Cine Sunt Eu

download Cine Sunt Eu

of 3

description

Proiect la ora dirigentiei

Transcript of Cine Sunt Eu

Obiective:

Proiect de lectieTema:,, Cine sunt eu?

Scop:formarea si dezvoltarea capacitatii de autocunoastereCompetente:

Sa recunoasca calitatile si defectele proprii prin completarea Testului inimii

Sa-si recunoasca colegii pe baza calitatilor si defectelor expuse in testul aplicat;

Sa-si caracterizeze colegii pintr-o trasatura dominanta (po/itiva si negative);

Sa compare autoportretul cu portretul realizat de colegi;

sa analizeze diferentele intre propria imagine si modul in care e perceput de ceilalti

sa se indentifice cu un personaj literar cunoscut.

Metode:jocurile de cunoastere/autocunoastere ,conversatia, analiaza, instructajul, exemplul, metoda aprecierii obiective a personalitatii,caracterizarea reciproca,observatia,dezbaterea.

Mijloace/resurse:

- fise individuale cuTestul inimii,coli A4,markere de diferite culori,CD cu filme,calculator.

- surse bibliografice;internet -Traian Cosma,Ora de dirigentie in gimnaziu,Ed.Plumb,1994.

-Ghid pentru activitatea educativa,Ministerul Invatamantului,1995.

SCENARIUL DIDACTICMomentele lectiei/timp

Descrierea activitatilorMetode

1.Captarea si orientarea atentiei si anuntarea temei 5 minuteSe capteaza atentia elevilor pintr-un joc de intercunoastere deschis si amu/ant,intitulatCinece este / a facut?:elevii vor primi o fisa unde vor trebui sa bifeze in timp cat mai pe scurt casuta corespunzatoare unui coleg de clasa(cui I se potriveste afirmatia).Iese castigator cel care a completat primul tabelul (conform Anexei1)

Dirigintele anunta tema orei si obiectivele. Joc de cunoastereInstructajul.

2.Dirijarea si desfasurarea activitatii15 minute

Se distribuie elevilor fise cu Testul inimii(Anexa2)Dirigintele cere fiecarui elev sa scrie:3 calitati,3 lucruri pe care le-ar placea sa le schimbe, 3 lucruri remarcate de cei din jur si 3 defecte.Sa atrage atentia elevilor sa nu isi semnee cu numele real sau porecla cunoscute autocaracterizarea, ci cu un pesudonim pe care se il tina minte.Se aduna testele si se redistribuie aleatoriu.Sa cere fiecare elev sa citeasca atent portretul si sa incerce s ail indentifice.Daca a reusit cineva,este declarat castigator.Testele se lasa pe banci.

Dupa o discutie pe baza celor observate se impart elevii in doua grupe si se dispun in 2 cercuri concentrice in fata clasei.Fiecare elev va avea montat pe spate o coala de hartie impartita in doua jumatati:in jumatatea de sus se pune semnul + pentru calitatile si semnul pentru defecte.Cei din cercul exterior se vor perinda pe la fiecare coleg si-i vor scrie cate un defect si o calitate pe foaie de pe spate. Cand rotatia s-a epuiat,se schimba po/itia celor doua cercuri. Cnd fiecare a scris pe spatele celuilalt, jocul se intrerupe.Se trece la loc in banca si fiecare elev isi va recupera testul conform peseudonimului.Va confrunta lista de pe spate cu ajutorul autoportretul din Testul inimii.Din confruntarea pe baza discutiilor,se va deduce obiectivarea autocunoasterii ,adevaratul portret compus din calitati si defecte evidente.DezbatereaJocul de cunoastere

Aprecierea obiectiva a personalitatii

Caracteri/area reciproca

Analiza

Conversatia

Asigurarea feed-back-ului10 minuteSe vizioneaza un fragment de film in care este prezentat un personaj (D-l Goe , de I.L.Caragiale).Se cere elevilor sa urmareasca atent personajul si sa noteze pe o coala calitatile si defectele personajuluiExempluObservatia

Evaluarea si aprecierea

5minuteSe face evaluarea elevilor pe baza unui joc prin care acestia sa se identifice cu un personaj literar cunoscut. Dirigintele apreciaza alegerea impreuna cu colegii si se concluzioneaza c este important autocunoasterea pentru a ne cultiva calitatile, a atenua defectele si a relationa in cadrul microgrupului social care este clasa de elevi.Se anunta tema pentru data viitoare: Activitate ,, Sa stii mai multe,s fii mai bun!- Prietenii pompieriAutoapreciere a obiectivului a personalitatii.