Curent Electric Circuit Electric Simplu

4
PROIECT DIDACTIC Data: 23.04.2013 Clasa a VI-a B Disciplina :Fizica Profesor: Vlad Lavinia Titlul lecţiei: Curentul electric. Circuitul electric simplu. Tipul lecţiei: transmitere-dobandire de noi cunoştinţe cu experiment integrat Obiectivul fundamental: însuşirea de noi cunoştinţe Durata:50 minute Competenţe specifice: C 1 :- diferenţierea fenomenelor fizice identificate în viaţa de zi cu zi, a instrumentelor şi mărimilor fizice din domeniul studiat C 2 :- definirea şi explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specifici C 3 :- observarea realizării unor aplicaţii experimentale şi a etapelor efectuării acestora Competenţe derivate/ Obiective operationale: La sfârşitul lectiei elevii vor fi capabili: O 1 :- sa defineasca notiunea de circuit electric simplu; O 2 :- sa cunoasca rolul fiecarui element de circuit; O 3 :- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de muncă independentă prin realizarea diferitelor circuite electrice după o schemă dată; O 4 : -sa construiasca singuri sau in grup un circuit simplu O 5 :-sa distinga elementele unui circuit simplu in experiment 1) Metode şi procedee didactice: conversaţia, experimentul, demosntratia 2) Material didactic: trusa de electricitate din dotarea laboratorului, becuri, baterii, generator electric, conductoare de legatura, intrerupator, manual, marker pentru tabla 3) Forme de organizare: pe grupe, individuala DESFĂŞURAREA LECŢIEI: I. Moment organizatoric (2min): - notarea absenţelor 1

Transcript of Curent Electric Circuit Electric Simplu

Page 1: Curent Electric Circuit Electric Simplu

PROIECT DIDACTIC

Data: 23.04.2013Clasa a VI-a BDisciplina :FizicaProfesor: Vlad LaviniaTitlul lecţiei: Curentul electric. Circuitul electric simplu. Tipul lecţiei: transmitere-dobandire de noi cunoştinţe cu experiment integratObiectivul fundamental: însuşirea de noi cunoştinţeDurata:50 minuteCompetenţe specifice:

C1:- diferenţierea fenomenelor fizice identificate în viaţa de zi cu zi, a instrumentelor şi mărimilor fizice din domeniul studiatC2:- definirea şi explicarea fenomenelor fizice folosind termeni specificiC3:- observarea realizării unor aplicaţii experimentale şi a etapelor efectuării acestora

Competenţe derivate/ Obiective operationale: La sfârşitul lectiei elevii vor fi capabili:O1:- sa defineasca notiunea de circuit electric simplu;O2:- sa cunoasca rolul fiecarui element de circuit;O3:- să-şi formeze priceperi şi deprinderi de muncă independentă prin realizarea diferitelor circuite electrice după o schemă dată;O4: -sa construiasca singuri sau in grup un circuit simpluO5:-sa distinga elementele unui circuit simplu in experiment1) Metode şi procedee didactice: conversaţia, experimentul, demosntratia2) Material didactic: trusa de electricitate din dotarea laboratorului, becuri, baterii,

generator electric, conductoare de legatura, intrerupator, manual, marker pentru tabla3) Forme de organizare: pe grupe, individuala

DESFĂŞURAREA LECŢIEI:

I. Moment organizatoric (2min): - notarea absenţelor - pregătirea elevilor pentru lecţie

II. Verificarea temei pentru acasă (2min): Profesorul verifică caietele elevilor. Elevii prezintă caietele la controlIII. Actualizarea cunostintelor necesare in lectia noua(6minute)

I1. Ce fel de corpuri sunt atrase de catre magneti?I2. Cati poli are un magnet? Polii unui magnet pot fi separati?I3. Care este cel mai mare magnet? Cum poti fi clasificati magnetii?I4. Ati auzit pana acum de notiunea de curent eletric? Cum va imaginati viata fara curent electric?

IV. Însuşirea noilor cunoştinţe (25-30 minute). Captarea atenţiei:

a)Se va realiza legătura între noţiunile învăţate şi titlul lecţiei noi, scrierea acestuia pe tabla”Curentul electric.Circuitul electric simplu” b) Vor fi anunţate obiectivele operationale ( O1, O2, O3, O4 si O5)

1

Page 2: Curent Electric Circuit Electric Simplu

c) Comunicarea noilor cunoştinţe.Elevii sunt asezati pe grupe cate 5 si li se vor comunica scopul lectiei propuse.Se definesc cateva marimi importante precum:Generatoarele electrice sunt dispozitivele care produc energie electrica.Fiecare generator are doua borne: una pozitiva notata cu + si una negativa notata cu -.Un circuit electric simplu este ansamblul format din:

generatorul electric sau sursa electrică, baterie consumatori (becuri sau rezistoare) conductoare de legătură un intrerupator

Pe grupe elevii vor realiza un circuit electric simplu si vor identifica elementele de circuit folosite.

In urma experimentului elevii impreuna cu profesorul vor deduce cateva concluzii. Atunci cand elementele de circuit sunt conectate astfel incat becul lumineaza spunem ca am

format un circuit electric. Elementul de circuit care determina trecerea curentului prin circuit se numeste sursa Sensul curentului prin circuit, de la borna pozitiva la borna negative se numeste sensul

conventional al curentului. Atunci cand intrerupatorul este inchis becul lumineaza si circuitul realizat se numeste circuit

inchis. Daca intrerupatorul este deschis becul nu lumineaza si circuitul realizat este circuit deschis. Intreruperea circuitului se poate realiza si prin deconectarea unuia dintre elementele sale.

Pentru ca sa intelegem mai usor alcatuirea unui circuit se folosesc simboluri si cu ajutorul acestora se realizeaza schema unui circuit.Simboluri pentru elementele de circuit:

2

Page 3: Curent Electric Circuit Electric Simplu

Schema unui circuit simplu care s-a realizat in clasa este:

In concluzie, rolul unui generator este fundamental si generatorul produce energie care este transferata consumatorului de catre curentul electric.

III. Fixarea cunoştinţelor (8 minute). Elevii vor primi o fisa de lucru pe care o vor discuta si apoi rezolva in clasa pentru evaluarea cunostintelor acumulate.

IV. Tema pentru acasă (2minute) pag. 72, ex.1, 2, 3 si 4V. Notarea elevilor – se va face în funcţie de activitatea desfăşurată.

3