CIOBANILA

9
ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BLǍGEŞTI-PAŞCANI PROIECT DIDACTIC DATA : 16.05.2006 CLASA : a-II-a INSTITUTOR : Răţoi Larisa-Ioana ARIA CURRICULARǍ: Limbă şi comunicare DISCIPLINA DE ÎNVǍŢǍMÂNT : Limba şi literatura română TIPUL DE CURRICULUM : curriculum extins UNITATEA DE ÎNVǍŢARE : Lumea vieţuitoarelor SUBIECTUL LECŢIEI : Dialogul. Lectura explicativă a unui text dat .Text suport: „Ciobănilă” de Vasile Voiculescu TIPUL LECŢIEI : predare-învăţare SCOPURILE LECŢIEI : S1 - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă; S2 - Dezvoltarea atenţiei şi a spiritului de observaţie. S3 - Consolidarea deprinderilor de citire fluentă, conştientă şi expresivă a textului respectând semnele de punctuaţie şi pauzele logice între cuvinte. OBIECTIVE DE REFERINŢǍ : Să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat; Să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu; Să pronunţe corect şi clar enunţuri; Să redea prin cuvinte proprii cu ajutorul învăţătorului,un paragraf/fragment dintr-un text citit;

description

proiec

Transcript of CIOBANILA

Page 1: CIOBANILA

ŞCOALA CU CLASELE I-VIII BLǍGEŞTI-PAŞCANI

PROIECT DIDACTIC

DATA : 16.05.2006CLASA : a-II-aINSTITUTOR : Răţoi Larisa-IoanaARIA CURRICULARǍ: Limbă şi comunicareDISCIPLINA DE ÎNVǍŢǍMÂNT : Limba şi literatura românăTIPUL DE CURRICULUM : curriculum extins UNITATEA DE ÎNVǍŢARE : Lumea vieţuitoarelorSUBIECTUL LECŢIEI : Dialogul. Lectura explicativă a unui text dat .Text suport: „Ciobănilă”  de Vasile VoiculescuTIPUL LECŢIEI : predare-învăţareSCOPURILE LECŢIEI : S1 - Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă; S2 - Dezvoltarea atenţiei şi a spiritului de observaţie. S3 - Consolidarea deprinderilor de citire fluentă, conştientă şi expresivă a textului respectând semnele de punctuaţie şi pauzele logice între cuvinte.OBIECTIVE DE REFERINŢǍ :

Să desprindă informaţii de detaliu dintr-un mesaj ascultat; Să îmbine enunţuri într-un mesaj propriu; Să pronunţe corect şi clar enunţuri; Să redea prin cuvinte proprii cu ajutorul învăţătorului,un paragraf/fragment dintr-un text citit; Să desprindă informaţii esenţiale dintr-un text citit; Să manifeste interes pentru lectură.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE : O1 - Să citească fluent, conştient şi expresiv textul “Ciobănilă”de Vasile Voiculescu; O2 - Să explice sensul unor cuvinte noi întâlnite în text; O3 - Să alcătuiască enunţuri cu ajutorul cuvintelor noi; O4 - Să identifice determinanţii spaţiali şi temporali ai acţiunii; O5 - Să precizeze titlul, autorul,personajele textului;

Page 2: CIOBANILA

O6 - Să raspundă la întrebări pe baza textului dat; O7 - Să explice utilizarea semnelor de punctuaţie existente în text;

O8 - Să citească pe roluri / selectiv textul; O9 - Să manifeste interes şi perseverenţă pentru rezolvarea corectă şi integrală a sarcinilor de învăţare; STRATEGIA DIDACTICǍ : activ-participativă

a) Resurse procedurale : conversaţia, lectura activă a textului, învăţare prin descoperire, exerciţiul, exerciţiu-joc , problematizarea;

b) Resurse materiale : fişe cu date despre Vasile Voiculescu ,fişă cu text suport ,fişa cu un fragment din textul predat,bilete cu întrebări referitoare la textul citit ; c) Resurse informaţionale :

M.E.N.-Programe şcolare pentru învăţământul primar,Bucureşti,1998; I.S.J.Iaşi,Univ.Al.I.Cuza –Planificarea calendaristică şi proiectarea unităţilor de învăţare,semestrul al-II-lea,clasa

a-II-a,Limba şi literatura română; Carmen Iordăchescu –“Să dezlegăm tainele textelor literare”,clasa a-II-a; Textul “Ciobănilă”,Vasile Voiculescu-fişe

d) Forme de organizare a activităţii cu elevii: Activitate frontală Activitate în grupe Activitate individuală

Durata : 50 minute

Page 3: CIOBANILA

DERULAREA SECVENŢELOR DE ÎNVǍŢAREEtapele lecţiei Ob.

op.Conţinutul instructive-educativ Metode şi

procedeeForme de activitate

Evaluare

1. Moment organizatoric

Se creează climatul optim necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei de limba română : prezenţa elevilor , organizarea materialelor necesare lecţiei.

2.Verificarea a)cunoştinţelor anterioareb)temei pentru acasă

O9

- Ce aţi avut de pregatit pentru astăzi?(Poezia „Apolodor”de Gellu Naum) Se recită poezia de către 2-3 elevi,în întregime sau pe fragmente .Se va citi poezia respectând diverse tonalităţi.- Cum era Apolodor?- Ce făcea el ?- De ce era el trist ? Se verifică tema cantitativ şi calitativ.Ca temă copiii , împărţiţi în grupe , au avut de alcătuit dialoguri ;Grupa I - Dialog între Apolodor şi dresorul de la circ,Grupa II -Dialog între Apolodor şi familia sa din Labrador Grupa III - Dialog între Apolodor şi celelalte animale de la circ.

Conversa-ţia

Conversa-ţia

Exerciţîul

Activitate frontală

Activitate pe grupe

Observa-re siste-matică

Evaluarepe grupe

3.Lecţia nouăa)Discuţii pregătitoare

b)Anunţarea lecţiei noi

O9

O1

- Ce aţi folosit voi,atunci când aţi realizat textele ? (dialogul)- Ce este dialogul ?- Ce semne de punctuaţie folosim când redăm o conversaţie?- Astăzi la limba română vom trece la o altă lecţie , intitulată „Ciobănilă”de Vasile Voiculescu,în care veţi întâlni dialogul. Mai întâi vă voi citi un fragment din acest text pentru ca voi să înţelegeţi mai bine textul din manual. Se citeşte un fragment din textul amintit.

Conversa-ţia

Activitate frontală

Observa-re siste-matică

Page 4: CIOBANILA

c)Dirijarea învăţării

Analiza stratului lexical

Identificarea structurii textului

O1

O1O5

O2

O3

O4

O6

O7

O2

Se scrie titlul pe tablă şi pe caiete.- Pentru a vedea cum a primit câinele ,numele de Ciobă-nilă veţi citi textul din manual şi apoi urmărind ordinea indicată veţi descoperi dialogul dintre învăţător şi copii. Se vor identifica replicile tuturor personajelor precum şi „spusele”autorului. Descifrarea textului de către elevi ;citirea în gând,înşoaptă; Se va citi textul cu voce tare de către 1-2 elevi . Se va citi textul pe roluri de către elevi ,de 2-3 ori. Copiii vor primi fişe cu câteva date despre VasileVoiculescu. Se vor citi aceste date.Fişele vor fi adăugate apoi la Portofoliul de limba română.(anexa 1) Elevii vor primi fişe cu textul „Ciobănilă”de Vasile Voiculescu,având posibilitatea să vadă textul în întregi-me.(anexa 2)Decodificarea textului Se citeşte textul pe fragmente,selectiv de către elevi ; Se identifică titlul şi autorul textului citit ; Se identifică şi se explică cuvintele şi expresiile noisau neînţelese; ”rătăcit”,”dulăul”,”se stârnea” ,”o încăierare”, ”voiniceşte”,”dascăl”,”a boteza”; Se vor alcătui oral propoziţii cu noile cuvinte sauexpresii din text; Într-un coşuleţ vor fi nişte bileţele cu întrebări refe-ritoare la conţinutul textului citit :1) Când şi unde s-a petrecut întâmplarea?2) Care este titlul şi autorul lecţiei?3) Ce personaje are povestirea?4) Unde s-a oprit Ciobănilă?5) Ce nume vroiau sa-i pună copiii?

Citirea model

Lectura activă a textului

Conversa-ţia

Învăţarea prin des-coperire

Exerciţiul

Exerciţiul-joc

Problema-

Activitate individuală

Activitate frontală

Activitate individuală

Activitate individuală

Evaluare individuală

Evaluare frontală

Evaluare individuală

Evaluare individuală

Page 5: CIOBANILA

O9

6) Cine i-a ales numele?7) De ce l-a numit învăţătorul Ciobănilă? Se identifică semnele de punctuaţie existente în text; Se explică utilizarea acestor semne de punctuaţie;

tizarea

Exerciţiul Activitate frontală

4.Fixarea cunoştinţelor

O8 Se vor rezolva pe tablă şi pe caiete două exerciţii ce presupun:identificarea unor cuvinte cu acelaşi sens; completarea unor comparaţii:1. Legaţi cuvintele cu acelaşi înţeles:dulău a alungaa poposi ceartăa izgoni păstorîncăierare câinecioban a se opri2.Completaţi:voinic ca un .....negru ca.....viclean ca......harnic ca......încet ca.......iute ca.........

Învăţarea prin des-coperire

Exerciţiul

Problema-tizarea

Activitate frontală

Evaluare pe grupe

Observa-re siste-matică

5.Tema pentru acasă

- Ca temă veţi avea de transcris dialogurile dintre copii şi învăţător. Se fac aprecieri individuale şi generale asupra activitaţii elevilor

Page 6: CIOBANILA

DESCRIPTORI DE PERFORMANŢǍ

SUFICIENT BINE FOARTE BINE rostirea corectă a cuvintelor din textul „Ciobănilă”-V.Voiculescu

lectura cursivă a textului citire corectă, respectarea intonaţiei, însoţită de mimică

recunoaşterea personajelor în ilustraţia de la lecţia „Ciobănilă”

stabilirea ordinii apariţiei perso-najelor în lecţia dată

evidenţierea unor însuşiri ale personajelor, desprinse din text

motivarea titlului desprinderea învăţăturii redarea conţinutului printr-un proverb

selectarea cuvintelor care se referă la momentul şi locul acţiunii

stabilirea momentului şi locului acţiunii, răspunzând la întrebări

prezentarea locului şi momentului acţiunii

identificarea cuvintelor explicarea prin raportare la context utilizarea cuvintelor în enunţuri proprii