Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

10
Proiect de lectie ȘCOALA: Școala gimnazială „Ion Ionescu”,Valea Călugărească DATA: 20.10.2014 CLASA: a IV-a A PROFESOR: Ion Mariana Iuliana DISCIPLINA: Limba și literatura română ARIA CURRICULARA: Limbă și comunicare SUBIECTUL: CULESUL PORUMBULUI” , DUPA ION AGARBICEANU UNITATEA DE INVATARE: A RUGINIT FRUNZA DIN VII TIPUL LECTIEI: Însușire de noi cunoștințe OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE: OR 1.1: sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj oral; OR 2.3: sa redea in cuvinte proprii continutul unui text citit sau al unui mesaj audiat; OBIECTIVE OPERATIONALE: O1: sa precizeze sensul cuvintelor si expresiilor noi; O2: sa integreze cuvintele si expresiile noi in enunturi proprii; 03: sa raspunda clar si concis la intrebarile adresate; O4: sa aleaga raspunsul corect din trei variante prezentate; O5: sa gaseasca cuvinte cu sens opus si cu acelasi sens pentru cuvinte date; OBIECTIVE AFECTIVE: OA2: dezvoltarea interesului pentru o exprimare corecta; METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul,citirea explicativa a textului, povestirea, autoevaluarea, munca independenta, lucrul pe echipe MIJLOACE SI MATERIALE: manualul, fise de lucru diferentiate, imagini cu anotimpul toamna FORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, in perechi

description

Proiect didactic

Transcript of Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

Page 1: Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

Proiect de lectie

ȘCOALA: Școala gimnazială „Ion Ionescu”,Valea CălugăreascăDATA: 20.10.2014CLASA: a IV-a APROFESOR: Ion Mariana IulianaDISCIPLINA: Limba și literatura românăARIA CURRICULARA: Limbă și comunicareSUBIECTUL: “ CULESUL PORUMBULUI” , DUPA ION AGARBICEANUUNITATEA DE INVATARE: A RUGINIT FRUNZA DIN VIITIPUL LECTIEI: Însușire de noi cunoștințe

OBIECTIVE DE REFERINTA VIZATE:

OR 1.1: sa sesizeze legatura logica dintre secventele unui mesaj oral;OR 2.3: sa redea in cuvinte proprii continutul unui text citit sau al unui mesaj audiat;

OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1: sa precizeze sensul cuvintelor si expresiilor noi;O2: sa integreze cuvintele si expresiile noi in enunturi proprii;03: sa raspunda clar si concis la intrebarile adresate;O4: sa aleaga raspunsul corect din trei variante prezentate;O5: sa gaseasca cuvinte cu sens opus si cu acelasi sens pentru cuvinte date;

OBIECTIVE AFECTIVE:OA2: dezvoltarea interesului pentru o exprimare corecta;

METODE SI PROCEDEE: conversatia, explicatia, exercitiul,citirea explicativa a textului, povestirea, autoevaluarea, munca independenta, lucrul pe echipeMIJLOACE SI MATERIALE: manualul, fise de lucru diferentiate, imagini cu anotimpul toamnaFORME DE ORGANIZARE: frontala, individuala, in perechi

BIBLIOGRAFIE:1. Ioan Serban : Metodica predarii limbii romane la clasele I-IV,E.D.P. Bucuresti 19932. Dumitru Gherghina: Limba romana in scoala primara, Ed. Didactica Nova, 19993. Anton Ilinca : Metodica predarii limbii romane in invatamantul primar, Ed. Multimedia , Arad, 19984.Tudora Pitila, Cleopatra Mihailescu : Limba si literatura romana, Manual pentru clasa a IV-a , Ed. Aramis,20065. Carmen Iordachescu –“Sa dezlegam tainele textelor literare” clasa a IV –a , Editura Carminis6.Ministerul Educatiei si Cercetarii- Consiliul National pentru Curriculum- “Programe scolare pentru clasa a IV-a” , Bucuresti 2005

Page 2: Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

Momentele lectiei

Ob. Elemente de continut Metode si procedee

Mijloace si materiale

Evaluare

Moment organizatoric

Se asigura conditiile necesare unei bune desfasurari a lectieiElevii se pregatesc pentru lectie avand pe banci manualele, caietele de limba si literatura romana , instrumentele de scris.

Verificarea temei Se verifica tema pe care elevii au avut-o de scris, atat din punct de vedere cantitativ cat si calitativ.

Captarea atentiei Se citesc cateva versuri despre anotimpul toamna:“Din pornire sugubeata,La culesul viilorMustul le-a facut mustataPana si copiilor.”Despre ce anotimp este vorba in versurile audiate?Cand se culeg viile?Care sunt ocupatiile oamenilor gospodari in acest anotimp?

Conversatia

Anuntarea temei si a obiectivelor

Astazi la limba si literatura romana vom studia un text din care vom afla mai multe lucruri interesante despre una din ocupatiile plugarilor in acest anotimp – culesul porumbului.

- vom citi lectia- vom identifica si explica cuvintele noi- vom alcatui propozitii cu cuvintele si

expresiile noi- vom completa fise individual si pe grupe

Explicatia

Page 3: Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

Dirijarea invatarii

01

02

03

03

Se citeste model textul lectiei;Se identifica si se explica cuvintele si expresiile noi:primavara secetoasa, se descuie cerul, a brumat, lan, boare, mireasma imbatatoare, plugari, care,stiuleti, larma vorbelor, chiot, povaraSe alcatuiesc propozitii cu cuvintele si expresiile noi.Se pun intrebari pentru intelegerea textului:

- Din ce cauza erau oamenii ingrijorati primavara?

- Cum este descrisa toamna in aceasta lectura ?

- De ce s-a facut porumb mult?- Ce personaje apar in text?- Ce le placea copiilor sa faca?

Se citeste textul selectiv:- dialogurile- enunturile care exprima o mirare- fragmentul din care aflam cat a tinut

toamna;

Se citeste textul pe fragmente ;Se povesteste oral fiecare fragment citit;

Ce fragment al textului ne infatiseaza imaginea care insoteste textul?Se transforma propozitia enuntiativa pozitiva“ Primavara fusese secetoasa “ in propozitie enuntiativa negativa.Sa ne inchipuim ca sunteti scriitori. Ce titlu ati da textului din punctul vostru de vedere?

Citire modelExplicatia

Conversatia

Citire selectiva

Citire pe fragmentePovestirea orala

Manualul

Observarea sistematica

Raspunsuri la intrebari

Citire selectiva

Povestirea fragmentelor citite

Atribuirea unui alt titlu textului

Page 4: Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

Fixarea cunostintelor

0405

-fise individuale -fise in perechi

ExplicatiaExercitiulAutoevaluarea

Fise de lucru diferentiate

Evaluare formativa- rezolvarea exercitiilor din fise

Moment recreativ

Se intoneaza un cantecel despre anotimpul toamna

Intonarea unui cantec

Cantec

Tema pentru acasa

Exercitiul 9 pag.23 manual Explicatia Manualul Observarea sistematica

Aprecieri finale Se fac aprecieri pozitive individuale si colective ;Se fac recomandari;

Aprecieri pozitive, individuale, colective

Page 5: Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

Numele şi prenumele:

FIŞĂ DE LUCRU INDIVIDUALĂ

Bifaţi explicaţiile potrivite:

Locul acţiunii este : pe ogoarele satului într-un sat în lanurile de grâu

Timpul acţiunii este : de iarna pâna primăvara de primăvara până toamna târziu în timpul verii

Culesul porumbului a început la : sfărşitul lui octombrie mijlocul lui septembrie începutul lui noiembrie

Oamenii se bucurau de : roadele muncii lor binecuvântarea vremii culegătorii harnici

Primăvara , plugarii erau îngânduraţi fiindcă: ploase prea mult era secetă nu semănaser încă porumbul

Oamenilor le râdea inima fiindcă: era o toamna frumoasă şi lungă ploase la timp porumbul legase câte doi-trei ştiuleţi pe fir nu căzuse bruma

Page 6: Culesul Porumbului -de Ion Agarbiceanu-Lb. Romana 20.10.2014

FIŞA DE LUCRU ÎN PERECHI

1. Uniţi cuvintele care au acelaşi înţeles:

îngândurat adieredestulă uşorîncet greutateboare suficientă

mireasmă a se împrăştiaa se risipi îngrijorat

neîntreruptă aromăpovară neîncetată

2. Legaţi cuvintele opuse ca sens:

secetos grostârziu a se răcisubţire a se coborî

a se încălzi tăcerea se ridica devreme

larmă ploios

3. Alcătuiţi doua enunţuri în care cuvântul “car” să aibă înţelesuri diferite.