Datoriile Copiilor Fata de Parinti__II

5
Schiţă de lecţie_Datoriile copiilor faţă de părinţi_clasa a II - a MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII ŞI TINERETULUI ŞCOALA CU CLASELE I-VIII “DIMITRIE CANTEMIRORADEA Str. SEXTIL PUŞCARIU Nr. 2A Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546 SCHIŢĂ DE LECŢIE Propunător: prof. Diana Nichita Data: 26 aprilie 2010 Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „Dimitrie Cantemir” - Oradea Clasa: a II-a C Disciplina: Religie Ortodoxă Subiectul: Datoriile copiilor faţă de părinţi Tipul lecţiei: mixtă Durata lecţiei: 45 min. Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să: O 1 : să indice datoriile copiilor faţă de părinţi; O 2 : să precizeze varianta pozitivă a unei povestiri religioase legate de lecţie; O 3 : să discute liber despre problemele care pot să apară între părinţi şi copii, căutând soluţii pentru acestea; O 4 : să explice proverbul dat; O 5 : să memoreze „Rugăciunea pentru părinţi". Obiective formativ-educative: - să-şi respecte şi să-şi iubească mai mult părinţii. * Obiectivele formativ-educative se urmăresc pe parcursul mai multor lecţii şi perioade şcolare, de aceea nu este specificat momentul în care ele sunt atinse Strategia didactică: 1. Metode şi procedee folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, conversaţia euristică, dezbaterea, povestirea, exerciţiul. 2. Mijloace de învăţământ folosite la lecţie: caietul auxiliar, literatura religioasă. 3. Forme de organizare a clasei: frontală, individuală. Bibliografia: 1. Sfânta Scriptură Prof. Diana Nichita, S08 „Dimitrie Cantemir” Oradea 1

description

cz

Transcript of Datoriile Copiilor Fata de Parinti__II

Page 1: Datoriile Copiilor Fata de Parinti__II

Schiţă de lecţie_Datoriile copiilor faţă de părinţi_clasa a II - a

MINISTERUL EDUCAŢIEI, CERCETĂRII ŞI TINERETULUIŞCOALA CU CLASELE I-VIII “DIMITRIE CANTEMIR”ORADEA Str. SEXTIL PUŞCARIU Nr. 2A Tel./ Fax 0259 225129, Tel. 0359410545,410546

SCHIŢĂ DE LECŢIE

Propunător: prof. Diana NichitaData: 26 aprilie 2010Unitatea de învăţământ: Şc. 08 „Dimitrie Cantemir” - OradeaClasa: a II-a CDisciplina: Religie Ortodoxă Subiectul: Datoriile copiilor faţă de părinţi Tipul lecţiei: mixtă Durata lecţiei: 45 min.

Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei, elevii vor fi capabili să: O1: să indice datoriile copiilor faţă de părinţi; O2: să precizeze varianta pozitivă a unei povestiri religioase legate de lecţie; O3: să discute liber despre problemele care pot să apară între părinţi şi copii, căutând soluţii pentru acestea; O4: să explice proverbul dat; O5: să memoreze „Rugăciunea pentru părinţi".

Obiective formativ-educative: - să-şi respecte şi să-şi iubească mai mult părinţii. * Obiectivele formativ-educative se urmăresc pe parcursul mai multor lecţii şi perioade şcolare, de aceea nu este specificat momentul în care ele sunt atinse

Strategia didactică: 1. Metode şi procedee folosite la lecţie: conversaţia, explicaţia, conversaţia euristică, dezbaterea, povestirea, exerciţiul. 2. Mijloace de învăţământ folosite la lecţie: caietul auxiliar, literatura religioasă. 3. Forme de organizare a clasei: frontală, individuală.

Bibliografia: 1. Sfânta Scriptură2. Leon Magdan, Cele mai frumoase Pilde şi Povestiri creştin-ortodoxe, Editura Aramis, Bucureşti, 1998.3. Rugăciuni şi poezii pentru copii, Editura „Lumină din lumină”, Bucureşti, 1999.4. Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Opriş, Dorin, Opriş, Monica, Metodica predării religiei, Editura „Reîntregirea", Alba Iulia, 2000.5. Opiş Dorin; Opriş Monica, Metode active de predare-învăţare. Modele şi aplicaţii la religie, Editura Sf. Mina, Iaşi, 2006.6. Muha, Camelia, Religie creştin-ortodoxă, caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi, clasa a II-a, Editura „Sf. Mina”, Iaşi, 2008.

Prof. Diana Nichita, S08 „Dimitrie Cantemir” Oradea 1

Page 2: Datoriile Copiilor Fata de Parinti__II

Schiţă de lecţie_Datoriile copiilor faţă de părinţi_clasa a II - a

Desfăşurarea lecţiei: 

I. Moment organizatoric – 2 minute-salut elevii;- rostim rugăciunea „Doamne, Ceresc Tată;- realizez managementului clasei pentru începerea orei de religie;

II. Verificarea cunoştinţelor – 2 minute- se verifică lecţia anterioară (Familia creştină ), prin întrebări;- se pun calificative.

III. Pregătirea pentru lecţia nouă – 5 minute- prin istorisirea religioasă „Copilul puternic”

Copilul puternic Un copil a fost dat de părinţii săi la înot, atletism, box. Era un copil energic, bun la toate sporturile. Crescând, el a devenit foarte puternic, rezistent la efort şi la îmbolnăviri. Într-o vacanţă, băiatul s-a dus pe la bunicii săi. Bunicul lui tocmai tăia lemne de foc. Era bătrân şi obosit. - Bunicule, bine te-am găsit!

a. Lasă puţin treaba, ca să stăm de vorbă. Ia uită-te ce muşchi puternici am! Vezi cât am crescut de înalt? Bunico, ce prăjitură ai făcut pentru mine? Mă duc să mă odihnesc puţin, după care o să stăm de vorbă mai mult ...

b. Lasă pe seama mea tăiatul lemnelor, bunicule, că nu degeaba m-am antrenat ore întregi. Tu te chinuieşti tăindu-le, pe când pentru mine este o joacă! Şi băiatul tăie lemne din belşug, ca să ajungă pentru mai multă vreme bunicului său.

Care dintre cele două variante (a, b) ale povestirii se potriveşte cinstirii familiei de către copii? De ce?

- Discuţie liberă: Ce putem/ trebuie să facem?

IV. Anunţarea titlului lecţiei noi şi prezentarea obiectivelor propuse – 1 minut- se notează titlul lecţiei. - Se va urmări prezentarea datoriilor copiilor faţă de părinţi, prin mai multe pilde religioase şi prin textul lecţiei, astfel încât elevii să fie mai motivaţi să îşi respecte şi să îşi iubească părinţii.

V. Comunicarea noilor cunoştinţe – 20 minute- Binefăcătorii cei mai mari ai copiilor sunt părinţii. De aceea, orice copil îşi iubeşte părinţii. Dumnezeu a sădit în părinţi dragostea faţă de copii, iar în copii iubirea faţă de părinţi. Dacă vor să-şi bucure părinţii, copiii îi vor asculta şi vor fi binecuvântaţi şi de ei, şi de Dumnezeu. O formă de iubire a părinţilor de către copii este ajutorul la nevoie şi mai târziu, la bătrâneţe. Copiii se pot ruga pentru părinţii lor şi când aceştia trăiesc, dar şi după ce au murit. - în acest moment al lecţiei se citesc împreună cu copiii rugăciuni pentru părinţi (sunt pregătite în fişe de lucru;La fel ca pe părinţi, copiii sunt datori să cinstească pe preoţi, pe învăţători, pe profesori, pe naşi, pe cei care au grijă de sufletele lor.

Prof. Diana Nichita, S08 „Dimitrie Cantemir” Oradea 2

Page 3: Datoriile Copiilor Fata de Parinti__II

Schiţă de lecţie_Datoriile copiilor faţă de părinţi_clasa a II - a

Domnul Iisus Hristos a avut grijă de mama Sa chiar şi atunci când suferea pe Cruce. El a dat-o în grija Sfântului Apostol Ioan. Iar când Fecioara Maria a murit, El a întâmpinat-o cu îngerii şi a dus-o în cel mai frumos loc din Rai. Să urmăm exemplul lui Hristos şi să ne iubim părinţii în orice împrejurare a vieţii! - „Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, ca să-ţi fie bine şi să trăieşti ani mulţi!" (Sfânta Scriptură) - citirea explicativă a lecţiei din manual.

VI. Fixarea noilor cunoştinţe – 10 minute- Cum poate un copil să-şi bucure părinţii? - Cum răsplăteşte Dumnezeu pe copiii care îşi cinstesc părinţii? - Pe cine suntem datori să cinstim ca pe părinţii noştri? - Pe Cine avem ca model de îngrijire a mamei? De ce? - „Înţelegerea textului", din manual.

- Istorioară religioasă: „Răsplata”Răsplata

Într-un sat de munte, era un om vestit pentru hărnicia sa. Dar, pe cât de muncitor era omul, pe atât de leneş era fiul său. Toată ziua ar fi stat degeaba şi tot nu s-ar fi plictisit. Numai că, într-o după-amiază, se duse la tatăl său şi îi spuse:

- Tată, am văzut pe uliţă nişte băieţi încălţaţi cu ghete noi, foarte frumoase. Aş vrea şi eu aşa ghete.

- Măi băiete, i-a răspuns omul, dacă ai munci şi tu cât de puţin, ţi-aş da banii, dar aşa, pe degeaba, zi şi tu, e drept?

N-a mai spus nimic copilul, dar a plecat supărat. Tare şi-ar fi dorit asemenea ghete, aşa că, a doua zi, iar s-a dus să-i ceară bani tatălui său. Dar şi de data aceasta părintele 1-a refuzat.

Când a venit şi a treia zi să-i ceară bani, ţăranul i-a spus:- Uite, măi băiete - văd că nu mai scap de tine! Eu am treabă aici, în grădină. Dar, în

pod, e o grămadă de grâu ce trebuie vânturat, că altfel se umezeşte şi se strică. Pune] mâna pe lopată, vântură tu grâul şi pe urmă vino aici şi-ţi dau bani să-ţi cumperi ghetele,

N-a mai putut băiatul de bucurie. S-a urcat repede în podul casei, dar nu prea îl trăgea inima la muncă. Aşa că s-a culcat pe un braţ de fân, a tras un pui de somn, după care a alergat în curte, strigând:

- Gata, tătucă, am vânturat tot grâul. Acum îmi dai banii?- Nu! - a răspuns omul categoric. Ţi-am spus să vânturi grâul, nu să pierzi vremea.

Treci în pod şi fă ce ţi-am spus!A plecat iar băiatul, dar nu putea înţelege de unde ştia tata că el nu vânturase grâul.

Probabil că 1-a surprins dormind şi nu 1-a trezit, că altfel nu se poate ... Aşa că, după ce s-a urcat iarăşi în podul casei, s-a pus la pândă în loc să aibă grijă de grâu. A stat el preţ de jumătate de ceas, cu ochii aţintiţi spre tatăl său, care muncea de zor în curte, şi, socotind el că-i de ajuns, se duse iarăşi în grădină.

- Tată, am terminat toată treaba, n-a rămas bob de grâu neîntors. Acum îmi dai banii?- Măi băiete, după ce că eşti leneş, mai eşti şi un mare mincinos. Nu ţi-e ruşine? Să

ştii că, dacă nici de data asta nu te duci în pod şi nu faci treaba cum se cuvine, nu mai vezi nici o gheată. Ai înţeles?

Când a văzut băiatul că altfel nu se mai poate, s-a urcat în pod, a pus mâna lopată şi a început să vânture grâul. Dar, cum a băgat lopata în grămadă, a găsit ascusă în grâu o pereche de ghete noi nouţe, exact aşa cum îşi dorea el.

Prof. Diana Nichita, S08 „Dimitrie Cantemir” Oradea 3

Page 4: Datoriile Copiilor Fata de Parinti__II

Schiţă de lecţie_Datoriile copiilor faţă de părinţi_clasa a II - a

De bucurat, s-a bucurat, cum era şi de aşteptat, dar, în acelaşi timp, îi crăpa obrazul de ruşine pentru minciunile sale de mai înainte. Fără să-1 mai pună nimeri a vânturat tot grâul, după care s-a dus şi în grădină să îşi ajute tatăl. Acum ştia într-adevăr, că merită ghetele, dar, mai mult decât atât, simţea cât de bine este alături de părinţi şi să îi ajuţi.

"Creşteţi-vă copiii în învăţătura -şi înţelepciunea Domnului!" (Sfânta Scriptură )

(Leon Magdan, Cele mai frumoase Pilde şi Povestiri creştin-ortodoxe )

Dacă un copil vrea să-şi asculte părinţii şi aceştia îi dau un sfat greşit (de exemplu: „Nu ai voie să te duci la biserică"). Dacă un copil vrea să-şi mulţumească părinţii şi aceştia îl forţează să înveţe mai mult decât poate el (de exemplu: îl meditează la multe obiecte şi el nu mai are timp de joacă). Ce alte probleme mai pot apărea între părinţi şi copii? Cum să le rezolvăm? Există o soluţie bună pentru toate problemele? (Despre valoarea rugăciunii în orice împrejurare).

VII. Precizarea şi explicarea temei pentru acasă – 1 minute- anunţ şi explic tema pentru acasă: învăţaţi rugăciunea pentru ora următoare ...

VIII. Aprecierea activităţii elevilor – 2 minut- la finalul lecţiei, voi face aprecieri generale şi individuale privind pregătirea elevilor pentru lecţie precum şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe- care au activat la oră vor fi notaţi

IX. Încheierea lecţiei – 2 minut- rostesc rugăciunea împreună cu elevii- salut şi ies din sală;

Prof. Diana Nichita, S08 „Dimitrie Cantemir” Oradea 4