clasaa9.a

4
 Proiect didactic Gr. Şcolar Economic de Turism – Iaşi Prof. Culbec Magda Biologie clasa a IX-a (profil tehnologic, 1 oră/săptămână) Tema: Legile mendeliene ale eredităţii – monoibridarea şi legea !urităţii gameţilor  c op: E"ide nţ ierea legil or lui Men del ca mecanisme de tra nsmitere a caracterelor ereditare Tip!l lec"iei:  elaborare de cunoştinţe şi de#"oltarea strategiilor cogniti"e #$iecti%e opera"ional e  $ la sf%rşitul lecţiei& ele"ii "or şti' ()' *ă$şi rea mintească noţiunil e' g enă& " ariabilitate& ereditate+ (,' *ă construiască modele adec"ate !entru a e-!lica corect monoibridarea şi legea !arităţii gameţilor ( '* ă $ ş i /n su ş easc ă co rect te rminol og ia ş tii n ţ if ic ă /n situ a ţ ii de comunicare (0' *ă re# ol"e reb usul &es!rse materiale:  manuale& atlas de genetică& imagini 1C23& calculator& fişă de lucru &es!rse proced!rale:  con"ersaţia euristică& modelare& obser"are diri4ată& e-!licaţie& algoritmi#are #rgani'area i desfă!rarea lec"iei 1 *oment organi'a tor ic $ ele"ii /ş i !regătesc caiete& manuale iar  !rofesorul "erifică asigu rarea mater ială a lecţ iei + &eac t!a li 'area !nor c!no tin"e ns! ite anterior  ge n ă & ereditate& "ariabilitate )

description

f

Transcript of clasaa9.a

Proiect didactic

Proiect didactic

Gr. colar Economic de Turism Iai

Prof. Culbec Magda

Biologie clasa a IX-a (profil tehnologic, 1 or/sptmn)

Tema: Legile mendeliene ale ereditii monohibridarea i legea puritii gameilor

Scop: Evidenierea legilor lui Mendel ca mecanisme de transmitere a caracterelor ereditare

Tipul leciei: elaborare de cunotine i dezvoltarea strategiilor cognitive

Obiective operaionale - la sfritul leciei, elevii vor ti:

O1: S-i reaminteasc noiunile: gen, variabilitate, ereditate;

O2: S construiasc modele adecvate pentru a explica corect monohibridarea i legea paritii gameilor

O3: S-i nsueasc corect terminologia tiinific n situaii de comunicare

O4: S rezolve rebusul

Resurse materiale: manuale, atlas de genetic, imagini (CD), calculator, fi de lucru

Resurse procedurale: conversaia euristic, modelare, observare dirijat, explicaie, algoritmizare

Organizarea i desfurarea leciei

1. Moment organizatoric - elevii i pregtesc caiete, manuale iar profesorul verific asigurarea material a leciei

2. Reactualizarea unor cunotine nsuite anterior gen, ereditate, variabilitate

3. Captarea ateniei i enunarea obiectivelor leciei

Profesorul prezint informaii despre ,,printele Geneticii i apariia legilor mendeliene ale ereditii.

4. Dirijarea nvrii

Elevii observ imaginile stocate pe CD i derulate pe monitorul calculatorului; informaiile sunt sistematizate i se noteaz schema leciei.

Gregor Mendel (1822-1884) clugr, naturalist i matematician austriac de origine ceh a prezentat n 1856 rezultatele experimentelor sale.

Material de studiu

mazre (Pisum sativa) 22 soiuri

fasole (Phaseolus)

prun (Prunus), etc.

Pisum sativum plant autogam

Mendel a realizat hibridarea prin polenizarea artificial ncruciat a plantelor.

Hibridare fenomen de ncruciare a indivizilor care se deosebesc prin dou sau mai multe caractere ereditare rezultnd un hibrid.

a) monohibridare

b) dihibridare

Elevii observ imagini cu plante care au caractere fenotipice diferite: bob galben bob verde, bob neted zbrcit, plant nalt-pitic

AA plante cu bob neted

aa - plante cu bob zbrcit

AA

x aa

A

A

a

a

Aa

Aa

A

a

A

a

AA

Aa

Aa

aa

25 %

50%

25%

25% homozigoi recesivi

25% homozigoi dominani

50% heterozogoi

Mendel explic aceast segregare datorit prezenei n celule a unor factori ereditari pereche, iar gameii au cte un factor ereditar din perechea respectiv.

Plantele cu un tip de factori ereditari sunt pure din punct de vedere genetic = homozigote (AA i aa).

Plantele cu ambii factori ereditari sunt impure din punct de vedere genetic = heterozigote (Aa).

La plantele heterozigote se manifest numai caracterul dominant (A), cel recesiv (a) rmne n stare ascuns.

GENOTIPUL toi factorii ereditari sau genele unui organism

FENOTIPUL suma nsuirilor morfologice, fiziologice, biochimice i de comportament ale unui individ ca rezultat al interaciunii dintre genotip i mediu

LEGEA PURITII GAMEILOR gameii sunt ntotdeauna puri pure din punct de vedere genetic, adic nu conin dect unul din factorii ereditari pereche.

Prin combinarea probabilistic a acestor gamei puri apare n generaia a doua segregarea n proporie de 3 dominant: 1 recesiv

5. Conexiunea invers elevii explic monohibridarea avnd ca imagini suport i schema de la tabl

6. Evaluare n perechi, elevii rezolv rebusul de pe fia de lucru; verificndu-se n clas

prini

gamei

F1 (plante din prima generaie)

gamei

plante n F2

(a doua generaie)

PAGE 1