Cls. v Bogatul Nemilostiv (1)
-
Upload
vlad-samoila -
Category
Documents
-
view
34 -
download
0
description
Transcript of Cls. v Bogatul Nemilostiv (1)
PROIECT DE LECŢIEFAPTĂ ŞI RĂSPLATĂ –
PILDA BOGATULUI NEMILOSTIV ŞI A SĂRACULUI LAZĂRCLASA a V a
Şcoala cu clasele I - VIII ÎNSURĂŢEI nr.1, BrăilaDisciplina: Religie ortodoxăClasa: a V-a Data: 09.05.2011Profesor : Şerbănescu Mariana Unitatea de învăţare: Mântuitorul Hristos–Învăţătorul desăvârşitTitlul lecţiei: Faptă şi răsplată - Pilda bogatului nemilostiv şi a săracului LazărTipul lecţiei: mixtăDurata: 50'Obiective operaţionale: La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili:
a) cognitive OC1 – având la dispoziţie materialul didactic , să identifice însuşirile săracului Lazăr şi ale bogatului , fără ajutorul profesorului
OC2– pe baza fişelor de lucru să precizeze fapta şi răsplata bogatului şi a săracului Lazăr în viaţa de dincolo , cu ajutorul colegilorOC3 avand in vedere cunostintele dobandite anterior , să prezinte fapte de milostenie , dând cel puţin un exempluOC4– pe baza unui text suport , să identifice mesajul pildei , fără ajutorul profesorului
b) afective OA1 – să participe cu interes şi cu plăcere la lecţie OA2 – să aplice în viaţa personală învăţăturile însuşitec) psiho – motrice OP1 – să respecte ţinuta în bancă OP2 – să deprindă o poziţie corectă la rugăciuneStrategia didactică1.Metode şi procedee : conversaţia , joc didactic , explicaţia , expunerea , lectura biblică , povestirea , turul galeriei , ciorchinele2.Mijloace de învâţământ : fişe de lucru, planse, coli flipchart , Caietul special de religie clasa a V a, markerul, Noul Testament, coli A4, harta Palestina Noului Testament3. Forme de organizare a activităţii elevilor: activitate frontală , activitate individuală şi pe grupe
Resurse1. 1. Oficiale: * Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a V a
Planificarea calendaristică orientativă, clasa aV a 2. Bibliografice.*** Biblia sau Sfânta Scriptură, EIBMBOR, Bucuresti, Şebu , Pr.Prof. Univ. Dr.Sebastian , Metodica predării religiei , Ed.Reîntregirea , Alba Iulia , 2000 Cucoş , Constantin, Educaţia religioasă, Editura “ Polirom” Muha, Camelia, Religie creştin- ortodoxă, Caiet pentru elevi, cadre didactice şi părinţi, clasa a Va , Editura “ Sf. Mina”,
NR.CRT
ETAPELELECŢIEI
OB.OP.
TIMP ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVULUI
METODE ŞIPROCEDEE
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT
FORME DE ORGANIZARE
EVALUARE
1. MOMENTUL ORGANIZATORIC
OP2 3’ SalutulRugăciuneaNotarea absenţelorPregătirea materialului didactic
Sfântul zilei –Aducerea moaştelor Sf. Ierarh Nicolae la Bari; Sf. Prooroc Isaia; Sf. Mc. Hristofor
SalutulRugăciuneaAnunţarea absenţelor
Pregătirea pentru începerea orei
Elevii ascultă cu atenţie
PovestireaExplicaţia
2. VERFICAREACUNOŞTINŢELOR
OP1
OA1
10’ Se verifica lecţia Pilda samarineanului milostiv.Elevii sunt împărţiţi în cinci echipe
Apoi le solicit sa realizeze un ciorchine, avand ca si cuvinte cheie „ samarineanul milostiv”In realizarea ciorchinelui elevii vor prezenta atat simbolurile din pilda cat
Elevii rezolvă sarcina de lucru
Exerciţiul
Turul galeriei
Fişe de lucru
Activitate pe echipe
Evaluare scrisă
si semnificatia acestora.
Folosind turul galeriilor, profesorul expune ciorchinele fiecarei grupe astfel incat sa poata fi observat de celelalte grupe de elevi.Anexa 1
Un elev va indica la hartă localităţile amintite în pildă
3 CAPTAREA ATENŢIEI
OP1 1’ Intotdeauna, Mantuitorul a apreciat milostenia si i-a indemnat pe oameni sa faca fapte de milostenie. In vremea Mantuitorului multi oameni se intrebau: Cine poate ajunge mai usor in imparatia lui Dumnezeu, oamenii bogati sau cei saraci? Cunoscand aceasta nedumerire, El a rostit urmatoarea pilda.
Elevii asculta cu atentie.
Conversaţia
Activitate frontală
4.ANUNŢAREA TITLULUI ŞI A OBIECTIVELOR LECŢIEI
1’
Se anunţă şi se scrie pe tablă data şi titlul lecţiei : FAPTĂ ŞI RĂSPLATĂ- PILDA BOGATULUI NEMILOSTIV ŞI A SĂRACULUI LAZĂRSe precizează obiectivele lecţiei
Elevii scriu data şi titlul lecţiei în caiete şi ascultă explicaţiile profesorului
explicaţia Activitate frontală
5. COMUNICAREA NOILOR CUNOŞTINŢE
OA1
OC1OC2OC4
15’Elevii sunt rugati sa deschida Noul Testament la Evanghelia dupa Luca, capitolul 16, versetele 19-31. Profesorul le cere elevilor sa citeasca pilda din Sf. Scriptura.Dupa lecturarea pildei profesorul va explica ce inseamna numele de „Lazar”, dar si cuvintele necunoscute din pilda( vison si profira).
Lazar in limba greaca inseamna „Dumnezeu este ajutorul meu”
Porfira- haina facuta dintr-o stofa de culoare rosu inchis purtata in trecut de imparati si oameni bogati. Vison- ţesătură fină din in egiptean
Profesorul noteaza cuvintele noi pe tabla, apoi prezinta plansele ce infatisaza pilda.Din aceasata pilda aflam ca sufletul lui Lazar a fost dus de ingeri in Rai, nu pentru ca era sarac, ci pentru
Elevii deschid N.T., dupa cum le-a indicat profesorul si citesc.
Elevii noteaza in caiete.
Elevii privesc cu interes.
Elevii inteleg motivul pentru care Lazar a ajuns in Rai.
Lectura biblica
Explicatia
Noul Testament
Planse, pilde-editura Sf. Mina
Activitate frontală
ca era smerit, modest si rabdator. Toate aceste insusiri erau roadele credintei sale.Impreuna cu elevii se identifica mesajul pildeiDar sufletul bogatului, ce credeti copii?, a ajuns in Iad pentru ca era bogat?
Vedem ca Lazar nu s-a plans de boala s-a si nici nu a cartit impotriva lui Dumnezeu.Astfel, adevăratul bogat este Lazar , bogat în cele duhovniceştiCare sunt simbolurile pildei?
Astfel, prin aceasta pilda, Mantuitorul ne invata ca fiecare dintre noi va fi judecat dupa faptele de milostenie facute pentru aproapele nostru aflat in suferinta si nu dupa bogatia sau saracia noastra.
Poporul ales considera ca Avraam, parintele lor, e cel dintai in Imparatia lui Dumnezeu. Afirmatia ca saracul Lazar a fost dus de ingeri in „sânul lui Avraam” inseamna ca el se bucura in
NU, a ajuns acolo pentru ca era indiferent la suferinta lui Lazar si pentru ca nu a avut mila fata de el.Să fim milostivi!Să-L iubim pe Dumnetez şi pe aproapele!
Simbolurile din pilda sunt: saracul Lazar si bogatul nemilostiv.
Elevii asculta cu atentie.
Conversatia
Explicatia
Explicaţia Caietul de
notite
Activitate pe echipe
ceruri de aceiasi fericire si cinste ca si Avraam.
6. FIXAREA CUNOŞTINŢELOR
OC1 , 2 3 , 4 OA2
10’ Profesorul împarte elevilor fişe de lucru care urmăresc fixarea cunoştinţelor. Anexa2
Elevii rezolvă cerinţele
exerciţiul Fişa de lucru
Activitate pe echipe Aprecieri
verbale
7
8.
ASOCIERE ŞI GENERALIZARE
APRECIEREA ACTIVITĂŢII ELEVILOR
OA2OC3
3’
1’
Cand ai mult, da mult,daca ai putin da mai putin, dar nu ezita sa faci milostenie.Fiecare grupa trebuie sa aplice ceea ce au invatat la o situatie concreta.
- Un coleg bolnav- Un om sarac- Un copil orfan- Un coleg care a
luat o nota mica - Un bătrân
neputincios Elevii vor gasi modalitati de ajutorare.
Se fac aprecieri generale şi individuale privind atât pregătirea elevilor pentru lecţie , cât şi implicarea lor în predarea noilor cunoştinţe.Se noteaza elevii care au participat la leţie
Elevii asculta cu atentie.
Rezolva cerintele profesorului si prezinta modalitatile de ajutorare gasite.
Elevii ascultă aprecierile făcute de profesor
Explicaţia
Exerciţiul
Explicaţia
Coli
Marker
Activitate frontală
Activitate pe grupe
Activitate frontală
notarea
9.
10.
ACTIVITATESUPLIMENTARĂ
ÎNCHEIEREA
OP2
1’
1’
Discutati cu familia voastra despre faptele de milostenie pe care le puteti face impreuna, intr-o actiune de intrajutorare: Vrem si noi sa ajutam!
RugăciuneaSalutul
Elevii noteaza tema
RugăciuneaSalutul
Explicaţia
Activitate frontală
Anexa 1
Samarineanul milostiv
Casa de oaspeţi
Biserica
Preotul şi levitul
Anexa 2Echipa 1La o lecţie de religie , Andrei a întrebat cum poate bogăţia să întunece vederea şi iubirea de aproapele ?Profesorul a luat o bucată de sticlă şi l-a invitat pe Andrei sa privească prin ea.Îl întreabă
- Ce vezi?- Îmi văd colegii , răspunse el
Îndată vopsi sticla cu un strat de argint şi din nou îl invită pe Andrei să privească- Ce vezi acum?- Pe mine!
Vedeţi , un strat subţire de argint a fost de ajuns ca Andrei să nu mai poată să-şi vadă colegii,ci să se vadă doar pe el.Aşa e şi bogăţia .Te face să nu mai vezi pe nimeni în afară de tine .Care este mesajul acestei povestiri?Să nu …………………………………………………………..!Să fim…………………………………………………………..!
Echipa 2 1.Ce virtuţi l-ar fi ajutat pe bogat să ajungă în Rai?
2.Lazăr a primit o răsplată atât de mare pentru că era sărac şi bolnav? Motivaţi răspunsul
Echipa 3”Fiule, adu-ţi aminte că ai primit cele bune ale tale în viaţa ta, şi Lazăr, asemenea, pe cele rele; iar acum aici el se mângâie, iar tu te chinuieşti. Şi peste toate acestea, între noi şi voi s-a întărit prăpastie mare, ca cei care voiesc să treacă de aici la voi să nu poată, nici cei de acolo să treacă la noi.”Acestea i-a zis Avraam bogatului.Precizează deosebirile dintre Lazăr şi bogat în viaţa de dincolo
Săracul Lazăr
Bogatul nemilostiv
Ce doreşte bogatul să schimbe în noua sa stare?
Echipa 4
Precizaţi deosebirile dintre Lazăr şi bogat în timpul vieţii pământeşti
Lazăr bogatulLazăr ……………….…………….. Bine îmbrăcatflămând ……………………………… fericitÎnaintea porţii bogatului …………….bolnav ………………
De ce bogatul n-avea nume în pildă?
Echipa 5
Precizaţi însuşirile bogatului şi ale săracului Lazăr
Lazăr bogatul
Care este învăţătura pildei studiate astăzi?
OGLINDA TABLEI
Faptă şi răsplată - Pilda bogatului nemilostiv şi a săracului Lazăr
09.05.2011Aducerea moaştelor Sf. Ierarh Nicolae la Bari;
Sf. Prooroc Isaia; Sf. Mc. Hristofor
Luca 16, 19-31 (textul scripturistic)
Lazar in limba greaca inseamna „Dumnezeu este ajutorul meu”
Porfira- haina facuta dintr-o stofa de culoare rosu inchis purtata in trecut de imparati si oameni bogati.
Vison- ţesătură fină din in egiptean
ÎNVĂŢĂTURI :Să fim milostivi!Să-L iubim pe Dumnetez şi pe aproapele
CIORCHINELE „SAMARINEANUL MILOSTIV”
Samarineanul milostiv
Casa de oaspeţi
Biserica
Preotul şi levitul