Cazurile şi funcţiile sintactice ale...

8
Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc Limba şi literatura română Proiect didactic Data: 16 decembrie 2010 Clasa: a VI-a Disciplina: Limba si literatura română Tema lectiei: Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor Tipul lectiei: actualizarea și aprofunarea unor cunoștințe de gramatică Competențe specifpurice: 2.1. înlănșuirea clară și corectă a ideilor într-un monolog descriptiv 2.3. utilizarea categoriilor garmaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții 3.4. sesizarea organizării morfologice și sintactice a textelor citite Obiective operationale:La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili: O1: să știe care sunt funcțiile sintactice ale substantivelor O2: să recunoască diversele funcții sintactice ale substantivelor în propoziții O3: să alcătuiască enunțuri cu diverse funcții ale substantivelor O4: să utilizeze corect unle forme ale substantivelor O5: să recunoască valorile stilistice ale substantivelor în descrieri Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru, videoproiectorul Metode: expunerea, conversatia, exercitiul, ciorchinele, mozaicul Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe Bibliografie: ¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. Anul şcolar 2010-2011

Transcript of Cazurile şi funcţiile sintactice ale...

Page 1: Cazurile şi funcţiile sintactice ale substantivuluieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cazurile... · Web view¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. ¤

Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc

Limba şi literatura română

Proiect didactic

Data: 16 decembrie 2010Clasa: a VI-aDisciplina: Limba si literatura românăTema lectiei: Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelorTipul lectiei: actualizarea și aprofunarea unor cunoștințe de gramatică

Competențe specifpurice:2.1. înlănșuirea clară și corectă a ideilor într-un monolog descriptiv2.3. utilizarea categoriilor garmaticale învățate, în diverse tipuri de propoziții3.4. sesizarea organizării morfologice și sintactice a textelor citite

Obiective operationale:La sfarsitul lectiei, elevii vor fi capabili:

O1: să știe care sunt funcțiile sintactice ale substantivelorO2: să recunoască diversele funcții sintactice ale substantivelor în propozițiiO3: să alcătuiască enunțuri cu diverse funcții ale substantivelorO4: să utilizeze corect unle forme ale substantivelorO5: să recunoască valorile stilistice ale substantivelor în descrieri

Resurse materiale: manualul, tabla, caietele elevilor, fișe de lucru, videoproiectorul Metode: expunerea, conversatia, exercitiul, ciorchinele, mozaicul

Forme de organizare: frontal, individual, pe grupe

Bibliografie:¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P.

¤ Gramatica – fișe de lucru (itemi de evaluare), clasa a VI-a, Cornelia Chiriță (coordonator) Editura Paralela 45 ¤ DEX, Ed. Univers Enciclopedic,

1.Gramatica limbii române, vol.I, Ed. Academiei, Bucureşti, 1966 2. Limba română esenţială, Al. Metea

3. Valorile stilistice ale părţilor de vorbire, Câmpeanu. 4. Metodica studierii limbii şi literaturii române, în şcoală, Constantin Parfene, Ed Polirom, 1999

Anul şcolar 2010-2011

Page 2: Cazurile şi funcţiile sintactice ale substantivuluieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cazurile... · Web view¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. ¤

Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc

Limba şi literatura română

Etapele lecţiei

Conţinuturi MetodeActivitatea profesorului Activitatea elevilor

Actualizarea unor

cunoştinţe anterioare3 minute

Se vor discuta categoriile gramaticale ale substantivului sub forma unui ciorchine

Se implică prin răspunsuri conversaţia

ciorchinele

Captarea atenţiei

5 minute

Profesorul notează pe tablă informațiile pe care elevii le au din clasa a V-a, despre cazurile substantivului.

Elevii intervin cu răspunsuri legate de cazul substantivelor. știu – vreau

să știu – am învățat

Expunerea

Anunţarea subiectului

şi a obiectivelor

2 minute

Cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor

Conducerea învăţării şi dobândirea

de noi cunoştinţe

10 minute

*Coordonează echipele

*Cazul nominativ:a. Subiect

*Elevii, împărțiți în cinci grupe, vor primi sarcini de lucru diferite. Fiecărui număr îi va corespunde un caz al substantivului. Grupul de experți va trebui să identifice funcțiile sintactice ale fiecărui caz și să le prezinte apoi echipei de unde a plecat. Ca sarcină de lucru suplimentară, fiecare grupă va trebui să facă enunțuri în care să utilizeze cuvântul frate, cu funcția cerută de caz.

*Elevii notează cazurile și funcțiile sintactice ale substantivelor.

Mozaicul

Problematizarea

Exercițiul

conversaţia

Anul şcolar 2010-2011

Page 3: Cazurile şi funcţiile sintactice ale substantivuluieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cazurile... · Web view¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. ¤

Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc

Limba şi literatura română

5 minute b. Nume predicativCazul acuzativ:

a. Complement directb. Complement inirectc. Complement circumstanțial de

modd. Compl. circ. de loc e. Atribut prepozițional

Cazul genitiv.a. Atribut substantival

Cazul dativ:a. Complement indirect

Cazul vocativ nu are funcție sintactică

Explicația

Conexiunea inversă 20 minute

*Fișă de lucru1. Identificați opt substantivele din textul următor,

precizând cazul și funcția lor sintactică.

Mirosul de fum al gărilor nu putea să alunge din nările mele puternica mireasmă a atâtor roade…Acolo, începând de la pasul Prislopului, plămânii mei absorbiseră tot felul de rășini de brad, concentrând în ele esența sălbatică a pădurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)

2. Completați spațiile punctate cu forma substantivală indicată între paranteze:

Și-n ochii lui de …………. (vultur – Ac., sg.) adânci, vioi și mariTreceau lucioase…………..(umbră – N., pl.) de………………. .) legendari.

*Propune elevilor o imagine, pe care aceștia o vor descrie în minim trei rânduri.

*Elevii completează fișa de lucru.

* Elevii trebuie să redacateze un text descriptiv, pornind de la o imagine propusă de profesor. Colegii vor schimba între ei compunerile pentru a identifica două substantive cu funcție sintactică dferită.

Jocul de rol

Tema Exercițiile 3, 4 și 5 de la pagina 83

Anul şcolar 2010-2011

Page 4: Cazurile şi funcţiile sintactice ale substantivuluieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cazurile... · Web view¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. ¤

Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc

Limba şi literatura română

Fișă de lucru

1. Identificați opt substantive din textul următor, precizând cazul și funcția lor sintactică.

Mirosul de fum al gărilor nu putea să alunge din nările mele puternica mireasmă a atâtor roade…Acolo, începând de la pasul Prislopului, plămânii mei absorbiseră tot felul de rășini de brad, concentrând în ele esența sălbatică a pădurii. (Geo Bogza, Veneam la vale)

Substantivul Cazul Funcția sintactică12345678

2. Completați spațiile punctate cu forma substantivală indicată între paranteze:

Și-n ochii lui de …………. (vultur – Ac., sg.) adânci, vioi și mari

Treceau lucioase…………..(umbră – N., pl.) de………………. .) legendari.

Anul şcolar 2010-2011

Page 5: Cazurile şi funcţiile sintactice ale substantivuluieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cazurile... · Web view¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. ¤

Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc

Limba şi literatura română

CAZURI ŞI FUNCŢII SINTACTICE ALE SUBSTANTIVELOR

Anul şcolar 2010-2011

CAZUL ÎNTREBAREA FUNCŢIA SINTACTICĂ

NOMINATIVcine? ce? SUBIECT( Copilul se joacă.)

NUME PREDICATIV( El este inginer . )

GENITIV

al, a, ai ale cui ATRIBUT SUBSTANTIVAL GENITIVAL (Cărţile copiilor sunt interesante.)

DATIV cui? COMPLEMENT INDIRECT (Tu oferi prietenei tale o floare.)

ACUZATIV

pe cine? ce?

prepoziţie +cine? ce?

prepoziţie +unde? cum?

care? ce fel de?

COMPLEMENT DIRECT (Tu citeşti cartea aceasta.)

COMPLEMENT INDIRECTCU PREPOZIŢIE (Ţi-ai amintit de tinereţe . )

COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE LOC.(Vara copiii merg la mare .)

COMPLEMENT CIRCUMSTANŢIAL DE MOD (Tu ai răspuns cu bucurie.)

ATRIBUT SUBSTANTIVAL PREPOZIŢIONAL( Livada cu pomi a înflorit.)

VOCATIV cazul chemării, al adresării directe

FĂRĂ FUNCŢIE SINTACTICĂ ( - Tată, vino să vezi cine a venit!)

Page 6: Cazurile şi funcţiile sintactice ale substantivuluieuinvat.bluepink.ro/wp-content/uploads/2011/08/cazurile... · Web view¤ Limba română, manual pentru clasa a VI-a , E.D.P. ¤

Şcoala cu cls. I-VIII Niţchidorf profesor Tiberiu Buhna-Dariciuc

Limba şi literatura română

Anul şcolar 2010-2011