Cretu Demonstrativ

11
PROIECT DIDACTIC DATA: 02.10.2013 CLASA: a IV-a A OBIECTUL: Limba și literatura română SUBIECTUL: Elemente de prozodie. Poezia “Cuvintele” de Ștefan Tudor TIPUL LECTIEI: De formare a capacităților de dobîndire a cunoștințelor SUBCOMPETENȚE: 2.2 Demonstrarea înțelegerii celor citite în gînd prin răspunsuri la întrebările propuse; 2.13 Utilizarea rațională a diverselor sensuri ale cuvîntului - antonime, sinonime, sens propriu și sens figurat - în comunicări orale și scrise. OBIECTIVE OPERATIONALE: O 1 - să descrie cartea preferată după elementele component ale ei; O 2 –să reproducă informația de pe fișele bio-bibliografice conform întrebărilor formulate; O 3 - să analizeze imaginile din manual conform Diagramei Venn; O 4 – să comneteze figurile de stil din fiecare strofă O 5 - să argumenteze rolul limbajului plastic utilizat în textul propus.

description

proiect

Transcript of Cretu Demonstrativ

PROIECT DIDACTICDATA: 02.10.2013CLASA: a IV-a AOBIECTUL: Limba i literatura romnSUBIECTUL: Elemente de prozodie. Poezia Cuvintele de tefan TudorTIPUL LECTIEI: De formare a capacitilor de dobndire a cunotinelorSUBCOMPETENE:

2.2 Demonstrarea nelegerii celor citite n gnd prin rspunsuri la ntrebrile propuse; 2.13 Utilizarea raional a diverselor sensuri ale cuvntului - antonime, sinonime, sens propriu i sens figurat - n comunicri orale i scrise. OBIECTIVE OPERATIONALE:

O1 - s descrie cartea preferat dup elementele component ale ei;

O2 s reproduc informaia de pe fiele bio-bibliografice conform ntrebrilor formulate;

O3 - s analizeze imaginile din manual conform Diagramei Venn;O4 s comneteze figurile de stil din fiecare strof

O5 - s argumenteze rolul limbajului plastic utilizat n textul propus.METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, lectura explicative a poeziei, exerciiul, jocul didactic microfonul magic, citirea n lan, citirea selectiv, metoda explozia stelar, metoda grafic, Diagrama venn;MIJLOACE DE NVMNT: fie de lucru pentru diagrama venn, fie bio-bibliografice i portretul scriitorului, harta poeziei , manualul, jetoane;FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupe, n perechi, scrisa, oral.Etapele leciei

OTActivitatea nvtoruluiActivitatea elevului Metode i procedeeMijloace de nvamntForme de organizare

1.Moment organizatoric1Asigur condiiile optime pentru desfurarea activitii.

Pregatesc caietele, manualele.Conversaia Manuale

CaieteInstrumente de scrisActivitate frontal

2.Reactualiza-rea cunotinelor i a capacitilorO16nvtorul propune elevilor jocul didactic Microfonul magic , prin care elevii vor descrie colegilor de clas cartea preferat conform elementelor componente.Elevul numit de nvtor va descrie cartea preferat conform elementelor nvate la lecia precedent.ConversaiaExplicaia

Jocul didactic Cri

3.Captarea ateniei1nvtorul adreseaz elevior ntrebarea: Din ce este forma comunicare? nvtorul accentueaz cuvntul cuvinte i le spune c astzi vor nva despre importana lor.Elevii rspund: din sunete, cuvinte, propoziii etc.Elevii ascult informaia nvtorului.Conversaia

Activitate frontal

4.Predarea nvarea materiei noi

O2O3

O423nvtorul repartizeaz cite o fi bio-bibliografic pe fiecare banc pentru ca elevii s citeasc individual informaia despre viaa i activitatea acestuia i accentueaz c trebuie s citeasc atent , deoarece vor avea un exerciiu de realizat. nvatatoarea deschide tabla, iar pe ea este desenat o stea, pe fiecare col a stelei este scris o ntrebare de tipul CE? , CINE? , UNDE? , DE CE?, CND? , nvtoarea ncepe activitatea cu prima ntrebare (Cine este descries n fia bibliografic?) nvtorul le spune elevilor s deschid manualul la pagina 28, i anun c vor studia poezia Cuvintelede tefan Tudor.nvtorul propune elevilor s analizeze imaginile din manual i s completeze n grup fia cu Diagrama Venn pe care o vor primi.

nvtorul propune s se analizeze diagramele. nvtorul citete odat expresiv poezia, iar pe elevi i atenioneaz s aculte i s urmreasc n manual.

nvtorul le adreseaz ntrebarea: Ce emoii v-a trezit audierea poeziei?nvtorul propune elevilor s citeasc poezia individual i s selecteze acele cuvinte care nu le neleg n caietul de cuvinte.Se alctuiesc propoziii cu cuvintele explicate

nvtorul numeste cite un elev pentru citirea n lan.nvtorul propune elevilor s rspund la ntrebrile pe baza textului din manual, pagina 28.

nvtorul adreseaz sarcini pentru citirea selectiv:

Citii strofa din poezie n care autorul ne invit n livada de cuvinte.

Citii strofa n care autorul compar mintea c-un cntar.

Citii strofa n care autorul ne sugereaz c cuvintele sunt precum fructele. Citii strofa n care cuvintele dulci sunt comparate cu lumina.

Citii strofa n care cuvintele aduc roade bune i din dumani ne fac amici.

Citii strofa n care din cauza cuvintelor ne putem face dumani. Ciii versurile ce indic cuvinte plcuteElevii primesc fisa bio-bibliografic a autorului i citesc individual informaiile despre via si activitatea acestuia.Elevii privesc la tabl, ascult ntrebarea nvtorului, rspund la ea i formuleaz alte ntrebri pe baza informaiei citite adresndu-le colegilor de clas.

Elevii deschid manualul la pagina 28, ascult care este subiectul leciei, analizeaz imaginile i completeaz fia cu Diagrama Venn.

Elevii analizeaz diagramele.

Elevii ascult i urmresc n manual.

Elevii rspund la ntrebare.Elevii citesc individual poezia i selecteaz cuvintele nenelese n caietele de cuvinte.Elevul numit citete.

Elevii rspund oral la ntrebrile din manual de la pagine 28.

Elevii gsesc strofa corespunztoare cerinei.

Strofa I

Strofa VI

Strofa IIStrofa III

Strofa V

Strofa IV

Conversaia Metoda explozia stelar

Conversaia

Metoda grafic Diagrama Venn

Exerciiul

Citirea n lan

Exerciiul

Citirea selectivExplicaia

Portretul scriitorului Fie bio-bibliografice Tabla

Manualul

Anexa 2

Manualul

Manualul

Caiete de cuvinte

Manualul

Manualul Activitate n perechi Activitate individual Activitate frontal

Activitate n grup

Activitate individualActivitatea individualActivitatea individual

5.Consolidarea materiei i forrmarea capacitilorO5

O610nvtorul propune s se rezolve exerciiul 1 pagina 28 n caiete.

nvtorul face verificarea oral.nvtorul propune s resolve exerciiul 2 pagina 28 n caiete.

nvtorul face verificarea oral.Elevii rezolv exerciiul notndu rspunsurile n caiete i rspund oral cele scrise.Elevii rezolv exerciiul notndui rspunsurile n caiete i rspund oral cele scrise.Conversatia Explicatia

Manualul Caietele de clasActivitate frontalActivitate individuala

6.Evaluarea1nvtorul acord calificative celor mai active, stimulndu-i cu jetoane.Elevii ascult apricierile nvtorului ConversatiaExplicaia Jetoane Activitate frontala

7.Bilanul leciei1nvtorul face analiza general asupra desfasurarii lectiei.Elevii ascult analiza leciei.ExplicaiaActivitate frontal

8.Anunarea temei pentru acasa2nvtorul spune i explic tema pentru acasa: memorarea poeziei, harta poeziei (anexa 3).Elevii i noteaz tema pentru acas i ascult indicaiile nvtoarei.ConversaiaExplicaia Manual Anexa 3Activitate frontal

Anexa 1

Poetul, prozatorul, publicistul tefan Tudor (Melnic) s-a nscut la 24 decembrie 1941, n s. Curenia, Soroca. Dup absolvirea colii de apte clase din satul de batin, urmeaz coala medie din comuna vecin eptelici. n 1958 se nscrie la Facultatea de Litere, a Institutului Pedagogic A. Russo din Bli. n paralel cu studiile pred limba francez n mai multe coli din sudul i centrul Basarabiei. A lucrat timp de 10 ani (1966-1976) la Teleradio Moldova, redacia emisiunii pentru copii, ulterior redactor la editurile Lumina i Literatura artistic. Din 1982 este corespondent, apoi, din 1997 pn n prezent,redactor-ef al revistei Alunelul, care a devenit una dintre cele mai cutate i ndrgite publicaii pentru copii. Debutul editorial s-a produs n 1973 cu volumul de povestiri pentru copii Casa puiului de soare, urmat de volumele Verde cpitan i echipa lui (1975), Comandant n vacana de var (1976), Avionul (1980), Grnicerul (1982), Mi-i dor de iepurai (1985), Mingea fermecat (1988), Bieelul din balon(1991), Pomul fermecat (1995), Prietenul (2003) . a. Povestioarele i versurile lui tefan Tudor sunt limpezi aidoma izvoarelor, autorul punnd pre pe cuvntul frumos, plin de vraj, de ncntare. Multe din versurile sale au devenit texte pentru cntece, completnd reuit repertoriul muzical pentru copii.

n anul 2000, cu suportul Programului Naiunilor Unite pentru Dezvoltare (PNUD) n Moldova, au aprut volumele Drepturile tale i Drepturile mele, ce s fac cu ele. Este laureat al Premiului II la Concursul Cea mai bun oglindire a drepturilor omului n mijloacele mass-media (1991).

Anexa 2

Pom

Harta poeziei

Cuvintele

Arbust

Tipul rimei este______________________________

Fiecare strof are_________

_________________

Ilustreaza prima strofa:

Selecteaza cite cinci cuvinte dulci si cite cinci taioase din poezie:

__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Propune alt titlu pentru poezie

______________________________________

Selecteaza din text perechi de cuvinte cu sens opus:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Gaseste expresii frumoase in poezie:

________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Poezia are

____ strofe

Autorul este

______________________________