Con Jun Ctiv

8
PROIECT DIDACTIC DATA: CLASA : a VI-a PROPUN Ǎ TOR : Pasca Roxana ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi comunicare DISCIPLINA : Limba şi literatura română – limba românǎ SUBIECTUL LECŢIEI : Modul conjunctiv TIPUL LECŢIEI : comunicare de noi cunoştinţe DURATA: 45 minute Scopul lecţiei: - exersarea capacitǎţii de analizǎ, observaţie, comparaţie şi identificare a verbelor la modul conjunctiv. Obiective operationale : - denumirea tipului de acţiune reprezentatǎ de modul conjunctiv; - definirea modului conjunctiv; - identificarea elementelor din componenţa conjunctivului şi a modului conjunctiv din texte - recunoaşterea funcţiilor sintactice ale verbelor la modul conjunctiv STRATEGII DIDACTICE: a) METODE ŞI PROCEDEE: - observaţia, conversaţia euristicǎ, exerciţiul, explicaţia, demonstraţia, munca independentă,

description

Con Jun Ctiv

Transcript of Con Jun Ctiv

PROIECT DIDACTIC

PROIECT DIDACTICDATA: CLASA : a VI-a PROPUNTOR: Pasca Roxana ARIA CURRICULAR: Limb i comunicareDISCIPLINA : Limba i literatura romn limba romnSUBIECTUL LECIEI : Modul conjunctivTIPUL LECIEI: comunicare de noi cunotineDURATA: 45 minute

Scopul leciei:

exersarea capacitii de analiz, observaie, comparaie i identificare a verbelor la modul conjunctiv.Obiective operationale:

denumirea tipului de aciune reprezentat de modul conjunctiv;

definirea modului conjunctiv;

identificarea elementelor din componena conjunctivului i a modului conjunctiv din texte recunoaterea funciilor sintactice ale verbelor la modul conjunctivSTRATEGII DIDACTICE:a) METODE I PROCEDEE:

- observaia, conversaia euristic, exerciiul, explicaia, demonstraia, munca independent, brainstorming, ecusonul, descoperirea, problematizarea, turnirul. b) MATERIAL DIDACTIC:- manual, fie de lucru.FORME DE ORGANIZARE:

- frontal, individual, pe echipe. BIBLIOGRAFIE:

- Curriculum naional- Programe colare pentru nvmntul gimnazial, Bucureti, 1998

- Goia, Vistian, Didactica limbii i literaturii romne pentru gimnaziu i liceu, ed. Dacia, Cluj-Napoca, 2002

DEMERS DIDACTIC

Nr

crtSecvenele

lecieiConinuturile

lecieiMetode i procedeeMaterial

didacticForme de

evaluare

1.Moment organizatoric1 Se asigur condiii optime pentru nceperea activitii.Conversaia

2.Exerciiu de dezghe3 nmnez elevilor post-it-uri pe care trebuie s rspund la ntrebarea scris pe tabl: ,,Ce i place s faci? cu trei din cele mai plcute activiti. Elevii citesc rspunsurile i urmresc formularea s fie la modul conjunctiv. (Exemplu: -s cnt). Se scriu cteva exemple la tabl.Conversaia

Explicaia

Post-it-uriEvaluare oralIndividual

Frontal

4.Anunarea temei noi i enunarea obiectivelor1 Astzi vom studia un nou mod- Modul conjunctiv pentru a ne mbogi cunotinele gramaticale i a vorbi corect. Se scrie titlul leciei pe tabl.ExplicaiaFrontal

5.Dirijarea nvrii 25

Ce fel de aciune exprim verbele scrise pe tabl? n urma rspunsurilor date de ctre elevi se formuleaz definiia modului conjunctiv: Modul la care verbul exprim o aciune posibil, realizabil se numete conjunctiv. Notez definiia la tabl, iar elevii n caiete. Ce element din componena conjunctivului ne ajut recunoaterea modului conjunctiv? Elevii au spre rezolvare Exerciiul 1 din fia de lucru (Anexa 1). Dup ce au identificat verbele la modul conjunctiv individual se confrunt n perechi. Se discut frontal cele dou timpuri (prezent i perfect) ale verbelor i se precizeaz tipul de aciune exprimat. Se dau alte exemple i se conjug alte verbe la cele dou timpuri.

Elevii analizeaz textul prezentat la exerciiul 2 din fia de lucru (Anexa 1).

Se subliniaz diferena ntre verbele la modul conjunctiv i formele viitorului popular construite cu ajutorul modului conjunctiv.

Exerciiul 3 al fiei de lucru are ca sarcin identificarea funciilor sintactice a verbelor aflate la modul conjuntiv.

Reinem: Verbele predicative, la conjunctiv, ndeplinesc funcia de predicat verbal.

Verbele copulative, la conjunctiv, formeaz mpreun cu un nume predicative un predicat nominal.ExplicaiaDemonstraia Exerciiul

ProblematizareaDescoperireaConversaia

Exerciiul

DemonstraiaExplicaia

Fie de lucru

Fia de lucruEvaluare oral

Evaluare oral

IndividualFrontal

Individual

Frontal

Evaluare oral

6.Asigurarea feed- back-ului i a reteniei 14 Turnirul Colectivul, mprit n cinci echipe, va primi ca sarcin alctuiasc 4 enunuri: dou- cu verbul la timpul present i dou verbul la timpul perfect, modul conjunctiv. Aleatoriu, echipele vor face schimb de fie i vor identifica functiile sintactice ale verbelor din enunurile formulate de colegii lor.ConcursExplicaia

ExerciiulTurnirul

Fie de lucruObservare sistematic

6.ncheierea activitii1 Se d pentru acas, care este explicat i notat. Fac aprecieri generale i individuale asupra modului cum s-a desfurat lecia.ConversaiaEvaluare frontal i individual

Anexa 1

Fia de lucru1. Identificai verbele la modul conjunctiv:

Generalul german ddu semn de nelinite i ddu s plece.(Farsa- V. Voiculescu). S-l tai i s-l arunci n foc, ca pe un netrebnic, l povui Domnul.(Mntuirea smochinului- V. Voiculescu)

Ei, Nae, ce se aude, s fi intrat n rzboi? (Ultima noapte de dragoste, ntia noapte de rzboi- Camil Petrescu) Acum voia s se fi rzbunat, o rzbunare tot aa de crunt ca i moartea ce i-o alesese. ( Maidanul cu dragoste- G. M. Zamfirescu)2. Identificai verbele la modul conjunctiv:

Tu s asmui cinii pe mine? ip Guica. (Moromeii- M. Preda) Am s te atept ct va fi nevoie, ns trebuie s rezolvi problema.

3. Identificai funciile sintactice ale verbelor aflate la modul conjunctiv:

S vad el ce-o s se ntmple!

Era suficient s o aud pe sora mic n curte. Sper s fie cuminte pn m ntorc.