Comoara Buburuzei Dlc+Dec-pictura

14
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA SUSŢINUT LA INSPECŢIA DE SPECIALITATE PENTRU OBŢINEREA GRADULUI II EDUCATOARE: Prof. ZACHIU ANCUŢA CLAUDIA GRĂDINIŢA CU PROGRAM NORMAL BĂRĂBANŢ GRUPA: MARE-PREGĂTITOARE TEMA: CÂND, CUM ŞI DE CE SE ÎNTÂMPLĂ? TEMA SĂPTĂMÂNII: POPAS ÎN LUMEA INSECTELOR TEMA ZILEI: COMOARA BUBURUZEI TIPUL ACTIVITĂŢII: CONSOLIDARE DE CUNOŞTINŢE FORMA DE REALIZARE: INTEGRATĂ DURATA: O ZI SCOPUL ACTIVITĂŢII: Aprofundarea cunoştinţelor copiilor referitoare la insecte. Dezvolterea capacităţii de a opta, de a lua decizii. Dezvoltarea abilităţii de a relaţiona cu ceilalţi. Formarea unei atitudini pozitive faţă de sine şi faţă de cei din jur. 1

description

v

Transcript of Comoara Buburuzei Dlc+Dec-pictura

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRAT

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATASUSINUT LA INSPECIA DE SPECIALITATE PENTRUOBINEREA GRADULUI II

EDUCATOARE: Prof. ZACHIU ANCUA CLAUDIA

GRDINIA CU PROGRAM NORMAL BRBAN

GRUPA: MARE-PREGTITOARE

TEMA: CND, CUM I DE CE SE NTMPL?

TEMA SPTMNII: POPAS N LUMEA INSECTELOR

TEMA ZILEI: COMOARA BUBURUZEI

TIPUL ACTIVITII: CONSOLIDARE DE CUNOTINE

FORMA DE REALIZARE: INTEGRAT

DURATA: O ZI

SCOPUL ACTIVITII:

Aprofundarea cunotinelor copiilor referitoare la insecte.

Dezvolterea capacitii de a opta, de a lua decizii.

Dezvoltarea abilitii de a relaiona cu ceilali.

Formarea unei atitudini pozitive fa de sine i fa de cei din jur.

Consolidarea deprinderii de a formula propoziii simple (enuniative, exclamative i interogative), de a stabili numrul de cuvinte dintr-o propoziie, de a recunoate sunetul iniial al unui cuvnt.

Dezvoltarea simului practic i estetic. Completarea progresiv a temei prin strpungerea barierelor dintre discipline.CATEGORII DE ACTIVITI:

ADP:

1. ntlnirea de diminea, salutul, prezena, calendarul zilei2. Rutine: Ne pregtim pentru activiti, micul dejun (deprinderi de ordine, disciplin, autoservire)3. Tranziii: Cntece despre insecte: Albinua, Greieraul, O furnic, Primvara, Poezie: Floarea, Exerciii de nviorare.ALA:

TIIN: Fi de munc independent S ajutm fluturaii.

CONSTRUCII: Adposturi pentru insecte.

ART: Decupare, lipire: Buburuze.

- Jocuri de micare n aer liber sau n sala de sport: Albinuele i florile, Zboar, zboar, Dansuri nvate (Dansul florilor, Dansul rutei, Dansul ciupercuelor)- Ghicitori despre insecte

ADE:1. DLC (Activitate de Educarea limbajului)

Subiectul: Jocul cuvintelorMijloc de realizare: Joc didacticSarcina didactic: alegerea unui jeton, denumirea imaginii, recunoaterea sunetului iniial al cuvntului, alctuirea unei propoziii, numrarea cuvintelor din propoziie, stabilirea numrului de cuvinte.

Regulile jocului: Buburuza va alege un copil, acesta va alege o un jeton, va denumi imaginea, va recunoate sunetul iniial al cuvntului, va alctui o propoziie cu cuvntul respectiv, va numra cuvintele din propoziie.

La complicarea jocului, copilul va alege un jeton, va denumi imaginea, va recunoate sunetul iniial, va alctui o propoziie cu cuvntul respectiv, apoi va transforma propoziia enuniativ ntr-o propoziie exclamativ, apoi interogativ.

Elemente de joc: buburuza, aplauze, recompense, competiia.

2. DEC (Activitate artistico-plastic)

Pictur:

OBIECTIVE OPERAIONALE:

ADP:

O1: s salute educatoarea i colegii la intrarea n clas

O2: s se prezinte

O3: s fixeze data calendarului, precum i fenomenul meteo caracteristic zilei

O4: s participe la activitile zilnice de autoservire, ordine, disciplin

ALA:

O1: s formeze perechicde obiecte prin coresponden;

O2: s recunoasc i s coloreze grupa cu mai multe obiecte;

O3: s raporteze numrul la cantitate;

O4: s construiasc diferite obiecte folosind materialele puse la dispoziie;

O5: s decupeze i s asambleze prile corpului buburuzei.ADE:

Joc didactic Jocul cuvintelorO1: s denumeasc obiectul de pe jeton;

O2: s recunoasc sunetul iniial al cuvntului ;

O3: s alctuiasc o propoziie cu cuvntul respectiv;

O4: s numere cuvintele din propoziie, preciznd numrul acestora;

O5: s transforme propoziia enuniativ ntr-o propoziie exclamativ, apoi interogativ.

Pictur

O1: s acopere uniform o suprafa plan, folosind tehnicile specifice picturii;

O2: s realizeze o lucrare estetic;

O3: s evalueze lucrrile colegilor i propria lucrare n raport cu criterii dinainte stabilite (acurateea lucrrii, respectarea culorilor, aspectul estetic)

MATERIALE DIDACTICE:Fie de munc independent, creioane colorate, cartoane colorate, lipici, foarfeci, discuri, cuburi, cufr cu surprize, jetoane cu aspecte ale primverii, insigne cu insecte, foi pentru desen, acuarele, pensule, stimulente.

METODE I PROCEDEE: conversaia, explicaia, demonstraia, munca independent, surpriza, jocul didactic, competiia, exerciiul, turul galeriei.

BIBLIOGRAFIE:

Curriculum pentru nvmntul precolar, 3-6/7 ani, MECT, 2008 Programa instructiv-educativ n grdiniele de copii, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2005;

Ghid pentru proiecte tematice. Activiti integrate pentru precolari, Ed. Didactic i Pedagogic, Bucureti, 2008;

Metodica activitilor de educare a limbajului n nvmntul precolar , Mitu Florica, Ed. Humanitas Educaional, Bucureti, 2000.SCENARIUL ZILEIFiecare copil care va veni la grdini, va primi o insign n piept.

Activitatea va ncepe cu NTLNIREA DE DIMINEA, unde educatoarea i copiii, aezai n semicerc, se salut i se prezint. Le voi propune copiilor s ne salutm astfel: Un copil se adreseaz altui copil, numindu.l n fucie de insigna pe care o are n piept. De exemplu: Bun dimineaa flutura Darius, eu sunt buburuza Vlad. Apoi, copiii vor completa Calendarul zilei, ndrumai de ctre educatoare. La Panoul de prezen, copiii vor aeza pozele celor prezeni la rubrica PREZENI, iar a celor abseni la rubrica ABSENI.

Voi prezenta copiilor oaspetele din aceast zi: La noi n grup a venit o buburuz, care, n drumul ei spre grdini a gsit o comoar. Dar, este foarte suprat, c nu o poate deschide, pentru c nu are cheie. Zna insectelor, i-a spus c a ascuns cheia la noi n grup, iar pentru a o gsi va trebui s descopere nite indicii, care s o ghideze spre gsirea cheii. Dar Buburuza nu poate gsi singur aceste indicii, i ne roag pe noi s o ajutm. Pentru a gsi aceste indicii, noi va trebui s ndeplinim cteva sarcini pe care ni le spune Buburuza, cu ajutorul materialelor pe care ni le-a adus n co. La sfritul zilei, dac vom rezolva corect toate sarcinile pe care ni le d Buburuza, vom gsi cheia, i vom putea deschide comoara. Iar pentru c ai ajutat-o, Buburuza v va face cadou ceea ce are n cufr.Apoi, educatoarea va ruga copiii s se aeze la Sectoare, n funcie de insigna pe care o au n piept. Grupa buburuzelor va trebui s realizeze o buburuz din hrtie colorat, grupa fluturailor vor primi o fi pe care o vor rezolva pentru a ajuta fluturaii, iar albinuele vor construi stupi de albine, dar i alte csue pentru celelalte insecte. Buburuza le va transmite primul indiciu pentru gsirea cheii.

Tranziie: Cntecul Albinua. Rutin: Copiii se pregtesc pentru a servi micul dejun (splarea minilor, autoservirea). Dup servirea mesei, copiii intr n clas i se aeaz pe scunele (care vor fi aezate n semicerc), i vor intona cntecul O furnic. Educatoarea le va transmite copiilor a doua sarcin pe care o au de ndeplinit. Buburuza le-a adus nite jetoane cu imagini. Ne vom juca un joc care se nuumete Jocul cuvintelor. Le va explica ce au de fcut: s denumeasc imaginea, s recunoasc sunetul iniial, s alctuiasc propoziii, apoi s numere cuvintele din propoziie. La sfrit vor organiza i un concurs cu premii. Dac sarcina a fost corect ndeplinit, buburuza va oferi copiilor cel de-al doilea indiciu pentru gsirea cheii. Tranziie: Gimnastica de nviorare Unu, doi, trei.

Educatoarea le va cere copiilor s se aeze la mese, pentru a realiza urmtoarea sarcin dat de buburuz. Vor avea de pictat nite imagini cu insecte. Tranziie: Vor intona cntecul Greieraul n timp ce vor primi fiele, acuarelele i apa.

Copiii vor lucra individual, innd cont de explicaiile educatoarei. La sfrit, Buburuza le va aprecia lucrrile, copiii vor alege cteva lucrri pentru a fi apreciate de ctre colegii lor, iar Buburuza le va oferi cel de-al treilea indiciu pentru gsirea cheii, i i va ruga s se aeze pe covor pentru a le adresa cteva ghicitori despre insecte. Apoi i invit n sala de sport pentru a se juca cteva jocuri i pentru a dansa cteva dansuri nvate de ei la grdini. La sfritul zilei, Buburuza le mulumete de ajutor, i le ofer ultimul indiciu pentru gsirea cheii. Copiii vor desoperi locul unde este ascuns cheia, ghidndu-se dup indiciile date de Buburuz. Dac vor gsi cheia, Buburuza va deschide coamoara, i, aa cum le-a promis le va face cadou coninutul comorii (stimulentele).DEMERSUL DIDACTICEVENIMENTE DIDACTICECONINUTUL NVRIISTRATEGII DIDACTICEEVALUARE

1. Moment organi-zatoricVor fi create condiiile necesare desfurrii jocului didactic: aerisirea slii de grup, aezarea scunelelor n form de semicerc, avnd n fa o msu cu jetoane acoperite, i Buburuza care ne viziteaz astzi.

2. Captarea atenieiLi se va prezenta copiilor musafirul care a venit n grup, i anume o buburuz, care ne-a adus un co, i o comoar. Buburuza a gsit comoara n drum spre grdini, dar este suprat c nu are cheia s o deschid. Zna insectelor, i-a dat nite indicii, i un co cu materiale, care s o ajute s gseasc cheia comorii. Surpriza

3. Enunarea scopului i a obiectivelorDeoarece Buburuza nu se descurc singur, v roag pe voi s o ajutai la realizarea sarcinilor date de Zna insectelor. Astfel c, astzi vom desfura o activitate care se numete Comoara Buburuzei. Buburuza v va da indicaiile necesare pe parcursul zilei. Vei avea de construit, de lipit, de rezolvat fie, de alctuit propoziii, de pictat, de cntat i de dansat. Dac la sfritul zilei ai ndeplinit toate sarcinile date de Buburuz, iar Buburuzei i-a plcut de voi, vei gsi toate indiciile pentru gsirea cheii. Iar Buburuza v promite c dup ce o s deschid comoara o sa v mpart vou coninutul comorii.Conversaia

4. Prezentarea coninutului i dirijarea nvriiCopiii vor fi mprii n trei grupe, n funcie de ecusonul pe care l-au primit la sosirea n grdini. Se vor aeza la Sectoare. La sectorul tiin, Fluturaii vor avea de rezolvat o fi matematic. La sectorul Art, Buburuzele vor decupa i asambla prile componente ale unei buburuze. La sectorul Construcii, Albinuele vor construi stupi pentru albine, dar i csue pentru celelalte insecte. Dac au rezolvat corect sarcinile, vor primi primul indiciu n gsirea cheii.Tranziie: Cntecul Albinua.

Rutine: splatul minilor, servirea micului dejun.

Tranziie:Cntecul O furnic.

n continuare se va desfura jocul didactic Jocul cuvintelor. Buburuza le va prezenta copiilor cteva jetoane, pe care le avea n co, i le va explica regulile jocului. Copilul care va fi atins de Buburuz va veni la msu, va alege un jeton, va denumi imaginea, va recunoate sunetul iniial al cuvntului, va alctui o propoziie cu cuvntul respectiv, apoi va numra cuvintele din propoziie. Dac copilul va rezolva corect aceste cerine, va fi aplaudat de colegi i va primi din partea Buburuzei o floare roie n piept. La sfritul jocului, dac Buburuza a fost mulumit de rspunsurile copiilor, le va da cel de-al doilea indiciu pentru gsirea cheii. * Joc de prob: Un copil ales de Buburuz va urma instruciunile acesteia, executnd jocul de prob.

* Desfurarea propriu-zis a jocului: Pe msu vor fi suficiente imagini cu flori, astfel nct toi copiii din grup s participe la joc.

* Complicarea jocului: Se va realiza printr-un concurs. Copiii vor fi mprii n dou echipe, Fluturii albi i Fluturii galbeni. Din fiecare echip va veni un copil, va alege un jeton de pe mas, va denumi imaginea, va alctui o propoziie enuniativ cu acel cuvnt, apoi va transforma propoziia n propoziie exclamativ, apoi interogativ. Dac toate rspunsurile au fost corecte, echipa lui va primi un fluturas pe panou. Dac doar o parte din rspunsuri au fost corecte, sau copilul a fost ajutat de colegii de echip, atunci echipa va primi doar o aripioar de flutura. Dac ai obinut dou aripioare, vom forma un flutura, i se va numra la sfrit.La sfritul jocului, se vor numra fluturaii primii de fiecare echip, iar echipa care are cei mai muli fluturai va fi nvingtoare, i aplaudat de copii. Buburuza le va oferi cel de-al treilea indiciu.Tranziie: Gimnastic Unu, doi, treiLa activitatea artistico-plastic copiii vor avea de pictat o imagine cu insecte. Buburuza le va oferi o imagine de model, i i va ruga s lucreze cu atenie, pentru ca s poat primi indiciul. Dup ce copiii au terminat lucrrile, cte un copil ales de Buburuz va trece pe la fiecare msu, i va alege o lucrare pe care o va analiza dup reguli dinainte stabilite (acurateea lucrrii, respectarea culorilor, estetica). Apoi, copiii se vor aeza pe covor, i vor rspunde la ghicitorile gsite n coul Buburuzei. La rugmintea Buburuzei, vor dansa Dansul florilor, Dansul ciupercuelor, Dansul rutei. Apoi se vor juca n sala de sport jocuri de micare : Albinuele i florile i Zboar, zboar.Conversaia

Explicaia

Demonstraia

Munca independent

Explicaia

Demonstraia

Jocul didactic

Conversaia

Concursul

Explicaia

Demonstraia

Exerciiul

Turul galeriei

Conversaia

Verificare scrisEvaluare frontal

Evaluare frontal

Evaluare individual

Evaluare frontal

Evaluare frontal

Autoevaluare

5. Evaluarea activitiiCopiii se vor rentoarce n sala de clas, unde vor stabili dac au rezolvat toate sarcinile propuse se Buburuz i Zna insectelor. Buburuza va aprecia activitatea lor, le va mulumi pentru ajutor, i le va oferi ultimul indiciu. Dup ce au pus cap la cap cele patru indicii, vor trebui s ghiceasc locul n care se afl ascuns cheia. Conversaia

Evaluare frontal

6. ncheiera activitiiDup ce vor gsi cheia, o vor nmna albinuei, care va deschide cufrul i , aa cum le-a promis, le va mpri coninutul acestuia.Copiii se pregtesc pentru plecarea acas.Surpriza

PAGE 3