Cosul Toamnei

6
PROIECT DIDACTIC DATA: 23. 11. 2012 GRĂDINIŢA Nr. 30 GRUPA: Mijlocie DENUMIREA ACTIVITĂŢII: ACTIVITATE PRACTICĂ TEMA: Coşul cu legume TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi FORMA DE REALIZARE: frontal SCOPUL ACTIVITĂŢII: Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de dezvoltare motrică (lipire), dezvoltarea atenţiei şi a îndemânării; dezvoltarea simţului practic şi estetic. OBIECTIVELE OPERAŢIONALE: cognitive - să enumere legumele specifice anotimpului toamna; - să denumească legumele prezentate; psiho – motorii - să-şi dezvolte funcţionalitatea muşchilor mici ai mâinilor; 1

description

proiect

Transcript of Cosul Toamnei

PROIECT DIDACTIC

DATA: 23. 11. 2012

GRĂDINIŢA Nr. 30

GRUPA: Mijlocie

DENUMIREA ACTIVITĂŢII: ACTIVITATE PRACTICĂ

TEMA: Coşul cu legume

TIPUL DE ACTIVITATE: formare de priceperi şi deprinderi

FORMA DE REALIZARE: frontal

SCOPUL ACTIVITĂŢII:

Formarea şi consolidarea unor abilităţi practice specifice nivelului de

dezvoltare motrică (lipire), dezvoltarea atenţiei şi a îndemânării; dezvoltarea

simţului practic şi estetic.

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:

cognitive

- să enumere legumele specifice anotimpului toamna;

- să denumească legumele prezentate;

psiho – motorii

- să-şi dezvolte funcţionalitatea muşchilor mici ai mâinilor;

- să utilizeze corect lipiciul şi materialele de lucru;

afective

- să participe activ şi conştient la activitate ;

- să-şi exprime opinia faţă de lucrările celorlalţi;

STRATEGII DIDACTICE:

Conversaţia;

Exerciţiul;

Aplicaţia;

1

Demonstraţia;

Activitatea independentă.

MATERIAL DIDACTIC: Zâna Toamna, jetoane cu legume, coşuleţe,

castronele, lipici, casetofon, CD;

DURATA: 15- 20 minute;

BIBLIOGRAFIE: M.Ed.C – Programa activităţilor instructiv –educative din

grădiniţa de copii , Editura V& Integral , Bucureşti 2005;

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII

Evenimentul didactic

Conţinutul ştiinţific Strategiididactice

Evaluare (instrumente şi indicatori)

1. Moment organizatoric

- pregătesc materialele de lucru;- aşez măsuţele şi materialele copiilor;- verific poziţia corectă pe scăunele;- copiii îşi iau scăunelele şi se aşează la măsuţe;

- explicaţia

2

2.Captarea atenţiei

Atenţia copiilor se reţine prin intrarea surpriză a Zânei Toamna, care se prezintă în sala de grupă cu un coş încărcat cu legume.

,,Sunt Zâna Toamna, mă vedeţi?V-am adus iar bunătăţi,Cu legume am venitMă bucur că v-am găsit!

Ia priviţi ce Zâna areÎn lădiţe spre vânzare!Legume cu vitamineCa tu să te hrăneşti bine.

Ca legume să primiţi,Trebuie ca să munciţi.”

-conversaţia

- surpriza

Zâna Toamna

3.Anunţarea temei şi a obiectivelor propuse.

Copii, astăzi la activitate practică, vom realiza ,,Coşul cu legume”.La sfârşitul activităţii voi veţi reuşi să realizaţi cele mai frumoase lucrări, iar Zâna Toamna ne va pune în coş legume gustoase şi hrănitoare.

-conversaţia

- explicaţia

- expunerea verbală

4.Reactualizarea cunoştinţelor anterioare

Vom căuta în coşul toamnei să vedem ce ne-a adus.Vom denumi legumele din coş.- vânăta, morcovul, cartofi, ardeiul gras, roşia.

-conversaţia Coş cu legume

3

5.Dirijarea învăţării

a) Intuirea materialuluiCe aţi primit pe măsuţe? (un coşuleţ de hârtie, lipici, jetoane cu legume, castroane).Cu aceste materiale vom lucra astăzi.Se va cere unui număr de 1-2 copii, să denumească materialul primit pe măsuţe.

b) Explicarea şi demonstrarea modului de lucruExplic şi demonstrez tehnica de lucru.- din castron luăm o legumă. Pe partea albă vom aplica lipiciul, după care o vom lipi pe o parte a coşuleţului, în exterior. Apoi luăm următoarea legumă şi procedăm în acelaşi mod până ce lipim toate legumele.c) Exerciţii de încălzireSe fac exerciţii de încălzire a mâinilor.„Batem palmele uşorBatem palmele de zor1,2 1, 2 faceţi toţi la fel ca noi,

Închid pumnii şi-i desfacDegete, vă fac pe plac!1,2 1, 2 faceţi toţi la fel ca noi”.

Pe mânuţe ne spălăm,Curat noi ca să lucrăm!

La pian acum cântămLinişte să ascultăm.

- conversaţia

- explicaţia

- exerciţiul

-demonstraţia

- exerciţiul

- intuirea materialului

Exerciţii de încălzire

4

6. Obţinerea performanţelor

Se urează „spor la lucru”.Copiii lucrează pe fond muzical: „Anotimpurile” de Vivaldi. Copiii vor fi îndrumaţi şi controlaţi permanent de educatoare.

- munca independentă

7. Asigurarea retenţiei

,,Ce lucrări am realizat?”….coşul cu legume.

- conversaţia Lucrările copiilor

8.Evaluarea activităţii

Lucrările se vor expune.Se va aminti criteriile de evaluare:- acurateţe;- originalitate;- corectitudinea procedeelor de aşezare şi lipire (legumele se lipesc cu codiţa în sus şi pe fiecare parte a coşuleţului).Se vor face aprecieri şi se va sublinia valoarea muncii pentru a executa o lucrare curată şi frumoasă. Zâna Toamna le va dărui copiilor ,,morcovi” şi ,,varză” pentru a le pune în coşuleţe.Pentru munca lor copiii vor primi câte o fotografie cu Zâna Toamna.

- expunerea- aprecieri verbale

- stimulente.

5