comunicarea asertivă

4
Proiect didactic – oră educativă Data: Grupa: Nr. 22 Tema: Comunicarea: asertivitate, pasivitate, agresivitate. Am dreptul să spun ce gîndesc. Durata: 45 minute Profesor: Cojocaru Olesea Scopul activităţii: dezvoltarea abilităţii de a comunica eficient în scopul unei mai bune integrări sociale şi profesionale. Obiective operaţionale: La sfîrşitul activităţii elevii vor fi capabili: să-şi formeze abilitatea de a-şi comunica nevoile, emoţiile, opiniile şi convingerile, într-o manieră care să nu încalce drepturile celorlalţi; să cunoască şi să susţină drepturile esenţiale de care beneficiază; să-şi exprime punctele de vedere direct şi deschis, cu încredere fără anxietate să-şi consolideze încrederea în sine şi să manifeste respect pentru ceilalţi; Strategie didactică: metode şi procedee: conversaţia euristică, brainstormingul, „ciorchinele”, problematizarea, studiul de caz, joc didactic „zodiile”. forme de organizare a colectivului de elevi : pe grupe de lucru, individual, colectiv

description

comunicare

Transcript of comunicarea asertivă

Proiect didactic or educativ

Data:

Grupa: Nr. 22

Tema: Comunicarea: asertivitate, pasivitate, agresivitate. Am dreptul s spun ce gndesc.

Durata: 45 minute

Profesor: Cojocaru Olesea

Scopul activitii: dezvoltarea abilitii de a comunica eficient n scopul unei mai bune integrri sociale i profesionale.

Obiective operaionale: La sfritul activitii elevii vor fi capabili:

s-i formeze abilitatea de a-i comunica nevoile, emoiile, opiniile i convingerile, ntr-o manier care s nu ncalce drepturile celorlali;

s cunoasc i s susin drepturile esenialede care beneficiaz;

s-i exprime punctele de vedere direct i deschis, cu ncredere fr anxietate

s-i consolideze ncrederea n sine i s manifeste respect pentru ceilali;

Strategie didactic:

metode i procedee: conversaia euristic, brainstormingul, ciorchinele, problematizarea, studiul de caz, joc didactic zodiile.

forme de organizare a colectivului de elevi: pe grupe de lucru, individual, colectiv

mijloace de nvmnt: CD-player, flip-chart, coli de flip-chart, carioci, fie de lucru cuprinznd scenariile pe care elevii le au de analizat, chestionarele de asertivitate etc.

forme de evaluare: chestionarea oral, observarea curent, fie de apreciere a activitii.

Material bibliografic:

SCENARIUL DIDACTIC

Etapele activitii (timp)

Activitatea profesorului

Activitatea elevilor

Metode

Evaluare

Moment organizatoric

(2 min

Creeaz condiiile necesare desfurrii leciei. Verific prezena elevilor.

Se pregtesc cu cele necesare pentru activitate. Se asigur ordinea i disciplina.

Observaia

Captarea ateniei

Destinderea atmosferei i debutul activitii propriu-zise se va realiza cu ajutorul unui exerciiu de spargere a gheii: Zodiile. Elevii sunt rugai s stea ntr-un cerc i s se aeze n ordinea lunii i a zilei de natere fr s comunice verbal, utiliznd numai limbajul non-verbal. Scopul activitii: s determinm ct de bine se cunosc ntre ei, ct de bine reuesc s comunice, chiar n condiii restrictive. Elevii sunt ntrebai cum s-au simit, ce greuti au ntlnit.

Elevii sunt stimulai s i exprime opiniile.

observarea curent

Anunarea temei i a obiectivelor

(3 min)

Este anunat tema: Comunicarea: asertivitate, pasivitate, agresivitate. Am dreptul s spun ce gndesc.