Cosul Vesel Al Toamnei
-
Upload
simida-precup -
Category
Documents
-
view
59 -
download
6
description
Transcript of Cosul Vesel Al Toamnei
Proiect de activitate integrata
"Ce ne aduce Toamna in cos?"
Data: 10.11. 2011
Grupa mare I “Piticii isteti’ ( nivel II)
G.P.N din Scoala Nr. 15 "Adrian Paunescu", Pitesti
prof. inv. presc. Stana Daniela - Georgiana
Tema anuala: Cand, cum si de ce se intampla?
Subtema: “Ce ma inconjoara?”
Tema zilei: "Ce ne aduce Toamna in cos?"
Durata: o zi
Tipul activitatii: verificare si sistematizare de cunostinte
Resurse metodologice:
a)Strategii didactice: algoritmice si mixte ( bazate pe joc, intuitive)
b) Metode si procedee: jocul didactic, explicaţia, expunerea, exerciţiul, conversaţia, demonstraţia, observarea dirijată c) Forma de organizare: frontal, individual, pe grupuri mici
d ) MIJLOACE DIDACTICE :
a) demonstrative: panoul merelor, scrisoarea Toamnei, jetoane fructe si legume, cifre, flip-chart, calendarul naturii, planşe demonstrativă.
b) distributive: desene reprezentand fructe si legume, lipici, puzzle, cartoane colorate, creioane colorate, fişe de lucru, piese tip lego,
Scopul activitatii:
- dezvoltarea comportamentelor de cooperare, prosociale, proactive;
- dezvoltarea capacitatii de cunoastere a mediului inconjuratot, precum si stimularea curiozitatii pentru investigarea acestuia;
1
- verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna
Resurse bibliografice:
a) Ştiiţifice : - coord. Culea L., Aplicarea noului curriculum pentru educaţia timpurie-o provocare?, Editura Diana, Piteşti, 2008 - coord. Culea L., Activitatea integrată din grădiniţe: ghid metodic, Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008 - Revista învăţământului preşcolar, nr.3-4/2009, Editura Arlequin, Bucureşti, 2009 b) Oficiale: - M.E.C.I , “Curriculum pentru educaţia timpurie a copiilor de la 3 la 6\7ani ”, Bucureşti, 2008
Programul zilei: ADP:
§ Întâlnirea de dimineaţă: „Buna dimineata, Pitici frumosi si sanatosi!”
§ Calendarul naturii
§ Ştirea zilei: coşul cu fructe dăruit de Zâna Toamnei
§ Tranziţii: „Bate vântul frunzele” – joc muzical
§ Rutine: formăm rândul , ne purtăm civilizat, mâncăm ordonat "Trenuletul
manutelor curate"
ALA :
- ARTA: Coloram fructe si legume vesele “Hora fructelor si legumelor vesele”
- Joc de masa: puzzle fructe si legume (incastrare)
- Stiinta: Sortam imagini cu anotimpul toamna : “Cand se intampla?” (joc)
- Constructii : Ladite pentru fructe si legume
SARCINI DE LUCRU:
Arta:
- sa deseneze fructe si legume
- sa aseze siluetele in cosul fructelor, respectiv in cosuletul legumelor
- sa lipeasca jetoanele in HORA LEGUMELOR SI A FRUCTELOR
Joc de masa:
2
- incatrastrare sferturi de legume si fructe
- sa sorteze jetoane cu fructe de toamna
Stiinta:
- sa recunoasca aspecte specifice anotimpului toamna;
- sa colaboreze in reconstituirea anotimpului toamna
Constructii :
-sa aleaga materialele necesare pentru a realize ladite pentru fructe si legume
Materiale didactice folosite: coli, creioane colorate, lipici, puzzle cu fructe, jetoane
cu fructe, jocul “Cand se intampla?”, Ed. REC PRESS,
Fructe si legume de plastic, cuburi de lemn si plastic
DOMENII EXPERIENTIALE:
DLC+DOS “ Ne jucam cu zana Toamna!”
Obiective de referinta vizate:
DLC:
O1) Sa participle la activitatile de grup, inclusive la activitatile de joc, atat in calitate
de vorbitor, cat si in calitate de auditor;
O2) Sa inteleaga si sa transmita mesaje simple, sa reactioneze la acestea;
O3) Sa audieze cu atentie un text, sa retina ideile acestuia si sa demonstreze ca l-a
inteles;
O4) sa distinga sunetele ce compun cuvintele si sa le pronunte corect.
DOS (abilitati practice)
O1) sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucru, pentru realizarea unei activitati
practice;
O20 Sa cunoasca diferite unelte simple de lucru, pentru realizarea unei activitati
practice;
O3) Sa cunoasca diferite materiale de lucru, din natura sau sintetice.
Scenariul zilei
1. ADP: activitatea incepe cu Intalnirea de dimineata
Salutul: “Buna dimineata, copii frumosi si sanatosi!” este mesajul zanei Toamna.
3
Dimineaţa a sositToţi copiii au venit
În cerc să ne adunămPe covor să ne-aşezăm!
Prezenta se realizează în manieră interactivă cu ajutorul panoului de prezenţă,
reprezentat de un pom din polistiren, pe care se afla merele-copii.
Ce frumos ne-am salutatO zi bună ne-am urat!Cercul mare îl formăm
Pe covor ne aşezămSă vedem cine-i prezent
Să aflăm cine-i absent!
Calendarul naturii: A-nceput o nouă zi
Cum e vremea azi, copii?Se aleg imaginile corespunzătoare timpului de afară şi se completează calendarul naturii. Se vor repeta lunile de toamnă, cu accent pe numele popular al lunilor de toamna (Rapciune, Brumarel si Brumar)Impartasirea cu ceilalti: “Zana Toamna are mult de lucru. Suntem in ultima luna de
toamna si locul ei va luat de sora sa mai mare, Iarna. Zana este foarte obosita pentru
ca, atat in septembrie, cat si in octombrie, a trebuit sa aduca toamna in livezi, in
gradini si in vii. Nici padurea nu a fost ocolita. Pretutindeni putem vedea roadele sale:
cosuri pline cu fructe si legume, camari umplute de harnicele gospodine . “
Noutatile zilei : Astazi Toamna l-a trimis pe fiul sau, BRUMAR, sa ne ajute sa
descoperim comorile sale. Bine ai venit, spiridusule Brumar!”
Activitatea de grup: Haideti sa facem cunostinta cu Brumar, prin completarea
pomului grupei cu mere vesele, reprezentate de Pitici.
II. ALA:
Copiii pornesc in aventura alaturi de Brumar, cantand “Bate vatul frunzele” si isi
continua ziua cu activitatea la Centrele de interes: la sectorul Arta, copiii descopera
materialele necesare pentru a desena cele mai vesele fructe si legume, proaspete si
pline de vitamine; la sectorul joc de masa, Brumar le-a adus un joc nou si incitant: un
puzzle de incastrat cu fructe si legume, iar, la sectorul Stiinta, jocul “Cand se
intampla” le aduce imagini reprezentative cu anotimpul tomna, pe care Piticii trebuie
4
sa le selecteze, trecand peste imaginile-capcana, cu imagini caracteristice pentru
celelalte fiice ale anului.
Dar că-ncepem lucrulŞi s-avem mult spor!
Azi lucrează fiecare,!
Cu ce are la sector
Copiii execută sarcinile de la sectoarele de activitate. Voi trece pe la fiecare sector şi voi îndruma copiii, ajutându-i dacă este cazul. De asemenea voi urmări relaţiile dintre copii în timpul jocului. Evaluarea lucrărilor pe sectoare
Cu cinci minute înainte de terminarea activităţii le voi spune copiilor să se
pregătească să termine ceea ce lucrează. Vom face un tur al sectoarelor pentru a
aprecia lucrările copiilor. Brumar ii felicita pe copii pentru ceea ce au lucart si ii invita
la masa.
Copiii vor servi masa, nu inainte de minutul de Educatie religioasa si vor spune
rugaciunea “Tatal nostru” si “Inger, ingerasul meu”.
III. ADE: Mesajul zilei: “Sa mancam fructe si legume pentru o sanatate de fier!”
Indrumari metodice
Domeniul experiential: DLC+DOS
Activitate integrata: “Ne jucam cu Zana Toamna”
Mijloc de realizare: joc didactic
Tipul activitatii: consolidare si verificare a cunostintelor
Modelul integrarii: POLARIZAREA – Toate demersurile intreprinse pe parcursul
zilei polarizeaza catre final, respectiv consolidarea achizitiilor despre anotimpul
toamna si despre sunete.
Scop:
- verificarea si consolidarea cunostintelor copiilor despre anotimpul toamna;
- completarea progresiva a temei, prin strapungerea barierelor dintre discipline;
- educarea deprinderilor de cooperare intre partenerii de joc;
- educarea spiritului estetic si practice.5
Obiective operationale:
O1) sa alcatuiasca propozitii simple si dezvoltate;
O2) sa sesizeze cuvintele, silabele si sunetele ;
O3) sa asocieze numarul de silabe cu cifra potrivita;
O4) sa participle cu placere la gasirea de raspunsuri la ghicitori;
O5) sa audieze un text si sa demonstreze ca a inteles mesajul transmis de acesta;
O6) sa dea chip fiecarui fruct sau legume si sa motiveze;
Sa aprecieze cu ajutorul emoticoanelor :”Imi place, nu-mi place!”
Evenimente
didactice
Obiective
operatio-
nale
Continutul invatarii Strategii didactice Evaluare
(instrument-
te si
indicatori)
1. Moment
organiza-
toric
Se creaza conditiile
psiho-pedagogice
necesare desfasurarii
activitatii in bune
conditii: aerisirea salii
de grupa, aranjarea
materialului (Se va
constitui “Ruleta
toamnei”); introducerea
copiilor in sala de
grupa; auditie;
instructaj verbal
2. Captarea
atentiei
Prezentarea continutului unui Cd. Copiii vor
asculta si vor viziona imagini ppt. “Supa de
zarzavat” (Tudor Gheorghe). Pe acest
fundal apare Brumar, fiul toamnei si ne
aduce “Caleasca toamnei “din dovleac,
trasa de caii-vinete.
Auditie
Vizionare imagini ppt.
Explicatie
conversatie
Orala;
Frontala
ITEMI:
Recunoasteti
legumele!
Cine a sosit la
noi?
3.Anuntarea
temei si a
obiectivelor
Brumar a auzit ca voi stiti multe lucruri
despre legume si fructe si va propune sa
facem o scurta calatorie in in lume lor si a
sunetelor si silabelor. Apoi ne va rasplati cu
fructe si legume din “Cosul Toamnei”.
Expunere
6
ajutandu-ne sa le dam chip.
4.Explicarea
sarcinii si
fixarea
regulilor
jocului
Secventa 1
Sunt explicate copiilor regulile jocului:
- Copiii sunt impartiti in doua echipe:
FRUCTELE VESELE si LEGUMELE
SANATOASE. Fiecare echipa va trebui sa
descopere raspunsurile ghicitorilor propuse
de educatoare . Fiecare raspuns corect este
rasplatit cu fructe, respective legume vesele.
La fianal castiga echipa care a totalizat cele
mai multe puncte.
explicatia
5.Dirijarea
invatarii
Secventa 1:
„Ghici ghicitoarea mea!”
Copiii gasesc raspunsurile ghicitoarei
propuse de educatoare (ghicitori despre
fructe si legume)
. Se intuieste acel cuvant, prin
gasirea lui pe “ Ruleta Toamnei”,
realizata cu ajutorul imaginilor
colorate de colegi la sectorul Arta.
Se separă propoziţiile în vorbire,
alegându-se o anumită propoziţie;
se separă propoziţia în cuvinte,
pronunţându-se fiecare cuvânt;
se alege un cuvânt;
se desparte cuvântul în silabe
pronunţându-se fiecare silabă;
se disting sunetele invatate, se
pronunţă clar de către educatoare,
apoi de către prescolari.
Secventa 2
Brumar se declara multumit de munca
Piticilor si le propune sa inveseleasca
impreuna fructele si legumele, pe care i le-a
pus in cos mama sa, Zana Toamna.
Reguli:
Copiii vor intui materialele primite si vor
realiza fete fructelor si legumelor, apoi vor
explica ce reprezinta expresia data (tristete
Metoda fonetica,
analitico-
sintetica
-joc
-explicatia
Orala
Frontala
ITEMI:
Alcatuiti
propozitii cu
acest
cuvant…
Despartiti
propozitia in
cuvinte,
cuvintele in
silabe si
silabele in
sunete.
Reprezentati
grafic silabele
si sunetele.
Pe grupuri
ITEMI:
Realizati
chipul
fructelor si
legumelor , cu
7
sau bucurie) carioaca
ochi de plastic
hartie autocolanta
bete de chibrituri
scobitori
fire de lana colorata
ajutorul
materialelor
primite!
6.Obtinerea
performantei
Se reprezint grafic silabele si sunetele si sa
scrie in dreptul lor numarul corespunzator
numarului de silabe.
Copiii vor incerca apoi sa realizeze o “
compunere” orala despre bogatia
anotimpului toamna, folosinduse de
imaginile selectate de colegi la sectorul Joc
de masa.
Copiii vor avea de stabilit daca fructele si
legumele le creaza placere sau neplacere si
de argumentat.
7.Asigurarea
retentiei si a
transferului
de cunostinte
Rezultatele activitatii vor fi analizate.
Copiii vor incerca sa realizeze o
“compunere” orala despre fructe.
“Turul galeriei”
Problematizarea
Conversatia
Machete “Fructe si
legume vesele”
8.Evaluare Copiii fac o hora si se invart in cerc,
cantand:
Hai la mere de vanzare1
Hai la mere de vanzare!
Rumene si rotunjoare,
Ca vin la vale gramada,
Toti copiii la-la-la
Se intorc acum asa!
(se intorc si se prind de maini cu spatele la
centrul cercului)
8