Cangurul Si Ornitorincul
-
Upload
denisa-mihaela-coman -
Category
Documents
-
view
230 -
download
0
description
Transcript of Cangurul Si Ornitorincul
PROIECT DE LECŢIE\
Data : 28.04.2015Profesor : COMAN MIHAELA DENISAUnitatea de învăţământ: Şcola Gimnaziala „Prof. Dr. Ion Anghel” LuciuClasa : a-VI-a Aria curriculară: Matematică şi Ştiinţe ale naturiiDisciplina: BiologieUnitatea de învaţare: Animale vertebrateTema: Mamifere inferioare:Cangurul şi ornitorinculScopul lecţiei: Cunoaşterea caracterelor generale ale principalelor grupe de vertebrate şi a adaptării acestora la mediul de viaţă. ale acestei plante, necesare înţelegerii relaţiei cu mediul de viaţă şi a corelaţiei dintre structura şi funcţiile planteiCompetenţe specifice:
Identificarea unor grupe şi specii de animale(1.1.); Recunoaşterea alcătuirii generale a unui mamifer(1.2.); Explicarea structurii şi funcţiilor organismului unor vieţuitoare(1.4.); Stabilirea relaţiilor între factorii de mediu şi diversitatea animalelor
(1.3.); Exersarea utilizării unor surse de informare(4.1).Obiective operaţionale:
O1 –Să definească noţiunea de mamifer şi mamifer inferior; O2 –Să evidenţieze progresul marcat în evoluţie de către mamifere; O3 -Să observe şi să identifice particularităţile alcătuirii corpului în raport cu mediul de viăţă; O4 - Să enumere caracterele de asemănare cu reptilele ; O5 - Să enumere asemănările şi deosebirile dintre ornitorinc şi cangur; O6 -Să evidenţieze caracterele de superioritate ale cangurui faţă de ornitorinc.Strategia didactică:
a. Tipul de lecţie: dobandire de noi cunostinte. b. Resurse procedurale( metode şi mijloace didactice): - conversaţia euristică - explicaţia - observaţia dirijată - descrierea - problematizarea - învăţarea prin descoperire
1
c. Resurse materiale( mijloace didactice): manual, atlas zoologic, miniplanşe, fişă de evaluare,fişă de lucru, laptop, videoproiector, prezentare Power – Point. d. Forma de organizare: frontală, individuală, pe grupe.
e. Metode de evaluare: formativa prin chestionare orala şi fişa de evaluareDurata: 50 minuteLocul desfasurarii: sala de clasa
Bibliografie:1.Maria Brânduşoiu, Constanţa Andronie-Biologie. Manual pentru clasa a VI-a, Ed.Did. şi Pedag.,Bucureşti, 2003 ;2.Viorel Lazar, Mariana Nicolae - Lecţia forma de bază a organizării procesului de predare-învăţare-evaluare la disciplina biologie, Editura Arves, 2007;3..Maria Eliza Dulamă – Metode , strategii şi tehnici didactice activizante”, Editura Clusium, 2002.
2
DESFĂŞURAREA LECŢIEI
ETAPELELECTIEI
ACTIVITATEA PROFESORULUI
ACTIVITATEA ELEVILOR
Organizarea clasei- conversaţie introductivă
-salutul-notez absernţii-pregătesc materialul didactic.
Se pregătesc pentru lecţie
Reactualizareacunoştinţeloranterioare- conversaţie de verificare
ACTIVITATE FRONTALĂ
-problematizarea
Prin chestionare orală verific lecţia “Mamifere- caractere generale”.Le voi adresa elevilor întrebări din lecţia anterioară.-Care sunt grupele de vertebrate studiate?-Care sunt adaptările păsărilor la zbor?-Care sunt grupele de vertebrate care au temperatura constantă?-Ce cauză fac ca păsările să se deosebească între ele?-Care sunt principalele grupe de păsări?
Păsările provin din reptile.Ce dovezi puteţi trage?
-Care sunt caracterele generale ale mamiferelor?
-Care sunt caracterele de superioritate ale mamiferelor faţă de celelalte vertebrate?
-Mamiferele reprezintă grupul cel mai numeros şi divers care populează toate mediile de viăţă şi zonele geografice.Care sunt
Pe baza cunoştinţelor din lecţiile anterioare, elevii răspund individual întrebărilor adresate de profesor frontal:
-...pesti, amfibieni, reptile, păsări, mamifere
-...păsări, mamifere-... carena, tipul hranei, modul de deplasare în mediul de viaţă-...păsări de curte, picioroange,agăţătoare, răpitoare, alergătoare.-..., picioarele acoperite de o piele solzoasă.
-...corpul acoperit cu păr, temperatura corpului cst., respiraţia pulmonară, dentiţia modificată după felul hranei.
-...fecundaţia internă,perfecţionarea encefalului,nasc pui vii pe care-i hrănesc cu lapte-...monotreme, marsupiale, placentare
3
principalele grupe de mamifere?-Care sunt mamiferele inferioare?
-...ornitorincul şi cangurul
Captarea atenţiei
Prezint caseta video cu animalele inferioare şi mediul lor de viaţă.Solicit elevilor să observe planşele şi imaginile cu mamiferele inferioare.
Observă imaginile şi susţin că vom studia ornitorincul şi cangurul
Anunţarea temei şi a obiectivelor
Anunţ şi scriu titlul lecţiei pe tablă şi prezint obiectivele lecţiei.
Notează în caiete titlul lecţiei şi urmăresc obiectivele
Transmiterea şi însuşirea noilor cunoştinţe
-observaţia dirijată
- conversaţia euristică ca mijloc de aprofundare a cunoştinţelor-explicaţia
ACTIVITATE FRONTALĂ
-explicaţia
Dirijez activitatea de observare a imaginilor prezentate la videoproiector în scopul deducerii de către elevi a acatuirii ornitorincului.
[O1,O2]-Prezint faptul că se numesc mamifere deorece nasc pui vii pe care-i hrănesc cu lapte.Se numesc inferioare deoarece puii sunt incomplet dezvoltaţi.[O3]-Unde poate fi întâlnit ornitorincul?-Cum îşi găseşte hrana ornitorincul?-Din ce este formată hrana ornitorincului?-Cum este corpul ornitorincului?
-Cum se înmulţesc?
Elevii observă materialul didactic, ascultă explicaţiile şi deduc particularităţile alcătuirii corpului în raport cu mediul de viăţă;
-...ascultă explicaţiile
-...în Australia, semiacvatic-...caută hrana în mâl cu ajutorul ciocului-...viermi, peştişori, insecte, nu are dinţi, le sfărâmă cu ciocul cornos-...corpul acoperit cu blană, capul este mic, ciocul lat, în vârf sunt aşezate nările, nu au pavilioane, înoată-membrele sunt scurte, au 5 degete, membrană interdigitală-coada lată, turtită, urme de solzi-... prin ouă, au cloacă,puii
4
-problematizarea
[O4]-Monotremele sunt mamifere inferioare care prezintă caractere de reptilă.Ce dovezi puteţi adduce?
-Ce fel de animal este cangurul?În ce constă hrana lui?-...Cum este coprul său?
-Cum ce deplasează?-Cum se înmulţesc?
[ O5, O6 ]-Care sunt caractere de superioritate ale cangurului faţă de ornitorinc?
sunt golaşi, orbi, laptele este secretat de glandele mamare, se prelinge pe păr
Caractere de reptile:prezintă cloacă, ovipare, urme de solzi pe coadă ;Caractere de mamifer: corpul acoperit cu păr, puii hrăniţi cu lapte.-...trăieşte în cârduri, diurn, erbivor-...corpul lung , 3m lungime,bot lung, urechi cu pavilioane,membrele anterioare scurte, au 5 degete, cele posterioare lungi, groase, puternice, au 4 degete.coada lungă.-...prin salturi-...naşte pui vii, nedezvoltaţi cu ochii închişi.-puiul stă 8 luni în punga abdominală=marsupiu-se hrăneşte cu lapte-...nasc pui vii şi îi hrănesc cu lapte produs de glandele mamare
Fixarea şi consolidarea cunoştinţelor-conversţia euristică pt fixarea şi consolidarea cunoştinţelor
Cu ajutorul elevilor întocmesc schiţa lecţiei pe tablă.Pun la dispoziţia elevilor fişe de lucru pe grupe şi le cer completarea lor.Asigur feed-back-ul pentru corectarea acestora.
Întocmesc schiţa lecţiei în caieteSe gândesc şi rezolvă fişa, lucrează în perechi, comunică.Urmăresc răspunsurile şi identifică greşelile pe care le-au făcut.
Evaluare Sunt apreciaţi prin note elevii cu contribuţii deosebite la lecţie.Prin întrebări se trec în revistă
5
noţiunile cheie învăţate.
Încheierea lecţiei
Indic lecţia din manual şi modalităţi de studiu acasă.Precizez tema din manual.
Formarea deprinderilor de utilizare a manualului şi a altor surse
SCHIŢA LECŢIEIMamifere inferioare
6
Cangurul şi ornitorincul
Ornitorincul Mamifere Cangurulinferioare
-semiacvatic- corpul turtit -se întâlnesc în Australia -teresrtu, marsupial- capul mic - corpul acoperit cu blană -corpul lung-cioc de raţă -hrănesc puii cu lapte -pavilioane lungi-nu au pavilioane -homeoterme-patru membre cu -respiraţia -patru membre membrană pulmonară lungiinterdigitală-deplasarea prin înot -deplasarea prin salturi-coda turtită lateral coada lungăcu urme de solzi-insectivor - erbivor-ovipar, are cloacă - vivipar
Fişă de lucru nr. 1
7
-Care sunt caracterele de superioritate ale mamiferelor faţă de celelalte vertebrate?
Fişă de lucru nr. 2
-În câte grupe se împart mamiferele? Care sunt?
Fişă de lucru nr. 3
8
-Care este mediul de viaţă al ornitorincului ?Prezentaţi alcătuirea corpului.
Fişă de lucru nr. 4
-Cu ce se hrăneşte ornitorincul şi cum se înmulţeşte?
Fişă de lucru nr. 5
-Care este mediul de viaţă al cangurului ? Prezentaţi alcătuirea corpului.
9
Fişă de lucru nr. 6
-Cu ce se hrăneşte cangurul şi cum se înmulţeşte?
Fişă de lucru nr. 7
- Care sunt caracterele de reptilă şi de mamifer ale ornitorincului?
10
Fişă de lucru nr. 8
-Care sunt caracterele de superioritate ale cangurului?
CLASA: a VI-aNUMELE :
AUTOEVALUARE:
11
NOTA:
1. Enumerati 4 caractere generale ale mamiferelor. (2p)----2.Gaseşte greşeala!-Cangurul este de talie mare ,are coada solzoasa şi cioc, sare şi se hrăneşte cu hrană vegetală.- Ornitorincul este semiacvatic,are picioare înalte şi coada lungă, are cioc ca de raţă şi este insectivor. (2p)
3.Completaţi rebusul ! ( 4p)
A1. - - - - - - - - - - 1.au coloana vertebrală
2. - - - - - 2. au solzi şi respiră prin
3. - - - - - - - - - branhii
4. - - - - - - - 3.vertebrate cu 4 picioare
5. - - - - - - - - - 4.şarpele este....
6. - - - - - - - - - 5.au viaţă dublă
7. - - - - - - 6.temperatură
8. - - - - - - - - schimbatoare7.au pene
B 8.nasc pui vii A-B : denumirea oaselor care
formează coloana vertebrală SE ACORDA 2P DIN OFICIU. SUCCES !
12