Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal

3
 Proiect de lecţie Profesor propunător: ANGHEL IONUŢ - VA LENTIN Data: 02 – V – 2006 Clasa: a VI-a Obiectul: Limba si literatura rom!" Subiectul lecţiei: Două loturi #e I$L$ %ara&iale  Caracterizarea personajului principal ' Tipul lecţiei: #e (!su)ire #e *u!o)ti!ţe !oi' Obiective operaţionale: La s+r)itul le*ţiei, eleii or +i *a.abili: - s" #e+i!eas*" atributul' - s" .re*i/e/e (!treb"rile la *are r"s.u!#e atributul' - s" i#e!ti+i*e ti.urile #e atribute' - s" i#e!ti+i*e (! e!u!ţuri atributul a#e*tial' - s" .re*i/e/e ."rţile #e orbire .ri! *are se e1.rim"' - s" *ree/e .ro.o/iţii (! *are s" +oloseas*" atribute' - s" reali/e/e u! te1t #es*ri.ti (! *are s" +oloseas*" a#e*tie$ Strategia didactică: 1. Metod e ş i procedee:  *o!ersaţia, lu*rul .e te1t, e1er*iţiul$ 2. For me de org ani zar e a activ ită ţii ele vilo r:  a*tiitate +ro!tal" *ombi!at" *u a*tiitatea i!#e.e!#e!t" i!#ii#ual"$ 3. Resurse:  *a.a*it"ţile #e (!"ţare ale eleilor, *u!o)ti!ţele a!terioare ale eleilor$ . Mater iale didactic e:  +i)a #e lu*ru, ma!ualul' !. "i #l iogr a$ ie:   %io*ules*u, 3erba!, I.L. Caragiale, E#$ Ti!eretului, 4u*ure)ti, 567' 8o.a, 9aria!, Dicţionar de literatură r omână contemporană, E#$  Albatros, 4u*ure)ti, 575' 9a!ualul .e!tru *lasa a VII-a, E#$ Huma!itas$ Scenariul didactic

Transcript of Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal

7/21/2019 Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal

http://slidepdf.com/reader/full/clasaavii-a-doualoturi-caracterizareapersonajuluiprincipal 1/3

Proiect de lecţie

Profesor propunător: ANGHEL IONUŢ - VALENTIN

Data: 02 – V – 2006

Clasa: a VI-a

Obiectul: Limba si literatura rom!"

Subiectul lecţiei: Două loturi #e I$L$ %ara&iale

 – Caracterizarea personajului principal'Tipul lecţiei: #e (!su)ire #e *u!o)ti!ţe !oi'

Obiective operaţionale:

La s+r)itul le*ţiei, eleii or +i *a.abili:- s" #e+i!eas*" atributul'- s" .re*i/e/e (!treb"rile la *are r"s.u!#e atributul'- s" i#e!ti+i*e ti.urile #e atribute'

- s" i#e!ti+i*e (! e!u!ţuri atributul a#e*tial'- s" .re*i/e/e ."rţile #e orbire .ri! *are se e1.rim"'- s" *ree/e .ro.o/iţii (! *are s" +oloseas*" atribute'- s" reali/e/e u! te1t #es*ri.ti (! *are s" +oloseas*" a#e*tie$

Strategia didactică:

1. Metode şi procedee: *o!ersaţia, lu*rul .e te1t, e1er*iţiul$2. Forme de organizare a activităţii elevilor: a*tiitate +ro!tal" *ombi!at" *u

a*tiitatea i!#e.e!#e!t" i!#ii#ual"$3. Resurse: *a.a*it"ţile #e (!"ţare ale eleilor, *u!o)ti!ţele a!terioare ale eleilor$. Materiale didactice: +i)a #e lu*ru, ma!ualul'!. "i#liogra$ie: 

%io*ules*u, 3erba!, I.L. Caragiale, E#$ Ti!eretului, 4u*ure)ti, 567' 8o.a, 9aria!, Dicţionar de literatură română contemporană, E#$  Albatros, 4u*ure)ti, 575'

9a!ualul .e!tru *lasa a VII-a, E#$ Huma!itas$

Scenariul didactic

7/21/2019 Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal

http://slidepdf.com/reader/full/clasaavii-a-doualoturi-caracterizareapersonajuluiprincipal 2/3

1. %rganizarea clasei: abse!ţe, #is*i.li!", .re&"tirea .e!tru le*ţie'

2. &'erciţii de dezg(eţ: e reali/ea/" .ri!tr-o *o!ersaţie .re&"titoare me!it" s" *a.te/eate!ţia eleilor (!tr-u! mo# rela1a!t, *a.abil s" *ree/e o atmos+er"#e emulaţie, ast+el (!*t eleul s" re*e.te/e +ires* !oile *u!o)ti!ţe*are s" !u a.ar" im.use, #im.otri", s" )i le i!te&re/e

 .ro.riului sistem *o&!iti, ast+el (!*t s" aib" #e *)ti&at latura*omu!i*ati-+u!*ţio!al" a limbii )i !u olumul #e *u!o)ti!ţe (!si!e$

3. )nunţarea su#iectului lecţiei şi a o#iectivelor operaţionale:- ast"/i om orbi #es.re; iar la s+r)itul orei om )ti s";

. *rezentarea sarcinilor de +nvăţare:< .ro+esorul (m.arte eleilor +i)ele #e lu*ru, +i)e *u autorul *"rora eleii or *o!tura

 .ro+ilul .si=olo&i* al .erso!aului Le+ter 8o.es*u'

  → 8ro+esorul a s*rie .e tabl" .la!ul *om.u!erii .e *are-l stabile)te (m.reu!a *u eleii'

!. ,irijarea +nvăţăriiEleii su!t soli*itaţi:

< s" #e#u*" /o#ia (! *are se (!*a#rea/" .erso!aul'

→ s" i#e!ti+i*e .erso!aul .ri!*i.al *u me!ţiu!ea *" .erso!aul .ri!*i.al este

  *el *are a.are (! toate a*ţiu!ile )i i!tr" (! relaţie *u toate .erso!aele'

→ s" .re*i/e/e sem!i+i*aţia !umelui .erso!aului'

→ " .re/i!te .o/iţia so*ial" a .erso!aului >rst", .ro+esie?'

→ s" i#e!ti+i*e miloa*ele #e *ara*teri/are .re/e!te (! te1t'

→ s" &"seas*" .asaele (! *are .erso!aul este *ara*teri/at .ri! i!terme#iul

  limbaului, &esturilor, estime!taţiei'

→ s" .re*i/e/e ti.urile #e *o!+li*te e1iste!te (! te1t: i!terior )i e1terior$

-. Feed#ac/ < se reali/ea/" .e .ar*ursul *o!#u*erii (!"ţ"rii, (!t"rirea +"*!#u-se tre.tat

  .ri! a.re*ieri erbale > E bine! Corect! Da!.....?→ .e ba/a *elor s.use #e elei, .ro+esorul a +a*e .e tabla .la!ul *om.u!erii$

0. &valuare< se +a* a.re*ieri )i se #au !ote eleilor$

. )sigurarea retenţiei şi a trans$erului< tema .e!tru a*as" *ara*teri/area .erso!aului Le+ter 8o.es*u$

*)4 C%M*4&R55

56R%,4C&R&7 identi$icarea personajului principal

7/21/2019 Clasaavii a Doualoturi Caracterizareapersonajuluiprincipal

http://slidepdf.com/reader/full/clasaavii-a-doualoturi-caracterizareapersonajuluiprincipal 3/3

7 precizarea numelui personajului8 a operei din care $ace parte şi aautorului care a scriso9

7 semni$icaţia numelui personajului9  &&46&R&8 >2? eleuterii, s$+$ 1. Guer!are liber" a u!ui stat #i! Gre*ia a!ti*"$ 2. 

>La .l$? erb"ri *are se *elebrau (! *i!stea u!ei i*torii$ @8r$: -le-u- –Bi! +r$ ;leut(;rie.

7 prezentarea poziţiei sociale a personajului <v=rstă8 pro$esie>9

7 locul şi rolul +n operă9C4*R5?

7 *ortretul $izic <discutarea semni$icaţiei a#senţei acestuia>- $igura8 mimica8 talia8 gesticulaţia8 $elul +n care se mişcă8 $elul +n

care se +m#racă @ metoda soarelui7 *ortretul moral

- trăsături de caracter din te't9- prezentarea $aptelor personajului9- $elul +n care vor#eşte9- cum se comporta in sit di$erite9- mediul +n care trăieşte9- tipuri de con$licte A interiorBe'terior

7 Mijloace de caracterizare: directă <narator8autocaracterizare8prezentarea  de către celelalte personaje>9

  indirectă <$apte8 vor#e8 vestimentaţie8 statutsocial>9

CD&5&R&

7 Concluzie asupra personajului.