistematic
Evaluare oral
Evaluare scris
6. Asigurarea reteniei i a transferului Elevii mprii pe grupe vor trebui s realizeze Harta lecturii (ANEXA 8) Echipa care reuete s termine prima va primi un punct. Echipa care a reuit s adune cele mai multe puncte va fi premiat cu ciocolele. Conversaia
Explicaie
Exerciiul
7. Tema pentru acasa Se solicit elevilor s-i noteze tema pentru acasConversaiaExplicaie
Caietele elevilorFrontalObservarea sistematic
8. Aprecieri finale Se va face aprecieri asupra activitii elevilorConversaiaFrontalObservarea sistematic
ANEXA 1
1. Opusul cuvntului nervos2. Ionel Popescu era mbrcat n haine3. Mama lui Ionel Popescu se numea4. Cifra 10, n litere5. Opusul cuvntului nalt6. Zpad sau7. Se las la nceputul unui fragment8. Animal fricos9. A ieit cu cheseaua n vestibul........................................................................10. Sensul asemntor al cuvntului prietenANEXA 2
Viaa lui Ionel Teodoreanu
S-a nscut pe 7 ianuarie 1897 la Iai, ca fiu al lui OSVALD TEODOREANU, magistrat din zona Bicazului i al SOFIEI, nscut cu numele de MUZICESCU, una din fiicele muzicianului GAVRIL MUZICESCU.
ntre anii 1905 1909, Ionel Teodoreanu urmeaz cursurile colii primare: primele dou clase la coala general de pe Pitar Mo din Bucureti, iar urmtoarele la Iai.
Este apoi elev al Liceului Naional din Iai
n anul 1919 urmeaz tradiia familiei i se nscrie la Facultatea de Drept din Iai, obinnd diploma de avocat.
Debuteaz n nsemnri literare, condus de MIHAIL SADOVEANU i GEORGE TOPRCEANU, cu proza Jucrii pentru Lily
A urmat cariera de avocat
A scris peste 20 de cri n proz. Cel mai mare succes l-a avut romanul LA MEDELENI. Acesta este un roman n trei volume, nchinat copilriei i adolescenei, numele fiind al localitii n care se petrec ntmplrile prezentate n primul volum
ROMANE PUBLICATE
Bal mascat (1929)
Golia (1931)
Lorelei (1934)
Arca lui Noe (1936)
Prvale Baba (1939)
Zdrul i Puh (1948) etc.
ANEXA 3
Bifeaz rspunsurile corecte:
Locul desfurrii jocului cu mingea era: Timpul cnd are loc ntmplare:
la marginea pdurii nainte de mas
la marginea satului la cderea serii
n grdin la asfinitul soarelui
Personajele povestirii sunt:
tatlmama Olgua Monica mo Gheorghe Dnu
ANEXA 4Echipa Rndunelelor Echipa Albinuelor Echipa Fluturailor
ANEXA 5
CINE?
1. Cine era arbitru?2. Cine s-a mpiedicat i a czut?
CUM?
CE?
1. Cum l privea Olgua pe Dnu? 1. Ce au fcut Monica, Olgua i Dnu?2. Cum a czut Danu? 2. Ce simea Dnu?
DE CE? UNDE?
1. De ce i svcneau tmplele lui Dnu? 1. Unde era potrivit pentru jocul cu mingea?
2. De ce a czut Dnu? 2. Unde a alergat Olgua dup ce a prins mingea?
ANEXA 6Echipa RndunelelorEchipa AlbinuelorEchipa Fluturailor
Punct pentru rspunsul corect
ANEXA 7Completeaz spaiile punctate cu grupurile de cuvinte potrivite: ntr-un, ntr-o, dintr- un, dintr-o, printr-un, printr-o.
....................... zi nsorit de var, Mihai s-a hotrt s plece la plimbare. i-a pus ........................ rucsac cele necesare i a plecat n grab. Drumul trecea .......................... parc, apoi ......................... dumbrav. Spre surpriza lui, ......................... tufi a srit un iepura. S-a oprit o clip i l-a privit pe Mihai ........................... parte. Apoi i-a continuat drumul, disprnd printre copaci.
C
A
L
M
M
I
L
I
T
A
R
A
M
A
R
I
A
Z
E
C
E
S
C
U
N
D
N
E
A
A
L
I
N
E
A
T
I
E
P
U
R
E
I
O
N
E
L
A
M
I
C
LA MEDELENI
fragment,
dup Ionel Teodoreanu