cp AVAP si cls I CLR_F1_.docx

download cp AVAP si cls I CLR_F1_.docx

of 10

Transcript of cp AVAP si cls I CLR_F1_.docx

PROIECT DIDACTIC

Clasa pregtitoare:Arte viziuale i abiliti practice Clasa I: Comunicare n limba romn a doua parte

Data: 3 martie 2015 Clase simultane:pregtitoare i I

Data : 3 martie 2015 coala Gimnazial Nr. 2 CiuhoiCLASELE: pregtitoarePropuntor: prof. nv primar Popazov Reinbold LariaAria curricular : Arte i tehnologii Disciplina : Arte vizuale i abiliti practiceUnitatea tematic: Realizarea unor lucrri individuale sau de grup - colajSubiectul leciei : Copacul nflorit colajForme de realizare: activitate integratTipul leciei : formare de priceperi i deprinderiDiscipline integrate : MEM, CLR

Competene specifice :2.1. Observarea unor caracteristici simple ale materialelor ntlnite n mediul familiar; 2.3. Realizarea de aplicaii/compoziii/obiecte/construcii simple, pe baza interesului direct.

Competene integrate:

Matematic i explorarea mediului :3.2. Manifestarea grijii pentru comportarea corect n relaie cu mediul familiarComunicare n limba romn:

2.4. Exprimarea propriilor idei n contexte cunoscute, manifestnd interes pentru comunicare

Muzic i micare :2.1. Cntarea n colectiv a cntecelor, asociind micarea sugerat de text.

Obiective operaionale: s utilizeze corect i adecvat instrumentele de lucru; s verbalizeze aciunile care definesc etapele realizrii produsului dat; s coloreze desenele pentru realizarea produsului final; s aprecieze calitatea produselor finite, n funcie de criterii simple date, prin raportare la produsul model s cnte un cntec despre primvar.

Strategia didactic:Metode i procedee: explicaia, conversaia, instructajul, demonstraia, exerciiul, lucrare practic,turul galeriei;Resurse temporale :35 minute + 15 minuteResurse umane: 6 eleviResurse materiale:informativ-demonstrative: modelul nvtoarei (produsul model); de exersare i formare a deprinderilor: floricele de porumb, hartie alba, acuarele,culori.Forme de organizare: activitate frontal, individual. Evaluare formativ, prin observarea comportamentului elevilor i analiza produselor.

Data: 3 martie 2015coala Gimnazial Nr. 2 CiuhoiClasa: IPropuntor: prof.nv.primar Popazov Reinbold LariaAria curricular: Limb i comunicareDisciplina: Comunicare n limba romnUnitatea tematic: Buchet de ghioceiSubiectul leciei: Sunetul i litera BForme de realizare: activitate integratTipul leciei:predare- nvareDiscipline integrate: MEM, AVAP, MM

COMPETENE SPECIFICE: 1.1. Identificarea semnificaiei unui mesaj oral, pe teme accesibile, rostit cu claritate 1.3. Identificarea unor sunete, silabe, cuvinte n enunuri rostite cu claritate 2.1. Formularea unor enunuri proprii n diverse situaii de comunicare 2.3. Participarea cu interes la dialoguri simple, n diferite contexte de comunicare 3.1. Citirea unor cuvinte i propoziii scurte, scrise cu litere de tipar sau de mn 4.1. Scrierea literelor de mn

Competene integrate: Matematic i explorarea mediului1.6 Utilizarea unor denumiri i simboluri matematice n rezolvarea unor sarcini;

Arte vizuale i abiliti practice2.3. Realizarea de obiecte folosind materiale uor de prelucrat i tehnici accesibile

Muzic i micare2.1. Cntarea individual sau n grup, asociind micarea sugerat de text i de ritm

Obiective operaionale: - s formuleze propoziii dup ilustraii preciznd numrul i poziia cuvintelor n propoziie; - s formeze cuvinte/ propoziii care conin litera B; - s scrie /s citeasc corect i contient litere, silabe, cuvinte, propoziii ce conin sunetul B; - s ordoneze silabe pentru a forma cuvinte ; - s ordoneze cuvintele ntr-o propoziie; - s scrie corect litera B ;

Strategia didactic:Metode i procedee: conversaia, explicaia, demonstraia, jocul de rol, exerciiul de scriere i citire, jocul didactic,metoda fonetic analitico-sintetic.Resurse temporale :35 minute + 15 minuteResurse umane: 8 de eleviResurse materiale: fie de lucru, fie de evaluare, plane, scrisoare de la CenureasaForme de organizare: frontal, individual, pe grupe.Forme i tehnici de evaluare: observarea sistematic a comportamentului elevilor, autoevaluare, evaluare oral, aprecieri

Desfurarea leciei

Moment organizatoricSe creeaz condiiile optime pentru desfurarea leciei: pregtirea materialului didactic necesar, stabilirea linitii, ndrumarea elevilor n activitatea de pregtire.

Captarea atenieiActivitate direct

Port o scurt conversaie cu elevii legat de venirea primaverii i voi prezenta ilustrate care infatiseaza aspecte ale naturii in anotimpul primavara

-Care sunt cele patru anotimpuri?

-Care sunt deosebirile dintre cele patru anotimpuri?

- n ce anotimp ne aflm?- Care sunt semnele venirii primaverii?-apare soarele -Se ivesc ghioceii-se intorc pasarile calatoareInfloresc copacii Ce srbtori de primvar cunoatei?

Anunarea temei i a obiectivelorActivitate direct

Azi vom realiza o lucrare frumoasa numita copacul inflorit-se prezinta plansa model.

Dirijarea nvriiActivitate directElevii vor fi mprii n 2 echipe. Fiecare echip va primi materialele necesare pentru realizarea lucrrii.- se explic tehnica de lucru : - Desenarea cu ajutorul creioanelor colorate a pomului i a florilor Pictarea pomului i lipirea floricelelor de porumbVoi demonstra tehnica de lucru

Explic elevilor faptul c tehnica de lucru se afl n strns legtur cu respectarea etapelor de lucru. Dac etapele sunt respectate pas cu pas, produsul final va fi foarte reuit.Se enumer regulile ce trebuie respectate n realizarea lucrrii: utilizarea corect i atent a instrumentelor de lucru, plcuta mbinare a materialelor i culorilor, aspectul estetic al produselor finale, ncadrarea n timpul delucru.Copiilor li se reamintesc urmtoarele:- vei lucra ngrijit, fr a mprtia resturile de hrtie i a murdri mobilierul de past de lipit;- folosete erveelul pentru a ndeprta eventuala murdrie;Cer elevilor s denumeasc materialele i instrumentele aflat e pe bnci.Vom executa exerciii pentru nclzirea muchilor mici ai minii :Degetul mare pleaca la plimbare,Aratatorul duce bastonul,Mijlociul duce pardesiul,Inelarul duce geamantanul,Iar degetul mic, findca e pitic,Nu duce nimic.

Activitate individualReamintesc modul i etapele de lucru.Ajut pe cei care ntmpin greuti n realizarea lucrrii.Dau indicaii individuale.Corectez eventualele greeli.

Activitate directSe fac aprecieri generale asupra activitii. Se declar ctigtoare echipa care se ncadreaz n timp i colaboreaz cel mai bine pentru realizarea lucrrilor Vom incheia activitatea cu cantecelul Vine, vine primavara.Analizarea lucrrilorActivitate direct

Se realizeaz o expoziie cu lucrrile elevilor.Elevii apreciaz aspectul felicitrilor confecionate de colegi, ghidndu-se dup criteriile de realizare afiate n clas.

ncheierea activitii

Se autoapreciaz i caut utilitatea propriului produs.Aprecieri generale i individuale.Adunarea materialelor i curarea locului de lucru.

PARTEA a II - a Dirijarea nvriiActivitate individualCitirea textuluiPropun elevilor citirea n ritm propriu, n oapt, a textului de pe fi de 2 ori. (Anexa 8)

Activitate direct *Se realizeaz citirea model de ctre nvtoare . *Se citete textul de ctre elevi, fiecare propoziie de alt elev. *Se pun ntrebri despre coninutul textului. * Se explic modul de mbinare a literei mari cu litera urmtoare

Activitate individual * Se vor scrie pe caiete cuvinte care ncep cu sunetul B ( barc, barb, banc, blan, bunic, bunic, tob, balon)Citirea/transcierea, cuvintelor/ropoziiei:Barbu este cu erban i cu Bianca.El cumpr bomboane.ncepe s mnnce.Se continu rezolvarea sarcinilor de pe fi.Sarcina 4. Formeaz propoziii . ( ANEXA 5)Sarcina 5. Separ cuvintele i scrie propoziiile obinute.( ANEXA 5)Sarcina 6. Descoper greelile fcute de andru. Scrie corect propoziia.( ANEXA 5)

Obinerea performaneiActivitate direct

Se citete din nou lecia.

Asigurarea reteniei i a transferuluiActivitate individual* Se rezolv itemii din fia de evaluare (ANEXA 6)

Activitate recreativActivitate individualColoreaz rochia Cenuresei! (ANEXA 7)

Incheierea activitatiFac aprecieri individuale i colective asupra modului n care elevii au participat la a doua parte a leciei.

ANEXA 1 CLASA PREGTITOARE

ANEXA 2 CLASA PREGTITOARE

Vine, vine primvara

Vine, vine primvaranflorete toata ara,Floricele pe cmpiiHai sa le-adunm copii.

Crete, crete iarba verdeCiocrlia-n nori se pierde,Mieii zburd pe cmpiiHaide-i s-I vedem copii.