Caprioara

13
PROIECT DIDACTIC Profesor: Muraru Alina Şcoala: Sodomeni-Paşcani Data: 25.11.2013 Clasa: a V-a Aria curriculară: Limbă şi comunicare Disciplina: Limba şi literatura română Subiectul: Căprioara de Emil Gârleanu Tipul lecţiei: de receptare a unui text literar. Timp de lucru: 50’ Motivaţia: această lecţie este valoroasă deoarece dezvoltă gândirea critică a elevilor, oferindu-le posibilitatea de a-şi exprima punctul de vedere în legătură cu un text literar, de a se implica activ prin formularea unor opinii personale, de a-şi împărtăşi ideile celorlalţi colegi. Lecţia formează abilităţi de comunicare orală şi de redactare. Competenţe generale: receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; receptarea mesajului scris , din texte literare şi nonliterare, în scopuri diverse;

Transcript of Caprioara

Page 1: Caprioara

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Muraru Alina

Şcoala: Sodomeni-Paşcani

Data: 25.11.2013

Clasa: a V-a

Aria curriculară: Limbă şi comunicare

Disciplina: Limba şi literatura română

Subiectul: Căprioara de Emil Gârleanu

Tipul lecţiei: de receptare a unui text literar.

Timp de lucru: 50’

Motivaţia: această lecţie este valoroasă deoarece dezvoltă gândirea critică a elevilor, oferindu-le posibilitatea de a-şi exprima punctul de vedere în legătură cu un text literar, de a se implica activ prin formularea unor opinii personale, de a-şi împărtăşi ideile celorlalţi colegi. Lecţia formează abilităţi de comunicare orală şi de redactare.

Competenţe generale:

receptarea mesajului oral în diferite situaţii de comunicare; receptarea mesajului scris , din texte literare şi nonliterare, în scopuri

diverse; utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în producerea de mesaje

scrise, în diferite mesaje de realizare, cu scopuri divesre.

Competenţe specifice:

identificarea secvenţelor de naraţiune dintr-un mesaj oral; înlănţuirea clară a ideilor într-un mesaj oral; recunoaşterea modurilor de expunere utilizate într-un text narativ. identificarea expresiilor şi a cuvintelor noi într-un text literar sau

nonliterar. identificarea figurile de stil învăţate. citirea expresivă a textului exprimarea unui punct de vedere clar, concis, argumentat;

Page 2: Caprioara

construirea de enunţuri cu elementele lexicale noi ale textului; redactarea unei scurte povestiri folosind cuvinte date; extragerea ideilor principale; descrierea reacţiilor personale;

Strategia didactică, exersativă

Resurse procedurale: -lectura expresivă, conversaţia, exerciţiul, problematizarea, învăţarea prin descoperire, jurnalul

cu dublă intrare,dezbaterea

Resurse materiale: manualul, volumul „Din lumea celor care nu cuvântă” de Emil Gârleanu;sala de clasǎ, tabla, caietele elevilor.

Forme de organizare: activitate frontală şi individuală;

Mijloace de evaluare: continuă – formativă.

Material bibliografic: -Limba şi literatura română, manual pentru clasa a V-a, Ed. Humanitas Educaţional, Bucureşti, 2005

-Sofia Dobra – Ghid de limba şi literatura română pentru clasa a V-a – a VIII-a, Ed. Plus, 2005

-Valeriu Marinescu – Metodica predării limbii şi literaturii române, , Ed. Fundaţiei România de mâine, Bucureşti, 2002;

-Curriculum Naţional. Programe şcolare pentru clasele V- VIII. Aria curriculară: Limbă şi comunicare,

Bucureşti, 1999.

Page 3: Caprioara

-Parfene, Constantin, Literatura în şcoală, Editura Didactică şi Pedagogică, Bucureşti, 1977.

Page 4: Caprioara

Scenriu didactic

1. Moment organizatoric 1’

Se notează absenţii Se asigură cele necesare desfăşurării lecţiei

2. Actualizarea cunoştinţelor ancoră 10’

Se verifică tema pentru acasă. . Elevii vor da citire compunerilor realizate ca temă (Realizaţi o scurtă povestire în care să folosiţi cuvintele: căprioara, primejdii, ied, pădure, lup, zbieret sfâşietor, colţi.)

Se actualizează cunoştinţele anterioare despre naraţiune, narator, tema operei

Se observă şi evaluează modul în care elevii au abordat subiectul dat drept sarcină de lucru pentru acasă

3. Captarea atentiei pentru acitvitatea didactică ce urmează 5’

Profesorul propune elevilor rezolvarea unui rebus, pentru a afla titlul noii lecţii. (Anexa 1)

Page 5: Caprioara

4. Anunţarea subiectului lecţiei şi a competenţelor specifice 1’

Profesorul notează la tablă titlul noii lecţii şi enumeră competenţele specifice

5. Conducerea învăţării 20’

Elevii deschid manualele şi citesc, pe fragmente, textul naraţiunii Căprioara de Emil Gârleanu, completând, după parcurgerea fiecărui fragment, jurnalul dublu (Fişa nr2)

După citirea textului din manual li se cere elevilor să sesizeze dacă există similitudini între povestirea realizată de ei ca temă şi cea a lui Emil Gârleanu.

De asemenea se cere elevilor să precizeze care sunt mijloacele de expresivitate artistică la care autorul apelează pentru a impresiona cititorul.

6. Asigurarea feed-back-ului 10’

În grup, elevii formează o reţea de discuţii, având ca subiect o problemă controversată:

CONCLUZIE

Căprioara şi-a făcut datoria de mamă.

• iedul ar fi fost mâncat de lup• dacă nu se arunca în faţa lupului, acesta l-ar fi sfâşiat pe ied•

• pentru că iedul singur, oricum nu se descurca; • iedul nu poate supravietui singur;

A făcut bine căprioara că s-a aruncat în faţa

lupului?

Page 6: Caprioara

Argumentele pro şi contra legate de întrebarea supusă discuţiei se citesc cu glas tare şi se formulează concluzii care să sintetizeze părerea unanimă a clasei.

7. Evaluarea performanţei

Se va realiza pe tot parcursul orei

Page 7: Caprioara

8. Asigurarea retenţiei şi a transferului 3’

Profesorul comunică tema pentru acasă: “Comparaţi atitudinea prepeliţei din lectura Puiul de Ioan Alexandru Brătescu-Voineşti cu cea a căprioarei din textul studiat.”

ANEXA 1

Page 8: Caprioara

A

B

1. Figura de stil prin care se alătură doi termeni, cu scopul de a-l evidenţia pe primul se numeşte.................

2. Imaginile vizuale, auditive sunt imagini.....................................

3. Figura de stil prin care se atribuie trăsături omeneşti unor fiinţe necuvântătoare, lucruri, obiecte se numeşte...........................

4. Comparaţia, personificarea sunt....................(3 cuvinte)

Page 9: Caprioara

5. Cuvintele cu formă diferită şi sens asemănător se numesc...........................

6. Este alcătuită din două sau mai multe versuri

7. Potrivirea sunetelor finale de la sfârşitul versurilor dintr-o strofă poartă numele de.................

8. Un rând dintr-o strofă

9. Cuvintele cu formă diferită şi sens opus se numesc........................................

Page 10: Caprioara

Anexa 2.

Ce se întâmplă?

Ideile principale

Reacţii personale

Exemplu de răspuns:

1 Căprioara îşi dezmiardă iedul cu dragoste.

Am simţit o atmosferă de siguranţă.

2 Fiindcă a venit vremea înţărcatului,căprioara trebuie să se despartă de puiul ei.

3 Căprioara porneşte împreună cu iedul spre ţancuri.

4 Cei doi ajung în pădurea întunecată.

5 Când pătrund în luminiş, apare un lup.

6 Căprioara se jertfeşte pentru puiul ei.

Admiraţie pentru mama care îşi dă viaţa pentru puiul ei.

7 Iedul îşi continuă drumul iar viaţa căprioarei se stinge.

Acest lucru dovedeşte dragostea de mamă pentru ied. M-am simţit puţin derutat(ă) din cauza dramei.

Page 11: Caprioara