Copie a Proiect Didactic Cartea Prietena Mea

download Copie a Proiect Didactic Cartea Prietena Mea

of 4

description

proiect dicdactic

Transcript of Copie a Proiect Didactic Cartea Prietena Mea

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTIC

Propuntoare: Elena Lupan Nivelul-I-

Tema anual: Cine i cum planific/organizeaz o activitate

Tema proiectului: Evaluare final

Subtema: Cartea prietena mea!

Tema zilei: Semnul de carte

Mijloc de realizare: Activitate practic

Tipul de activitate: Consolidare de priceperi i deprinderi.

Forma de organizare: Frontal/individual.

Activitate pe domeniul experenial:DOS

Durata:25-30

Scopul:consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motric. Dezvoltarea ateniei i a memoriei voluntare.Obiective operaionale:

O1-s recunoasc i s utilizeze corect materialele de lucru;O2-s nuruiasc, s decoreze i lipeasc elementele date;

O3-s nsileze (contureze), decoreze i lipeasc elementele date;O4-s lucreze corect, ordonat i ngrijit;

O5-s-i exprime opinia fa de lucrarea proprie i ale celorlali copii, motivndu-le;O6-s organizeze o expoziie cu semnele de carte.Strategii didactice:

a) metode de predare: explicaia, conversaia, problematizarea, descoperirea, exerciiul .

b) mijloace didactice: fia model, semnele de carte, nur, elementele de lipit (figuri geometrice), hrtie glasat, lipici, modelul educatoarei, panou pentru expunerea lucrrilor copiilor.

c) forme i metode de evaluare: frontal i individual.

Biblografie:

1.Curriculum pentru nvmntul precolar, MECT-2009.

2.Caietul profesional al Educatoarei/Editura Omfal Esenial /2006.

3.Ghid pentru proiecte didactice, Editura Didactic, 2008.

4.ABC-Bunelor maniere-Domeniile om i societate estetic i creativ/Nivelul-I-Editura Tiparg/2010

Etapele activitii:

Dozare /Obiective Coninutul tiinificStrategii didacticEvaluarea

1 Moment organizatoric:

2 min-pregtirea climatului psiho-afectiv necesar desfurrii activitii.-copiii vor fi antrenai n momentul organizatoric.-observarea

compor-

tamentului

copiilor.

2.Captarea

ateniei:

2 min.-Ghicitoare:Cine este o comoar/De poveti i poezii... (Cartea)

-A vrea s caut ghicitoarea n aceast carte s o citesc pe toat i nu o gsesc! Asta se ntmpl dac nu pun un semn de carte!.La fel cred, vi se ntmpl i vou!.Deci, va trebui s ne confecionm semne de carte! -expunerea

- descoperirea

-explicaia

-conversaia-observarea

compor-

tamentului

non-verbal

al copiilor

3.Anunarea

temei i a obiectivelor:

1-2 min.

-Astzi vom confeciona;

Semnul de carte

-se anun tema i obiectivele n funcie de puterea de neleger a copiilor.-surpriza

-explicaia

-conversaia

-expunerea

-observarea

compor-

tamentului

non-verbal

al copiilor.

4.Dirijarea nvrii:

-O1

-O2

-O3

-O4-Se intuiesc materialele primite pe msue, se prezint modelul educatoarei;-Explicarea i demonstrarea tehnicii de lucru

-Efectuarea unor exerciii pentru nclzirea minilor:

1.Minile nu stau deloc/Degetele-mi sunt petale,/Se deschid ca la o flore./Ploaia cade ne-ncetat./Degetele le-am micat.

2.Spre stnga i dreapta mea,/ Le micm noi uite-aa,/ar apoi le rsfoim,/ i la pian frumos cntm,/ Do,do,do,do,re,re,re..

-Fixarea tehnicii de lucru-cu ajutorul unui copil...

-Spor la lucru, copii!

-Relizarea lucrrii de ctre copii; pe parcursul lucrului copiii sunt supravegheai, iar cei care au nevoie de ajutor ndrumai .

-conversaia

-explicaia

-demon-

straia

-exerciiul

-se impune

repectarea

criteriilor de execuie, de timp,ordine i disciplin.-aprecieri globale

-apreciei

asupra

execuiei

exerciiilor

de nclzire a minilor

-aprecierea

modului de

respectare a

etapelor i corectitudinii

lucrrii

5. Evaluarea performanei:

2min

O5

O6- se organizeaz o expoziie cu

lucrrile copiilor-copiii sunt

solicitai n

evaluarea i autoevaluarea lucrrilor-aprecieri

individuale

i globale

6. ncheierea activitii :

1 min

-se fac aprecieri asupra modului n care au finalizat lucrrile i asupra comportamentului copiilor.-conversaia

-aprecierea -atribuirea de stimulente copiilor.-aprecieri globale pozitive